Облік доходів від реалізації продукції, виробів і виконаних робіт.



ТЕМА 13. ОБЛІК ВИДАТКІВ

1. Поняття видатків. Касові та фактичні видатки.

2. Облік видатків загального фонду.

3. Облік видатків за рахунок коштів спеціального фонду.

4. Облік виробничих витрат (самостійний розгляд).

5. Облікова реєстрація видатків (самостійний розгляд).

Поняття видатків. Касові та фактичні видатки.

 

В бюджетних установах всі видатки обліковуються у відповідносності з бюджетною класифікацією визначеною в Бюджетному кодексі та Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, що затверджена спільним наказом Міністерства фінансів України та Державного казначейства від 25.11.2008 року № 495.

Практика ведення обліку та діючі нормативні документи дозво­ляють класифікувати витрати бюджетних установ в бухгалтерському обліку за такими ознаками:

1. В залежності від джерел покриття:

- видатки загального фонду;

- видатки спеціального фонду.

Обидва види видатків плануються в кошторисі, а бухгалтерський облік цих видатків ведеться відокремлено на окремих рахунках.

2. В залежності від етапу руху бюджетних коштів:

- касові видатки;

- фактичні видатки.

Касовими видатками вважаються всі суми проведені органом Державного казначейства або установою банку з реєстраційного, спеціального реєстраційного та поточного рахунку як готівкою, так і шляхом безготівкової оплати рахунків.

Наприклад, оплачено рахунок за матеріальні цінності або ж по­слуги, отримано в касу за грошовим чеком тощо. Повернення коштів на рахунки відновлює касові видатки. Наприклад, зараховано на реєстраційний рахунок кредиторська заборгованість за неотримані ма­теріальні цінності чи послуги.

Основним завданням обліку касових видатків є контроль за ці­льовим витрачанням бюджетних коштів відповідно до кошторисних призначень за кодами економічної класифікації видатків.

Погашення взятих зобов’язань, оплата податків, отримання готів­ки в касу тощо, зумовлює витрачання грошових коштів з реєстрацій­них рахунків. При цьому в облікових регістрах проводяться записи по кредиту рахунків 321, 323, 324, 326. Оскільки виписки з рахунків в Держказначействі підтверджують касові видатки, то можна вважа­ти, що синтетичний облік касових видатків ведеться в меморіальних ордерах № 2 — по загальному фонду та № 3 по спеціальному фонду, в яких ведеться облік грошових коштів на рахунках в казначействі.

Аналітичний облік касових видатків ведеться в Картці аналітич­ного обліку касових видатків. Картки відкриваються окремо по кож­ному реєстраційному рахунку та за кожною програмою.

Картка відкривається на місяць і заповнюється щодня на підставі виписок Держказначейства. Видатки відображаються в розрізі кодів економічної класифікації. На протязі місяця на реєстраційні рахунки установ можуть надходити грошові кошти на відновлення видатків (телефонні переговори, комунальні платежі орендаторів, помилково перераховані кошти тощо). Такі суми записуються на зворотній сто­роні картки та зменшують суму касових видатків в поточному місяці.

Підсумки в картці підводяться за місяць та з початку року за ви­рахуванням відновлених сум.

Загальна схема облікових записів в регістрах аналітичного обліку и псових видатків представлена в наступній схемі.

 

Рис. 1. Схема облікового процесу касових видатків в регістрах бухгалтерського обліку


 

В централізованих бухгалтеріях окремі картки відкривають по кожній установі в розрізі вказаних параметрів та ведуть загальну картку по всіх підвідомчих установах

Фактичними видатками вважаються всі дійсні витрати по вико­нанню кошторису, що підтверджені первинними документами (на­приклад, нарахована заробітна плата, списана вартість використаних матеріалів та ін.). Тобто, господарські операції відображаються в бух­галтерському обліку за принципом нарахування: видатки відобража­ються в тому періоді, коли вони виникають, незалежно від того, коли будуть сплачені кошти.

Фактичні видатки як правило не збігаються з касовими ні в часі, ні в сумі.

Оскільки частина придбаних матеріалів залишається в складі не­використаними, частина коштів залишається в розрахунках з різни­ми організаціями.

Схема записів фактичних видатків в регістрах аналітичного і синтетичного обліку представлена в наступній схемі:

 

Рис. 2. Схема облікового процесу з обліку фактичних видатків в регістрах бухгалтерського обліку

В централізованих бухгалтеріях на кожну установу відкриваєть­ся окрема картка та одна загальна по всіх установах.

Касові та фактичні видатки є окремими об’єктами бухгалтерсько­го обліку, при цьому їх планують і обліковують за єдиною економіч­ною класифікацією видатків.

3. Наступна класифікаційна ознака – економічна класифікація видатків (КЕКВ). За цією класифікацією всі видатки бюджетних установ поділяються на поточні та капітальні.

За такою класифікацією всі видатки відображаються в обліку та бухгалтерській звітності.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 353; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!