Особливості попиту, граничного та сукупного доходів в умовах чистої монополії.



Рис. 10.1. Взаємозв’язок динаміки попиту D, середнього AR, граничного MR і сукупного TR доходів чистої монополії

Особливостями попиту, граничного та сукупного доходів в умовах чистої монополії є наступні:

1. Попит фірми за умов чистої монополії, збігається з галузевою кривою попиту. Крива попиту для чистого монополісту є кривою, що має від’ємний нахил. Крива граничного доходу лежить нижче кривої попиту, а ціна одиниці продукції співпадає з граничним доходом тільки для першої одиниці продукції, а кожна наступна одиниця продукції продається за ціною, що перевищує граничний доход.

2. Якщо граничний дохід має додатне значення (MR>0), попит є еластичним, якщо граничний дохід рівний нулю (MR=0), попит є одиничноеластичний, а при від’ємному значенні граничного доходу (MR<0), попит є нееластичним. На еластичному відрізку кривої попиту (|Edp|>1) між ціною та виручкою від реалізації існує обернено пропорційна залежність, а на нееластичному – прямо пропорційна залежність.

Якщо попит має лінійну функцію і графічно зображується прямою лінією з від’ємним нахилом, то і крива граничного доходу буде прямою, кут нахилу якої становитиме половину кута нахилу кривої попиту. Підкреслимо, що граничний дохід зменшується значно швидше, ніж середній, крива якого збігається з кривою попиту (рис. 10.1).

3. Середній доход монополіста, що видно на графіку наведеному на рис.10.1, набуває нульового значення у разі, коли сукупний доход так само дорівнює нулю, а граничний – при максимальному значенні сукупного доходу. Це пояснюється залежністю динаміки сукупного доходу, зумовленої зниженням ціни, від характеру еластичності попиту.

4. Монополіст, як і інші, має на меті максимізацію прибутку (PR). Однак, для збільшення обсягу продажу товарів чистий монополіст повинен зменшити ціну одиниці продукції. А сукупний доход збільшується при зменшені ціни на еластичному відрізку кривої попиту та зменшується при зменшені ціни на нееластичному відрізку. Якщо мета монополіста – збільшення сукупного доходу, то в своїй діяльності він обирає еластичний відрізок кривої попиту і уникає нееластичного.

5. Монопольна влада фірми проявляється у здатності обирати певний відрізок кривої попиту, а отже і комбінацію ціни та обсягу продажу. До того ж, монополіст обирає ціну не найвищу з можливих, а таку ціну та обсяг випуску товару, які б максимізували прибуток, при чому не з одиниці продажу, а з усього обсягу продукції.


Дата добавления: 2015-12-20; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!