Облік розрахунків з підзвітними особами.



                       

Під звіт видається готівка на операційні, господарські та витрати, пов’язані з відрядженням, на визначені термін і мету. Підзвітна особа після закінчення встановленого терміну зобов’язана надати звіт про витрати цих коштів за призначенням і пред’явити підтверджувальні документи, а також внести до каси невикористану суму.

Службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Термін відрядження визначається керівником підприємства і не може перевищувати: 1) в межах України – 30 календарних днів; 2) за кордон – 60 календарних днів.

Реєстрація осіб, що виїздять у відрядження і прибувають у місце відрядження на підприємствах здійснюється у таких документах: 1) журнал реєстрації посвідчень про відрядження; 2) журнал обліку працівників, що прибули у відрядження.

Середній заробіток за час перебування працівників у відрядженні зберігається на всі робочі дні тижня за графіком, установленим за місцем постійної роботи. Витрати на відрядження відшкодовуються лише за наявності документів в оригіналі, що підтверджують вартість цих витрат, а саме: транспортних квитків або транспортних рахунків, рахунків готелів, страхових полісів.

Для працівників підприємств усіх форм власності встановлено такі норми добових витрат,коли до рахунків на оплату вартості проживання в готелях не включають витрати на харчування для відряджень в межах України – 25 грн.

У триденний термін після повернення з відрядження працівник має подати авансовий звіт про витрачені у відрядженні кошти.

Авансові звіти складаються також за підзвітні суми, використані для оплати господарських послуг, купівлю товарно – матеріальних цінностей. До цих звітів додають відповідні підтверджувальні документи (чеки, квитанції, акти). Звіти затверджує керівник підприємства. Готівка видана під звіт, але не використана повинна бути повернена до каси підприємства з авансовим звітом не пізніше наступного робочого дня після видачі її під звіт. (по відрядженнях – у 3 - денний термін після повернення з відрядження).

Бухгалтерський облік виданих під звіт коштів ведуть на активно – пасивному рахунку № 372 «Розрахунки з підзвітними особами». На дебеті відображають суми видані під звіт з каси або одержані за чеками, грошовими переказами через органи зв’язку, а на кредиті – суми, що підтверджуються відповідними звітами і документами а також внесені до каси готівкою для погашення невикористаних авансів. Сальдо субрахунку може бути як дебетове, так і кредитове. Синтетичний облік на субрахунку № 372 ведеться за допомогою журналу – ордеру №3 і відомості 3.2., а при використанні спрощеної системи бухгалтерського обліку застосовується розділ І Відомості 3 – М. Аналітичний облік ведеться в розрізі фізичних осіб, які одержали грошові кошти під звіт із зазначенням залишку боргу на початок місяця сум, виданих під звіт і списаних згідно із звітами, залишки боргу на кінець місяця.

Облік операцій при розрахунках з підзвітними особами:

1) видано під звіт на господарські потреби, або на витрати по відрядженнях: Д 372 К 30;

2) придбання підзвітною особою матеріальних цінностей: Д 201, 203, 205, 207 К 372;

3) списання витрат на відрядження та інші грошові витрати, пов’язані з господарською діяльністю: Д 23, 91 К 372;

4) вирахуванні із зарплати перевитрати підзвітних сум (за які підзвітні особи повністю не відзвітувалися): Д 66 К 372;

5) повернення до каси невикористаної підзвітної суми: Д 30 К 372;

6) суми використані понад встановлені суми: Д 949 (інші витрати операційної діяльності) К 372.

 

Урок 8

 

 

Облік праці та її оплати.

Задачі обліку праці та її оплати.

Документація по обліку праці та її оплати.

Облік розрахунків по оплаті праці.

    1. Задачі обліку праці та її оплати.

Відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.04.1995 р. № 108/95-ВР витрати на оплату праці складаються з:

- фонду основної заробітної плати – винагорода за виконану роботу згідно з визначеними нормами праці, яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

- фонду додаткової заробітної плати – винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи й винаходи та за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантовані і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- інші заохочувальні і компенсаційні виплати (надання працівникам матеріальної допомоги, оплата путівок працівникам та ін.)

Облік праці та її оплати є одним із найважливіших у всій системі обліку на підприємстві. Найголовніші його завдання:

У встановлені строки здійснювати розрахунки з персоналом підприємства з оплати праці (нарахування зарплати та інших виплат, сум утримання і видачі на руки);

Своєчасно і правильно відносити на собівартість продукції (робіт і послуг) суми нарахованої заробітної плати та відрахувань органам соціального страхування, Пенсійного фонду;

Збирати і групувати показники з праці та заробітної плати для складання необхідної звітності, а також для розрахунків з органами соціального страхування, соціального страхування на випадок на випадок безробіття, Пенсійним фондом.

Організація заробітної плати на підприємстві визначається трьома елементами:

Ø Тарифна система – основний елемент державного регулювання оплати праці. Її складовими є: Єдина тарифна система, Єдиний тарифно кваліфікаційний довідник, тарифні ставки і оклади. Вона використовується для розподілу робіт і працівників залежно від складності робіт і кваліфікації працівників, за розрядами тарифної сітки. Вона дає змогу оцінити працю щодо якості;

Ø Нормування праці дає змогу обліковувати кількість затраченої праці;

Ø Форми оплати праці дають змогу визначити порядок розрахунку заробітної плати. Існує відрядна і погодинна оплата праці на рис 1 показано системи оплати праці.

 

 

    1. Документація по обліку праці та її оплати.

У діловодстві підприємства є документи, що регулюють порядок нарахування заробітної плати, а саме:

v Штатний розклад – документ, у якому встановлено перелік посад і окладів на певний період (рік);

v Розцінки і норми;

v Договори підряду (на виконання разових робіт);

v Інші трудові договори (контракт). Трудовий договір передбачає дотримання працівниками внутрішнього трудового розпорядку: режиму робочого часу, виконання певної роботи;

v Накази та розпорядження (на виплату премій, доплат, матеріальної допомоги);

v Колективний договір.

 

 

 Рис 1. Системи оплати праці.

 

На кожному підприємстві ведеться облік особового складу на підставі первинних документів: наказ (розпорядження) про прийняття на роботу; наказ на переведення на іншу роботу; наказ про надання відпустки; наказ про припинення трудового договору.

Відомості про кожного працівника фіксуються в особовій картці. Кожному працівнику присвоюється табельний номер, за яким він числиться в табелі обліку робочого часу та у всіх документах на зарплату.

Первинними документами з обліку праці та її оплати є: табель обліку робочого часу; наряд на виконану роботу; обліковий лист цілодобових внутрішньо змінних простоїв; шляховий лист вантажно легкового автомобіля; відомість різних доплат і утримань.

Для нарахування заробітної плати складається розрахунково – платіжна відомість або книга обліку розрахунків по оплаті праці. По лівій частині записують всі суми нарахованої зарплати за їх видами, а в правій утримання за їх видами і суми до видачі. Розрахунково – платіжні відомості складаються щомісячно по кожному цеху допоміжних і підсобних службах. Видачу грошей з каси підприємства проводиться на підставі платіжних відомостей.

3. Облік розрахунків по оплаті праці.

Облік розрахунків по оплаті праці ведеться на синтетичному, пасивному рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці», на якому узагальнюється інформація про розрахунки з персоналом. Він має такі субрахунки: 661 ;Розрахунки за заробітною платою»; 662 «Розрахунки з депонентами». На дебеті 661 відображають виплати, утримання, перерахування заробітної плати, а на кредиті – всі види нарахувань. На дебеті 662 відображають виплату депонованої заробітної плати, її перерахування до бюджету в разі закінчення строку позовної давності (3 роки), а на кредиті – суми нарахованої, але несвоєчасно одержаної заробітної плати. Кредитове сальдо на рахунку 661 характеризує суму заборгованості підприємства працівникам з оплати праці і відповідає сумі до видачі за розрахунком за другу половину місяця.

Підставою для видачі заробітної плати є наказ підписаний керівником і головним бухгалтером в касу для виплати зазначеної суми. Заробітна плата видається протягом 3 –х днів від дня одержання грошей в банку після цього касир перевіряє і підсумовує видану заробітну плату, а напроти прізвищ, що не отримали її, в графі «Розписка в одержані» проставляє штамп або пише від руки «Депоновано». Суми не виданої заробітної плати касир здає до банку на поточний рахунок підприємства із зазначенням «Депонованої суми».

Відповідно до змін внесених до Закону України «Про Державний бюджет на 2005 рік» мінімальна заробітна плата становить 375 грн. із заробітної плати проводиться утримання сум до: Пенсійного фонду – 1%, якщо зарплата не перевищує 150 грн. і 2% якщо вона вище (нарахування – 32,3%); Фонду зайнятості – 0,5 % (нарахування 1,6%), Фонду соціального страхування – 0,5% (нарахування – 2,9%); податок на доходи фізичних осіб – 13 %, професійні внески – 1% та інше. 

Проводки з обліку оплати праці:

1) нарахована заробітна плата:

- основним виробничим робітникам: Д 23 К 661;

- адміністративно – господарському персоналу: Д 92 К 661;

2) суми нараховані за листками непрацездатності:

- за перші 5 днів: Д 23, 91, 92, 93 К 661;

- за наступні дні: Д 65 К 61;

3) утримання із заробітної плати: Д 661 К641; 651; 652; 653;

4) депонована сума невиплаченої вчасно зарплати: Д 661 К 662;

5) виплачена заробітна плата працівникам підприємства: Д 661 К 301;

6) виплачена депонована заробітна плата: Д 662 К 301;

7) виплачена заробітна плата готовою продукцією: Д 661 К 70 (Доходи від реалізації); 71

(Інший операційний дохід), 74 (Інші доходи).

 

 

Урок 9

Облік виробничих запасів

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 454; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!