Лекція 11. Україна в умовах перебудови та початку розпаду СРСР. Утвердження незалежної України (серпень 1991 р. – до сьогодення)



1. Політика «перебудови» та особливості її здійснення в Україні (в економіці, суспільному та політичному житті).

2. Передумови здобуття незалежності Україною та розпад СРСР.

3. Проголошення незалежності України та початок її розбудови.

4. Внутрішня політика України на сучасному етапі.

5. Соціально-економічне життя незалежної України.

6. Зовнішньополітичні пріоритети України.

Концепція і стратегія політики перебудови в СРСР. Спроби М.С.Горбачова реформувати суспільство на шляхах «прискорення», «перебудови», «гласності». Соціально-економічне становище УРСР на початку перебудови.

Економічна реформа та хід її реалізації. Перехід до ринкової економіки.

Чорнобильська катастрофа (квітень 1986 р.), причини, наслідки і уроки для долі українського народу. Екологічна криза.

Становище сільського господарства в УРСР. Продовольча криза. Ріст цін та інфляція.

Суспільно-політичне життя. Реабілітація політичних ув'язнених. Демократизація суспільно-політичного життя і утворення нових політичних партій. Становлення багатопартійності. Народний рух України.

Криза політики КПРС-КПУ. Нова виборча система. Вибори до Верховної Ради УРСР та місцевих рад народних депутатів (березень 1990 року).

Проблеми міжнаціональних відносин і національно-культурного життя національних меншин. Зміни в ставленні держави до церкви. Міжконфесійні конфлікти. Свобода віросповідання.

Провал державного перевороту 19–21 серпня 1991 р. в СРСР та його наслідки. Крах політики КПРС. Акт проголошення незалежності України (24 серпня 1991 р.) та його історичне значення.

Крах тоталітарної держави СРСР. Референдум народу на підтримку Акта проголошення незалежності України та обрання Президентом держави 1 грудня 1991 р. Л.М. Кравчука. Співдружність незалежних держав і місце в ній України. Міжнародне визнання України.

Економічні, політичні та соціальні проблеми розбудови незалежної держави. Формування зовнішньої політики України.

Динаміка політичного життя. Диференціація Народного руху та політичних партій: від опозиції до підтримки стратегічної лінії президентської влади на консолідацію суспільства під гаслом побудови суверенної держави. Політичний плюралізм як основа діалектичного розвитку України: Л. Лук’яненко, М. Горинь, В. Чорновіл. Створення інституту Адміністрації Президента. Ефективність його роботи в структурі державної влади республіки.

“Нова Україна” та її погляди на перспективи розвитку республіки. Жовтень 1992 р., криза уряду. Кабінет міністрів Л. Кучми, його концепція реформування України та її крах.

Криза політичної влади. “Броунівська” кадрова політика Президента в уряді Ю. Звягільського. Підсумки діяльності Верховної Ради України. І. Плющ.

Суспільно-політичне та культурне життя республіки: Всесвітній форум українців у Києві. Робота уряду УНР в екзилі та передача повноважень своєї президентської влади М. Плав’юком Президенту України Л.М. Кравчуку. Історичне значення консолідації української діаспори з народом республіки. Політична криза в Україні. Вибори до Верховної Ради України 27 березня та органів місцевої влади 26 червня 1994 року. Нові органи законодавчої та виконавчої влади республіки, їх структура і діяльність.

Дострокові вибори Президента України 1994 р. та обрання Л.Д. Кучми. Спроби проведення реформ. Представники різних політичних сил в Кабінеті Міністрів.

Конституційний процес в Україні. Прийняття Конституції України 28 червня 1996 року. Конституційні права і свободи громадян України. Конституційна реформа 2004 р. та її скасування в 2010 р.

Розвиток багатопартійної системи в Україні. Виборча система України. Закон України “Про вибори народних депутатів України”. Результати виборів до Верховної Ради України (березень 1998 р.). Переобрання на другий термін Президентом України Л.Д. Кучми (листопад 1999 р.).Формування парламентської більшості у Верховній Раді України.

Всеукраїнський референдум за народною ініціативою 16 квітня 2000 року та його підсумки.

Політична криза в Україні восени 2000 – навесні 2001 року. «Оксамитова революція» в парламенті 2000 р. Вибори до Верховної Ради України навесні 2002 р. Президентські вибори 2004 р. Помаранчева революція. Обрання Президентом України В.А. Ющенка. Парламентські вибори 2006 р. та позачергові вибори до Верховної Ради України 2007 р. Обрання Президентом України в 2010 р. В.Ф. Януковича. Діяльність уряду М.Я. Азарова. Адміністративні реформи 2010–2011 рр. Спроби здійснення реформ у соціальній сфері.

Економічні проблеми незалежної України (кінець 90-х рр. ХХ – початок ХХІ ст.). Роздержавлення і демонополізація економіки України. Створення національної грошової та банківської системи. Економічна криза. Фінансова криза 1998 р. Україна в умовах світової економічної кризи 2008 р.

Особливості сучасного економічного життя та інтеграція до світового ринку. Вступ України до Світової організації торгівлі.

Зміни етнічної та соціальної структури українського суспільства. Трудова еміграція. Деурбанізація регіонів України. Демографічна криза.

Зовнішня політика. Україно-російські відносини. «Газові війни». Участь України в діяльності ООН та міжнародних миротворчих акціях. Україна і НАТО. Україна і ЄС.

Сучасна українська східна і західна діаспори.


Семінарське заняття «Україна в 1920–1930-ті рр. Друга світова війна і Україна»

  1. Україна 1920-х років. НЕП. Голодомор 1921-1923 рр.
  2.  Радянська модернізація України (1928-1939 рр.). Голодомор 1932-1933 рр.
  3.  Злочини сталінського режиму проти українського народу. Політичні процеси 1930-х рр., їх причини та наслідки.
  4.  Західноукраїнські землі під владою Польщі, Чехословаччини, та Румунії.
  5. Початок Другої світової війни. Сталінський режим на західноукраїнський землях.
  6. Визволення України та завершення возз’єднання українських земель. Основні підсумки та уроки Другої світової війни.

Терміни та поняття:військовий комунізм, нова економічна політика, колективізація, індустріалізація, українізація, націонал-комунізм, голодомор, репресії, “розстріляне відродження”, пацифікація, політика санації, інтегральний націоналізм, Друга світова війна, німецько-радянська (Велика Вітчизняна) війна, фашизм, пакт Молотова–Ріббентропа, план "Барбаросса", радянізація, окупаційний режим, «новий порядок», евакуація, партизани, підпілля, рух опору, ОУН, УПА, Акт відновлення Української держави, «Волинська трагедія» 1943 р., голокост (Шоа), остарбайтери, колабораціонізм.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 212; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!