Допоміжний інструмент для верстатів з ЧПК.



До допоміжного інструменту, призначеного для установки ріжучого інструменту на токарних верстатах з ЧПУ, пред'являються наступні основнівимоги, що забезпечують підвищення якості і продуктивності обробки: попередня(поза верстатом) настройка ріжучого інструменту на задані розміри обробки; швидкозмінність при переналагодженнях і швидка зміна затупленого інструменту; достатня точність і жорсткість; уніфікація приєднувальних розмірів і універсальність застосування; можливість використовування автоматичного кріплення і зміни ріжучого інструменту.

На центрових і патронних верстатах з ЧПУ застосовують револьверні головки з безпосереднім кріпленням ріжучого інструменту вточних пазах головки. Револьверна головка для верстата 16К20ФЗ з ЧПУ показана на рисунку 1. В  головці можуть встановлюватися до шести інструментів (для центрових робіт) або до трьох інструментальних блоків з інструментом для обробки внутрішніх поверхонь (для патронних робіт).

На токарних верстатах з ЧПУ застосовують дві підсистеми допоміжного інструменту: з циліндровим хвостовиком і з базуючою призмою, призначених для установки ріжучого інструменту в револьверній головці.

Рисунок 1 - Револьвернаголовка

 

У підсистемі допоміжного інструменту з циліндровим хвостовиком надійне і точне з'єднання допоміжного інструменту — різцетримач 1 з револьверною головкою — забезпечують циліндрові хвостовики з прецизійною по кроку гребінкою (рисунок 2).

 

 

Рисунок 2 - Схема з'єднання різцетримача з циліндровим хвостовиком з револьверною головкою

 

Зуби гребінки зачіпляються із зубами втулки 2,вісь якої розташована під кутом в площині, перпендикулярній площині осі хвостовика державки. При загвинчуванні гвинта 3зубці втулки 2закріплюють державку 1одночасно в осьовому і радіальному напрямах. Підсистема включає різцетримачі з різним розташуванням пазів під різці 16, 20, 25, 32, 40 мм. Схема компоновки інструментальних блоків з допоміжними інструментами з циліндровим хвостовиком показана на рисунку 3. Різцетримачі 2.1—2.9 призначенідля закріплення різців перетином від 16x16 до 40x40 мм. Різцетримачі 2.1; 2.2; 2,4; 2.7; 2.8; 2.9 призначенідля установки інструменту для обробки зовнішніх поверхонь. Різцетримачі 2.3 і2.5 призначенідля установки інструменту для обробки внутрішніх поверхонь, виточок, розточувань і ін. (у різцетримачі 2.5 можнакріпити відрізні різці). Для обробки труднодоступних виточок і канавок застосовують інструмент, встановлюваний в різцетримачі 2.6. Для контурного зовнішнього точіння застосовують подовжений різцетримач 2.9 з відкритим пазом. Різцетримачі 2.1—2.9 (за винятком двостороннього різцетримача 2.6) можутьбути лівого і правого виконання. У перехідній втулці 2.10 встановлюютьріжучий інструмент або перехідний допоміжний інструмент з хвостовиком діаметром 16...40 мм.

Державки 2.11 призначені для установки перових свердел. Перехідна жорстка втулка 2.12і патрон 2.13з втулкою, що самовстановлюється, призначені для установки ріжучого інструменту з хвостовиком з конусом Морзе. Різцетримачі або борштанги 2.14і 2.15призначені для розточування різцями глибоких отворів діаметром 70...250 мм; патрон 2.16— для установки мітчиків. При установці в патроні спеціальної вставки можна нарізувати різьблення плашками. Перехідна розтискна втулка 2.17призначена для кріплення інструменту з циліндровим хвостовиком діаметром 8...32 мм. Перехідні втулки 2.18і 2.19з діаметром отвору 36 і 48 мм дозволяють використовувати на верстатах токарної групи інструмент свердлувально-розточувальних і фрезерних верстатів. Застосування системи допоміжного інструменту з циліндровим хвостовиком дозволяє скоротити номенклатуру допоміжного інструменту на токарних верстатах з ЧПУ приблизно в 2 рази.

 

 

 

Рисунок 3 - Схема компоновки інструментальних блоків з допоміжним інструментом з циліндровим хвостовиком

 

Підсистема допоміжного інструменту з базуючою призмою і різним розташуванням пазів під різці розміром 16, 20, 25, 32 і 40 мм показана на рисунку 4. Двосторонній різцетримач3.1має високу жорсткість, його застосовують в системах з будь-яким розташуванням револьверної головки при будь-якому напрямі обертання шпинделя, він дозволяє використовувати повну потужність верстата при чорнових операціях. Ріжучий інструмент перетином від 16X16 до 40X40 мм встановлюють у відкритому або закритому пазі. Інструмент заздалегідь настроюють поза верстатом в різцетримачі регулювальними гвинтами. Жорсткий різцетримач3.2з відкритим перпендикулярним пазом має праве і ліве виконання, дозволяє вивести ріжучий інструмент за габарит револьверної головки. Різцетримач 3.3дозволяє встановлювати два різці. Універсальний трьохбічний різцетримач3.5має дещо меншу жорсткість, ніж різцетримач  з відкритим і закритим пазами. Утримувач 3.6призначений для установки допоміжного інструменту до токарних верстатів з циліндровим хвостовиком діаметром 30.. .60 мм. Утримувачі 3.7і 3.8мають двавиконання і призначені для установки інструменту до верстатів фрезерно-свердлувально-розточувальної групи з циліндровим хвостовиком діаметром 36 і 48 мм. Застосування блоку 3.4 забезпечує збільшення подачі СОЖ в зону різання. Підсистема забезпечує можливість уніфікації різцетримачів з різцетримачами підсистеми з циліндровим хвостовиком.

 

Рисунок 4 - Схема компоновки інструментальних блоків з допоміжним інструментом з базуючою призмою

 

У підсистемі допоміжного інструменту з базуючою
призмою надійне і точне з'єднання різцетримачів  з револьверною головкою (рисунок 5а) забезпечується приєднувальним елементом, виконаним у вигляді базуючою призми з розміромl=56, 72, 90, 115 і 140 мм.               

Різець 2встановлюють в різцетримачі 1 і закріплюють двома гвинтами 3 через планку 4. Різцетримачі 1 встановлюють в револьверну головку (рисунок 5б) по нижній і бічній поверхні призми і фіксують відносно паза револьверної головки сухарем 3. Закріплюють різцетримач 1 прихватом2.

Рисунок 5 - Схема з'єднання різцетримача з базуючою призмою з револьверною головкою

 

 

До допоміжного інструментудля верстатів з ЧПУ фрезерно-свердлувально-розточувальної групи пред'являють наступні основнівимоги: висока точність; мінімальна погрішність установки; висока жорсткість на всіх напрямках прикладених сил різання; вібростійкість; швидкозмінність; надійність; легка і швидка настройка інструменту на необхідний розмір поза верстатом; універсальність; простота конструкції і технологічність; мінімальна номенклатура допоміжного інструменту.

Для забезпечення точності, жорсткості, вібростійкості і експлуатаційної надійності кріплення ріжучого інструменту, а також для попереднього регулювання вильоту інструменту застосовують конструкції збірного допоміжного інструменту, розділеного на елементи (агрегати), що сполучаються між собою поверхнями, що забезпечують зручне і швидкозмінне кріплення. Перевагами збірного інструменту є: зменшення числа окремих типів допоміжного інструменту; переналагодження розмірів інструменту, регулювання довжини допоміжного інструменту; зменшення витрати металу; скорочення номенклатури ріжучого і допоміжного інструменту. На верстатах з ЧПУ фрезерно-свердлувально-розточувальної групи з'єднання ріжучого і допоміжного інструменту здійснюють за допомогою циліндрових і конічних хвостовиків.

Передачу моменту, що крутить, тертям застосовують при використовуванні хвостовиків з конусами Морзе.


Але з'єднання з конусами Морзе у верстатах з автоматичною зміною інструменту не можуть одержати широкого застосування через нестабільність установки інструментів по довжині і необхідності великих сил для видалення інструменту з конусного гнізда шпинделя. Найбільш ширше на багатоцільових верстатах з ЧПУ застосовують з'єднання допоміжного інструменту з шпинделем, в якому хвостовик інструменту встановлюють по конусній поверхні з конусністю 7: 24 (№ 40 і № 50), а передача крутного  моментуздійснюється торцевимшпонковим з'єднанням (рисунок 6).

 

       Рисунок 6 -  Хвостовик інструменту з конусністю 7:24

 

На верстатах фрезерно-свердлильно-розточувальної групи застосовують підсистему інструментального оснащення, що складається з допоміжного і ріжучого інструменту, забезпечуючихвиконання всіх видів обробки, що виробляється на цих верстатах. Основою системи є максимальна уніфікація допоміжного інструменту. Передбачена можливість широкого застосування стандартних конструкцій ріжучого інструменту, що задовольняє підвищеним вимогам до його ріжучих властивостей і якості виготовлення. Основою побудови системи інструментального оснащення є вибір уніфікованих приєднувальних поверхонь.

Система уніфікованого допоміжного інструменту призначена для компоновки інструментальних блоків, кожний з яких призначений для виконання конкретного технологічного переходу. Уніфікація інструментального оснащення ґрунтується на принципі взаємозамінності (елементи повинні комплектуватися в інструментальні блоки без додаткового пригону), раціонального розділення конструкцій інструментальних блоків на агрегати. Кожен агрегат виконує певну функцію і може багато разів використовуватися при створенні різних інструментальних блоків з необхідною точністю і жорсткістю з'єднання.

Схема компоновки інструментального оснащення для свердлувальних, розточувальних, фрезерних і багатоцільових верстатів показана на рисунку 7. Оправки 1.1—1.3для насаднихфрез з поперечною і подовжньою шпонками з циліндровими посадочними отворами діаметром 22, 27, 32, 40 і 50 мм. Рекомендується застосовувати фрези із зовнішнім діаметром 63—200 мм. Оправки забезпечують попередню настройку розміру від торця до найбільшого діаметру конуса хвостовика з точністю до 0,05 мм в діапазоні 6—8 мм. Патрони цангові 1.4—1.6для кріплення кінцевих  фрез і іншого

 

 

Рисунок 7 - Схема компоновки інструментального оснащення для багатоцільових верстатів

 

ріжучого інструменту з циліндровими хвостовиками діаметром 20...40 мм і 5...20 мм. Велика надійність кріплення досягається за рахунок збільшення числа (до 8—12) прорізів цанги, що додає їм підвищену еластичність і зменшує втрати сил на деформацію пелюсток. Кут нахилу конуса цанги — самогальмуючий. Втулка 1.5 з конусністю 7: 24 — перехідна для кінцевих фрез. Втулки перехідні 1.7—1.8 служать для кріплення ріжучого інструменту з конусом Морзе 2, 3, 4 з лапкою і різьбовими отворами 1.26—1.29. Державки 1.9 в зборі з регульованими втулками, оправками і патронами 1.16—1.25 забезпечують просте і надійне регулювання вильоту ріжучого інструменту типу свердел, зенкерів, розгорток і мітчиків. Оправки 1.10—1.11 — розточувальні для напівчистового і чистового розточування. Оправки 1.12 — для чистового розточування, збірна. Оправка 1.13 — для підрізних пластин. Головка 1.14 — розточувальна двохзуба. Головка 1.15 — розточувальна універсальна. Для кріплення і регулювання вильоту ріжучого інструменту в комплекті з державками застосовують наступні види допоміжного інструменту. Патрони цангові 1.16 забезпечують кріплення стандартного ріжучого інструменту з циліндровими хвостовиками діаметром 5...25 мм (свердла, зенкера, зенкує, фрези і т. п.) із збільшеним вильотом. Патрони мають циліндричний регульований хвостовик діаметром 36 і 48 мм, що фіксується в державці. Оправки 1.19 — регульовані для насадних зенкерів і розгорток з приєднувальною під інструмент конусністю 1:30. Циліндричний регульований хвостовик має діаметр 36 і 48 мм. Патрони регульовані різьбонарізні 1.20із запобіжним пристроєм з діапазоном нарізання різьблення М6...М16. Хвостовик діаметром 36 і 48 мм — регульований циліндричний. Для дискових фрез з циліндричнимхвостовиком діаметром 36 і 48 мм застосовують регульовані оправки 1.20.

Кріплення і регулювання вильоту інструменту з конусами Морзе можуть бути забезпечені перехідними циліндричними регульованими втулками з внутрішнім конусом Морзе, які, у свою чергу, кріпляться в державках. При необхідності комплектації допоміжним інструментом верстатів з ЧПУ, що мають кінці шпинделів з конусами Морзе, або для здійснення робіт із збільшеним вильотом інструменту використовують наступні патрони: з конусом Морзе 2 свердлувальні трьохкулачкові без ключа 1.26з діапазоном діаметру свердел 3...16 мм; з конусом Морзе 3 і 4 різьбонарізні 1.27із запобіжним пристроєм для різьбленняМ6...М16.

 

Засоби суміщення часу зміни заготовок з часом роботи  верстата.

Поєднання часу зміни заготівок з часом роботи верстатів з програмним управлінням без знімання пристосувань з верстата здійснюється декількома способами.

 

Рисунок 2 - Пристосування для зміни заготівок поза робочою зоною верстата(← — ∙—траєкторія руху інструменту)

 

Найбільшпростим способом поєднання часу установки і закріплення заготівок невеликих габаритів з часом роботи верстата є застосування маятникового (човникового) способу обробки, При цьому способі на столі верстата встановлюють два пристосування. Знімання і установку заготівок здійснюють в одному з пристосувань, що знаходиться в завантажувальній позиції, під час обробки іншої заготівки, встановленої в пристосуванні, що знаходиться в робочій позиції.  Не перекриваєме роботою верстата час зміни заготівок витрачається лише на швидке переміщення столу з однієї позиції в іншу. Пристосування можуть бути пристосуваннями-дублерами. В цьому випадку у заготівок, встановлюваних в кожному з пристосувань, обробляються аналогічні поверхні з однієї установки заготівки за однією і тією ж програмою.

При установці на столі верстата двох різних пристосувань в першому пристосуванні обробляється одна група поверхонь заготівки за однією програмою, оброблена в першому пристосуванні заготівка встановлюється заново в друге пристосування і за другою програмою обробляється інша група поверхонь заготівки (рисунок 2). При маятниковому методі обробки, не дивлячись на підвищення додаткових витрат, пов'язаних з виготовленням і експлуатацією пристосування-дублера, вартість обробки заготівки знижується за рахунок скорочення часу простоїв верстатів з ЧПУ, вартість станко-години яких значно вище, ніж звичних універсальних верстатів.

Особливо знижується вартість обробки при коротких циклах обробки, де частка часу, що витрачається на зміну заготівки в загальному балансі штучно-калькуляційного часу, значно вище, ніж при тривалому циклі обробки. Для поєднання допоміжного часу на зміну заготівок невеликих розмірів з часом роботи верстата застосовують також двухпозіционніповоротні столи, на яких встановлюють два пристосування. Після обробки заготівки в пристосуванні, що знаходиться в робочій позиції, стіл повертають на 180°, внаслідок чого пристосування, що знаходилося в завантажувальній позиції, встановлюється в робочу позицію, а пристосування з обробленою деталлю встановлюється в завантажувально-розвантажувальну позицію для знімання обробленої заготівки і установки нової заготівки, яка підлягає обробці.

Поєднання часу зміни заготівок з часом роботи верстата досягається також за рахунок застосування двух- або чотирьох -позиціонних пристосувань, встановлюваних на поворотних столах верстатів з ЧПУ з горизонтальним шпінделем. Переналагоджуваними пристосуваннями, які застосовують при такому способі обробки, є косинці або блоки коробчатого перетину з двома або чотирма установчими поверхнями з координатною сіткою отворів або пазів для установки і закріплення змінних базових елементів або наладок. Під час обробки заготівки, встановленої в одному з пристосувань, в іншому пристосуванні, встановленому на протилежній стороні косинця, робітник виробляє зміну заготівок. Час простою верстата при зміні заготівки обумовлюється в цьому випадку лише часом, що витрачається на поворот ділильного столу верстата на 180° (у разі застосування косинця з двома установчими поверхнями при двохпозиційній обробці).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 361; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!