Логіко-психологічні основи експертної діяльності




 


логічні категорії, як індукція і дедукція, що є засобами як дослі­дження, так і побудови висновків експерта. При індукції дослі­дження висновки базуються на тому, що експерт із суми окремих розумових висновків шляхом їх складання або інтеграції робить спочатку проміжні висновки, а потім — загальний висновок. Де­дукція має протилежне значення. У процесі дослідження експерт підводить окремий випадок під загальне правило і на цій підставі робить свій висновок. Індукція і дедукція взаємно доповнюють од­на одну, пов'язані між собою як аналіз і синтез.

Поняття ймовірності і достовірності належать до оцінки ходу і результатів експертного дослідження і виражають ступінь впевне­ності (або невпевненості) в істинності дослідження і висновків, ха­рактеризують знання з погляду його доведення. Такі поняття, як істинність і неправдивість, належать до знання, характеризують його з погляду об'єктивності змісту.

Вказуючи на ймовірність і достовірність у висновку експерта, виходять з того, що в першому випадку істина не досягнута, в дру­гому — навпаки, досягнута. Імовірності передує недостатньо певне обґрунтування знання, а достовірності — повне, обґрунтоване знання, яке виключає будь-які сумніви і можливість побудови протилежного висновку [9; 11].

З поняттями ймовірності і достовірності пов'язана і така психо­логічна категорія, як внутрішнє переконання експерта. Внут­рішнє переконання — це суб'єктивно-об'єктивна категорія. Його об'єктивність визначається всіма теоретичними положеннями, стандартними методиками експертних досліджень тощо. Суб'єк­тивність внутрішнього переконання залежить від багатьох фак­торів, включаючи особисті якості експерта, його психологію, рівень знань тощо.

Внутрішнє переконання — досягнення доведеності якогось по­ложення, коли експерт вважає вирішеним поставлене перед ним завдання, його переконання в істинності або неправильності от­риманих результатів ґрунтується на знанні достатньої підстави.

Внутрішнє переконання відповідно до закону є одним із прин­ципів оцінювання доказів. Оскільки висновок експерта — одне з джерел доказів, внутрішнє переконання експерта також слід роз­глядати як один із принципів оцінювання процесу і результатів дослідження.


Формування внутрішнього переконання експерта і обґрунто­ваність зроблених ним висновків має свою змістовну природу.

Внутрішнє переконання експерта засноване не на інтуїції та припущеннях, а на повному, всебічному та об'єктивному дослі­дженні об'єктів і конкретних матеріалів, наданих експерту, на ана­лізі і синтезі виявлених внутрішніх зв'язків між явищами та озна­ками з використанням наукових методик, на основі спеціальних знань експерта з певних галузей знань.

Інтуїція — це стан, що межує з логікою і психологією. Вона про­являється на початковому етапі дослідження і, безумовно, теж відіграє значну роль у діяльності експерта, зокрема під час прове­дення експертизи. Це своєрідний спалах під час формування висновку, коли не використовуються проміжні ступені логічного судження. Насправді інтуїція — це результат попереднього професійного розслідування або життєвого досвіду, а сам процес розумового висновку виступає тут в обмеженому вигляді, що нага­дує стрибок від незнання до знання.

Під час інтуїтивного сприйняття людина приходить до кінцево­го судження, минаючи весь шлях аналізу, синтезу та логічного мислення.

Інтуїція в експертній діяльності проявляється під час побудови експертних методів і метбдик дослідження ознак досліджуваних об'єктів.

Спираючись на свою інтуїцію, експерт повинен об'єктивно дослідити як те, що підтверджує його інтуїтивний висновок, так і те, що його спростовує. Тільки такий підхід до інтуїції робить її прийнятною і допустимою.

Зазначені категорії формальної логіки застосовуються з метою правильного процесу отримання знань і процесу правильного мис­лення.

Використання психології в експертній діяльності

Практична експертна діяльність є об'єктом відображення в за­гальній теорії судової експертизи. «Психологія виходить із того, що до змісту діяльності як сукупності дій людини, що спрямована на задоволення потреб і інтересів, входять не тільки зовнішні (фізичні) дії, але й складні внутрішні психічні процеси вольового та пізнавального характеру» [3, с. 118].

85


Лекція 5


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 555; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!