Виникнення утопічного соціалізму. Томас Мор і Томмазо Кампанелла.



З давніх часів люди мріяли про справедливе і щасливе суспільство, в якому відсутні експлуатація і гноблення, економічні і соціальні нерівності. Все це знайшло відображення в творах багатьох мислителів, у розроблених ними моделях якогось „справедливого” суспільства майбутнього. Ідеї християнського комунізму, відображені в новозавітній книжці „Діяння апостолів”. З'являються фантастичні проекти побудови безкласового суспільства.
Безпосередньою причиною їх появи у період пізнього середньовіччя стали розорення селянства, зубожіння народних мас, що спонукало до посилення стихійної боротьби проти феодалізму. В історії економічної думки можна виділити два основні етапи розвитку соціалістичних утопічних економічних ідей:
- ранній утопічний соціалізм, який виражений у фантастичних проектах видатних мислителів ХV – XVII ст. Т. Мора, Т. Кампанелли, Ш. Мельє, Т. Мюнцера та ін. Передумовами виникнення даних проектів стали: розклад феодалізму, первісне нагромадження капіталу, яке супроводжувалося розоренням селянства та зубожінням переважної більшості населення. Тому саме у творах ранніх соціалістів-утопістів відображена ідеологія антифеодального протесту, прагнення до усунення феодальних привілеїв та залежностей, утвердження справедливого і щасливого суспільства;
- пізній утопічний соціалізм (XVII – ХІХ ст.), який базується на ідеях вдосконалення і перебудови капіталістичного суспільства і найбільш відомими представниками якого були К. А. Сен-Сімон, Ш. Фур'є, Р. Оуен. Передумовами, які вплинули на формування їх ідей, були завершення промислового перевороту, масове розорення селянства, майнове розшарування суспільства, зростання безробіття, погіршення становища робітничого класу, загострення соціальних суперечностей тощо. Мору і Кампанеллі притаманне розуміння того, що гнобительського природа державності створена з наявністю приватної власності. Але це змушує їх шукати той політичний ідеал, який повинен бути здійснений в суспільстві, де ліквідовано приватну власність. Тому не випадково, що Мор і Кампанелла пов'язують майбутнє соціалістичне суспільство з демократичною організацією держави, з найширшою участю мас трудящих в управлінні дідами держави. Проблеми справжньої демократії, свободи особистості, її звільнення від експлуатації - все це характерно для політичних програм уже перших великих теоретиків утопічного соціалізму. У чудовому творі «Утопія» Томас Мор піддав критиці існуючий в Англії громадський і політичний лад. Монархи, пише він, безжально, всупереч здоровому глузду, повелівати піклуватися про підданих, нещадно їх тиснуть. Хоча честь і безпека государя кореняться в добробуті народу, при дворах королів не хочуть цього знати Замість того щоб усунути зло, уряду обрушуються всією вагою «правосуддя» на пригноблених. Мор в центр уваги ставить спільність виробництва. У «Утопії» праця носить обов'язковий характер. Всі повинні займатися фізичною працею, від якого звільняються лише вчені та посадові особи на період виконання ними громадських обов'язків. Все населення «Утопії» займається як ремісничим, так і землеробською працею. Так як тут працюють всі, то при нетривалому робочому дні населення, на думку Мора, може бути забезпечене всім необхідним. Обмеженість поглядів Мора, який долинав з сучасного йому низького рівня техніки, позначається в тому, що він орієнтується на реміснича праця і в його «Утопії» для виконання особливо неприємних робіт зберігається рабство.

Ідеї ​​утопічного соціалізму в Італії розвинув Томмазо К а м п а н е л л а -мислитель і борець за звільнення Італії від іноземного ярма. Автор праці "Місто Сонця", слідуючи за Мором, твір якого було добре йому відомо, він приходить до висновку, що причиною всіх зол в суспільстві є приватна власність. Ідеальний суспільно-політичний лад, що відповідає інтересам трудящих,-це лад, заснований на суспільній власності. Цікаві ідеї Кампанелли про трудове виховання. Навчання в Місті Сонця пов'язано з виробничою працею. Велике значення надається розвитку науки і техніці. Соціалістичні принципи ідеального суспільства тягнуть за собою і зміну характеру політичного ладу.

У працях Мора і Кампанелли не говориться про шляхи перетворення існуючого суспільно-політичного ладу в ідеальне держава, заснована на суспільній власності і діє на користь народу. Однак, незважаючи на історичну обмеженість соціалістичних утопій цих мислителів, в їхніх творах знайшли яскраве вираження мрії народних низів про краще майбутнє.

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!