Основні функції маркетингової товарної політики



Марк тов пол-ка являє собою цілеспрям дії комерційної організації для макс задоволення створеними або залучими споживчими цінностями певних ринкових потреб. Осн функціями МТП є:

1.Визначення попиту на товар, його прогнозування. 2)Сегментація ринку. 3)Забезпечення якісних відповідних хар-к товару попиту споживачів. 4) Розробка концепції життєвого циклу товарів 5)Визначення конкурентоспрмож­ності товарів, їх підвищення. 6) Управління товарним асортиментом. 7)Зняття з в-ва застарілих виробів. 8)Управління товарною масою і упаковкою.

Рівні товару в маркетингу

Економісти-маркетологи вбачають 5 рівнів товарів, що становлять певну ієрархію для покупця і мають суттєве зн-ня для вдалого позицюювання товару на ринку: 1.Стрижневі вигода - це осн вигода, яка задовольняє потребу споживача (чиста білизна). 2.Осн товар-базове виконання товару (послуги), який задволняє потреби (стиральна машина). 3.Очікуваний товар - поліпшене вдосконалення базового варіанту, який надає товару перевагу (пральна машина-автомат). 4.Доповнений товар - товар, який має додаткові цінності, у порівнянні з попереднім рівнем, що робить його більш привабливим (пральна машина-автомат з економічним витратним циклом). 5.Потенційний товар - це можливий розвиток товару з метою задоволення додат потреб (універсальний агрегат-автомат для прання,сушіння та прасування) Перехід на кожний новий рівень - це збільшення ціності. Тому саме на рівні потенційного товару вишукують можливості майбутніх його доповнень та трансформації, форм, стратегічні підходи щодо нових способів задоволення потреб споживачів.

Специфіка товару в маркетингу.

В маркетинговій д-ті товар як носій функіонально-корисних властивостей можна розглядати з певних позицій. Економісти-маркетологи вбачають 5 рівнів товару, що становлять певну ієрархію цінностей для покупця і мають суттєве значення для вдалого позиціювання товару на ринку (стрижневі вигоди, основний товар, очікуваний товар, доповнений товар, потенційний товар). Спож, оцінюючи товар, зіставляє його корисність і витрати на придбання. Корисність товару, з погляду спож, отожнюються із його спроможністю розв*язувати певні проблеми.

У марк залежно від призначення та х-ру викор-ня всі товари й послуги класифікують за кількома ознаками. У застосуванні до ймовірних покупців товарну класифікацію можно обмежити лише 2 великими групами: споживчі товари та товари виробничого призначеня. 1) споживчі товари призначено безпосер для споживача. Гол класифікаційна ознака таких товарів- характер їх використання, а не функціональне призначення. З погляду поведінки споживачів і звичок покупців, розрізняють товари повсякденного попиту, попереднього вибору, а також товари особливого та пасивного попиту. 2) товари виробничого призначеня купують на підставі колегіальних рішень людей, що перебувають на різних адміністративних рівнях. Залежно від одиниць виміру прод виробничо-технічного призначення можна поділити на вироби і продукти. Вироби- це матер-ні результати праці, к-ть яких можна визначити за доп дискретної величини в штуках,екземлярах та ін. До продуктів відн результати праці, к-ть яких вимірюють неперервною величиною маси, довжини, поверхні, об*єму.Зал від призначення й особливостей використання товари вир призначення поділ на 2 класи: товари, що витрачаються під час використання; товари, що втрачають під час використання свій ресурс.

І ще один шлях до розуміння ролі товарів в марк д-ті пролягає через класифікацію послуг. Послуги - це також споживчі вартості, які, однак, найчастіше не втілено у конкретних фізичних речах чи формах. Послуги виявл та їх придбавають у процесі взаємодії ринкових об*єктів між собою.

Отже, гол детермінантами зв*язку товару із інтерпретацією призначення сучасного маркетингу можна вважати таке: 1) кожен товар має багато властивостей, однак покупець звертає увагу лише на ті з них, які відповідають його потребам; 2) кожен покупець вибирає товар, сукупність властивостей якого має забезп йому найбільше задоволення та прийнятну ціну, тобто з урах своїх особистих потреб та можливостей; 3) споживач робить конкретний вибір серед конкурентних пропонувань тільки на підставі власного розуміння ціннісних переваг; 4) цінність товару визнач співвідношення очікуваних вигод і фактичних витрат споживача на його придбання і використання.

58.Концепція життєвого циклу товару.

З ЖЦТ пов`язують концепцію, що хар-є збут продукту, прибуток, споживачів, конкурентів і стратегію М з часу впров-ня товару на ринок до його вилучення з продажу. Її вперше розробив і оприлюднив відомий економіст Теодор Левіт 1965 рокую Суттєво доопрацював концепцію з позицій вивчення конкурентоспром-ті товару на ринку Ф.Котлер.

ЖЦТ – концепція, за доп. якої відображається процес розробки товару, збуту його, одержання прибутку, поведінки конкурентів, розвитку стратегії М фірми від моменту зародження ідеї про ств-ня товару до зняття його з ринку. ЖЦТ склад-ся з таких етапів:

Запровадження - це період повільного збільшення обсягів продажу, коли товар щойно з*явився на ринку і його купують перші споживачі. Появі нового товару на ринку передують великі витрати, тому прибутку на цьому етап зазвичай немає. Період зростання хар-ся інтенсивним визначенням товару і значним зростанням прибутку. Зрілість пов*язується з періодом уповільнення темпів зростаня обсягів продажів, оскільки товар уже придбала переважна к-ть покупців. Спад товару визнач різким скороченням обсягів продажу та зменшеня прибутку. Для типового товару найкоротша стадія запровадження, а найдовша - стадія спаду обсягів продаж. КЖЦ можна застос щодо виду продукції, її типу, торгової марки. Класифікація за типом прод значно наочніше відображає етапи ЖЦ ,ніж вид або марка товару. Види ЖЦ розрізняються за формою і тривалістю. Х-ку товару на різних стадіях ЖЦ можа отримати на підставі аналізу зміни відповідних показників у часі. Однак дані про обсяги продажу треба корегувати з урахуванням впливу таких чинників: к-ть населення в регіонах, варіювання в доходах покупців, стан матеріально-технічного постачання. На особливості ЖЦ товарів впливає стан ринку, на якому діє п-во. Ввраховуючи те, що прискорення темпів сусп розвитку, глобалізація ек-ки суттєво корегують традиц уявлення щодо ЖЦТ.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 308; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!