Економічні основи валютних курсів.



За золотого стандарту в основі валютного курсу лежав золотий паритет — відношення вагової кількості чистого золота, що містилося в двох грошових одиницях, які обмінювалися одна на одну.

В умовах золотого стандарту відхилення валютного курсу від ва­лютного паритету не могло бути значним. Воно обмежувалося витратами, пов’язаними із транспортуванням золота за кордон з метою обміну його на необхідну валюту або здійснення прямих платежів. Це відхилення фактично не перевищувало 1% від паритету у кожний бік. Межі такого відхилення називаються золотими точками.

Нині основою визначення валютних курсів є паритет (співвідношення) купівельних спроможностей національних валют.

Купівельна спроможність валюти визначать­ся вартістю певного набору товарів та послуг, які можна при­дбати за відповідну грошову одиницю у порівнянні з базовим періодом.

Співвідношення купівельної спроможності окремих валют до певної групи товарів та послуг у двох країнах визначає паритет купівельної спроможності — РРР

Залежно від номенклатури товарів, які беруть для розра­хунку, РРР може бути частковим (за обмеженим переліком товарів або товарних груп) та загальним (за валовим націо­нальним продуктом).

Існує кілька методик розрахунку паритету купівельної спро­можності валют. Найпростішим є зіставлення вартості по­рівняльного набору товарів і послуг (споживчого кошика) в різних країнах:

 

де п- кількість порівнюваних видів товарів (послуг) в обох країнах;

цінаодиниці товару (послуги) і-го виду в країні В;

— ціжа одиниці товару (послуги) і-го виду в країні А;

- товар (послуга) і-го виду.

 

Загальний РРР можна розрахувати також індексним ме­тодом:

 

 

 

де: І ррр — індекс паритету купівельної спроможності;

індекс фізичного обсягу внутрішнього валового про­дукту за певний проміжок часу в країні В;

індекс пін в країні В;

індекс фізичного обсягу ВВП в країні А;

індекс цін в країні А.

Наприклад, = 1,001, тобто приріст фізичного обсягу ВВП

становив за рік 0,1%, = 1,03, = 1,20, = 1,02.

Тоді індекс паритету купівельної спроможності стано­витиме 1,1433. Це означає, що курс національної грошової одиниці країни В по відношенню до валюти країни А підви­щиться ва 14,33%, а її купівельна спроможність знизиться.

З метою уникнення впливу особливостей ціноутворення та оподаткування в окремих країнах можна застосувати метод розрахунку РРР на основі співвідношення витрат виробницт­ва (собівартості продукції), що дає змогу уникнути окремих політичних, кон'юнктурних чи спекулятивних чинників курсоутворення.

На особливу увагу заслуговує метод розрахунку РРР, який ґрунтується на визначенні співвідношення ефективних ви­робничих витрат — заробітної плати (3) та продуктивності праці (П).

 

 

де: — рівень заробітної плати в країнах А і В;

- рівень продуктивності праці в країнах А і В.

Отже, визначення паритету купівельної спроможності дає змогу зробити висновок, що валютний курс визначається від­носною вартістю грошей в двох країнах.


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!