Висновок експерта як документ, що відображає його дослідження...



І/ 3 другим поглядом важко погодитися.

Вважаємо, що у дослідницькій частині слід описувати:

— процес дослідження (його стадії);

— об'єкти, методи, засоби й отримані результати проведеної
експертизи (їх мета, зміст умови, значення), виявлені ознаки та
якості об'єкта;

— способи та прийоми порівняльного дослідження, результати
оцінки збігів та розбіжностей ознак.

У заключній частинів короткій та чіткій формі викладаються відповіді на поставлені перед експертом питання. На кожне питан­ня надається відповідь або вказується на неможливість вирішення питання.

Висновки оформляються на підставі всебічного, глибокого і об'єктивного аналізу і синтезу результатів.

До висновку експерта додаються зразки, фототаблиці, схеми, графіки й інші ілюстровані матеріали, що підтверджують його. Кожен додаток має пояснювальні надписи і підписується експер­том [4].

Під час процесуального доказування достовірність висновку визначається не тільки перевіркою зазначених вище його сторін, але й з'ясуванням відповідності висновків обставинам справи, які не викликають сумніву у слідчого й суду. Встановлення відпо­відності висновків експерта іншим доказам у справі є необхідним етапом оцінки кожного висновку.

Якщо виявлено суперечності між висновками та іншими дока­зами, то необхідно вивчити взаємозв'язані матеріали справи та з'ясувати, що розбіжність є наслідком необгрунтованих (помилко­вих) висновків експерта або ж недостовірності доказів, які їм супе­речать.

Сучасний стан експертної науки та практики дає змогу вирішу­вати питання, які ставляться перед експертом.

Можливі ситуації, коли матеріали повертаються особі, яка при­значила експертизу, без виконання. Наприклад, коли призупи­няється процесуальний порядок призначення експертизи, або у зв'язку з відсутністю потрібних спеціалістів або необхідного обладнання.

157


Лекція 11

Форми і види висновків експерта

Доказова цінність висновків експерта залежить від його логіч­ної форми. У літературі з судової експертизи викладені такі кла­сифікації висновків за цією підставою:

а) за змістом предмета ствердження:

— висновки про індивідуальний об'єкт або родову (групову) на­
лежність;

— категоричні та імовірні;

б) за наявністю (відсутністю) логічних союзів — альтернативні
й однозначні, а також умовні й безумовні;

в) за якістю зв'язку: стверджувальні та негативні [4, с. 147].
Висновок про індивідуальний об'єктє прямим доказом факту

тотожності. Підставою для висновку про тотожність є достатня сукупність ознак, що збігаються, за відсутності розбіжностей, які не можуть бути пояснені. Діагностичні висновки формулюються в тих випадках, коли досліджуваний об'єкт відомий, тобто відне­сений до відомого класу об'єктів і необхідно з'ясувати його якості і час (давність) виготовлення, початковий стан, механізм утво­рення слідів, напрям нанесення пошкоджень або утворення слідів.

Висновок про родову (групову) належністьбудується за типом класифікаційного, тобто в ньому констатується, що порівнювані об'єкти належать до одного й того самого класу, роду, виду або гру­пи. Такий висновок є непрямим доказом тотожності, цінність його вища, чим вужча група, до якої належить об'єкт. Підставою для та­кого висновку є достатня сукупність різних (групових) ознак за відсутності або недостатньої кількості індивідуальних ознак.

Категоричний висновокформулюється тоді, коли він повністю обґрунтований і не викликає сумнівів у межах проведеного дослідження.

Імовірний висновокдається експертом лише при високому сту­пені вірогідності факту, що встановлюється.

За наявності сумнівів у правильності відповідей експертові слід робити висновок про неможливість вирішення поставленого пи­тання [2, с. 182-184; 4]. '

За своєю логічною природою ймовірності висновки — непря­мий доказ встановлюваного факту. Вони мають орієнтувальне

158


[

І


Висновок експерта як документ, що відображає його дослідження...

інформаційно-пізнавальне значення для розкриття й розслідуван­ня злочинів.

Альтернативні висновкиформулюються, коли експерт не може прийти до єдиного рішення і встановлює вичерпний перелік варіантів. Доказове значення альтернативного висновку в тому, що він обмежує кількість об'єктів, що перевіряються, підтверджує ймовірність тих, що залишилися.

Однозначний висновокформується тоді, коли експерт прихо­дить до єдиного варіанту вирішення питання. Він дає можливість слідчим через виключення інших варіантів прийти до однозначно­го висновку про об'єкт, що розшукується, провівши всі необхідні слідчі дії.

Умовний висновокформулюється тоді, коли ствердження зале­жить від будь-яких умов і набуває доказового значення після того, як будуть підкріплені умови іншими матеріалами експертного дослідження.

Безумовний висновокне містить будь-яких умов, від яких за­лежить його правильність.

Висновок про неможливість вирішення поставленого питання не має доказового значення. Він передує висновку про окреме вирішення цього питання, якщо повне його вирішення неможливе. В. Г. Гончаренко та Ю. К. Орлов пропонують виділяти в са­мостійний підвид класифікаційні висновки [3]. З цим можна пого­дитися, бо такі висновки сприяють правильній оцінці отриманої інформації під час вирішення як ідентифікаційних, так і діагнос­тичних завдань.

Класифікаційні висновки використовуються у криміна­лістичній експертизі матеріалів, речовин та виробів (КЕМРВ).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!