Розділ 3. Особливості створення інновацій і формування попиту на них



Особливості створення інновацій і формування попиту на них

Головним спонукальним чинником у всіх інноваційних процесів є ринкова конкуренція. Конкурентна боротьба порушує співвідношення попиту та пропозиції, змінюючи позиції учасників і змушує їх шукати нові можливості, які найчастіше виявляються у створенні нових продуктів, так званих продуктових інновацій. При цьому важливо оцінити величину майбутнього попиту, а у разі створення нового товару, сформований попит на нього у потенційних споживачів. Дуже важливо, щоб ініціювання інновацій відбувалось не лише на основі нових знань, а й з урахуванням можливості їх перетворення на комерційно-привабливі роботи.

Інноваціям мають передувати всебічні дослідження ринку, за допомогою яких визначають напрями дослідницьких робіт, встановлюються критерії відбору інноваційних ідей, окреслюється коло пошуку конструкторських і дизайнерських рішень для створення нового продукту. Без цього неможливо передбачити реакцію споживачів на новий продукт.

 Низький попит на ринках малої місткості гальмує процес реалізації нововведень. Вивчення ринку на предмет виявлення потенційних покупців та їх потреб дає змогу зрозуміти, якою повинна бути політика виробника у сферах якості, дизайну, цінового проектування, на який рівень диференціації продукту слід орієнтуватися при розроблені його модифікації, які системи збуту застосовувати і коли виводити товар на ринок. Найретельніше слід досліджувати такі параметри попиту як ціна, якість, пакування, маркування та супутні сервіс-послуги. Аналіз кривих попиту на існуючу продукцію дає змогу встановити час завершення її життєвого циклу і заздалегідь підготуватися до виведення на ринок нового товару.

Налагодження виробництва нового продукту для задоволення ринкових потреб відбувається з урахуванням виробничих потужностей підприємства-інноватора.

Виведення товару на ринок є складним етапом інноваційного процесу. Ринкова динаміка вимагає від підприємства роботи спрямованої на вдосконалення своєї діяльності, зокрема, перехід на принципово нові, екологічно чисті, мало або безвідходні технології конструювання, технічну підготовку та освоєння випуску нових видів продукції знаходження нових способів використання існуючих ресурсів.

Водночас інноваційну діяльність слід спрямувати на раціоналізацію існуючого виробничого процесу, підвищення ефективності та якості усіх аспектів виробничо-господарської діяльності.

Планування і організація створення нового товару

Провідні фірми світу витрачають значні кошти на інноваційні процеси і виводять на ринок велику кількість новинок. Нова продукція, яку виводять на ринок може бути 3 видів:

1) яка раніше не існувала;

2) яку раніше виготовляли, але конструкцію було суттєво змінено;

3) яка має лише новий дизайн.

Абсолютно нових (піонерних) товарів не багато. За всю історію людства їх налічується лише кілька сотень. Більшість підприємств випускає на ринок модернізовані, модифіковані або удосконалені товари.

Якщо брати сучасну статистику, то:

Ø товари всесвітні новинки – 10%;

Ø модернізація існуючих товарів –45%;

Ø нові товари, які вводяться до вже існуючих товарних груп – 25%;

Ø принципово нові асортиментні групи – 2%.

Інноваційний товар (товар новація) – це продукт науково-технічного та інноваційної діяльності, що пропонує новий засіб чи спосіб виробництва товарів і послуг, відкриває для споживача нові сфери задоволення своїх потреб. Інноваційний продукт може мати не тільки матеріально-речову форму. Це можуть бути маркетингові, інформаційні технології (кредитні картки).

Оригінальний продукт – це принципово новий продукт, конструктивне використання якого та склад споживчих властивостей не були відомі раніше. Оригінальність виробу підтверджується виданим на нього патентом або авторським свідоцтвом.

Основною перевагою інноваційного продукту є конкурентоздатність товару. Покупця не цікавить суть технології, його цікавлять споживчі властивості товару, його необхідність, корисність і функціональність. Таким чином, конкурентоспроможність слід розглядати в першу чергу зі сторони споживача і з другої – виробника.

Розробка нового продукту має виходити із стратегічних цілей. Інноваційний процес має складатися з таких основних етапів:

1. Пошук нових ідей;

2. Дослідження ринку для продукту;

3. Пошук новизни;

4. Наукове, технологічне і промислове обґрунтування;

5. Ринки збуту;

6. Типи захисту;

7. Використання інновації та її фінансування.

Чим більше альтернативних ідей, тим реальнішим є успіх. Нові ідеї розглядають, оцінюють, піддають економічному аналізу і визначають потенційний дохід від створення нового продукту. При аналізі ідей необхідно врахувати такі фактори:

§ соціальний фактор;

§ фактор фінансового ринку;

§ фактор визнання на ринку;

§ фактор конкуренції.

Якщо майбутній продукт заснований на оригінальній інновації, то у нього високі шанси створити технологічний бар’єр і тим самим утримувати домінуючі позиції на ринку в середньо- і довгостроковій перспективі.

Всі ідеї нових товарів поділяються на безперспективні, віддаленої перспективи і перспективні.

Перспективні включають в окрему групу і вони є об’єктом досліджень. Ці дослідження і є початком етапу маркетингового забезпечення інноваційної діяльності фірми, тобто розроблення концепції нових товарів.

Концепція нового товару базується на комплексному оцінюванні таких чинників:

1. Адресність споживацького сегменту;

2. Відповідність якісних параметрів товару вимогам сегменту;

3. Сумісність майбутнього товару із середовищем його функціонування;

4. Головні переваги нового товару над можливими товарами конкурентів;

5. Передбачувані зміни і розвиток системи збуту нового товару;

6. Імовірні терміни виходу нового товару на ринок;

7. Можливі негативні наслідки виробництва, збуту та використання товару;

8. Загальні витрати на розробку, виробництво та збут товару;

9. Прогнозні ціни, доходи та прибутки.

При розробці концепції нового товару слід врахувати також ринкові чинники:

· кон'юнктура і тенденція ринку за останні 5 років;

· порівняльна характеристика фірмового та конкурентного товару;

· можлива тривалість життєвого циклу фірмового товару;

· ставлення споживачів до іміджу підприємства;

· вплив сезонних чинників на товар;

· емоційний вплив товару на покупців.

Виробничі чинники:

1. Можливість серійного випуску нового товару;

2. Можливі труднощі при виробництві нового товару;

3. Доступність придбання усіх необхідних матеріальних ресурсів;

4. Наявність працівників і робітників відповідної кваліфікації;

5. Можливість організувати виробництво конкурентоздатної продукції за якістю і цінами;

6. Зовнішній вигляд товару.

Інноваційний продукт може мати не тільки матеріально-речову форму, це можуть бути нові технології доведення товару від виробника до споживача (маркетингові, інформаційні), це може бути новий вид послуг, що ґрунтуються на вивченні властивостей основного товару і доповнення їх супутними.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 378; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!