Чим відрізняються фасилітатори від інших лідерів і ведучих



 

Більшість природжених лідерів і фасилітаторів користуються низкою спільних важливих навичок, але не всі успішні лідери стають хорошими фасилітаторами. Деякі завдання і навички успішного лідерства абсолютно не підходять для доброї фасилітації.

 

В ході навчання ті, хто навчає бачать своє завдання в тому, щоб сприяти росту та розвитку учнів шляхом передачі їм своєї премудрості. На відміну від них успішні фасилітатори усвідомлюють, що група повинна прийти до власних висновків на основі обміну думками між учасниками.

 

Добрий ведучий зборів ніколи не відхиляється від встановленого порядку денного. Однак успішний фасилітатор має приділяти основну увагу загальній меті всебічного осмислення учасниками обговорюваного питання, а не виконанню певного порядку денного.

 

У доброго оратора неодмінно виникає спокуса використати свої риторичні здібності, щоб схилити слухачів до своєї точки зору. Але добрий фасилітатор допомагає людям зрозуміти всі точки зору, в тому числі й їх власні.

 

 

7. Від діалогу до дії

 

Діалог корисний при зборі інформації, аналізі, налагодженні відносин і прийнятті рішень. Крім того, діалог є ще й засобом соціальних перетворень.

 

У той час як діалог в ідеальному випадку підводить його учасників до необхідності дій, організатори та фасилітатори діалогу не можуть їх прямо санкціонувати. Мета діалогу полягає в забезпеченні більш глибокого взаєморозуміння, що в свою чергу може спонукати учасників до індивідуальних або колективних дій. Важливо, щоб учасники самі перейнялися ідеєю про необхідність дій, а не відчували, що їм це нав’язали.

 

Незважаючи на те, що фахівці з планування діалогу та фасилітатори не можуть наказати учасникам включитися в активні дії на самому початку зустрічі, їм під силу підготувати простір і умови для того, щоб це відбулося. У цьому розділі ми розглянемо питання про те, як максимально допомогти діалогу просунутися до реалізації справжніх змін.

 

Питання типових тестів в американських школах є гарним прикладом того, як діалог може спонукати учасників до дій, що несуть з собою суспільні перетворення. З точки зору школярів-іммігрантів та їх батьків типові шкільні тести, розроблені для англомовної молоді, не завжди точно визначають рівень засвоєння навчального матеріалу. Якщо школярі-іммігранти та їх сім’ї живуть відособлено і не підтримують зв’язки з іншими сім’ями іммігрантів, то вони можуть розглядати це як індивідуальну, приватну проблему, а не проблему всієї громади (дивись діаграму «Рівні суспільних змін»). Якщо школа вирішує організувати діалог з проблем іммігрантів і шкільним тестам, тоді його учасники можуть усвідомити, що проблема з тестуванням носить колективний характер. Адже місцеві громади вбудовані в державні та загальнонаціональні структури і стратегії, від яких залежить фінансування шкіл і програми тестування.

 

Як і коли діалог ефективно трансформується в структурні зміни? Що служить «переломним моментом» у трансформації конфлікту? [12] Чи потрібна для цього критична маса, яка повинна брати участь в процесі діалогу, з тим щоб вибудовувати відносини між сторонами конфлікту і глибше розкривати пов’язані з ним проблеми? А може потрібна участь провідних лідерів громади в процесі діалогу? Які ще інструменти на додаток до діалогу необхідні для забезпечення соціальних змін? Старе прислів’я говорить: «якщо у вас є молоток, то все навколо здається цвяхами». Те ж саме стосується й діалогу; він не завжди може бути найкращим засобом. Однак у більшості випадків діалог є ідеальним першим інструментом, який варто спробувати.

 

 

Розроблено Марі Д’юген і запозичено з дозволу автора Джоном Полом Ледераком у статті “From Issues to Systems” у книзі “Mediation and Facilitation Manual” (Mennonite Conciliation Services, 2000).

 

Махатма Ганді і Мартін Лютер Кінг вчили, що діалог завжди повинен передувати іншим стратегіям. Коли Ганді остаточно зрозумів, що з британським колоніалізмом час кінчати, він вступав в діалог з британцями де і коли тільки така нагода траплялася. Однак він прекрасно розумів, що на багатьох етапах цього шляху представники британської корони не були зацікавлені у справжньому діалозі, а іноді просто намагалися умовити його звернути зі шляху змін. Проте Ганді не відступав від своїх переконань і принципів. Він наполегливо висував вимоги змін, підкріплюючи їх різноманітними ненасильницькими діями. При цьому він невпинно використовував будь-яку можливість, щоб вступити в діалог зі своїми опонентами.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!