Форми організаційної побудови бухгалтерської служби



Продовження лекції

4.2 Форми організаційної побудови
та структура бухгалтерії

 

Умови розподілу облікових, контрольних та аналітичних робіт між виконавцями визначають структуру бухгалтерії, тобто фактично організаційна побудова апарату бухгалтерської служби напряму залежить від обраної власником (власниками) або уповноваженими ними особами форми поділу та кооперування праці виконавців. Основними з таких умов можуть виступати:

· види діяльності;

· обсяг діяльності;

· особливості технологічних процесів; 

· загальна чисельність працівників;

· кількість структурних підрозділів та їх територіальне розташування;

· кількість філій (дочірніх підприємств);

· характер функціональних обов’язків облікових, аналітичних працівників та тих, що здійснюють функції контролю;

· рівень автоматизації облікового, аналітичного та контрольних процесів.

Якщо на малих підприємствах це питання не виникає (як правило бухгалтерський облік, аналіз і контроль здійснює одна або дві особи), то на середніх та великих підприємствах, які мають складну організаційну й виробничу структуру, ведення бухгалтерського обліку може здійснюватись централізовано або децентралізовано.

Централізована форма побудови апарату облікової служби відзначається здійсненням в повному обсязі всього облікового процесу при єдиному адмініструванні цього процесу головним бухгалтером підприємства (установи, організації). Така форма побудови апарату бухгалтерської служби характерна для однорідних підприємств з невеликим обсягом облікових та контрольно-аналітичних робіт, бюджетних установ та організацій (при міністерствах, відомствах, управліннях). Зокрема, прикладом централізованої бухгалтерії може слугувати бухгалтерська служба мережі торгівельних центрів, магазинів, об’єднаних однією торгівельною маркою без створення окремого бухгалтерського підрозділу із закінченим обліковим циклом.

Децентралізована форма побудови апарату облікової служби є характерною для підприємств, на яких бухгалтерія є самостійним структурним підрозділом та для підприємств з розгалуженою інфраструктурою (холдинг, корпорація, об’єднання тощо). При цій формі побудова апарату облікової служби саме структурних підрозділів (філій) відзначається здійсненням в повному обсязі всього облікового процесу при єдиному адмініструванні цього процесу головним бухгалтером цього підрозділу (філії). Головне (материнське) підприємство проводить узагальнення даних та формування загального пакету звітності діяльності підприємства (установи, організації) з врахуванням поданої інформації від структурних підрозділів (філій).

Отже, як було зазначено вище, для забезпечення ефективного функціонування обраної форми організаційної побудови бухгалтерської служби, з врахуванням впливу наведених факторів, власнику (власникам) або уповноваженому органу (посадовій особі) необхідно також провести тестування обраної форми організаційної побудови бухгалтерії на відповідність певним вимогам (таблиця 3.1).

В апараті облікової служби, як правило, створюють самостійні підрозділи у вигляді груп, секторів, відділів тощо. У цих підрозділах роботу організовують за певним принципами поділу праці, які мають або визначений поділ за ділянками обліку, або у відпровідностей до етапів здійснюваного процесу обліку:

· оперативно-виробничим (внутрішньогосподарським, управлінським);

· функціональним.

Оперативно-виробничому принципу організації розподілу облікової праці відповідають створені структурні підрозділи за топологічною ознакою: каса, відділ обліку матеріалів, відділ обліку розрахунків по оплаті праці, відділ обліку основних засобів та незавершеного будівництва тощо.

За функціональним принципом поділу облікової праці вважаються сформованими ті структурні підрозділи, в яких відділи (групи, сектори) створені за ознакою однорідності роботи – оцінка та прийом документів, проведення таксування, формування звітності тощо.

У великих господарствах (об’єднаннях, корпораціях, холдингах, асоціаціях та ін.) самостійними підрозділами бухгалтерської служби можуть бути:

· управління (або департамент) методології обліку, контролю та аналізу;

· контрольно-ревізійна група (управління);

· група (управління) економічного аналізу;

· група (управління) фінансової звітності тощо.

Таблиця 3.1.

Тест

форми організаційної побудови бухгалтерської служби

Тестові питання

Відповідь

так ні інф. відсутня
1. Чи окремі складові бухгалтерської служби виконують аналогічні роботи паралельно?      
2. При розподілі обов’язків та функцій між підрозділами бухгалтерської служби проводиться дублювання окремих процесів і функцій?      
3. Чи реґламентовано чисельність бухгалтерської служби на основі норм керованості?      
4. Чи організаційна побудова бухгалтерської служби є максимально простою для даного підприємства?      
5. Чи забезпечується самостійність та повноцінність кожного підрозділу бухгалтерської служби?      
6. Чи враховано при виборі форми організаційної побудови бухгалтерської служби досягнення науки і техніки?      
7. Чи відповідає обрана форма організаційної побудови бухгалтерської служби вимогам наукової організації праці?      

 

 

Типи організаційних структур

 

Після визначення форми організаційної побудови бухгалтерської служби у відповідність з нею визначають тип організаційної структури облікового апарату.

Відповідно, розрізняють три типи організаційних структур апарату бухгалтерського обліку, контролю та аналізу господарської діяльності:

  • лінійна (проста),
  • лінійно-секторна (ступінчаста),
  • комбінована (багатогранна).

Простий (лінійний) тип організації апарату бухгалтерського обліку передбачає безпосереднє підпорядкування всіх працівників безпосередньому керівникові – головному бухгалтерові. Проте, при побудові апарату бухгалтерської служби за простою (лінійною) структурою слід звернути увагу на зазначені нижче (тема 4) норми керованості, для того щоб ефективність роботи головного бухгалтера була оптимальною.

Така організаційна побудова найбільш придатна для невеликих підприємств, де чисельність облікових працівників не перевищує 10 – 12 осіб. В підпорядкування керівнику бухгалтерської служби при застосуванні лінійного типу організації апарату бухгалтерського обліку перебувають працівники облікової служби, які здійснюють окремі розподілені функції з ведення обліку за окремими ділянками – обліку основних засобів, обліку ТМЦ, обліку коштів і розрахунків, обліку зарплати, обліку податків і платежів до бюджету і т. д. (рис. 3.1)

При ступінчастій (лінійно-секторній) формі організації структури апарату бухгалтерського обліку створюють сектори (підрозділи, відділи), які об’єднують працівників бухгалтерської служби, зайнятих обліком окремих напрямків діяльності підприємства. За такого типу організаційної побудови створені в межах облікової служби відділи (сектори) очолюють керівники відділів, яким безпосередньо підпорядковуються бухгалтери окремого відділу. В свою чергу, керівники відділів підпорядковуються головному бухгалтеру підприємства.

Рис. 3.1. Проста (лінійна) форма організаційної структури
апарату бухгалтерського обліку

 

Така організаційна побудова структури бухгалтерської служби характерна для підприємств, де бухгалтерський апарат складається з 10–25 осіб (рис. 3.2).

Рис. 3.2. Лінійно-секторна форма організаційної структури
апарату облікової служби

З огляду на рисунку, в бухгалтерії підприємства може бути кілька підрозділів, які відповідають за різні етапи обробки бухгалтерської інформації:

· фінансово-розрахунковий відділ складається з працівників бухгалтерської служби, які ведуть облік грошових коштів, цінних паперів; розрахунків з дебіторами та кредиторами, юридичними та фізичними особами; розрахунки по оплаті праці, виконують розрахунки щодо оплати праці та утримань з неї, ведуть облік розрахунків з працівниками і службовцями з відрахувань на соціальне страхування і відрахувань до Пенсійного фонду тощо;

· відділ обліку ТМЦ (матеріальна група) включає працівників, які ведуть облік надходження та зберігання необоротних та оборотних матеріальних активів у розрізі місць їх зберігання; використання запасів, МШП; облік незавершеного виробництва та випуску і реалізації готової продукції тощо.

Функціонально-комбінована форма організаційної побудови облікової служби найбільш доцільна до використання на великих підприємствах – об’єднаннях, асоціаціях, концернах, торгівельних об’єднаннях, консорціумах тощо, для яких характерні різнонаправлені види діяльності з охопленням значної кількості матеріальних, трудових ресурсів та віддаленим територіально-просторовим розташуванням.

Відповідно до назви, в основу даної форми організаційної побудови облікової служби покладено функціональний розподіл працівників бухгалтерської служби на підрозділи, які виконують повний цикл облікових робіт.

При цьому типова структура апарату будується за функціональним розподілом управління, створюються спеціальні підрозділи, які виконують предметно-замкнені облікові процеси. Цей тип організаційної побудови передбачає передачу частини прав головного бухгалтера (головного економіста) керівникам секторів (підвідділів) (рис. 3.3).

Одним із важливих елементів розробки структуриапарату бухгалтерського обліку, контролю та аналізу є формування системи посад.

 

Рис. 3.3. Структура бухгалтерської служби
за комбінованим функціональним типом

 

В основу вибору посад покладено характер, склад та обсяг функцій, які виконуватиме працівник у цій організації. Службова посада є первинним елементом структури.

Система відібраних посад має повністю відповідати вимогам та відображати прийняту структуру апарату бухгалтерського обліку, контролю й аналізу і бути засобом ефективного використання людського потенціалу та сприяти цілям управління. Істотні зміни у поділ та кооперування праці вносять такі елементи організації, як застосування обчислювальної техніки, і насамперед ПК.

 

 

4.4. Особливості побудови структури
підрозділів бухгалтерського обліку
у великих господарствах

 

Виробничо-організаційна структура великих господарств – об’єднань, фірм, концернів тощо має значний вплив на бухгалтерську службу, її побудову. Розрізняють три форми організаційної побудови таких господарств:

· підприємства мають госпрозрахункову самостійність, утворюють систему дочірніх підприємств (філій);

· підприємства є внутрішньогосподарськими підрозділами і працюють на засадах внутрішньогосподарського розрахунку, підряду або оренди;

· використовують змішану систему відносин.

Для першого типу характерна децентралізована організація побудови апарату бухгалтерських служб. На кожному з цих підприємств бухгалтерський облік має закінчену систему з балансовим завершенням робіт та складанням фінансової звітності. При цьому створюється центральна бухгалтерія, де зводять витрати та консолідаційний баланс.

Другий тип децентралізованого обліку, контролю та аналізу застосовують в об’єднаннях, асоціаціях, коли дочірні підрозділи (філії) або господарства втратили права юридичної особи, але зберегли внутрішньогосподарську самостійність. У такому разі в бухгалтерії головного господарства здійснюють бухгалтерський облік усіх господарських підрозділів, кожного зокрема, виконують зведений облік. У філіях ведуть тільки оперативний облік витрат та деякі операції з контролю за поточними операціями для оперативного керівництва.

Незважаючи на відмінності у побудові бухгалтерського обліку, контролю та аналізу, в окремих типах об’єднань (фірм, асоціацій тощо) бухгалтерія є самостійною структурною одиницею управління.

Залежно від обсягів облікових, контрольних та аналітичних робіт, віддаленості окремих дочірніх (філій) та інших підрозділів, а також інших факторів можлива така побудова структури апарату служби: обліково-контрольна група, сектор обліку з підрозділом на групи, бухгалтерія із самостійною структурою.

 

 

4.5. Госпрозрахункові (централізовані)
бухгалтерії

 

Протягом останнього часу певного поширення набули госпрозрахункові централізовані бухгалтерії, які організовують для обслуговування окремих однорідних підприємств у великих містах або однорідних організацій, установ. За цієї форми організації на підприємствах, в установах та організаціях бухгалтерії скасовують, а замість них створюють обліково-контрольні групи. Основною функцією цих підрозділів на підприємствах є формування первинних документів для обліку, оперативний контроль за господарською діяльністю. Документи передають на обчислювальні центри централізованої бухгалтерії, де їх обробляють, а також видають відповідні машинограми аналітичного і синтетичного обліку, розрахунків тощо; складають звітні форми за програмою для різних рівнів управління. Такі госпрозрахункові (централізовані) бухгалтерії є самостійними госпрозрахунковими господарствами, які обслуговують облікові, контрольні й аналітичні потреби того чи іншого господарства. Централізована бухгалтерія має свій статут, рахунок у банку.

Структура централізованої бухгалтерії формується залежно від умов роботи, обсягу, змісту, територіальної віддаленості та інших факторів.

До централізованої бухгалтерії можуть входити такі підрозділи:

· обліково-контрольні відділи, сектори, групи,

· обчислювальний центр,

· функціональні сектори,

· господарський відділ та ін.

Можлива й така організаційна побудова централізованої бухгалтерії, коли сектори чи групи створюють за оперативно-виробничим принципом. У цьому разі групи не лише виконують однорідні роботи, а й обслуговують кілька однорідних господарств.

На обліково-контрольні групи покладено контроль за формуванням первинних документів, проведення інвентаризацій, підготовку документів для передавання до централізованої бухгалтерії, відповідних комп’ютерних документів, звітних форм тощо.

Взаємодія централізованої бухгалтерії і підприємств, що їх вона обслуговує, відбувається згідно з відповідними договорами.

 

 

І ще.. про розмову минулого разу…

 

Дайте відповідь на такі запитання:


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 665; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!