Охорона праці і навколишнього середовища



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ГІРНИЧИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

До виконання дипломних проектів

Для студентів спеціальності 7.090258

“Автомобілі та автомобільне господарство”

 

Дніпропетровськ

2007

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ГІРНИЧИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до виконання дипломних проектів

 

для студентів спеціальності 7.090258

“Автомобілі та автомобільне господарство”

 

 

Затверджено

на засіданні кафедри

“Автомобілі та автомобільне

господарство”

протокол №_______

від “____”__________200__р

 

 

Дніпропетровськ

2007

 


Методичні вказівки до виконання дипломних проектів для студентів спеціальності 7.090258 "Автомобілі та автомобільне господарство" / Укладачі К.М.Бас, А.А.Савченко, К.А.Зіборов - Дніпропетровськ: НГУ, -2007.-34с.

 

Укладачі: К.М.Бас, к.т.н., доц.; А.А.Савченко, к.т.н., доц., К.А.Зіборов, к.т.н., доц..


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Дипломний проект є заключним навчальним документом на етапі підготовки інженерних кадрів, а його виконання максимально наближує до реального виробництва. Тематика дипломних проектів розробляється кафедрою з урахуванням сучасного стану автомобільного транспорту і перспектив його розвитку.

На період виконання дипломного проекту студенту призначається керівник і консультанти з окремих розділів (технологічного, конструкторського або технології ремонту, економічного та охорони праці).

Дипломний проект представляє закінчений та цілісний документ, що складається з графічної і текстової (пояснювальна записка) частин. Якість виконаного проекту характеризує рівень підготовки студента до професійної діяльності та його інженерну кваліфікацію. Критерієм якості виконаного дипломного проекту є рівень самостійних інженерно-технічних рішень, що представляють практичний чи науковий інтерес. Прийняті рішення повинні бути обґрунтовані і глибоко пророблені, такими, які спрямовують на поліпшення техніко-економічних показників, підвищення рівня техніки безпеки обслуговування устаткування й охорони навколишнього середовища.

Дипломний проект виконується відповідно до вимог нормативних документів Держстандарту на текстові технічні документи та конструкторські розробки.

Демонстраційний матеріал дипломної роботи подається кресленнями на папері. Як додаток застосовуються електронні (відеоматеріали, мультимедіа, презентації тощо), та натурні носії (моделі, макети, зразки виробів тощо).

ТЕМАТИКА, ЗМІСТ ТА ОБСЯГ ДИПЛОМНИХ ПРОЕКТІВ

1.1 Тематика дипломних проектів

Тематика дипломних проектів розробляється на базі курсів “Організація та планування роботи АТП”, “Робочі процеси та основи розрахунків автомобілів”, “Організація та управління виробництвом технічного обслуговування і ремонту автомобілів”, “Управління авторемонтним виробництвом”,”Надійність вузлів автомобілів”, “Охорона праці в галузі”, “Економіка АТП”. Тематика дипломних проектів погоджується з конкретними завданнями підприємств автомобільного транспорту Дніпропетровського регіону які спрямовують розвиток технічного прогресу в галузі.

Тематика дипломних проектів спрямована на розв'язання наступних задач:

· реконструкція і технічне переозброєння діючих автотранспортних підприємств, їхніх структурних підрозділів з метою підвищення виробничої потужності, впровадження нових методів організації виробництва та прогресивних технологічних процесів;

· проектування автотранспортних підприємств (вантажних, пасажирських, таксомоторних парків, станцій технічного обслуговування), баз централізованого технічного обслуговування та їх складових частин;

· проектування та модернізація вузлів автотранспортних засобів або технічних засобів для їх обслуговування та ремонту;

· розробка технологічних процесів, засобів технічного обслуговування, поточного ремонту та необхідного для цього оснащення.

Порядок затвердження теми дипломного проекту

Тематика дипломних проектів розглядається на засіданні кафедри «Автомобілі та автомобільне господарство» і затверджується наказом по університету за місяць до початку дипломного проектування. Цим же наказом призначаються керівники дипломних проектів.

У процесі проходження переддипломної практики студенти уточнюють початкові дані до проекту, та узгоджують їх при захисті звітів по переддипломній практиці.

Остаточне завдання на дипломне проектування заповнюється після захисту переддипломної практики, підписується керівником дипломного проектування і затверджується завідувачем кафедрою до початку терміну дипломного проектування, визначеного навчальним планом. Надалі коректування теми дипломного проекту і зміни вихідних даних не допускається.

1.3 Завдання на дипломне проектування

Завдання на дипломне проектування студенту видається в письмовому вигляді на бланку установленої форми, що затверджена Міністерством освіти та науки України.

У завданні міститься найменування теми дипломного проектування, дата затвердження і номер наказу по університету, вихідні дані до проекту, зміст основної частини пояснювальної записки, перелік графічного матеріалу, дата видачі і плановий термін здачі проекту. До завдання додається календарний план, розроблений і підписаний студентом, консультантами по окремих розділах та керівником. Після цього завдання затверджується завідувачем кафедрою.

Надалі студент-дипломник повинен строго додержуватися календарного плану виконання дипломного проекту. Відхилення від термінів виконання окремих етапів проекту розглядається як порушення навчальної дисципліни і на засіданні кафедри приймається рішення про доцільність подальшої роботи над проектом.

1.4 Зміст дипломного проекту

Дипломний проект містить у собі наступні розділи:

1. Технологічний.

2. Конструкторський або технологія ремонту.

3. Охорона праці і навколишнього середовища.

4. Економічний.

У залежності від тематики дипломного проекту, розв'язуваної задачі обсяг і зміст окремих розділів основної частини можуть трохи відрізнятися від наведеного вище. Кожен студент виконує індивідуальну пояснювальну записку та графічну частину, що взаємозалежні між собою і послідовно розкривають поставлену ціль.

Загальний обсяг основної частини складає 80 – 100 сторінок пояснювальної записки і 8 – 12 аркушів формату А1 графічної частини. При виконанні комплексних дипломних проектів (двома і більш студентами) зазначений обсяг збільшується на кількість студентів, що беруть участь у виконанні цієї роботи.

1.5 Виконання дипломних проектів

Загальне керівництво дипломним проектуванням та контроль здійснює завідувач кафедрою, індивідуальне - керівники дипломних проектів.

Керівники дипломних проектів на стадії підготовки завдання визначають структуру дипломного проекту, його зміст і обсяг, а також напрямок робіт. У процесі проектування керівник дає консультації по розроблювальних вузлах і об'єктам.

Консультанти по окремих розділах надають допомогу студенту-дипломнику на етапі вибору вихідних даних до розділів дипломного проекту, консультують по вибору методик розрахунку і проектування, контролюють правильність виконання відповідних розділів. Конструкторська документація й оформлення пояснювальної записки підлягає нормоконтролю.

Тривалість дипломного проектування складає 13 тижнів і містить у собі виконання дипломного проекту, рецензування і підготовку до захисту. Закінчений дипломний проект повинний бути представлений студентом на кафедру згідно календарному плану.

1.6 Захист дипломних проектів

Дипломний проект, що пройшов нормоконтроль і підписаний студентом, консультантами та керівником, представляється завідувачеві кафедрою на затвердження. Завідувач кафедрою приймає рішення про допуск студента до захисту проекту. При негативному рішенні питання про допуск до захисту виноситься для розгляду на засіданні кафедри. До захисту не допускаються студенти, у дипломних проектах яких відсутні самостійні розробки.

Допущені до захисту дипломні проекти направляються на рецензування провідними спеціалістами в галузі. Дипломний проект з рецензією і відгуком керівника надається до державної екзаменаційної комісії (ДЕК) не пізніше, ніж за добу до захисту. Рекомендується представляти в ДЕК також інші документи, що підтверджують корисність виконаного проекту (акти впровадження, довідки про використання розробки і т.д.)

Захист дипломного проекту проводиться на засіданні ДЕК відповідно до затвердженого графіка захисту. Під час захисту студенту надається час на доповідь (10...15 хвилин). Потім члени ДЕК задають питання по темі дипломного проекту, після чого питання можуть задавати присутні на захисті.

За результатами захисту ДЕК приймає рішення про оцінку дипломного проекту та присвоєння кваліфікації «інженер - механік» за фахом "Автомобілі й автомобільне господарство".

ЗМІСТ ДИПЛОМНИХ ПРОЕКТІВ

Пояснювальна записка

Пояснювальна записка дипломного проекту є навчальним текстовим технічним документом. Вона в короткій і чіткій формі повинна розкривати творчий задум проекту, містити обґрунтування прийнятих методів розрахунку і самі розрахунки, аналіз відомих конструктивних рішень і вибір оптимального; техніко-економічне обґрунтування прийнятого варіанта технічного рішення. Відповідно до завдання в записці наводиться опис досліджень, методика їхнього проведення, використання ЕОМ, аналіз результатів, висновки.

Структура пояснювальної записки дипломної роботи умовно поділяється на вступну, основну частини і додатки.

Вступна частина:

· титульний аркуш;

· завдання на кваліфікаційну роботу;

· реферат;

· зміст;

· вступ.

Основна частина:

· розділи кваліфікаційної роботи;

· висновок;

· перелік посилань.

Додатки:

· Додаток А. Відомість матеріалів дипломного проекту (роботи).

· …………………………………………………………………………

· …………………………………………………………………………

· Додаток ___. Відзиви керівників по розділах.

· Додаток ___. Відзив керівника кваліфікаційної роботи.

· Додаток ___. Рецензія.

Реферат

Реферат призначений для короткого ознайомлення з проектом і зобов’язаний у стислій формі відбивати основний зміст і результати роботи. Реферат виконується на окремому листі; обсяг реферату - не більш однієї сторінки рукописного тексту. Заголовок «РЕФЕРАТ» пишеться прописними буквами, номера не має, сторінка на листі не ставиться, але припускається.

Структура реферату:

· інформація про обсяг дипломного проекту з вказівкою кількості сторінок пояснювальної записки, кількості ілюстрацій, таблиць, додатків;

· текст реферату відбиває основний зміст роботи, акцентує увагу на її особливостях, характеризує можливість застосування результатів роботи;

· перелік ключових слів (5 – 15), що відбивають зміст дипломного проекту; ключові слова наводяться прописними (великими) літерами в називному відмінку і розділяються комами.

Історичні довідки, опис раніше опублікованих робіт і загальновідомі положення в рефераті не приводяться.

2.3 Зміст

Представляє перелік приведених у тексті пояснювальної записки заголовків усіх розділів і підрозділів, включаючи вступ, список використаних джерел, висновок, перелік додатків з вказівкою номерів сторінок, на яких розміщується початок матеріалу.

Не рекомендується в зміст включати заголовки пунктів і підпунктів, що мають потрійну і більш нумерацію.

2.4 Вступ

У вступі необхідно коротко охарактеризувати сучасний стан технічної і наукової проблеми, який присвячена робота, і показати актуальність і новизну теми, що розроблюється, в цілому чи окремих її питаннях. Обсяг вступу не повинний перевищувати однієї сторінки.

2.5 Основна частина проекту

Зміст основної частини записки й окремих її розділів докладно приводиться в методичних вказівках кафедри по визначеній темі дипломного проекту.

Нижче приводиться тільки короткий зміст розділів основної частини пояснювальної записки. Кожен розділ починається з нової сторінки пояснювальної записки. Найменування розділу пишеться прописними буквами, а найменування підрозділів - малими літерами, за винятком першої букви. Після заголовків крапки не ставляться.

2.5.1 Технологічний розділ

Розглядаються питання, які пов’язані з розрахунками автотранспортних підприємств з урахуванням техніко-економічного обґрунтування вибору вихідних параметрів, генерального плану та проектування виробничих, складських, допоміжних приміщень, питань організації роботи підприємства і його ділянок.

Розділ складається з наступних підрозділів:

техніко-економічне обґрунтування вибору вихідних параметрів.

Мають бути розглянуті слідуючи питання:

- призначення підприємства, вибір способів організації перевезень, типу і моделі рухомого складу автотранспортного підприємства. Для станцій технічного обслуговування виконується обґрунтування призначення, спеціалізації та потужності;

- коротка технічна характеристика рухомого складу;

- розрахунок річної кількості рухомого складу і режиму експлуатації автотранспортного підприємства;

- у випадку реконструкції підприємства виконується обґрунтування необхідності реконструкції.

Графічна частина цього підрозділу може бути подана кресленнями чи плакатами, у яких відтворюється питання розвитку перевезень, обґрунтування потужності і призначення підприємства, обґрунтування вибору типу рухомого складу і т.д. у виді діаграм, графіків, схем, в обсязі 1 - 2 листи формату А1.

технологічний розрахунок.

Завданням технологічного розрахунку є визначення необхідних даних для розробки чи реконструкції підприємства, що проектується, та організації технологічного процесу технічного обслуговування і ремонту рухомого складу.

Висвітленню підлягають питання:

- вихідні дані;

- коректування норм пробігів автомобілів (автопоїздів) до ТО-1, ТО-2 і ТР;

- розрахунок виробничої програми;

- вибір методу технічного обслуговування й організації діагностики;

- розрахунок річних обсягів робіт;

- розподіл річних обсягів робіт по виробничих зонах;

- розрахунок чисельності робітників, які зайняті на виробництві;

- розрахунок кількості постів, ліній технічного обслуговування і поточного ремонту;

- розрахунок площ зон технічного обслуговування, поточного ремонту і збереження;

- розрахунок площ виробничих ділянок (цехів);

- розрахунок площ складів;

- розрахунок адміністративних і побутових приміщень.

Обсяг записки по цьому розділі може складати 30...40 сторінок. Графічної частини по цьому підрозділі може й не бути.

генеральний план і проектування виробничих, складських та допоміжних приміщень.

Мають бути розглянуті слідуючи питання:

- характеристика території, відведеної під будівництво;

- опис генплану, загальна характеристика проектованих будинків;

- технічний проект зони чи виробничої ділянки;

Технологічне планування виробничих зон і ділянок виконується у виді плану і розрізів з дотриманням стандартів ЕСКД. Обсяг графічної частини 3-4 аркуша формату А1.

питання організації роботи підприємства та його окремої ділянки.

Мають бути розглянуті слідуючи питання:

- організація структури підприємства;

- функції і задачі основних виробничих підрозділів;

- розробка рекомендацій з керування виробництвом.

Графічна частина до цього розділу може бути представлена структурною схемою підприємства, його підрозділів, схемами керування виробництвом і іншими об’єктами. Обсяг графічної частини не більш 1 аркуша формату А1.

Конструкторський розділ

Конструкторська частина по тематиці повинна бути пов'язана з технічним проектом зони технічного обслуговування, чи з виробничою ділянкою. Цей розділ може бути присвячений модернізації стендів, пристосувань, пристроїв, механізмів, що застосуються для діагностики, технічному обслуговуванню, поточному ремонту автомобілів.

Мають бути розглянуті наступні питання:

- призначення конструкції;

- огляд існуючих аналогів конструкції;

- робота конструкції, яка розробляється;

- розрахунок конструкції;

- розробка креслень.

Тут же може бути приведена інструкція з експлуатації даної конструкції та з її обслуговування. Обсяг конструкторської документації повинний складати 2‑3 аркуша формату А1.

Технологія ремонту

Цей розділ розробляється тільки при наявності в завданні на дипломний проект питань, зв'язаних з ремонтом автомобілів.

За вказівкою керівника проекту студент розробляє технологічний процес збирання і розбирання виробу. Для цього студент, знаходячись на переддипломній практиці, повинен ознайомитися з конструкцією вузла деталі, що підлягають ремонту, призначенням його і умовами роботи у механізмі. Ці питання повинні бути відображені в записці. Обов'язково повинний бути виконаний аналіз технологічності конструкції деталі, визначені способи відновлення деталі і методи обробки поверхонь.

При розробці технологічних процесів виготовлення, ремонту, і розбирання виробів основними документами відповідно до ГОСТ 3.1102-74 є: маршрутна карта, операційна карта, карта ескізів, технологічна інструкція й інші документи. Кожен документ строго стандартизований за формою.

Графічна частина до цього розділу може складати 1,5-2 аркуша формату А1.

При необхідності, за вказівкою керівника чи консультанта, розроблений технологічний процес виготовлення, ремонту, чи збирання-розбирання потім брошурують в альбом, на який виготовляється титульний лист за ГОСТ 3.1104‑74 і розміщують наприкінці пояснювальної записки у вигляді додатку після списку використаних джерел.

Економічний розділ

Необхідно дати оцінку рівня прогресивності технологічної проробки проекту по наступним техніко-економічних показникам:

Для автотранспортних підприємств: собівартість одного т×км, чисельність виробничих робітників на один млн. км пробігу автомобілів, кількість робочих посад на один млн. км пробігу автомобілів, площа виробничо-складських приміщень на один автомобіль, площу допоміжних приміщень на один автомобіль, площу одного місця збереження автомобіля на стоянці, площа території на один автомобіль. Порівняти показники, отримані при проектуванні з еталонними, приведеними до умов роботи автотранспортного підприємства.

Для станцій технічного обслуговування: собівартість однієї години роботи; число автомобілів, що обслуговуються, на одну робочу посаду; корисна площа будинків на одну робочу посаду; площу ділянки на одну робочу посаду. енергооснащеність на одного працюючого в найбільш завантажену зміну. Технологічні рішення повинні порівнюватися з прийнятими в діючих типових проектах, найбільш прогресивними рішеннями індивідуальних чи проектів із закордонними аналогами.

Обсяг записки по цьому розділу повинний складати 10-20 сторінок, а обсяг графічної частини складає 1 лист формату А1.

Охорона праці і навколишнього середовища

Розробляються основні технічні рішення, що гарантують на проектованому підприємстві безпеку праці, безаварійну роботу устаткування, а також заходи, що виключають можливість вибуху, пожежі, тощо.

Конкретній розробці підлягають наступні питання:

- пожежна безпека;

- санітарно-гігієнічні вимоги;

- захист навколишнього середовища;

- технічна естетика;

- спеціальні вимоги до проектування підприємств по експлуатації газобалонних автомобілів.

Зазначені рішення проектант розробляє на основі діючих законодавчих актів і нормативних документів по охороні праці і навколишнього середовища як на проектованому підприємстві, так і за його територією при перевезеннях вантажів, при здійсненні вантажно-розвантажувальних і інших роботах.

Ці розробки, крім записки, можуть бути пояснені графічними документами. Обсяг графічних документів не повинний перевищувати 1 аркуша формату А1, що оформляється у вигляді плакату.

2.5.6 Висновки

Висновки повинні містити короткий аналіз результатів виконання роботи і пропозиції по її використанню, а також оцінку техніко-економічної ефективності від впровадження в чи галузі наукового результату роботи.

Обсяг розділу не повинен перевищувати 2 сторінки тексту. „Висновки” оформляється як розділ, але номера розділу йому не привласнюється і пишеться з нової сторінки.

Перелік посилань

У список включають усі використані джерела, розташовують їх у порядку появи посилань у пояснювальній записці, або за абеткою.

Джерелами можуть бути книги, періодичні видання (журнали, газети), окремі публікації технічних документів (стандарти, каталогу, авторські посвідчення). Усі джерела нумеруються арабськими цифрами, нумерація - наскрізна. Посилання на джерела інформації - обов'язкові. Приклади посилань на джерела в тексті пояснювальної записки: „ ...цьому питанню присвячені роботи [2, 4 – 7]”, „ ...розраховуємо за формулою [4]”.

Бібліографічний опис джерела повинен відповідати вимогам ГОСТ 7.1-84 і забезпечувати можливість однозначної ідентифікації джерела. Бібліографічний опис дається мовою джерела. Список джерел представляється на окремому листі і має заголовок "Перелік посилань", написаний прописними буквами, номера не має.

Приклади оформлення бібліографічного опису джерел наведені в даних методичних вказівках.

2.6 Додатки

У додатки вносять матеріал, який:

– необхідний для повноти роботи, але включення його до основної частини ПЗ змінює впорядковане та логічне уявлення про роботу;

– не може бути послідовно розміщений в основній частині роботи через великий обсяг.

Додатки розпочинають з окремого аркуша, на якому друкують великими літерами слово ДОДАТКИ. Додатки слід оформляти як продовження роботи у вигляді окремої частини і розташовувати в порядку появи посилань на них у тексті.

Кожен додаток починають з нової сторінки. Посередині рядка над заголовком додатка малими літерами з першої великої повинно бути надруковано слово “Додаток ...” і велика літера, що позначає додаток. Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 166; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!