Вихідні категорії проблемного навчання



Фізичне виховання.

Компонентом усебічного гармонійного розвитку особи­стості є фізичне виховання.

Фізичне виховання — система соціально-педагогічних заходів, спрямованих на зміцнення здоров'я та загартування організму, гармонійний розвиток форм, функцій і фізичних можливостей лю­дини, формування життєво важливих рухових навичок та вмінь. Теорія і практика фізичного виховання спираються на дані фізіології. Фізіологічна наука озброює теорію і мето­дику фізичного виховання закономірностями розвитку ор­ганізму людини, правильного врахування впливу різнома­нітних чинників на його функціональну діяльність. На ос­нові її даних розробляють науково обґрунтовану систему фізичних вправ, спрямованих на розвиток рухових дій і формування фізичних якостей організму.

Зміст фізичного виховання на всі роки навчання учнів у школі підібрано з таким розрахунком, щоб забезпечити: 1) зміцнення здоров'я і загартування організму шко­лярів, сприяння їх фізичному розвитку та підвищенню працездатності. Становлення і розвиток основних функ­цій організму, що відбувається в шкільні роки, потребує використання всіх чинників, які позитивно впливають на цей процес. Піклування про здоров'я школярів — голов­не завдання кожного вчителя на кожному навчальному занятті;

2) формування та вдосконалення рухових навичок і вмінь та повідомлення пов'язаних з ними знань. Мета фі­зичного виховання — формування життєво важливих на­вичок і вмінь у природних видах рухів: бігу, стрибках, хо­діння на лижах, плаванні. Для цього потрібні знання про способи і правила виконання рухових дій, які учні здобу­вають під час пояснень і демонстрування;

3) розвиток основних рухових якостей. Для виконан­ня багатьох дій людині необхідні певні якості, зокрема си­ла — здатність долати зовнішній опір або протидіяти йо­му за рахунок мускульних зусиль; швидкість — здатність виконувати рухи за мінімальний період часу; витрива­лість — здатність виконувати певну роботу тривалий час; гнучкість — здатність виконувати рухи з великою амплі­тудою; спритність — здатність швидко засвоювати нові рухи й успішно діяти в умовах, що змінюються. Ці рухо­ві якості розвиваються й виявляються в тісному взаємо­зв'язку;

4) формування звички та стійкого інтересу до систе­матичних занять фізичними вправами. Позитивний вплив фізичних вправ можливий лише за умови їх сис­тематичного виконання, що переростає у звичку і потре­бу. Для виховання такої потреби, необхідно пробудити в дитини інтерес до вправ, підбирати цікаві вправи, вчас­но заохотити учня до їх виконання. Змістовне дозвілля сприяє активному відпочинку і духовному вдосконален­ню школярів.

Важливим у формуванні звички до занять фізичними вправами є правильний режим дня і тижня, здорове хар­чування, достатній за часом сон. Неприпустиме вживан­ня алкоголю, нікотину, наркотиків;

5) виховання гігієнічних навичок, повідомлення знань про фізичні вправи та загартування. Гігієнічну освіту учні здобувають під час вивчення різних предметів, зокрема біології. Вони дізнаються про режим дня, гігієну харчу­вання, сну та ін. У процесі занять фізичними вправами за­своюють правила їх застосування, дізнаються про вплив вправ на організм, про гігієнічні вимоги до загартування. Водночас учні оволодівають прийомами самоконтролю за своєю працездатністю, втомлюваністю, пульсом, загаль­ним самопочуттям.

У фізичному вихованні використовують фізичні впра­ви, природні та гігієнічні чинники.

 

 

Основні суперечності і конфлікти в системі освіти.

Основні конфлікти в освіті – це чого навчати і як навчати, головним замовником є суспільство, а іншим це система освіти та виховання, тому на макро рівні це конфлікт між системою освіти та суспільством , на мезо рівні між адміністрацією освітніх закладів та вчителями, між адміністрацією та студентами, на мікро рівні – це у системах вчитель учень, батько учень, мати учень. Всі ці конфлікти є вертикальними. В освіті існують і горизонтальні конфлікти. На макро рівні це суперечності і конфлікти стосовно політики держави у сфері освіти та виховання.На середньому рівні це конфлікти між різними рівнями управлінських структур. На 3-му рівні – це між вчетелями і батьками, вчителями (батьками) та учнями. В системі вищої освіти батьки не виконують такої ролі, тому виділяють такі конфлікти суспільство – ВНЗ.  

 

 

Вихідні категорії проблемного навчання.

Педагогічною формою подолання навчально-пізнавальних протирічь є проблемне навчання як спосіб залучення тих, хто навчається, до вирішення навчально-пізнавальних проблем. Вся система науково-дослідної роботи є специфічною формою сучасного проблемного навчання, яка забезпечує безпосередній зв”язок методів наукового пізнання і методів навчання.

Головною ф-єю проблемного навчання є розвиток творчого мислення, творчого підходу до д-ті. Проблемне навчання спирається на мотиви інтелектуального спонукання, ставлячи студента в позицію дослідника.

Вихідними категоріями проблемного навчання є: проблема, проблемне запитання, проблемне завдання, проблемна ситуація.

Проблема – певне завдання, на вирішення якого потрібні як наявні знання, так і їх нестача.

Істотна ознака проблемного запитання – суперечливість. Такого роду запитання відкриває можливість одержання неординарних відповідей.

Умови проблемного завдання завжди містять у собі суперечливість, для розв”язання якої необхідні нові знання, що добуваються у самому процесі вирішення завдання, у пошуку.

В проблемній ситуації виділяються дві сторони: предметно-змістова і мотиваційна.

Предметно-змістова полягає у суперечності між знанням і незнанням. Для з”ясування цієї суперечності потрібно:

А)визначити наявність знань чи способів д-ті, необхідних, але недостатніх для розв”язання суперечностей;

Б)визначити, яких саме знань чи способів д-ті не вистачає в студента для розв”язання виділеної суперечності, тобто виділити невідоме від відомого. Маючи певну основу для вирішення завдання, а також знання про власне незнання, той, хто пізнає, усвідомлює, що вихід із складного становища може бути знайдений.

  Мотиваційна полягає в тому, що предметно-змістова сторона повинна містити в собі особистісний інтерес для студента. Тільки за наявності інтересу, пізнавальної потреби проблема може бути “прийнята” до наступного вирішення. Це означає, що проблемна ситуація за таких умов перетворилася для студента на проблему, проблемне завдання.

 

 

 

Особистість та колектив.

Колектив — це група об'єднаних загальними цілями і задачами людей, що досягла в процесі соціальне значимої спільної діяльності високого рівня розвитку'.

Російський психолог р.с.нємов вважає, що психологічно розвиненою, як колектив, можна вважати таку малу групу, в якій склалася диферен­ційована система різних ділових і особистісних взаємовідносин, що побудовані на високій моральній основі. Такі відносини можна назвати колективістськими.

Колективістські відносини характеризуються таким поняттями, як моральність, відповідальність, відкритість, контактність, організованість, ефективність та інформованість.

Моральність означає побудову відносин як в межах колективу, так і поза ним, на основі норм і цінностей загальнолюдської моралі.

Відповідальність — це добровільне прийняття колективом моральних та інших обов'язків за долю кожної людини перед суспільством.

Під відкритістю колективу розуміють здатність встановлювати і підтримувати хороші взаємовідносини з іншими колективами, а також з новими членами свого колективу.

Контактність означає хороші особисті, емоційно сприятливі взаємовідносини між членами колективу. Саме ця характеристика забезпечує найбільш сприятливий психологічний клімат, від якого Істотно залежить ефективність діяльності колективу.

Організованість виявляється у вмілій взаємодії членів колективу. Від організованості безпосередньо залежать результати діяльності колективу.

Інформованість передбачає знання всіма членами колективу стану справ у колективі, що є також однією з умов успішної роботи колективу.

Ефективність — це успішне вирішення колективом тих задач, які стоять перед ним

Групові процеси в колективі мають багаторівневу структуру, ядром якої є спільна діяльність, обумовлена соціальне значимими цілями.

Перший рівень структури колективу утворюють ставлення його членів до змісту і цінностей колективної діяльності, що забезпечують його згуртованість як ціннісно-орієнтаційну єдність.

Другий рівень — міжособистісні стосунки, опосередковані спільною діяльністю.

Третій рівень — міжособистісні стосунки, опосередковані ціннісними орієнтаціями, що не пов'язані з спільною діяльністю1.

На шляху до колективу малі групи проходять етапи, зазнаючи не лише прогресивних змін щодо психології, а й переживаючи своєрідні кризові стани. Так, на початку становлення, як правило, спостерігається підйом,

супроводжується мажорним настроєм, активністю, ентузіазмом. Люди ще мало знають один одного, новизна ситуації, перші сприятливі взаємні враження членів групи створюють у них емоційно-позитивний настрій, який і позначається на психологічному кліматі.

Згодом група все більш включається в спільну діяльність, а її члени в процесі ділових стосунків виявляють один в одного не лише кращі риси, а й значні вади, що були не так помітні спочатку. Перепони у взаєморозумінні понижують їх задоволеність співпрацею, що відповідно впливає на загальний емоційний настрій. Він тимчасово знижується, а відтак назріває конфліктна ситуація.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 251; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!