Питання друге. Знос та амортизація основних виробничих фондів.



Просте і розширене відтворення основних виробничих фондiв вiдбувається у беперервному процесi ремонту, модернiзації та замiни окремих елементiв засобiв працi, технічного переоснащення, реконструкцiї та розширення виробництва. Необхiдною умовою нормального протiкання процесiв вiдтворення є постiйний облiк ступеня зносу основних фондiв.

Розрiзняють два види зносу: фiзичний i моральний.

Фiзичннй знос (спрацювання) настає пiд впливом дії навколишнього середовища та експлуатаційних наванта-жень. При цьому деформуються деталi, метал пiддається корозiї, зношуються тертьовi поверхнi. Фiзичний знос зменшує вартiсть основних фондiв i робить їх непридатними до експлуатації.

Ступiнь фiзичного зносу окремої одиницi основних фондiв можна визначити двома методами:

1) за строком їх експлуатації:

                К ф.зн.=  (100- Л),         (2.11)

де Тф, Тн фактичний, нормативний строк служби обладнання, років;

Л– ліквідаційна вартість основних виробничих фондів у відсотках від їх первісної вартості.

2) за даними обстеження технiчного стану всіх елементів об’єкта, що оцінюється, і його здатності виконувати будівельно-монтажні роботи необхідної якості.

Моральний знос — це процес знецiнення дiючих засобiв працi до настання повного фiзичного спрацювання пiд впливом науково-технiчного прогресу. Такий знос характеризується втратою засобами працi своої споживної вартостi внаслiдок удосконалення застосовуваних та створення нових засобiв виробництва, упровадження принципово нових технологiй.

Моральне старiння властиве передусiм знаряддям працi та транспортним засобам. Воно завдає реальних економiчних збиткiв пiдприємствам.

Ступiнь морального зносу основних фондiв можна визначити:

1) з огляду на зниження ринкових цін на нові машини і механізми:

Км31 = ,             (2.12)   

де Км3 1    – знос першого роду;

Вп, Вв– відповідно первісна та відновна вартість основних виробничих фондів, грн.;

2) у зв’язку з появою на ринку більш продуктивних зразків техніки:

      КмЗ 2 =(Вп.с. - Вп.н. *  Пс*Тсн*Тн)/Вп.с*100%, (2.13)

де КмЗ 2 –знос другого роду;

Вп.с., Вп.н.– вартiсть (цiна) вiдповiдно застосовуваних i нових основних фондiв, грн;

Пс,Пн продуктивнiсть вiдповiдно застосовуваних та нових основних фондiв;

Тсн – нормативний термін служби вiдповiдно застосовуваних та нових основних фондiв.

Покриття зношення основних виробничих фондів шляхом поступового переносу їх втраченої вартості на продукт, що виготовляється, являє собою амортизацію основних виробничих фондів. Включивши амортизацію ОВФ в собівартість продукції, будівельна організація накопичує в результаті реалізації продукції амортизаційні фонди на відшкодування фізичного та морального зношення основних фондів.

 Норма амортизаційних відрахувань встановлюють, виходячи з середнього рівня зношення ОВФ. Рівень амортизаційних відрахувань може бути підвищений трьома способами: за рахунок скорочення строків списання вартості ОВФ; завдяки зміні методів нарахування амортизації; шляхом продовження нарахування амортизаційного фонду після закінчення нормативних строків служби ОВФ.

Річний розмір амортизаційних відрахувань р) обчислюється:

Ар = А/ Тн .                         (2.14)

Річна норма амортизаційних відрахувань а) обчислюється:

На = (Фп - Л) 100% / Фп • Тн.   (2.15)

У світовій практиці найбільш поширеними є такі методи нарахування амортизації:

1. Метод рівномірної амортизацій.Амортизаційні відрахування розподіляються рівномірно протягом усього нормативного терміну використання основних фондів з урахуванням ліквідаційної вартості. Сума річної амортизації р) буде однакова впродовж усього нормативного терміну використання і визначається за формулою:

Ар ба/100.,                  (2.16)            

2. Метод суму чисел (кумулятивний). Припускається, що устаткування використовується інтенсивніше в перші або останні роки експлуатації. Суму річних відрахувань визначають у три етапи:

І. Обчислюють суму цілих значень років експлуатації

С = (Тн+1)*Тн/2.             (2.17)  

ІІ. Визначають дріб від ділення цілих чисел років експлуації. При цьому дріб від ділення цілого значення останнього року експлуатації ставлять на перше місце, передостаннього – на друге і т.д. Це робиться в разі потреби прискореного списання вартості основних фондів у початковий період. Якщо необхідно прискорити списання у завершений період експлуатації основних фондів, на перше місце ставиться дріб від ділення цілого значення першого року експлуатації, на друге – другого і т.д.

ІІІ. Відповідний дріб до кожного року множать на балансову вартість основних виробничих фондів, що визначає суму амортизацію за потрібний рік (ліквідаційна вартість при цьому не враховується).

3. Метод зменшуваного залишку. Особливість методу полягає в тому, що амортизацію розраховують тільки виходячи з первісної вартості основних фондів і норму амортизації подвоюють. Суму амортизації нараховують за такою схемою:

І. Розраховують подвійну річну норму амортизації:

На= 200% / Тн.                   (2.18)

ІІ. Визначають суму амортизації за кожний рік. За перший рік її визначають множенням подвоєної норми амортизації на первісну вартість основних фондів, за другий і наступні роки – множенням подвоєної норми амортизації на вартість недоамортизованої частини (залишкову вартість) фондів.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 260; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!