Екологічні потреби та екологічні товари



Екол. потеби споживачів (сусп-ва загалом) – ті, задоволення яких не впливає екодеструктивно на спож-в, середовище їх існ-ня та життєд-сті .

До екол. товарів відносять ек. ефективні й екологічно безпечні у їх вир-ві, споживанні та утилізації.

Потреби можно розподілити на 4 групи:

1.Виробництво та застосування засобів захисту навкол середовища від процесів його порушення(забруднення). Вони мотивуються вимогою призупинити процеси безпрециндетного високого ступеня забруднення довкілля, які вже спричинили екол катастрофи у деяких регіонах світу, які загрожують екол катастрофою світових маштабів.

2.Екол удосканалення технологій вир-ва без істотної зміни структури виробленої продукції. Вони мотивуються переважно суто ек. інтересами товаровиробників: економія матер та енерг ресурсів, застос безвідходності технологій, заміна «брудних технологій» на «екол чисті», щоб зменшити екол штрафи.

3.Вир-во та спож-ня виробів і послуг, які сприяють зниженню матеріало- та енергоємності систем. Вони мотивуються ек інтересами споживачів, а також виробників.

4.Вир-во та споживання виробів і послуг, які докорінно змінюють стиль життя і сприяють підтримці сталого розвитку систем. Ці потреби реально виявл-ся тільки, якщо створено ек, правові, сусп умови. А це можливо лише на певному етапі соц-ек розвитку, коли переважно задоволено потреби перших трьох груп.

Екол товари можна поділити на:

Екол нейтральні - товари, в-во та спож-ня яких не руйнує довкілля. Напр,упаковка, яка після викор-ня розкладається екологічно безпечним способом на нешкідливі мін речовини.

Екол спрямовані – товари, в-во яких позитивно змінює довкілля. Напр,устаткування й технології вигот-ня штучних надтвердих матеріалів замість їх добування в природі у шахтах чи кар*єрах, що допомогає уникнути порушення прир ландшафтів, забруднення довкілля породою та ін.

Оцінка відповідності екологічних товарів потребам ринку.

Просування на ринок і форм-ня ринку екол товарів - це складний процес, який передбачає узгодження інтересів усіх його суб*єктів, насамперед виробників, споживачів, сусп-ва. Його рез-ти значною мірою залежать від правильного дослідження ринку, на який планують просувати товари. Для отримання достовірних рез-тів слід залучати безпосеедньо споживачів, представників п-в, а також представників держ та сусп інститутів. Тобто слід сформувати 3 групи експертів .Для отримання достовірних результатів ці групи мають бути неоднорідними. Обрані групи експертів оцінюють відповідність інтересам кожного із суб*єктів ринку у такій послідовності:

1) Кожний експерт визначає х-ки товарів, за якими буде оцінено групи товарів. При цьому до уваги беруться не лише х-ки, властиві тільки екол товарам і відрізняють їх від ін товарів. Беруть і спільні для всіх товарів х-ки. Іноді саме заг х-ки мають переважне значення. 2) Ініціатори оцінки або групи експертів аналізують виділені кожним експертом х-ки. Визначають перелік хар-к для оцін-ня. Для нейтралізації впливу к-сті хар-к, що відповідають інтересам суб*єктів ринку однієї групи, такі х-ки слід об*єднувати у групи. 3) На підставі обраних х-к ініціатори оцінки будують оцінні таблиці окремо для оцінки відпов-ті інтересам кожного із суб*єктів ринку: спож, виробників, деж і сусп інститутів. Такі таблиці будують 2 типів. Оцінна таблиця 1-го типу - для попарного порівняння груп хар-к. Оцінна табл 2-го типу – для оцінки відпов-ті груп хар-к товарів, які аналізують, інтересам конкретного суб*єкта ринку. Розробляють також лист рекомендацій щодо заповненя оцінних таблиць. 4) Ініціатори оцінки обробляють отримані дані окремо для кожного суб*єкта ринку. Не завжди мета оцінки - врахування інтересів усіх суб*єктів ринку. На практиці часто виникає потреба оцінити задов-ня інтересів лише одного з виділених суб*єктів ринку. Таку оцінку може проводити суб*єкт ринку для виявлення товару, який найповніше задовол його інтереси.

Сутність та елементи навколишнього середовища маркетингу.

Навкол бізнес-середовище - це сук-ть чинників, які впливають на визначення предмета та об*єкта М, створення с-ми його засобів, форм-ня їх структури, тобто це сфера у якій відбув М д-сть суб*єкта госп-ня. Навколишнє бізнес сер склад-ся з кількох частин. По-перше, це зовн умови та сили. Ця частина не може бути керованою підпр-м, а тому мета дослідження полягає у вивченні та врахуванні підпр-м її дії, щоб запобігти можливим негативним впливам чи посили позитивні впливи на ділову акт-ть та результативність д-сті. До таких зовн умов відн: міжнародні (с-ма міжнар договорів, угод, правила і норми зовн торгівлі), регулювальні (політика уряду, с-ма держ регул-ня підпр діял-ті, ціноутворення, рекламування, конкуренції., чинне законодавство), ек-ні (стан країни (рівень вир-ва і попиту на товари чи послуги), рівень доходів нас, темпи інфляції, податки), технологічні (рівень розвитку науки та техніки, темпи впровадження НТП), політичні (політ структура і політ організація сусп-ва), екологічні (вимоги до охорони довкілля), конкурентні (інтенсивність, форми і види конкуренції), соціальні (культурні і демографічні). Друга частина навкол бізнес сер-ща - це суб*єкти, з якими контактує підпр-во. Гол об*єктом дослідження безумовно є споживачі. Крім цього в ході досліджень навкол бізнес сер-ща вивчають такі суб*єкти: держ органи управ-ня; акціонери; постачальники; опт і роздрібна торгівля; ЗМІ; конкуренти; контактні аудиторіх; банковські, страхові, науково-дослідні, охоронні, трансп орган-ції.

Осн завдання дослідження бізнес сер-ща підпр-ва - винайдення способів досягнення тривалого балансу інтересів окремих суб*єктів, що діють на тлі наявних сил та умов, усунення суперечностей між ними за рах-к творчого викор-ня власного потенціалу. У зв*язку з цим важливе таке: 1.урахування рівня досягнень та невдач, можливих ризиків підпр-ва на шляху до поставлених цілей; 2.процес адаптації, тобто пристос-ня М стратегії до змін навкол сер; 3.організація зворотнього зв*язку, тобто наявність інформації від ринку щодо наслідків реалізації маркетингових заходів підпр-ва.

49.Сутність та види маркетингової інформації.

М інформація (МФ) - це структуровані дані, зібрані для вирішення конкретних проблем, що сприятимуть досягненню М цілей підпр-ва.

М інформ має відповідати таким вимогам: значущість, актуальність, адаптованість, об*єктивність, конфединційність, економічність.

М інф-ю можна класифікувати за такими ознаками:

1) За призначенням МФ поділ на: 1.1 Вихідну, яка призначена для конкретизації М проблеми, визначення можливостей і способів її вирішення (прайс-листи,проспекти). 1.2 Нормативну, яка призначена для визначення правових, технологічних, етичних та ін меж д-сті підпр-ва щодо вирішення М проблем (закони, інструкції). 1.3 Контрольну, яка призначена для констатації фактів щодо тих чи ін процесів (показники д-сті підпр-ва). 1.4 Аналітична інф - це дані, які являють собою пропорції щодо прийняття відповідних М рішень.

2) Залежно від рівня: 2.1 Макропланова інф - це дані щодо держ ек пол-ки і показників її виконання, демографічних, технологічних тенденцій, змін у стилі життя та ін. 2.2 Мікропланова інф - це дані про величину попиту і пропон-ня, співвідношення між ними, показники еластичності попиту, споживачів, постачальників, посер.

3) За походженням: внутрішня (збирають безпосер на п-ві) та зовнішня (дані, які надходять на підпр-во із навкол бізнес середовища);

4) За періодичністю: постійна та епізодична.

5) Залежно від ступеня відкритості: відкриту (для всіх), приватну (для окремих осіб) і секретну (держаний рівень).

6) Залежно від ролі в д-сті підпр-ва: 6.1 Стратегічна викор-ся у процесах прийняття рішень щодо того, які ринки чи стратегічні простори буде освоювати. 6.2 Тактична викор-ся у щоденній роботі для прийняття відпов поточних рішень.

7) Залежно від змісту: 7.1 Фактаж - статистичні дані щодо М процесів, оцінка їх результат-ті 7.2 Методи, підходи і методики - інф щодо М досліджень, розрахунку показників. 7.3 Ідеї, гіпотези, поняття - узагальнена інф, що надає можливість правильного розуміння явищ, подій, процесів, тощо.

8) Залежно від потреб підпр-ва: інф про навколишнє бізнес-середовище, власний потенціал, наявні можливості впливу на ринок, обмежання впливу марк інструментарію підпр-ва.

9) Залежно від аспектів М д-сті підпр-ва розрізняють інф щодо такого: попиту, пропонування, якою мірою і за яких умов врівноважився попит і пропонування, стану ринку, споживачів, цін, конкуренції, сфери засобів масової інф-ї, сфери розподілу та макросистем.

10) Від часу отримання :вторинна (зібрану раніше для вирішення якихось інших проблем) і первинну (дані,які збирають спеціально для вирішення перної проблеми).


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 345; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!