Питання друге. Нормування оборотних засобів.



Нормування оборотних засобів – це економічно обґрунтований розрахунок мінімальної потреби у фінансових ресурсів, необхідних будівельно-монтажній організації для створення мінімальних запасів товарно-грошових цінностей, які забезпечують її нормальну роботу.

У практиці господарювання виділяють три методи розрахунку нормативів оборотних засобів:

· аналітичний, який полягає в аналізі наявних матеріальних цінностей з подальшим коригуванням запасів та визначення з них надлишкових;

· коефіцієнтний, полягає в уточненні діючих на початок розрахункового періоду сум оборотних засобів з подальшим коригуванням залежно від зміни виробництва;

· прямого розрахунку – це метод розрахунку нормативів оборотних засобів за кожен нормативний елемент.

У процесі нормування оборотних коштів визначають норму і норматив оборотних коштів. Їх варто розрізняти.

Норма – показник відносний і розраховується у днях, відсотках, грошових коштах – характеризує мінімальний розмір запасів товарно-матеріальних цінностей у будівельній організації.

Норматив – показник абсолютний і розраховується у грошовому виразі згідно з конкретними умовами кожної організації. Тобто, це мінімальна планова величина оборотних коштів, постійно необхідна будівельній організації для нормальної роботи.

Норматив власних оборотних коштів у виробничих запасах визначають множенням денної потреби матеріальних ресурсів на норму запасу в днях:

Нв = Д* Зд ,                                               (3.1)

де Д – одноденна витрата матеріальних ресурсів, грн.;

Зд – норма запасу, днів.

Розрізняють наступні види запасу:

· поточний (складський) запас створюють для забезпечення безперервності виробничого процесу в інтервалах між двома черговими поставками. Він дорівнює 50% середньої тривалості інтервалу між двома суміжними поставками;

· підготовчий запас створюють на час приймання, розвантаження, сортування, складування, комплектації, лабораторного аналізу матеріалів;

· транспортний запас створюють на період часу від дати оплати платіжної вимоги до дати надходження вантажу на склад підприємства;

· страховий (гарантійний) запас створюють для запобігання наслідкам можливих перебоїв у постачанні. Норму страхового запасу визначають як середнє фактичне відхилення поставок у попередньому році від середнього інтервалу, але не більше 50% поточного запасу.

Норматив оборотних засобів по незавершеному виробництві визначається залежно від прийнятої форми розрахунків із замовниками (за етапи, комплекси робіт або цілі будинки, споруди):

Нн = Пд * С * Ц * kн.в,                    (3.2)

де Нн – норматив оборотних засобів по незавершеному будівництву;

   Пд  – середньодобовий випуск продукції в натуральних вимірниках, шт. м2, м3;

   С – планова виробнича собівартість одиниці продукції, грн.;

   Ц – тривалість виробничого циклу, дні;

   kн.в – коефіцієнт наростання витрат на виробництво будівельної продукції визначається:

     kн.в = ПВ + (1 – ПВ) / 2,                           (3.3)

де ПВ – питома вага початкових одноразових витрат на виробництво будівельної продукції.

Норматив оборотних засобів у витратах майбутніх періодів встановлюється у грошовому виразі як залишок не списаних на собівартість витрат на кінець року і визначається:

Нм = Во + Вп – Вс ,                                             (3.4)

де Нм – норматив оборотних засобів у витратах майбутніх періодів;

    Во – сума коштів, вкладена у витрати майбутніх періодів на початок року, грн.;

   Вп – сума витрат майбутніх періодів на плановий рік, грн.;

    Вс  – сума витрат майбутніх періодів, які підлягають віднесенню на собівартість будівельної продукції планового року, грн.

Норматив оборотних засобів у запасах готової продукції створюється в такій кількості, щоб була можливість забезпечити її своєчасну реалізацію споживачам. Даний норматив визначається у днях, виходячи з часу, потрібного на: комплектування і накопичення будівельної продукції до розміру відповідних замовлень; підготовку платіжних документів і відсилання платіжних вимог – доручень платника.

Питання третє. Ефективність використання оборотного капіталу.

Економічне значення оборотності полягає у її впливі на кінцеві результати роботи будівельного підприємства, собівартість, прибуток, рентабельність. Ефективність використання оборотних засобів вимірюють показниками оборотності:

Коефіцієнт оборотності (Коб) показує кількість оборотів за рік і визначають відношенням реалізованої за рік продукції (Q) до середньорічного залишку оборотних фондів (Воб.з):

                       Ко6 = Q/ Воб.з, оборотів. (3.5)

Коефіцієнт завантаження (Кзав) показує, скільки оборотних засобів будівельного підприємства припадає на одну гривню реалізованої продукції:

                  Кзав=Воб.з/Q.                         (3.6)

Тривалість обороту (Тоб) визначають співвідношенням кількості днів у розрахунковому періоді до коефіцієнта оборотності за формулою:

                                      (3.7)

Внаслідок прискореного обертання оборотних засобів відбувається їх вивільнення і виникає можливість використання в інших напрямках господарської діяльності.

Рис. 3.1. Шляхи прискорення оборотності оборотних засобів

Вивільнення оборотних засобів може бути абсолютним та відносним.  

 Абсолютне (ΔSз(аб)) свідчить про скорочення фактичних середніх залишків оборотних засобів за звітний період у порівнянні із середніми залишками за попередній при дотриманні обсягу обороту за останній період:

ΔSз(аб)= Sз(баз)-Sз(зв),                                                      (3.8)

де Sз(баз),Sз(зв) – відповідно середньорічна вартість оборотних засобів у базовому та звітному роках.                                                  

Відносневивільнення (ΔSз(від)) оборотних засобів буває тоді, коли темпи зростання суми обороту у звітному періоді випереджують темпи зростання середніх залишків оборотних засобів попереднього періоду.

Величину умовної економії за рахунок вивільнення коштів за річним планом можна визначити:

ΔSз(від)= Q* (Тоб.баз – Тоб.зв.) / Д.              (3.9)              

де Тоб.баз., Тоб.зв. – тривалість обороту в базовому та в звітному періоді, дні.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 249; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!