Валютні цінності та валютний ринок



Об’єктами валютних операцій є валютні цінності, до яких від­носять:

* іноземну валюту, цінні папери в іноземній валюті (чеки, ве­кселі, облігації);

* інші боргові зобов'язання, виражені в іноземній валюті;

* дорогоцінні метали — золото, срібло, платина, природне дорогоцінне каміння.

Операції з валютними цінностями поділяються на два види:

1) поточні валютні операції;

2) операції, пов’язані з рухом капіталу.

До поточних валютних операцій відносяться:

ü розрахунки за товари, роботи і послуги;

ü розрахунки за експорт та імпорт;

ü перекази;

ü погашення (сплата) короткострокових кредитів тощо.

До капітальних валютних операцій відносяться:

ü прямі інвестиції, тобто вкладення в статутний капітал під­приємств;

ü портфельні інвестиції, тобто придбання цінних паперів;

ü довгострокове кредитування тощо.

Валютний ринокце сукупність валютообмінних (кон­версійних) та депозитно-кредитних операцій в іноземних валю­тах, які здійснюються учасниками валютного ринку за відповід­ним ринковим курсом або за ринковою процентною ставкою. Ос­новну частку операцій на валютному ринку становлять конверсійні операції. Середній щоденний оборот операцій на світовому ва­лютному ринку перевищує 1млрд. дол. США.

Основними учасниками валютного ринку є:

комерційні банки, які здійснюють близько 70% загального обсягу валютних операцій як за рахунок та на користь клієнтів, так і самостійно за рахунок власних ресурсів;

зовнішньоторговельні організації, які беруть участь у міжна­родній торгівлі, формують попит (як імпортери) та пропозицію (як експортери) іноземної валюти. Ці компанії, як правило, здійсню­ють валютні операції через посередництво комерційних банків;

міжнародні інвестиційні компанії, які здійснюють політи­ку диверсифікованого управління портфелем власних активів шляхом вкладання ресурсів у цінні папери державних органів та корпоративні цінні папери різних країн;

центральні банки, які здійснюють державну валютну політи­ку через управління валютними резервами, проведення валют­них інтервенцій, застосування валютних обмежень, регулювання рівня процентних ставок за вкладами у національній валюті;

валютні біржі, що функціонують, як правило, у країнах з перехідною економікою й високим рівнем державного регулюван­ня валютних відносин. Основною функцією валютних бірж є здійснення валютообмінних операцій для юридичних осіб та фор­мування валютного курсу.

На сьогодні понад 80% усіх валютних операцій здійснюється на позабіржовому валютному ринку. Головними центрами позабіржового ринку виступають Лондон, Токіо, Нью-Йорк, Цюріх, Сінгапур. Світовий валютний ринок працює практично безперерв­но — протягом 24 годин на добу. Робочий торговельний день на валютному ринку починається у Токіо. Поступово, у часовому розрізі, ринок рухається зі Сходу на Захід. З початком робочого дня відкриваються ринки Європи. До обіду (за європейським часом) європейські учасники валютного ринку працюють без ринку США. Після обіду починає роботу ринок східного узбе­режжя США. Пізніше торговельний ринок переміщується на за­хідне узбережжя США та Австралію. Після цього кругообігу, який триває практично добу, знову береться до справи Токійський валютний ринок. Цілодобове функціонування валютного ринку дозволяє його учасникам у будь-який час укладати угоди та здійснювати різноманітні операції з іноземною валютою.

Український валютний ринок є складовою частиною світового ринку, де здійснюються обмінні та депозитно-кредитні операції з іноземною валютою відповідно до чинного законодавства у сфері валютного регулювання і валютного контролю.

Суб’єктами міжбанківського валютного ринку України ви­ступають:

Національний банк України;

уповноважені банки (комерційні банки, які отримали ліцен­зію НБУ на право здійснення операцій з іноземною валютою);

уповноважені кредитно-фінансові установи (які отрима­ли ліцензію НБУ на здійснення операцій з іноземною валютою);

валютні біржі.

Тільки ці установи мають право здійснювати операції на міжбанківському валютному ринку України (МВРУ).

Суб’єкти міжбанківського валютного ринку купують інозем­ну валюту для власних потреб та за дорученням клієнтів (рези­дентів та нерезидентів) з метою перерахування іноземної валюти за межі України у випадках, що не суперечать чинному законо­давству України та нормативно-правовим актам НБУ.

Виступаючи основним суб'єктом міжбанківського валютного ринку України, Національний банк України як головний дер­жавний орган валютного регулювання встановлює офіційний курс гривні до іноземних валют і міжнародних розрахункових оди­ниць. Цей курс застосовується резидентами України та нерези­дентами як розрахунковий обмінний курс для проведення та оцін­ки валютних операцій, у тому числі для визначення митних пла­тежів.

Національний банк України встановлює офіційний обмінний курс гривні до долара США як середньозважений курс за опера­ціями комерційних банків на міжбанківському валютному рин­ку. У межах своєї загальної відповідальності за забезпечення ста­більності національної грошової одиниці НБУ може здійснюва­ти вплив на формування офіційного обмінного курсу шляхом купівлі-продажу іноземної валюти на валютному ринку.

Офіційні обмінні курси гривні до інших вільно конвертова­них валют розраховуються на підставі встановленого курсу гривні до долара США, фіксингу Європейського центрального банку, поточних крос-курсів валют до євро, а також крос-курсів відпо­відних валют до долара США на міжнародних валютних ринках.

Щодо інших іноземних валют, то офіційні обмінні курси гривні до них встановлюються Національним банком України в перед­останній робочий день місяця зі строком дії цих курсів з першого числа наступного календарного місяця і до його кінця без зобов'я­зань здійснювати операції купівлі та продажу цих іноземних валют за зазначеними курсами.

Офіційні обмінні курси гривні до іноземних валют вступа­ють у дію наступного календарного дня після затвердження керів­ництвом Національного банку України.

 


Дата добавления: 2015-12-18; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!