Сторінка перша «Літературознавча»



УРОК - ПРОЕКТ

ДОНЬКА ПРОМЕТЕЯ

Махнач В.В., учитель початкових класів, місто Торез, Донецька обл..

 

 

Мета проекту: розширити коло знань учнів про життєвий та творчий шлях Лесі Українки. Вчити учнів здійснювати проектну діяльність на основі досліджень; самостійно опрацьовувати нову інформацію, виділяти найголовніше;

Формувати комунікативну (РМЗ), соціальну (робота в групах), полікультурну (розширення кругозору), інформаційну (вміння добувати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел) компетенції.

Розвивати зв’язне мовлення; мислення, увагу та уяву, творчі здібності, заохочувати пізнавальну діяльність.

Виховувати інтерес до пошукової роботи. Толерантність, естетичні смаки, відчуття прекрасного.

Завдання: організувати засвоєння методичних підходів до формування читацької активності учнів початкової школи; формувати загально навчальні компетентності, зокрема вміння самостійно шукати нову інформацію в різних джерелах; розвивати особистість дитини, розкриваючи її індивідуальність; формувати в учнів уміння та навички роботи з книгами.

Освітні технології: проектна технологія, технологія кооперативного навчання, використання інформаційних та комунікаційних технологій.

Клас: 4

Навчальні предмети: українське читання, «Я і Україна. Громадянська освіта»

     Очікувані результати:

- збагачення знань учнів про людей, які є гордістю рідного краю;

- формування уміння працювати над пошуком інформації, розподіляти свій робочий час;

- вироблення навичок аргументовано доводити слухачам свою думку, ілюструвати зібраний матеріал;

- створення книжки-розгортки «Гордість моєї країни»

 

Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту:  2 тижні.

Хід роботи над проектом

І. Організаційний етап

ІІ. Планування проекту

1. Розробка плану проекту.

2. Розподіл дітей на групи, враховуючи їхні інтереси та захоплення:

 

Група Завдання Результати
«Пошуковці» Дібрати матеріал (який має інформаційну, пізнавальну цінність) про дитинство Л.Українки. Створення сторінки «Літературознавча»
«Дослідники» Дослідити інформацію про життя і літературну діяльність поетеси: «Факти мовою цифр», «Л.Українка – хто вона? Яка вона?» Сторінка «Дослідницька»
«Мистецтвознавці» Дібрати матеріал для конкурсу «Знавець творів Л.Українки»; ілюстрації для створення колажа; підготувати інсценізацію вірша «Мамо, іде вже зима…» Сторінка «Поетична»
«Творці» Написати відгук за прочитаними творами «Чого я навчився у Л.Українки?»; скласти власний вірш «Проби пера» Сторінка «Творча»

 

 

ІІІ. Реалізація проекту

1. Ознайомлення з метою та завданнями для групової роботи.

2. Визначення шляхів виконання завдань, пошуку інформації.

3. Розподіл обов’язків між членами груп.

4. Самостійна пошукова, творча або дослідницька діяльність.

 

ІV. Підсумок проекту

1. Підготовка до презентації.

2. Оформлення результатів.

3. Захист проекту.

4. Оцінювання діяльності; висновки.

На початку роботи над проектом кожен учень отримує лист оцінювання.

Лист оцінювання учнівських робіт

Прізвище _____________
бали 0,5 б 1 б 2 б 3 б Отримані бали
1 Зміст Зміст ма­теріалів не відповідає темі проекту  У матеріа­лах недостат­ньо даних для розуміння проблеми Є недоліки у співвідношенні основної та другорядної інформації Зміст яскравий,,відпові­дає темі проекту. Ха­рактеризується різноманітністю жанрів, доступніс­тю, новизною
2 Грамотність Велика кількість помилок Зустрічаються помилки Зустрічаються стилістичні помилки Помилок немає
3 Дизайн Ма­теріали не ілюстровані  Не­вдало дібрано ілюстративний матеріал Дизайн не під­креслює мету, яку пересліду­вав автор. Ілюстрації дібрані вдало, допома­гають розкрити зміст матеріалів
4 Робота групи Розподіл обов'язків не враховує можливості та нахили членів гру­пи. Обов'язки членів групи розподілені, але не сплано­вана робота Тільки частина роботи викона­на спільними зусиллями Співпраця була продуманою, спланованою, плідною
            Загальна оцінка
 


Захист проекту

Ні! Я жива, я вічно буду жити!

Бо в серці маю те, що не вмирає

Л. Українка

 

Перебіг уроку

І. Організація класу:

Заходьте, будь ласка,

До нас на гостину,

Де Лесина казка,

І слово – єдині!

 

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку:

Відкриймо їй серце відверте і чисте,

Відкриймо їй душу не заспану,

Вчитаймось в Лесине слово іскристе,

Очима живими та ясними.

                                          Олена Журлива

 

ІІІ. Презентація.

Сторінка перша «Літературознавча»

       Учитель: В історії назавжди залишаються овіяні особливою всенародною любов’ю імена, які люди промовляють з гордістю і повагою.

1-й учень:      У нашім класі на стіні

              Портрет висить у рамі.

              Він всім знайомий:

І мені, і татусеві й мамі.

З портрета дивиться на нас

 Відома поетеса.

Це гордість нашої землі.

Нескорена, незламна Леся.

2-й учень: Світ не знав другої такої поетеси. Іскра Прометеєвого вогню запалала в її серці, загорілася живим вогнем, і з цього ясного полум’я постала творчість поетеси, сповнена незборимої сили заперечення зла і ствердження добра.

Сьогодні ми поговоримо про знайому кожному з ранніх літ і все ж для кінця непізнану Лесю Українку – Ларису Петрівну Косач-Квітку.

3-й учень: Народилася Л. Косач 25 лютого 1971 р. на Волині у місті Звягені (Новгород-Волинський). Мати - відома письменниця Олена Пчілка, батько-юрист.

З-поміж шістьох дітей Косачів  Леся найбільше вдалася в батька, Петра Антоновича, і вродою, й характером, і звичками. Обидва вони були однаково лагідні, добрі, стримані, терплячі. Лише в тому була несхожість, що батько мав великий хист до математики, а донька легко засвоювала іноземні мови.

4-й учень:     Мати Л. Українки формувала і розвивала в дітей художній смак, відчуття прекрасного, прищеплювала любов до рідної літератури та народної пісні. Незважаючи на своє дворянське походження, вона прагнула, щоб діти знали звичаї, традиції, усну народну творчість свого народу, тому возила їх у села, на природу, заохочувала спілкуватися із сільськими дітьми.

Леся росла бойовим дівчиськом, заводієм навіть у гурті хлоп’ят. Одного разу вона, наслухавшись легенд і казок про різні лісові сили, побігла сама вночі подивитися на лісовика, мавок, потерчат та інших представників «нечистої сили». Звичайно, нікого не побачила, тільки налякалася.

5-й учень: В дитинстві Леся любила співати, грати на фортепіано. Вона з захопленням доглядала квіти в своєму маленькому квітничку. Захоплювалась шиттям і вишиванням. Дівчина на все життя запам’ятала сльози в татових очах, коли маленькою подарувала йому власноруч вишиту сорочку.

6-й учень: Лесина доля була незвичайна. Щедро обдарована талантом, наділена ніжним чутливим серцем, сповненим палкої любові до людей, поетеса зазнала великого горя.

В 10 років з дівчинкою трапилася біда: в Луцьку Леся пішла на річку Стер подивитися, як святять воду на Водохреща. Граючись із дітворою біля старої фортеці, провалилася у холодну воду, застудилася й отримала страшну, на той час невиліковну хворобу – сухоти. Підступний туберкульоз перекинувся згодом на легені, нирки… Операція на лівій руці перекреслила надії стати піаністкою.

7-й учень: За станом здоров’я дівчинці не довелося навчатися ні в школі, ні в гімназії, але вона наполегливо займалася самоосвітою. Джерелом знань для неї були книжки. Леся почала писати власні вірші, створила підручник з історії стародавнього світу для своїх молодших сестричок. А список вивчених Лесею іноземних мов викликає захоплення та заслуговує на повагу.

8-й учень:  Може, всупереч недузі, а, може, завдяки любові до життя Леся виросла різносторонньою та творчою натурою.  І ніхто ніколи не чув від неї нарікань, ніхто не бачив її сліз, вона навіть знаходила в собі сили втішати інших. З дитинства дівчинка засвоїла правило: Щоб не плакати, треба сміятись. Боротьба і праця! Такий був зміст усього життя поетеси, гідного подиву та захоплення.

 

Перегляд презентації«Леся Українка. Патріотизм, любов і сила духу»           

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 137; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!