РОЗДІЛ 2. ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ПРАКТИКИ З НАУКОВО-ДОСЛІДНОЮ РОБОТОЮ СТУДЕНТІВ




 

 

РОЗДІЛ 3.ЗМІСТ ОЗНАЙОМЧОЇ, НАВЧАЛЬНОЇ І ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ

Ознайомча практика є невід'ємною складовою частиною підготовки фахівців спеціальності «Дизайн», спеціалізації «Графічний дизайн» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». Відповідно до навчального плану ознайомча практика проводиться на першому курсі у 1–2 семестрі протягом 2 та 6 тижнів (09.12. 2016 – 20.12.2016; 09.01.2017 – 19.02.2017).

Мета практики: ознайомити студентів з експозиціями музеїв і виставок, знайомство із діяльністю членів Миколаївської обласної організації національної спілки художників України в галузі (графіка, живопис). Ознайомлення із діяльністю поліграфічних видавництв і дизайн-фірм, що сприятиме закріпленню і поглибленню знань з історії й теорії дизайну та мистецтва, формуванню більш творчого підходу до створення графічних робіт в ручній і комп’ютерній графіці.

 

Завданнями практики є:

- Ознайомлення з експозицією музеїв. Вивчення відомостей про історичні та сучасні картини західноєвропейського, російського та українського мистецтва

- Створення варіантів запрошень на виставки, афіші для виставки, візиток для дирекції музею.

-  Знайомство із діяльністю членів Миколаївської обласної організації національної спілки художників України, відвідування майстерень із графіки, живопису, проектної діяльності (зовнішня реклама).

- Створення вхідного стенду, варіантів афіші для виставки, візиток для членів правління МООНСХУ.

- Ознайомлення із колективом творчого цеху театру та їхньою діяльністю.

- Створення ескізних рішень запрошень і афіші для майбутньої вистави, створення варіантів візиток для дирекції театру.

- Ознайомлення з діяльністю видавництва: особливостями виготовлення поліграфічної продукції

- Ознайомлення з діяльністю редакції: особливостями макетування та видання газетного видання.

 

Бази практики:

1). Видавництво „Іліон” (Поліграфічний дизайн), 2). Видавництво І.Гудим (Поліграфічний дизайн), 3). ТОВ «Дизайн Поліграфія», 4). Дизайнерська фірма "Addrian", 5) ПП «Гобелен» графічний дизайн, 6). Дизайнерська компанія ООО "ОК grup". 7) ООО фірма «Арт-дизайн». 8) Фірма «Бренд Мedia» 9) Редакція газети «Вечірній Миколаїв», 10) Редакція газети «Рідний причал», 11) Миколаївський обласний краєзнавчий музей «Старофлотські казарми», 12) Миколаївський обласний художній музей ім. В.В. Верещагіна, 13) Миколаївська обласна організація національної спілки художників України, 14) Миколаївський академічний художній російський драматичний театр

 

ЗМІСТ ОЗНАЙОМЧОЇ ПРАКТИКИ

Для проведення навчально-практичних екскурсій обираються різні визначні об’єкти міста Миколаєва: музеї, парки, художні галереї, театри, творчі майстерні художників Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України, видавництва типографії та поліграфії.

Під час практики студенти мають змогу ознайомитися з витворами мистецтва й архітектури різних епох і стилів, закріпити набуті знання з історії дизайну й архітектури, отримати уявлення щодо принципів і прийомів традиційної української архітектури.

Основне завдання практики: створення графічних варіантів запрошень на виставки, афіш для виставок, візиток для дирекції фірм та закладів,створення вхідного стенду і логотипів.

Під час проведення практики група виходить організовано з керівником до намічених баз практики, де студенти слухають лекцію-бесіду про історичні особливості будівлі або про принципи роботи установи. Кожен студент згідно із завданням фіксує та аналізує отриману інформацію.

Для проходження практики необхідномати при собі планшет, на якому закріплюється аркуш формату А4, олівці, пензлі, фарби, палітру, склянки з водою та інші інструменти, необхідні для роботи.

Під час практики усього пропонується розробити 20 аркушів формату А4 із зображенням графічних варіантів запрошень на виставки (10 варіантів) , афіші для виставки (10 варіантів), візиток для дирекції (10 варіантів), створення вхідного стенду (10 варіантів).  

Крім практичних завдань студенти мають навести коротку історичну довідку по кожному з об'єктів, що містить інформацію про автора проекту, епоху (період) зведення, функціональне призначення, художні особливості об'єкта.. Довідка починається з титульного аркуша на другому аркуші міститься перелік всіх об'єктів, замальованих під час проходження практики, наступні аркуші містять коротку інформацію щодо кожного об'єкта Обсяг довідки – 10 сторінок

З базами практики (підприємствами, організаціями, установами будь-яких форм власності) університет завчасно укладає договори. Тривалість дії договорів погоджується договірними сторонами. Вона може визначатися на період ознайомчої практики або до п'яти років.

Організацію ознайомчої практики здійснює керівник від кафедри спільно з керівником від підприємства.

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ТА КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ

Відповідальність за організацію, проведення і контроль практики покладається на керівників вищих навчальних, закладів. Навчально-методичне керівництво і виконання програм практик напряму підготовки «Дизайн» забезпечує кафедра дизайну Загальний контроль за підготовкою і проведенням практики здійснюється завідувачем кафедри дизайну. Безпосереднє керівництво ознайомчою практикою на окремих базах покладається на викладачів кафедри. До керівництва практикою студентів залучаються досвідчені викладачі кафедри дизайну середовища.

Форма проведення ознайомчої практики: екскурсії, програма і графік проведення екскурсій складається керівником практики і затверджується на засіданні кафедри дизайну.

Перед початком ознайомчої практики керівник практики від кафедри забезпечує проведення таких організаційних та практичних заходів:

- проведення всіх організаційних заходів перед початком практики: інструктаж про порядок проходження практики та з техніки безпеки, видача студентам-практикантам направлень та роз'яснення щодо оформлення щоденника практики, календарний план;

- контроль підготовленості баз практики, з'ясування графіка роботи студентів на базах практики, визначення форм роботи та видів діяльності;

- визначення складу груп та бригад практикантів;

- повідомлення студентів про систему звітності з практики, прийняту на кафедрі, а саме: здача письмового звіту та щоденника практики, виконання індивідуального завдання;

- встановлення термінів складання диференційованого заліку з практики;

- розробку графіка щодо здійснення контролю за відвідуванням студентами практики та виконанням її програми.

Для надання керівникові допомоги та і посилення контролю стосовно виконання програми і відвідування студентами баз практики залучаються куратори груп, котрі працюють згідно з розробленим графіком.

Засоби контролю: журнал поточного відвідування (веде керівник від кафедри), щоденник практики (веде кожен студент).

 

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ

Після закінчення терміну ознайомчої практики студенти звітують про виконання програми практики.

Форма звітності студента про практику

Результатом виконання практики студентом є оформлення таких документів:

1. Щоденник практики (звітність за кожен день практики).

2. 20 аркушів формату А4 із зображенням графічних варіантів запрошень на виставки (10 варіантів) , афіші для виставки (10 варіантів), візиток для дирекції (10 варіантів), створення вхідного стенду (10 варіантів).  

3. Письмовий звіт про практику (20-25 сторінок тексту).

Усі фактичні дані, отримані в ході практики, записуються студентом у щоденник, форма якого розроблена університетом

 

Навчальна практика (2 курс).

Програма навчальної практики на другому курсі є невід'ємною складовою частиною напряму підготовки «Графічний дизайн». Відповідно до навчального плану для підсилення практичного спрямування підготовки фахівців на другому курсі у 3–4 семестрі протягом 4 та 8 тижнів (23.11. 2016 – 20.12.2016; 09.01.2017 – 05.03.2017).

Навчальна практика є логічним продовженням ознайомчої практики. Вона дає можливість поглибити і закріпити теоретичні знання з дисциплін «Історія мистецтв», «Історія дизайну», «Композиція», «Рисунок», «Живопис». «Дизайн проектування» та ін.

В сучасних умовах для фахівця даної сфери набуває особливого значення самостійність і творчий підхід до вирішення практичних завдань, тому важливо забезпечити не лише необхідний обсяг теоретичних знань з фаху, а й і уміння застосовувати їх у практичній роботі, що слід розглядати як головне завдання підготовки фахівців в університеті.

Цій меті цілком підпорядкований навчальний процес, який забезпечує оптимальне поєднання теоретичного матеріалу, напрацьованого під час лекцій, з активними формами практичних та лабораторних занять, а також його закріплення в ході навчальної практики. Такий підхід дозволяє студентам краще ознайомитися зі сферою своєї майбутньої фахової діяльності, дає змогу застосувати одержані теоретичні знання у практичній роботі, розвиває самостійність і відповідальність за прийняті рішення.

 

ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ

Засвоїти прийоми графічного виконання різних дизайнерських робіт; закріпити основи володіння графікою та вміння графічного відображення об'ємної форми у проекціях, розуміння виконання стендів, логотипів, об'єктів та їх деталей. Формування у студентів практичного уявлення про структуру та особливості роботи дизайнерських установ та опануванні студентами первинних навичок професійної діяльності у вигляді виконання певної складової дизайн-проекту на основі взаємодії із конкретним споживачем (фірмовий стиль, дизайн упаковки та етикетки, розробка календарів або соціальної реклами). Виконати буклети, афіші, бренд-буки різних установ.

 

Завдання навчальної практики:

- навчання принципам виконання поліграфічної продукції в комп’ютерних векторних і растрових графічних редакторах. Робота з асистентом дизайнера: виконання проектів та макетів поліграфічної продукції: візиток, стендів, рекламних плакатів, календарів та інших нескладних робіт.

- навчання принципам виконання газетної графіки, виконання шаблонів та композиційне редагування статей.

 

Бази практики:

1). Видавництво „Іліон” (Поліграфічний дизайн), 2). Видавництво І.Гудим (Поліграфічний дизайн), 3). ТОВ «Дизайн Поліграфія», 4). Дизайнерська фірма "Addrian", 5) ПП «Гобелен» графічний дизайн, 6). Дизайнерська компанія ООО "ОК grup". 7) ООО фірма «Арт-дизайн». 8) Фірма «Бренд Мedia» 9) Редакція газети «Вечірній Миколаїв», 10) Редакція газети «Рідний причал».

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ТА КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ

 

Керівник практики від кафедри:

- контролює готовність баз практики до прийняття студентів;

- розробляє й представляє для обговорення на засіданні кафедри програму й графік проходження практики, погоджує їх з керівниками практики від підприємства;

- спільно з керівником практики від підприємства визначає робочі місця студентів-практикантів;

- перед початком практики проводить організаційно-методичне заняття зі студентами, в ході якого викладає мету, завдання, зміст і календарний графік проведення практики, перелік і порядок укладання необхідних для проходження й захисту документів;

- розробляє індивідуальні завдання для студентів;

- організовує проходження студентами інструктажу із техніки безпеки;

- в період проходження практики систематично відвідує студентів на робочих місцях, перевіряє дотримання вимог програмам практики, контролює виконання правил внутрішнього розпорядку й дисципліни на підприємстві;

- контролює науково-дослідну роботу студентів;

- вживає необхідних заходів щодо усунення виявлених недоліків у процесі проведення практики;

- регулярно інформує завідувача кафедри про стан проходження студентами практики;

- перевіряє наведені студентами матеріали з практики й бере участь в роботі комісії кафедри щодо захисту звітів;

- за встановленою формою складає звіт за підсумками проведення практики, висловлює, зауваження і пропозиції щодо вдосконалення практичної підготовки студентів.

 

Обов'язки студентів під час навчальної практики:

- на кафедрі студент одержує програму практики, завдання;

- вчасно прибуває на базу практики;

- в повному обсязі виконує всі завдання, передбачені програмою практики і вказівками керівника практики;

- вивчає і суворо дотримується правил охорони праці, техніки безпеки;

- відповідає за виконану роботу і вірогідність всіх даних, зібраних для курсової роботи, й наведених в щоденнику, звіті;

- вчасно складає залік із практики.

 

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ

Після закінчення терміну навчальної практики студенти звітують про виконання програми практики.

Форма звітності студента про практику

Результатом виконання практики студентом е оформлення таких, документів:

1. Щоденник практики (звітність за кожен день практики).

2. Письмовий звіт про практику.

3. Практичні завдання (проекти та макети поліграфічної продукції: візитки, стенди, рекламних плакати, календарі, інші нескладні роботи). Загальна кількість 20 робіт із кожного студента. (формат роздрукованого аркушу А-4).

Оформлення робіт в папці із файлами із інформаційним супроводженням (друк). Усі фактичні дані, отримані в ході навчальної практики, записуються студентом у щоденник, форма якого розроблена університетом.

 

Звіт про навчальної практику

Письмовий звіт про навчальну практику має висвітлювати такі аспекти:

- відомості про результати виконання усіх вимог програми практики та індивідуального завдання;

- висновки з уточненням тих аспектів, які виявилися найважливішими у формуванні бази особистого фахового досвіду студента-практиканта;

- список використаної літератури;

- висновки та пропозиції щодо покращення ефективності практики в подальшому;

- аналіз власної роботи, висновки;

- додатки до звіту з вмістом фотографій та інших матеріалів, що наочно представляють зібрану інформацію.

 

Звіт має містити відомості про виконання студентом усіх розділів програми практики та індивідуального завдання, мати висновки і пропозиції", список використаної літератури та ін.

Звіт про практику повинен бути набраний на комп'ютері, правильно оформлений. Аркуші звіту нумерують арабськими цифрами. Текст друкується на аркушах формату А4, міжрядковий інтервал - 1,5, шрифт 14, Тіmes. Письмовий звіт про практику (20-25 сторінок тексту). Таблиці, схеми, нормативні документи можуть виноситися в додатки.

 

Рекомендується така структура звіту:

1. Титульний аркуш

2. Вступ.

3. Основна частина.

4. Висновки.

5. Список джерел, які використовувати.

6. Додатки (якщо вони є).

Всі звітні документи передаються студентом-практикантом на кафедру дизайну.

 

Захист звіту з практики

Звіт з навчальної практики захищається студентом (з диференційованою оцінкою) в комісії, призначеній завідувачем кафедри. До складу комісії входять керівники практики від ВП «МФ КНУКіМ» і, за можливості, від баз практики, викладачі кафедри, які читали практикантам курси спеціальних дисциплін.

Оцінка за навчальну практику вноситься в заліково-екзаменаційну відомість і в залікову книжку студента за підписами членів комісії. Оцінка студента за практику враховується стипендіальною комісією при визначенні розміру стипендії разом з його оцінками за результатом підсумкового контролю.

Студенту, який не виконав програму практики, може бути надано право проходження практики повторно при виконанні умов, визначених університетом. Студент, який повторно отримав негативну оцінку з практики, відраховується з університету.

Підсумки навчальної практики обговорюються на засіданнях кафедри та доводяться до студентів. Загальні підсумки практики підводяться на засіданнях кафедри, а також на Вченій раді університету один раз упродовж навчального року.

 

Виробнича практика на 3 курсі є невід'ємною складовою частиною підготовки фахівців напряму підготовки «Графічний дизайн».Відповідно до навчального плану виробнича проводиться на третьому курсі у 5-6 семестрі протягом 4 та 10 тижнів (23.11.2016 – 20.12.2016; 09.01.2017 – 19.03.2017).

Виробнича практика є логічним продовженням ознайомчої та навчальної практики 3 курсу, що дає можливість поглибити і закріпити теоретичні знання з дисциплін «Дизайн проектування», «Композиція», «Макетування та моделювання», «Дизайн упаковки та етикетки», «Комп’ютерний дизайн в графіці». «Шрифти і типографіка» та ін.

Програма підготовлена з урахуванням вітчизняного і зарубіжного досвіду проведення виробничої практики.

 

ЗМІСТ ВИРОБНОЧОЇ ПРАКТИКИ

Мета виробничої практики: формування у студентів практичних знань та навиків роботи у видавництвах і рекламних дизайн фірмах, створення робіт середньої складності в програмах CorelDraw Photoshop Adobe Ilustrator за замовленням видавництва, опануванні студентами навичок професійної діяльності у вигляді виконання складової дизайн-проекту на основі взаємодії із конкретним споживачем (фірмовий стиль, дизайн упаковки та етикетки, розробка календарів або соціальної реклами).

 

Завдання виробничої практики:

-   ознайомлення з установою - базою практики;

-   безпосереднє вивчення напрямків діяльності її структурних підрозділів;

-   вивчення продукції та послуг, що надає організація;

-   безпосередня участь у розробці художнього рішення;

-   виконання обкладинки та ілюстрацій періодичного видання або книги середньої складності в програмах CorelDraw Photoshop Adobe Ilustrator за замовленням видавництва.

- створення проекту фірмового стилю за замовленням студії середньої складності в програмах CorelDraw Photoshop.

 

-  створення проекту рекламної поліграфічної продукції та фірмового стилю за замовленням студії середньої складності в програмах CorelDraw Photoshop.

-  створення веб-дизайну сайту середньої складності за замовленням студії

-   складання необхідної проектної документації під керівництвом кваліфікованого фахівця.

 

Виробнича практика передбачає:

-   навчання студентів-практикантів у творчому колективі, у команді кваліфікованих фахівців;

-   ознайомлення з можливостями практичного вирішення художньо- образних завдань дизайн-проектування на основі інтегрованих умінь та навичок, отриманих під час вивчення загальних, фундаментальних та професійно-практичних дисциплін.

 

У ході виробничої практики студенти засвоюють такі питання:

-   технічні особливості виконання різних видів друкованої продукції;

-   технічні особливості виконання дизайну упаковки і етикетки в умовах тиражного виробництва.

-   особливості створення оригінал-макетів книг і журналів у відповідності до матеріалу друку.      

 

Студенти знайомляться із:

-   науково-технічною та матеріальною базою, необхідною для випуску певного продукту дизайну;

-   основами законодавства, посадовими інструкціями;

-   структурою проектної організації або майстерні;

-   планом робіт;

-   чинними будівельними та санітарно-гігієнічними нормативами;

-   каталогами виробів і матеріалів;

-   спеціальною літературою.

 

Важливим та ефективним заходом для закріплення попередньо набутих знань є можливість участі студента у процесі проектування на кожному етапі, починаючи з аналізу ситуації, і закінчуючи розробкою технічної документації і підготовкою до друку.

 

БАЗИ ПРАКТИКИ

Практика студентів університету проводиться на базах практики, які мають відповідати вимогам програми. Всі види практики студентів напряму підготовки «Графічний дизайн» проводяться на базах, які мають умови та можливості для виконання програми практики. За бази практики обираються підприємства, установи та заклади що мають штат висококваліфікованих фахівців, здатних надати допомогу студентам у закріпленні теоретичних знань і набутті практичних фахових умінь і навичок.

З базами практики (підприємствами, організаціями, установами будь-яких форм власності) університет завчасно укладає договори за визначеною формою. Тривалість дії договорів погоджується договірними сторонами. Вона може визначатися на період конкретного виду практики або до п'яти років.

Студенти можуть самостійно з дозволу кафедри підбирати для себе місце проходження практики і пропонувати його для використання.

Розподіл студентів за базами практики здійснюється кафедрою дизайну.

 

Бази практики:

1). Видавництво „Іліон” (Поліграфічний дизайн), 2). Видавництво І.Гудим (Поліграфічний дизайн), 3). ТОВ «Дизайн Поліграфія», 4). Дизайнерська фірма "Addrian", 5) ПП «Гобелен» графічний дизайн, 6). Дизайнерська компанія ООО "ОК grup". 7) ООО фірма «Арт-дизайн». 8) Фірма «Бренд Мedia» 9) Редакція газети «Вечірній Миколаїв», 10) Редакція газети «Рідний причал».

 

ОРГАНІЗАЦІЯ 1 КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ

Відповідальність за організацію, проведення і контроль практики покладається на керівників університету.

Навчально-методичне керівництво і виконання програми виробничої технологічної практики напряму підготовки «Дизайн» забезпечує кафедра дизайну. Загальний контроль за підготовкою і проведенням практики здійснюється завідувачем кафедри дизайну. Безпосереднє керівництво практикою на окремих базах покладається на викладачів кафедри. До керівництва практикою студентів залучаються досвідчені викладачі кафедри дизайну середовища.

Термін проведення виробничої практики на третьому курсі визначається наказом ректора. Розподіл студентів за базами практики і призначення керівників від університету здійснюється кафедрою і затверджується наказом ректора.

Під час практики за кожним студентом закріплюється робоче місце в одному з підприємств. Для студентів встановлюється режим роботи, обов'язковий для робітників підприємств. Студент-практикант повинен вивчити програмне завдання кафедри і виконати всі роботи, які випливають із завдання, повністю відповідає за точне й своєчасне виконання дорученої йому роботи.

Безпосереднє керівництво й виконання програми практики покладається на керівника практики від кафедри. Він розробляє програму, веде навчально-методичну документацію, визначає бази практики, вивчає їх можливості та готовність до проведення практики, готує необхідні матеріали для укладення договорів між університетом та керівниками баз практики.

Відповідальні за проходження практики від кафедри зобов'язані завчасно подбати про надання студентам робочих місць на базах практики; розробити індивідуальні завдання для студентів і графік проходження практики; контролювати виконання програми практики і вживати необхідних заходів у разі виникнення непорозумінь і відхилень від програми.

 

Перед початком практики керівник практики від кафедри забезпечує проведення таких організаційних та практичних заходів:

-   проведення всіх організаційних заходів перед початком практики: інструктаж про порядок проходження практики та з техніки безпеки, видача студентам-практикантам направлень та роз'яснення щодо оформлення щоденника практики, календарного плану;

-   контроль підготовленості баз практики, з'ясування графіка роботи студентів на базах практики, визначення форм роботи та видів діяльності;

-   визначення складу груп та бригад практикантів;

-   повідомлення студентів про систему звітності з практики, ухвалену на кафедрі, а саме: здача письмового звіту та щоденника практики, виконання індивідуального завдання;

-   встановлення термінів складання диференційованого заліку з практики;

-   розробку графіка щодо здійснення контролю за відвідуванням студентами бази практики та виконанням даної програми.

 

З метою забезпечення виконання програм і підвищення ефективності практики керівник від кафедри підтримує повсякденний контакт і взаємодіє з керівниками від баз практики.

 

Керівник практики від підприємства:

-   організовує проходження практики закріплених за ним студентів, виділяє кожному практиканту певну ділянку роботи, забезпечує робочим місцем;

-   складає для кожного студента графік роботи, погоджує його з керівником від кафедри;

-   знайомить студентів з організацією роботи на конкретних робочих місцях, допомагає їм правильно виконувати всі завдання, навчає практикантів раціональним способам роботи;

-   надає допомогу студентам у проведенні науково-дослідної роботи;

-   здійснює постійний контроль за виробничою роботою практикантів і їхньою дисципліною, контролює ведення щоденників, підготовку звітів із практики;

-   після закінчення практики на кожного студента складає виробничу характеристику, в якій повинна бути дана об'єктивна оцінка виконання програми практики, ставлення студента до роботи, підготовленості його до самостійної діяльності, якості набутих ним знань, дисциплінованості.

 

Обов'язки студентів під час виробничої практики:

-   до початку виробничої практики одержує програму практики, завдання, тему курсової роботи;

-   вчасно прибуває на базу практики;

-   в повному обсязі виконує всі завдання, передбачені програмою практики і вказівками керівника практики;

-   у процесі практики збирає, узагальнює й систематизує матеріал для курсової роботи, розробляє пропозиції;

-   вивчає і суворо дотримується правил охорони праці, техніки безпеки; відповідає за виконану роботу і вірогідність усіх даних, зібраних для курсової роботи, й наведених у щоденнику, звіті;

-   вчасно складає залік із практики.

 

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ

Після закінчення терміну виробничої практики студенти звітують про виконання програми практики.

Результатом виконання практики студентом є оформлення таких документів:

1. Щоденник практики (звітність за кожен день практики).

2. Письмовий звіт про практику 20-25 аркушів тексту.

3. Характеристика, що видається керівником бази практики.

4. Практичні завдання (проекти та макети поліграфічної продукції. Загальна кількість 10 робіт середньої складності із кожного студента. (формат роздрукованого аркушу А-4).

Оформлення робіт в папці із файлами із інформаційним супроводженням (друк). Усі фактичні дані, отримані в ході навчальної практики, записуються студентом у щоденник, форма якого розроблена університетом.

 

Усі фактичні дані, отримані в ході практики, записуються студентом у щоденник, форма якого розроблена університетом.

 

Звіт про виробничу практику

Письмовий звіт про виробничу практику, підписаний та оцінений безпосередньо керівником від бази практики, має висвітлювати такі аспекти:

-   відомості про організацію-базу практики (сфера діяльності, основний товар та послуги, характеристика випуску продукції та ін.);

-   відомості про структуру організації, зв'язки між структурними підрозділами та між керівними і супідрядними організаціями;

-   характеристика товарів або проектних послуг, наданих організацією (опис, ілюстрації з текстовими поясненнями, виказанням авторів проектів);

-   опис поставленого перед студентом практичного завдання і відповідне обґрунтування дизайнерського рішення (збір аналогів, ескізні пропозиції, опис художньо-образного, функціонального, конструктивного рішення, підбір кольорової гами та матеріалів, створення робочих макетів або комп'ютерне моделювання). До опису обов'язково додаються виконані під час проходження практики креслення, ескізні малюнки, елементи робочої документації, аналоги;

-   висновки з уточненням тих аспектів, які виявилися найважливішими у формуванні бази особистого фахового досвіду студента-практиканта;

-   список використаної літератури та нормативних актів.

Звіт про практику повинен бути набраний на комп'ютері, правильно оформлений. Аркуші звіту нумерують арабськими цифрами. Текст друкується на аркушах формату А4, міжрядковий інтервал- 1,5, шрифт 14, Тіmes.

Зміст звіту повинен складати 20-25 друкованих сторінок основного тексту та містити в собі відомості про результати виконання всіх вимог програми практики та індивідуального завдання, висновки та пропозиції щодо покращення ефективності практики в подальшому, список використаної літератури, додатки із вмістом фотографій та інших матеріалів, що наочно представляють зібрану інформацію.

 

Рекомендується така структура звіту:

1. Титульний аркуш (додаток 3).

2. Вступ.

3. Основна частина.

4. Висновки.

5. Список джерел, які використовували.

6. Додатки (якщо вони є).

Після завершення практики всі звітні документи передаються студентом-практикантом на кафедру дизайну/

 

Захист звіту з практики

Звіт з навчальної практики захищається студентом (з диференційованою оцінкою) в комісії, призначеній завідувачем кафедри. До складу комісії входять керівники практики від ВП «МФ КНУКіМ» і, за можливості, від баз практики, викладачі кафедри, які читали практикантам курси спеціальних дисциплін.

Оцінка за навчальну практику вноситься в заліково-екзаменаційну відомість і в залікову книжку студента за підписами членів комісії. Оцінка студента за практику враховується стипендіальною комісією при визначенні розміру стипендії разом з його оцінками за результатом підсумкового контролю.

Студенту, який не виконав програму практики, може бути надано право проходження практики повторно при виконанні умов, визначених університетом. Студент, який повторно отримав негативну оцінку з практики, відраховується з університету.

Підсумки навчальної практики обговорюються на засіданнях кафедри та доводяться до студентів. Загальні підсумки практики підводяться на засіданнях кафедри, а також на Вченій раді університету один раз упродовж навчального року.

Виробнича практика на 4 курсіє невід'ємною складовою частиною підготовки фахівців напряму «Дизайн» спеціалізації «Графічний дизайн» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». Відповідно до навчального плану переддипломна практика проводиться на четвертому курсі у 7–8 семестрі протягом 4 та 12 тижнів (23.11.2016 – 20.12.2016; 09.01.2017 – 02.03.2017) на базі видавництв, поліграфічних підприємств, рекламних агенцій і дизайн-студій і є важливою ланкою між дизайнерською освітою і реальним проектуванням.

Виробнича практика є логічним продовженням усіх видів практик з першого по третій курс, що дає можливість поглибити і закріпити теоретичні знання з дисциплін «Дизайн-проектування», «Композиція», «Макетування та моделювання», «Проектна графіка», «Шрифти і типографіка», «Дизайн упаковки та етикетки», «Інфографіка» «Комп’ютерний дизайн в графіці» та ін.

Виробнича практика на четвертому курсі проводиться як підсумкова при підготовці бакалаврів. Її метою є поглиблення і закріплення теоретичних і практичних знань, отриманих під час навчання в університеті, набуття необхідних практичних навичок.

Виробнича практика передбачає:

- засвідчення здатності студента до самостійної проектної діяльності на рівні аналізу проектної ситуації та здійснення обгрунтованих дизайнерських рішень з візуальною та текстовою їх аргументацією;

- виявлення вміння студента критично осмислювати практичні проблеми, послідовно та грамотно викладати свої думки;

- виявлення вміння студента аналізувати і систематизувати власні проектні розробки.

Програма підготовлена з урахуванням вітчизняного і зарубіжного досвіду проведення виробничої практики.

 

ЗМІСТ ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ

Мета практики: закріпити основи володіння методами і прийомами дизайнерського проектування; підготувати основу для дипломного проектування.

Завдання практики:

- здійснення перед проектного аналізу;

- формулювання та обґрунтування проблем, притаманних об'єктам майбутньої розробки в контексті покращення їх дизайнерських та ергономічних показників;

- відпрацювання складових проектної концепції з розкриттям образу, композиційно-пластичних, кольорографічних, функціональних, морфологічних, конструктивно-технологічних, ергономічних, екологічних аспектів;

- відпрацювання в графічному варіанті та об'ємному рішенні ескізних варіантів об'єктів проектування;

- виконання остаточних дизайн-рішень за визначеними моделями об'єкта проектування у вигляді ілюстративного матеріалу.

-  Виконання дизайн-проекту випускової роботи бакалавра за авторською темою «Проект обкладинки та ілюстрацій періодичного видання або книги» високої складності в програмах CorelDraw Photoshop, Adobe Ilustrator.

Оскільки випускна бакалаврська робота є певним завершальним етапом у професійній підготовці дизайнера освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», переддипломна практика відіграє важливу роль у закладанні основи для подальшого дипломного проектування. Під час проходження практики у видавництвах, поліграфічних підприємствах, рекламних агенціях і дизайн-студіях студенти:

- адаптуються до різноманітних видів робіт, пов'язаних із проектуванням;

- набувають досвіду щодо виконання графічної подачі матеріалу;

- простежують взаємозв'язки між дизайнерським формотворенням і діяльністю підприємств з виготовлення поліграфічної і рекламної продукції;

- отримують цінний досвід співпраці із професіоналами.

Особливо корисним для фахової підготовки студентів є виконання

бакалаврських робіт, пов'язаних з реальними або експериментальними завданнями видавництв, поліграфічних підприємств, рекламних агенцій і дизайн-студій, залучення їх до конкретних пошукових конкурсних проектів.

Під час проходження практики студент повинен мати тему випускної бакалаврської роботи (проекту), затверджену кафедрою, й орієнтуватися на підбір та опрацювання матеріалів з теми роботи, вивченні вихідних даних, а також брати активну участь у реальному проектуванні з метою отримання додаткових знань та навичок майбутньої фахової діяльності.

Результатом проходження виробничої практики є звіт, в якому зібрані й опрацьовані проектні матеріали (текстуальні й графічні) бажано з теми випускної бакалаврської роботи (проекту), і який, в свою чергу, може увійти складовою частиною до пояснювальної записки у вигляді аналітичного розділу. Після звіту з практики студент допускається до роботи над кваліфікаційним бакалаврським проектом.

Розробку концепції бакалаврського проекту слід починати з ретельного вивчення вихідних даних, історичного і сучасного досвіду дизайн-проектування аналогічних об'єктів, формулювання комплексу вимог до об'єкта проектування з урахуванням сучасних тенденцій суспільного розвитку щодо підвищення рівня естетичної відповідності та техніки виконання, а також із можливим прогнозуванням розвитку потреб суспільства та організації інформаційного середовища майбутнього. Така задача постає перед студентами під час здійснення передпроектного аналізу, що виконується в рамках проходження виробничої практики.

Перший етап передпроектного аналізу включає в себе збір і уточнення даних, що стосуються майбутнього проекту. В залежності від обраної тематики і характеру проекту (фірмовий стиль, серія рекламних плакатів для товарів вітчизняного виробника, друкована реклама та іміджевий стиль для закладів культури, акцидентний шрифт та рекламні плакати на його основі, соціальний плакат; туристичний плакат, рекламний календар, серія пакувань та рекламний супровід для товарів вітчизняного виробника, створення графічного оформлення приміщень засобами наочної агітації), сюди слід віднести:

- аналіз позиціонування замовника проекту у сучасному суспільстві (для громадських, неприбуткових, благочинних установ) або на ринку (для комерційних організацій);

- визначення цільової аудиторії, її соціального і вікового складу; соціологічний аналіз груп споживачів, спрямований на виявлення цільової групи населення, які будуть безпосередньо користуватися даним дизайнерським продуктом;

- історико-культурний аналіз попередніх аналогічних проектів, їхніх переваг і недоліків;

- кошторисний аналіз проекту, реальність його технічного і витратного втілення, доцільність запланованих на його втілення витрат;

- прогнозування ефективності майбутнього проекту з точки зору соціальної значущості (для громадських, неприбуткових, благочинних установ) або ринкової успішності (для комерційних організацій).

Одним з важливих аспектів виявлення позитивних та негативних якостей майбутнього дизайн-проекту є урахування соціального фактора, що здійснюється за допомогою соціального опиту фокус-груп, анкетування, спостереження, інтерв'ювання та ін. У цьому ракурсі дизайн-проект обстежується за такими параметрами, як зручність користування, тактильна комфортність, ергономічна і естетична відповідність, при необхідності обстежується можливість користування об'єктом проектування для різних соціальних і вікових груп, для маломобільних груп населення (припустимо, для операторів мобільного зв'язку) та ін. Результатом такого аналізу має бути відповідний висновок у звіті практики із додаванням анкет, інтерв'ю, схем тощо.

Під час виробничої практики студенти мають ознайомитися з літературними джерелами з метою вивчення і опрацювання досвіду даної ланки дизайн-проектування аналогічних об'єктів і наукових досліджень у цій галузі. Особливу увагу слід приділити вивченню нормативної бази та технологічній відповідності кошторису. До звіту практики додається накопичений ілюстративний матеріал із сучасного вітчизняного та закордонного досвіду проектування із зазначенням назви об'єкта, дизайнера, установи-замовника.

Важливою умовою дослідження стану проблеми на момент бакалаврського проектування є вивчення аналогічних об'єктів у вітчизняній практиці, аналіз підходу до рішення аналогічної проблеми у вітчизняних умовах, насиченість ринку відповідними об'єктами та ін. Для цього обстежуються вже існуючі об'єкти, виконується фотофіксація із відповідними коментарями щодо функціональної та художньої організації, які додаються до звіту практики.

Наступним етапом переддипломного дослідження у ході практики є формулювання комплексу вимог до об'єкта дизайн-проектування, що має ґрунтуватися на попередньо проведеному аналізі ситуації, відповідно формулюються завдання на дизайн-проектування. Визначення функціональної програми об'єкта дизайн-проектування має відбуватися на основі нормативних документів з урахуванням особливостей користувачів і сучасних тенденцій щодо екологічності, економічності й естетичної виразності.

Результатом цього етапу може бути схематичне відображення вимог до об'єкта й аналіз щодо можливостей і варіантів їх здійснення.

Складання попередньої функціональної програми об'єкта проектування і розробка попередніх ескізів щодо об'ємно-просторового, планувального, композиційного, художньо-образного рішення є важливим етапом виробничої практики. До звіту практики додається попередня текстова функціональна програма (припустимо, номенклатура фірмового стилю) й ескізні малюнки, графічні зображення, що відображають пошук ідеї, розробку творчої концепції дипломанта.

Під час практики студенти повинні навчитися:

- спілкуватися, контактувати з людьми, виявляти мотивацію їх діяльності;

- розв'язувати конфліктні ситуації в колективі, здійснювати профілактичні заходи д ля їх уникнення;

- забезпечувати сприятливий соціально-психологічний мікроклімат та умови для реалізації творчого потенціалу працівників;

- користуватись технічними засобами управління;

- підтримувати організаційну культуру на підприємстві;

- підтримувати імідж підприємства.

Для підвищення фахового рівня студента, активізації творчої діяльності, розвитку ініціативи і самостійності доцільним є виконання індивідуальних виробничих та організаційних завдань.

Зібрані студентом у ході практики матеріали можуть бути використані в науковій роботі, при підготовці доповіді, статті чи з іншою метою за погодженням з кафедрою і базою практики.

 

БАЗИ ПРАКТИКИ

Виробничої практика студентів напряму підготовки «Дизайн» спеціалізації «Графічний дизайн і реклама» проводиться на базах практики, які мають умови та можливості для виконання програми практики. Базами практики є видавництва, поліграфічні підприємства, рекламні агенції і дизайн-студії. За бази практики обираються заклади, що мають штат висококваліфікованих фахівців, здатних надати допомогу студентам у закріпленні теоретичних знань і набутті практичних фахових умінь і навичок.

Бази практики:

1). Видавництво „Іліон” (Поліграфічний дизайн), 2). Видавництво І.Гудим (Поліграфічний дизайн), 3). ТОВ «Дизайн Поліграфія», 4). Дизайнерська фірма "Addrian", 5) ПП «Гобелен» графічний дизайн, 6). Дизайнерська компанія ООО "ОК grup". 7) ООО фірма «Арт-дизайн». 8) Фірма «Бренд Мedia» 9) Редакція газети «Вечірній Миколаїв», 10) Редакція газети «Рідний причал».

З базами практики (організаціями, установами будь-яких форм власності) університет завчасно укладає договори. Тривалість дії договорів погоджується договірними сторонами. Вона може визначатися на період конкретного виду практики або до п'яти років.

Студенти можуть самостійно з дозволу кафедри підбирати для себе місце проходження практики і пропонувати його для використання.

Розподіл студентів за базами практики здійснюється кафедрою дизайну і затверджується наказом директора.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 230; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!