Послідовна апроксимація за кожною вхідною величиною



Цей метод, як і попередній, призначений для побудови статичної моделі двовимірного об’єкта. Припустимо, що експериментальні значення вхідних величин  і  та вихідної величини  задані у вигляді таблиці 1. За цим методом здійснюють апроксимацію вихідних значень , наприклад, від значень змінної  при кожному значенні  (тобто за стовпчиками). Структура та кількість коефіцієнтів кожної і-ої апроксимуючої залежності має бути однаковою. Тоді отримують n аналітичних рівнянь, коефіцієнти яких залежать від . Далі знайдені коефіцієнти апроксимують в залежності від змінної . Метод є простим в реалізації, але задану похибку апроксимації досягають ітераційним способом відповідним вибором апроксимуючих рівнянь.

 

Побудова лінійної статичної моделі багатовимірного об’єкта методом найменших квадратів

В лінійній статичній моделі багатовимірного об’єкта

,                          (23)

як і в попередніх моделях (1)-(3),  – кількість вхідних змінних ;  – коефіцієнти моделі.

Коефіцієнти моделі (23) досить легко знайти методом найменших квадратів. Для цього експериментальні значення вхідних величин записують у вигляді матриці

.                          (24)

Кількість рядків в матриці  – це кількість дослідів  і відповідно кількість експериментальних значень вихідної величини, а кількість стовпчиків більше від кількості  вхідних величин на одиницю. Таким чином в рядках наводять значення вхідних величин  в кожному j-ому досліді, а в кожному і-ому стовпчику – значення однієї з вхідних величин у кожному досліді. В першому стовпчику записують фіктивну вхідну величину  тотожньо рівну одиниці.

Експериментальні значення вихідної величини і шукані коефіцієнти моделі (23) формують у вигляді векторів стовпців  та

,        .                            (25)

Вектор значень коефіцієнтів  статичної моделі лінійного багатовимірного об’єкта знаходять з рівняння

,                                      (26)

де  – матриця, обернена до матриці ; ‘т’ – символ транспонування матриці. Рівняння моделі (23) в матричній формі має вигляд

,                                   (27)

а значення суми квадратів відхилень між експериментальними та розрахованими значеннями вихідної величини розраховують за формулою

.                              (28)

 

ОПИС ЛАБОРАТОРНОЇ УСТАНОВКИ

Досліджуваний двовимірний об’єкт регулювання є складовим елементом  системи автоматичного регулювання температури, змонтованої на лабораторному стенді (рис. 2). Об’єктом регулювання в цій САР є електрична піч 1 з резистивним нагрівачем 2, який живиться від лабораторного автотрансформатора 3. Знизу догори піч обдувається кімнатним повітрям вентилятором 4. Витрату повітря можна змінювати за допомогою пневматичного сильфонного виконавчого механізму (ВМ) 6 та заслінки 5, яка встановлена між вентилятором 4 та піччю 1. Керуючий тиск повітря , що подається в підсильфонну камеру 6 ВМ переміщує дно сильфону, яке механічно з’єднане із заслінкою 5.

Вимірювання регульованої величини, температури в печі, здійснюють термопарою 7 та вторинним приладом 8. Вторинний прилад 8 є показуючим та реєструючим, і крім цього, оснащений пневматичним дросельним регулюючим пристроєм, вихідний уніфікований пневматичний сигнал якого через панель дистанційного керування 9 подається до ВМ 6. Панель 9 призначена для безударного перемикання режиму роботи з автоматичного регулювання на ручне керування. Це здійснюється перемиканням пневматичного тумблера 10 з положення ‘A’ в положення ‘P’, при цьому стиснуте повітря від компресора (на рисунку не показаний) через редуктор 11 подається безпосередньо до ВМ 6 та контролюється манометром 12.

Вихідною величиною об’єкта регулювання є температура , яку реєструють вторинним приладом 8. Вхідними величинами ОР є тиск  в лінії виконавчого механізму 6, напруга  живлення нагрівача електричної печі, температура навколишнього середовища, вологість повітря тощо. Регулюючою дією в цій САР вибраний тиск стиснутого повітря до виконавчого механізму.

На основі експериментальних отриманих значень двох вхідних величин: тиску  і напруги , а також вихідної величини – температури  необхідно побудувати статичну модель  об’єкта регулювання – електричної печі.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 194; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!