Методика визначення та відображення в обліку забезпечення на виплату відпусток працівникам.



відпускні - це поточні виплати працівникам за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню і право на отримання яких працівником може бути використано в майбутніх періодах. Саме тому підприємствам слід створювати забезпечення для відшкодування майбутніх операційних витрат, у тому числі на виплату відпусток працівникам.

Отже, для надання практичної допомоги ми розглянемо деякі питання щодо створення й використання забезпечення на оплату відпусток.Порядок створення забезпечення

Порядок створення забезпечення визначено ПБО 11. Крім того, забезпечення виплат відпусток зазначено іншими нормативно-методичними документами з бухгалтерського обліку, а саме: ПБО 26, Інструкціями № 291 та № 69.Відповідно до п. 7 ПБО 26 виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов'язанням через створення забезпечення у звітному періоді. Забезпечення - це зобов'язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу (п. 4 ПБО 11). При цьому суми створених забезпечень визнаються витратами.Необхідність створення забезпечення для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат, у тому числі на виплату відпусток працівникам, визначено п. 13 ПБО 11. Відповідь на запитання щодо створення чи нестворення такого забезпечення неодноразово висвітлювалась у листах Мінфіну України, зокрема № 31-34000-20-25/12321, № 31-34000-20-16/5770, № 31-34000-10-10/10654, де зазначено, що норма, установлена п. 7 ПБО 26 та п. 13 ПБО 11. є імперативною для застосування підприємством нормою, тобто нормою, що не припускає інших варіантів.Порядок нарахування забезпечення визначено Інструкцією № 291, відповідно до якої сума щомісячного забезпечення на оплату відпусток визначається як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці. Облік забезпечення на оплату відпустокУ бухгалтерському обліку сума нарахованого щомісячного забезпечення включається до складу поточних витрат, а при нарахуванні відпускних працівнику підприємства сума таких відпускних нараховуватиметься за рахунок забезпечення і не включатиметься до поточних витрат звітного періоду.Відповідно до Інструкції № 291 у бухгалтерському обліку для узагальнення інформації про рух коштів, які за рішенням підприємства резервуються для забезпечення майбутніх витрат і платежів, і включення їх до витрат поточного періоду призначено рахунок 47 “Забезпечення майбутніх витрат і платежів”. За кредитом рахунку відображається нарахування забезпечень, за дебетом - їх використання. На субрахунку 471 “Забезпечення виплат відпусток” ведеться облік руху та залишків коштів на оплату чергових відпусток працівникам. На цьому субрахунку також узагальнюється інформація про забезпечення обов'язкових відрахувань (зборів) від забезпечення виплат відпусток на збори на обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування, на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття тощо.

Слід зазначити, що створення забезпечення на оплату відпусток не спричиняє ніяких наслідків у податковому обліку, а вже фактично нараховані суми відпускних включаються до складу валових витрат на підставі пп. 5.6.1 п. 5.6 ст. 5 Закону № 334/94-ВР

Методика визначення фінансових результатів

Облік фінансових результатів — прибутків і збитків – здійснюється на фінансово-результативному рахунку «Фінансові результати». На цьому рахунку збираються всі затрати, доходи (прибутки і збитки) підприємства, які групуються в аналітичному обліку за характером прибутків і збитків. На кредиті цього рахунка відображують прибуток, а на дебеті — збитки і втрати.Розмір і характер прибутків і збитків за кожний період діяльності підприємства є найважливішими підсумковими показниками їх роботи.

Прибуток формується поступово протягом фінансово-господарського року. Більшу частину прибутку становить прибуток від реалізації продукції, що одержано у вигляді різниці між виручкою від реалізації продукції і затратами на її виробництво і збут.На підприємстві можливі доходи, затрати і втрати, які не пов’язані з реалізацією продукції, але збільшують або зменшують суму прибутку або збитків, — це інвестиційна та фінансова діяльність, а також результати, які пов’язані з надзвичайними подіями (пожежа, повінь тощо). Загальна методика визначення та обліку фінансового результату — чистого прибутку (збитку) звітного періодуВизначення фінансового результату полягає у визначенні чистого прибутку (збитку) звітного періоду. З цією метою в бухгалтерському обліку передбачається послідовне зіставлення доходів та затрат. Ця послідовність наведена на рис. Б.4.33 для основної операційної діяльності. Як видно з рисунка, визначення фінансового результату як процесу розрахунку прибутку (збитку) звітного періоду може бути поділене на такі етапи:Визначення валового доходу.Визначення чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, послуг).Визначення валового прибутку (збитку).Визначення фінансового результату — прибутку (збитку) — від операційної діяльності до оподаткування.Визначення нерозподіленого чистого прибутку підприємства.Розрахунок прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування. Визначення чистого прибутку (збитку) від звичайної діяльності.Визначення чистого прибутку (збитку) звітного періоду

 

 

Облік використання прибутку

Фінансові результати від усіх видів діяльності (основної діяльності, фінансових операцій, надзвичайних подій), як зазначалося раніше, наприкінці звітного періоду списуються на фінансово-результатний рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)», який ведеться за субрахунками:441 «Прибуток нерозподілений»,442 «Непокриті збитки»,443 «Прибуток, використаний у звітному періоді».

Згідно із законодавством одержаний підприємством прибуток на субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений» відображається наростаючим підсумком з початку року і до кінця року показується нерозподіленим. Використання одержаного прибутку протягом року відображається на дебеті субрахунка 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» в кореспонденції з кредитом рахунків:40 «Статутний капітал» (на суму прибутку, використаного на збільшення статутного капіталу);43 «Резервний капітал» (на суму прибутку, використаного на створення або поповнення резервного капіталу);67 «Розрахунки з учасниками» (на суму дивідендів, нарахованих акціонерам за простими і привілейованими акціями, а також нарахованої належної суми прибутку учасникам, які вибувають).Субрахунок 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» — активний; виконує функцію регулювального контрарного рахунка по відношенню до пасивного субрахунка 441 «Прибуток нерозподілений». Ведення цього субрахунка забезпечує інформацію на будь-яку звітну дату про суму одержаного з початку року прибутку (за даними субрахунка 441), суму використаного прибутку (за даними субрахунка 443) і суму невикористаного прибутку, що залишилася на звітну дату в господарському обороті підприємства (як різниця між залишками зазначених субрахунків).

При складанні річного звіту сума використаного прибутку списується на зменшення нерозподіленого прибутку записом по дебету субрахунка 441 «Прибуток нерозподілений» і кредиту субрахунка 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді».У бухгалтерському балансі, складеному на 1 січня наступного за звітним року, по статті «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» відображається сума невикористаного на цю дату прибутку (або непокритого збитку).Збитки підприємства, облік яких ведеться на активному субрахунку 442 «Непокриті збитки», за рішенням керівника (власника) підприємства списуються за рахунок нерозподіленого прибутку або резервного капіталу, що в бухгалтерському обліку відображається записом по кредиту субрахунка 442 «Непокриті збитки» І дебету відповідно рахунків: 441 «Прибуток нерозподілений» або 43 «Резервний капітал» (залежно від джерела покриття збитків підприємства)

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 221; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!