Класифікація валютних операцій



Усі операції банків, у тому числі й валютні операції, підляга­ють ліцензуванню з боку Національного банку України.

На підставі одержаної в Національному банку України ліцен­зії уповноважені банки мають право здійснювати такі валютні операції:

1. Ведення валютних рахунків клієнтів: зарахування валю­тних надходжень на рахунки резидентів та нерезидентів (вклю­чаючи транзитні) та списання сум перерахувань, що передбачені чинним законодавством.

2. Встановлення кореспондентських відносин з іноземними банками:

· встановлення прямих і непрямих кореспондентських відно­син з іноземними банками — це відкриття банком рахунків само­стійно для міжнародних розрахунків в іноземних банках;

· розрахунки через кореспондентські рахунки Центру міжде­ржавних розрахунків Національного банку України.

3. Неторговельні операції:

· операції з перерахування валютних цінностей, не пов'язаних із здійсненням розрахунків за експортом та імпортом товарів чи послуг (у тому числі видача готівки для покриття видатків осіб, що виїжджають у закордонні відрядження);

· купівля та продаж готівкової іноземної валюти та платіж­них документів в іноземній валюті. Організація роботи та по­рядок проведення операцій в обмінних пунктах, інкасо готів­кової іноземної валюти та платіжних документів в іноземній валюті.

4. Операції за міжнародними торговельними розрахун­ками: операції за міжнародними розрахунками, що пов’язані з експортом та імпортом товарів і послуг згідно з вимогами чин­ного законодавства, інструкцій Національного банку України, Уніфікованих правил та традицій Міжнародної торговельної палати.

5. Операції з торгівлі іноземною валютою на внутрішньо­му валютному ринку: купівля та продаж іноземної валюти в го­тівковій та безготівковій формах за власний рахунок або згідно з дорученням клієнтів (брокерські послуги) на міжбанківському та біржових ринках.

6. Операції щодо залучення та розміщення валютних кош­тів на внутрішньому ринку, що здійснюються з резидентами України, та зовнішньому ринку, що здійснюються з нерези­дентами України, поділяються на:

· пасивні операції — створення валютних резервів в іноземній валюті (приймання депозитів в іноземній валюті, продаж за іно­земну валюту цінних паперів, що емітовані резидентами України та номіновані в національній валюті (включаючи власні цінні па­пери банку), отримання позик в іноземній валюті від інших упов­новажених банків;

· активні операції — використання створених резервів (на­дання кредитів в іноземній валюті, придбання за іноземну валюту цінних паперів, що номіновані в національній валюті).

 

7. Валютні операції на міжнародних грошових ринках: де­позитні та конверсійні операції (у тому числі і ф'ючерсні, якщо це не заборонено законодавством відповідних країн), які здійс­нюються з банками чи міжнародними організаціями — нерезиде­нтами України.

8. Операції з монетарними металами на внутрішньому ри­нку: купівля чи продаж (у тому числі на строк), приймання на депозити, відповідальне зберігання, використання як застава під наданий кредит монетарних металів або цінних паперів, номінал яких виражений у монетарних металах, коли ці операції здійс­нюються на території України з резидентами України, та з нере­зидентами — на зовнішньому ринку.

Різниця між активами і зобов’язаннями у відповідних валютах називається валютною позицією банку. Валютна позиція визна­чається як за балансовими розрахунками, так і враховуючи суму позабалансових вимог і зобов’язань в іноземній валюті. Якщо сума залишків на рахунках активу і зобов’язань у конкретній валюті збалансована, то валютна позиція банку називається закритою.

Відкрита валютна позиція банку виникає в тому разі, якщо є рі­зниця між залишками коштів в іноземній валюті, що формують ак­тиви і зобов'язання. При відкритій валютній позиції банк може як отримати додаткові прибутки, так і зазнати збитків у разі зміни об­мінних курсів валют. Коли сума зобов'язань в іноземній валюті перевищує суму валютного активу, така відкрита позиція називається короткою і банк може зазнати збитків при зростанні обмінного ку­рсу. Якщо ж сума активів перевищує суму зобов'язань, то при цій ситуації виникає довга відкрита валютна позиція і збитки можуть бути спричинені банкові при зменшенні обмінного курсу.

 


Дата добавления: 2015-12-18; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!