Облік довгострокової кредиторської заборгованості



Відповідно до П(С)БО 10 дебіторська заборгованість поділяється на довгострокову і поточну. Дебіторська заборгованість у бухгалтерському обліку класифікується в залежності від: термінів її погашення, ймовірності її погашення, оцінки відображення її в балансі.

Довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу. При цьому слід розуміти, що при віднесенні заборгованості до поточної або довгострокової до уваги береться не загальний очікуваний строк оплати згідно з договором, а очікуваний строк до погашення, який залишився з дати балансу.До довгострокової дебіторської заборгованості відносять:- заборгованість орендаря за фінансовою орендою, яка відображається в балансі орендодавця;- надання позик іншим підприємствам;

- надання позик фізичним особам;- заборгованість, що виникає при надзвичайних подіях - пожежі, повені, крадіжці тощо.Довгострокова дебіторська заборгованість, на яку нараховуються відсотки, відображається в балансі за її теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від виду заборгованості та умов її погашення.Для обліку довгострокової дебіторської заборгованості Планом рахунків передбачений рахунок 16 «Довгострокова дебіторська заборгованість».[22]Рахунок 16 «Довгострокова дебіторська заборгованість» – активний, балансовий, призначений для обліку господарських процесів, довгострокової дебіторської заборгованості фізичних та юридичних осіб. По дебету цього рахунку відображається виникнення (збільшення) довгострокової дебіторської заборгованості, по кредиту – її погашення (списання) або переведення до складу поточної.Даний рахунок має наступні субрахунки:- 161 «Заборгованість за майно, що передано у фінансову оренду» - відображаються чисті інвестиції орендодавця у фінансову оренду, визначені згідно П(С)БО 14 «Оренда»; 162 «Довгострокові векселі одержані» - призначений для обліку векселів, одержаних у забезпечення довгострокової дебіторської заборгованості;

- 163 «Інша дебіторська заборгованість» - призначений для обліку довгострокової дебіторської заборгованості, яка не відображається на інших субрахунках рахунку 16 «Довгострокова дебіторська заборгованість», зокрема розрахунки з працівниками за виданими довгостроковими позиками, інші види розрахунків.Аналітичний облік довгострокової дебіторської заборгованості ведеться за кожним дебітором, за видами заборгованості, термінами її виникнення й погашення. Регістром аналітичного обліку розрахунків з дебіторами є реєстр дебіторів, а синтетичного – журнал-ордер 3. Сальдо по цьому рахунку відображається у розділі II активу балансу.Бухгалтерський облік вексельних операцій залежить від виду векселів, порядку заповнення реквізитів векселя та їх змісту, порядку видачі та прийняття (акцепту), передачі та авалю векселів.

Вексель (нім. - заміна, обмін, розмін) - це письмово оформлене боргове зобов'язання встановленого зразка, яке засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити після настання строку певну суму грошей власнику векселя (векселедержателю).Вексель відноситься до цінних паперів, які характеризуються як документ, що підтверджує майнові права, здійснення і передача яких можлива лише при його пред'явленні.Розрізняють прості та переказні векселі. Простий вексель (соло) – письмовий документ, який містить просте і нічим не обумовлене зобов'язання векселедавця (боржника) сплатити векселедержателю (кредитору)зазначену грошову суму у визначений строк і в обумовленому місці.Переказний вексель (тратта) – письмовий документ, який містить простий і нічим не обумовлений наказ векселедавця платнику сплатити певну суму грошей отримувачу у визначений строк і у визначеному місці. Простий вексель виписується позичальником із зобов'язанням сплатити борг кредитору. Переказний вексель – це вимога кредитора до позичальника сплатити кошти третій особі - ремітенту.

 

 

25. (13)ОБЛІК ФОРМУВАННЯ І ЗМІНИ СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА.

Порядок формування Статутного фонду регулюється зако­нодавством та установчими документами.

Статутний фонд - це сумарний внесок вкладів у майно (у - грошовому виразі) засновниками підприємства при його створенні. Розмір Статутного фонду визначається установчими документами і фіксується у Статуті підприємства.

Для акціонерного товариства розмір статутного фонду – 1250 неоподатковуваних min.

В АТ статутний фонд створюється за рахунок продажу акцій, тому в статуті вказується розмір статутного фонду, кіль-ть і номінал акцій. На суму статутного фонду після реєстрації під-ва робиться запис Д75 - К85. Коли продаються акції, то в залежності від виду платежу: Д50, 51, 52, 01, 04, 05, 12, 58 - К75. Коли акції повністю не викуплені – ця сума показується як дебетове сальдо 75 рах-ку. Під-во має право збільшувати статутний фонд за рахунок випуску нових акцій, але тільки після розпродажу попередніх. Збільшення статутного фонду може бути за рахунок дивідендів, які акціонери вирішили не одержувати: Д75 - К85. Статутний фонд АТ може змінюватись в рез-ті анулювання акцій, їх викупу і перепродажу, збільшення номінальної вартості діючих акцій за рахунок індексації ОЗ, але всі ці зміни можуть здійснюватися лише за рішенням зборів акціонерів.

Для перетворення держ. під-ва в АТ призначається комісія, яка здійснює оцінку майна під-ва і визначає статутний фонд. Складається баланс під-ва і якщо сума діючого статутного фонду менша за затверджену комісією, то ця різниця добавляється за рахунок невикористаних фондів, резервів та прибутку: Д87, 86, 93, 96, 81 - К85. Якщо цих джерел недостатньо – різниця відображається по Д04. Комісія організовує підписку на акції серед колективу та інших громадян. Потім здійснюється процес викупу: Д73(74) – на суму яку повинні виплатити працівники, Д76 – на суму сторонніх осіб - К88. На вартість майнових або компенсаційних сертифікатів: Д56 - К73, 76. Вони здаються в банк по реєстру. Внески грошима: Д50, 51 - К73, 76. На суму, що внесено в рахунок викупу: Д88 - К65. На суму сертифікатів, що здані у банк: Д65 - К56. На реальні гроші: Д55 - К51, 50. А потім Д65 - К55 – гроші із спец. рахунку перераховуються до бюджету

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 501; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!