Розповсюдження токсокарозу собак за 2010-2011 рр.



Місяць 2010 рік 2011 рік
Кільк. випадків % Кільк. випадків %
Січень - - - -
Лютий - - - -
Березень   0,6   1,2
Квітень       6,7
Травень       12,2
Червень   3,2   3,9
Липень   4,5   9,8
Серпень   16,1   16,5
Вересень       15,9
Жовтень   20,6    
Листопад   9,7   11,6
Грудень   1,3   0,6
Усього   100,0   100,0

 

 

Результаты исследований показывают, что на протяжении 2010 - 2011 гг. сохраняется тенденция увеличения зараженности собак токсокарами. Так, в 2010 г. половозрелыми токсокарами инвазировано 155 щенков, в 2011г. – 164.

Сезонная динамика эпизоотического процесса при токсокарозе собак имеет закономерный характер: в летние месяцы и осенью заболеваемость максимальна, в зимний период показатели зараженности токсокарами относительно невысокие, весной наблюдается новый подъем инвазии.

Повышение заболеваемости токсокарозом в конце весны и летом объясняется увеличением численности молодых собак (1-5 мес.), которые являются основными источниками возбудителя. Большое значение в распространении возбудителя болезни, сохранении инвазионных свойств яиц Toxocara canis имеют благоприятные условия окружающей среды в весенне-летний период (оптимальная температура и влажность).

Для більшої наглядності дані таблиці ми відобразили на рисунку 4.5.

 

Рис.4.5. Розповсюдження токсокарозу за 2010-2011 рік

З огляду на графік найбільша кількість випадків захворювання собак на токсокароз зустрічається у певні сезони року – влітку та восени. В холодну пору року тенденція до поширення хвороби майже відсутня.

 

4.4.3. Діагностика токсокарозу

Диагноз ставили комплексно: на основании эпизоотологических данных- молодой возраст больных токсокарозом животных; у цуценят обох груп були присутні типові клінічні ознаки: регистрировали понос, рвоту, извращение аппетита, метеоризм. Щенята визжат, лают без причин, кусаются, худеют. Нередко у них при рвоте клубками выбрасывались токсокары. (див. рис. 1, 2).

 

Рис.1 Анемічність слизової оболонки роту собаки хворої на токсокароз

 

Рис.2. Статевозрілі токсокари, видалені з проб фекалій

Для підтвердження діагнозу проводили відбір проб фекалій для макроскопічного дослідження та за методом Фюлеборна в умовах лабораторії; також були відібрані зразки периферичної крові з підшкірної вени предпліччя для гематологічного дослідження.

 

Рис. 3. Відбір крові собаки хворої на токсокароз для гематологічного дослідження

У деяких пробах фекалій макроскопічно було виявлено нематод; за результатами гельмінтоовоскопічного дослідження проб (за Фюлеборном) виявили яйця T. Canis – округлі, темно-сірі, з добре вираженою ячеїстістю.

Гематологічне дослідження проводили у лабораторії лікарні «Соляріс» міста Маріуполя.

Таблиця 4.6.

Гематологічні показники у собак хворих на токсокароз

Показники, од. виміру Норма (клінічно здорові собаки) Собаки хворі на токсокароз (n=14)
Ерітроцити, ˟10ˡ²/л 5,0-8,0 3,24±0,78*
Гемоглобін, г/л 120-180 65,68±16,73*
Лейкоцити, 10ᵌ/мкл 5-17 16,4±0,7*
Лейкограмма
Базофіли 0-1 0,24±0,21
Еозінофіли 2-10 46,8±0,8
Мієлоцити - -
Юні - -
Палочкоядерні 1-3 2,21±0,5
Сегментоядерні 43-71 92,3±0,4
Лімфоцити 12-30 15,11±0,11
Моноцити 3-10 15,7±0,7

* -p˂0,01

 

З результатів таблиці 4.6. видно, що у собак наблюдалось снижение гемоглобина и эритроцитов. Однако в динамике лейкоцитов мы наблюдали лейкоцитоз, который составил 16,4±0,7 ˟10ᵌ/ мкл. При изучении лейкограммы следует отметить, что динамика содержания отдельных видов лейкоцитов достоверно отличалась от нормы. У больных токсокарозом собак наблюдали увеличение сегментоядерных нейтрофилов в 1,1-1,3 раза и снижение лимфоцитов в 1,6-2,0 раза. У больных щенков количество эозинофилов было увеличено в 5,2-5,57 раза, моноцитов – в 1,3-2,1 раза по сравнению с нормой, что указывает на развитие патологического процесса.

4. 4. 4. Результати лікування

На сьогодні існує велика кількість способів лікування гельмінтозів собак, але питання терапії залишається і досі актуальним. Тому для запропонування більш ефективнішого методу лікування токсокарозу собак нами були проведені дослідження по встановленню ефективності запропонованої схеми лікування даної хвороби.

1. Собак контрольної групи лікували за наступною схемою:

- Дронтал Джуниор (15, 0 мг фебантела и 14, 4 мг пирантела-эмбоната) однократно в дозе 1 мл на 1 кг массы животного с кормом или вводили непосредственно на корень языка из шприца-дозатора. Флакон с суспензией перед использованием тщательно встряхивали.

Повторную дегельминтизацию щенков проводят в возрасте 4, 5 и 6 месяцев (каждый месяц).

С целью облегчения тяжелого состояния больного животного в домашних условиях применяли слабительные (1-3 чайные ложки касторового масла) или ставили клизму при помощи небольшой спринцовки, назначали молочную диету.

Тривалість курсу лікування та спостерігання за тваринами – 30 днів.

2. Собак дослідної групи лікували за схемою:

- Энвайр (фебантел -150 мг; пирантела памоат (эмбонат) -144 мг; празиквантел -50 мг; наполнители и ароматизаторы до 650 мг); 1 раз в квартал, индивидуально с кормом, однократно 0,25 (¼) таблетки;

- Гамавит – по 0,3 мл/кг внутримышечно в день дегельминтизации и повторно через день.

С учетом специфики паразитарных инвазий особое значение приобретают иммунномодуляторы, обладающие одновременно детоксикантной и/или антиоксидантной активностью. Большинство негативных последствий, возникающих после приема антигельминтиков, вызвано не токсическим воздействием самих препаратов, а действием всасывающихся из кишечника продуктов распада гельминтов. Поэтому целесообразно одновременно с антигельминтиком назначить гамавит, превосходно зарекомендовавший себя как мощное детоксикационное средство.

Після закінчення курсу спостерігання проводили лабораторне дослідження проб фекалій на обнаружение яєць гельмінтів по Фюлеборну.

Зміна клінічної картини хвороби відображена у таблиці 4.7.

 

Таблиця 4.7.

Порівняльна ефективність схем лікування тварин

Групи Виведення гельмінтів з організму, доба Покращення загального стану тварин, доба Відсутність яєць T. canis у фекаліях, доба
Контрольна, (n=7) 3±1,3 8±1,2 27±1,5
Дослідна, (n=7) 2±1,8 5±0,5 21±1,2

 

При виконанні обробки антигельмінтиками у тварин обох груп тривалість звільнення організму від статевозрілих форм токсокар суттєво не відрізнялась – 2-4 доби. Покращення загального стану тварин дослідної групи відбулося на 5 добу (за рахунок застосування імуномодулятору), що на 3±0,7 доби швидше ніж у тварин контрольної групи, де покращення спостерігали лише на 8-9 добу. При проведенні гельмінтоовоскопічних досліджень за Фюлеборном у тварин контрольної групи відсутність яєць токсокар спостерігали на 27-28 добу, тоді як у дослідній – на 21-22 добу.

Таким чином, клінічне одужання собак у дослідній групі настало на 3±0,7 доби швидше ніж у контрольній. Повне звільнення організму тварин дослідної групи від яєць токсокар відбулося на 6±0,3 доби швидше ніж у контрольній.

Рис. 4.7. Динаміка одужання собак хворих на токсокароз

З рисунку 4.7. видно у тварин дослідної групи (із запропонованою нами схемою) одужання відбувалось швидше, ніж у тварин контрольної групи.

Після зникнення клінічних ознак спостереження за тваринами тривало ще 1,5 місяці, впродовж яких у контрольній групі виявлено 1 випадок рецидиву хвороби.

Таблиця 4.8.

Показники Контрольна, (n=7) Дослідна, (n=7)
Одужання, голів    
Рецедиви, голів    
Економічна ефективність на 1 грн.витрат, грн 7,75 6,78

 

Таким чином, запропонована нами схема лікування токсокарозу є ефективнішою.

 

4.5. Разрахунок економічної ефективності

проведених лікувальних заходів

Хвороби домашніх тварин заразної і не заразної етіології завдають економічного збитку їх власникам, тому лікар ветеринарної медицини повинен мати не тільки гарну професійну підготовку, але й вміти економічно обґрунтувати, що використані методи лікування економічно ефективні, у фінансовому відношенні виправдовують себе, вигідні для власників тварин.

Вирішення цих та багатьох інших задач (які подані нижче) покладено на курс економіки ветеринарної справи – це наука, що вивчає вплив проведених ветеринарних заходів на розвиток тваринництва, отримання максимальної кількості продукції від сільськогосподарських та промислових тварин, при мінімальних витратах трудових, матеріальних та грошових кошт на одиницю продукції.

Задачі економіки ветеринарної справи:

1.Визначення фактичного, економічного збитку, спричиненого інфекційними, інвазійними та не заразними хворобами.

2.Визначення попередженого економічного збитку внаслідок проведення профілактичних ветеринарних заходів проти заразних і не заразних хвороб.

3.Визначення економічного ефекту внаслідок впровадження новітніх досягнень ветеринарної науки та передового досвіду науки.

4.Визначення економічної ефективності проведених ветеринарних заходів на одну гривню затрат.

5.Розробка економічно вигідних методів профілактики хвороб та засоби лікування тварин.

При лікування собак хворих на токсокароз було створено дві групи по 7 голів у кожній: контрольну лікували за загальноприйнятою схемою, яка включала в себе антигельмінтний засіб - «Дронтал джуніор»; дослідну групу за розробленим варіантом, з використанням антигельмінтика – «Енвайр» та імуномоделюючого засобу «Гамавіт». Витрати на лікування у контрольній групі склали: середня вартість проведених маніпуляцій за розцінками клініки склала 60 гривень; витрати на медикаменти склали 20 грн. Таким чином середні витрати на проведення лікування у однієї собаки склали 80 грн.

Ветеринарні витрати в контрольній групі склали:

Вв к = 80 х 7 = 560 грн.

Запропонована схема лікування, з урахуванням вартості маніпуляцій та лікувальних засобів, взаголом коштувала – 90 гривень на одну голову.

Отже ветеринарні витрати в дослідній групі склали:

Вв д = 90х7= 630 грн.

Попереджений економічний збиток в наслідок лікування хворих тварин визначали за формулою:

Пз = Мх•Ц – З, де:

Мх кількість хворих тварин, які підлягають лікуванню;

Ц – договірна закупівельна ціна однієї тварини;

З – фактичний збиток;

Попереджений економічний збиток для контрольної групи дорівнює:

Пз к= 7•700 – 0 = 4900 грн;

Для дослідної групи він склав:

Пз д= 7•700 – 0 = 4900 грн;

Розрахунок економічного ефекту проводили за формулою:

Ее = Пз2 - Вв

контрольна група Ее= 4900 – 560 = 4340грн.

дослідна група Ее= 4900 –630 = 4270 грн.

Розрахунок економічної ефективності ветеринарних заходів на 1 грн затрат здійснюється шляхом поділу економічного ефекту на витрати здійснених ветеринарних заходів та витрат:

Егрн= Еев

Таким чином цей показник склав:

Контрольна група Егрн= 4340: 560 = 7,75 грн.

Дослідна група Егрн = 4270: 630 = 6,78 грн.

Таким чином, проведені схеми лікування виправдовують себе в економічному плані, так як економічна ефективність ветеринарних витрат на 1 грн в контрольній групі складає – 7,75 грн, а в дослідній - 6,78 грн. Необхідно відмітити, що економічна вигода запропонованої схеми лікування незначно відрізняється від другої – загальноприйнятої, але при лікуванні тварин дослідної групи клінічне одужання настає, в середньому, на 3 доби раніше, ніж у тварин контрольної групи. Тому, більш показовою є оцінка терапевтичного ефекту отриманого при проведенні схем лікування.

 

4.5. Обговорення результатів власних досліджень

В настоящее время хорошо известно, что гельминтозы вызывают вторичные иммунодефициты в организме хозяина, сопровождающиеся иммунным дисбалансом (Озерецковская Н.Н., 1980-1995).Однако, применяемые для лечения антгельминтные препараты также могут вызывать иммунодепрессию (Малахов А.В., 1987.; Колесников В.И. с соавт., 1990; Даугалиева Э.Х., 1991 и др.). В последнее время возрос интерес к иммунотерапии гельминтозов домашних животных, а также комплексной терапии, когда применяют и антгельминтики и иммуностимуляторы вместе, что значительно повышает иммунобиологическую реактивность организма (Даугалиева Э.Х., Колесников В. И., Новицкий С.В., 1997).

Для вивчення розповсюдження нами були використані дані ветеринарної звітності (таб. 4.3) приватних та державних клінік міста Маріуполя за 2010 – 2011 роки. Аналізуючи одержані результати, хвороби які вимогають хірургічного втручання займають перше місце - до - 36,6 %, на другому мікозні хвороби до – 27,2 %, кількість інвазійних захворювань склала до - 12 %, та залишилась майже незмінною за 2010-2011 рр. кількість бактеріальної інфекції та вірусних захворювань – 6,7 та 17,5 %, відповідно. Таким чином на інвазійні хвороби припадає 13% від усіх випадків захворювань і займає четверте місце серед іншої патології.

За 2011 рік з 562 випадків інвазійних хвороб 29,2 % припало на токсокароз. Не менший відсоток припадає на діпілідіоз – 28,1 % та мезоцістоідоз – 16,2 %. Рідше до ветеринарних клінік надходили собаки з токсаскарідозом та унцінаріоз – 14,5 та 12 %, відповідно. Серед гельмінтозів собак токсакароз займає друге місце після діпілідіозу. На долю мезоцістоідозу за 2010-2011 роки припадає - 16,3%, токсаскарідозу трохи менше - 15,7%, та унцінаріозу– 9,1%.

Результаты исследований показывают, что на протяжении 2010 - 2011 гг. сохраняется тенденция увеличения зараженности собак токсокарами. Так, в 2010 г. половозрелыми токсокарами инвазировано 155 щенков, в 2011г. – 164.

Сезонная динамика эпизоотического процесса при токсокарозе собак имеет закономерный характер: в летние месяцы и осенью заболеваемость максимальна, в зимний период показатели зараженности токсокарами относительно невысокие, весной наблюдается новый подъем инвазии.

Повышение заболеваемости токсокарозом в конце весны и летом объясняется увеличением численности молодых собак (1-5 мес.), которые являются основными источниками возбудителя. Большое значение в распространении возбудителя болезни, сохранении инвазионных свойств яиц Toxocara canis имеют благоприятные условия окружающей среды в весенне-летний период (оптимальная температура и влажность).

Найбільша кількість випадків захворювання собак на токсокароз зустрічається у певні сезони року – влітку та восени. В холодну пору року тенденція до поширення хвороби майже відсутня.

Диагноз ставили комплексно: на основании эпизоотологических данных- молодой возраст больных токсокарозом животных; у цуценят обох груп були присутні типові клінічні ознаки. У деяких пробах фекалій макроскопічно було виявлено нематод; за результатами гельмінтоовоскопічного дослідження проб (за Фюлеборном) виявили яйця T. Canis – округлі, темно-сірі, з добре вираженою ячеїстістю.

За результатами гематологічних досліджень у собак наблюдалось снижение гемоглобина и эритроцитов. Однако в динамике лейкоцитов наблюдали лейкоцитоз, который составил 16,4±0,7 ˟10ᵌ/ мкл. При изучении лейкограммы следует отметить, что динамика содержания отдельных видов лейкоцитов достоверно отличалась от нормы. У больных токсокарозом собак наблюдали увеличение сегментоядерных нейтрофилов в 1,1-1,3 раза и снижение лимфоцитов в 1,6-2,0 раза. У больных щенков количество эозинофилов было увеличено в 5,2-5,57 раза, моноцитов – в 1,3-2,1 раза по сравнению с нормой, что указывает на развитие патологического процесса.

Для запропонування більш ефективнішої схеми лікування токсокарозу собак нами були проведені дослідження по встановленню ефективності різних методів лікування цієї патології.

Собак контрольної групи лікували з використанням антигельмінтика Дронтал джуніор, дослідної – Енвайр та Гамавіт (імуностимулятор).

С учетом специфики паразитарных инвазий особое значение приобретают иммунномодуляторы, обладающие одновременно детоксикантной и/или антиоксидантной активностью. Большинство негативных последствий, возникающих после приема антигельминтиков, вызвано не токсическим воздействием самих препаратов, а действием всасывающихся из кишечника продуктов распада гельминтов. Поэтому целесообразно одновременно с антигельминтиком назначить гамавит, превосходно зарекомендовавший себя как мощное детоксикационное средство.

При виконанні обробки антигельмінтиками у тварин обох груп тривалість звільнення організму від статевозрілих форм токсокар суттєво не відрізнялась – 2-4 доби. Покращення загального стану тварин дослідної групи відбулося на 5 добу (за рахунок застосування імуномодулятору), що на 3±0,7 доби швидше ніж у тварин контрольної групи, де покращення спостерігали лише на 8-9 добу. При проведенні гельмінтоовоскопічних досліджень за Фюлеборном у тварин контрольної групи відсутність яєць токсокар спостерігали на 27-28 добу, тоді як у дослідній – на 21-22 добу.

Таким чином, клінічне одужання собак у дослідній групі настало на 3±0,7 доби швидше ніж у контрольній. Повне звільнення організму тварин дослідної групи від яєць токсокар відбулося на 6±0,3 доби швидше ніж у контрольній.

Після зникнення клінічних ознак спостереження за тваринами тривало ще 1,5 місяці, впродовж яких у контрольній групі виявлено 1 випадок рецидиву хвороби.

Проведені схеми лікування виправдовують себе в економічному плані, так як економічна ефективність ветеринарних витрат на 1 грн в контрольній групі складає – 7,75 грн, а в дослідній - 6,78 грн. Економічна вигода запропонованої схеми лікування незначно відрізняється від другої – загальноприйнятої, але при лікуванні тварин дослідної групи клінічне одужання настає, в середньому, на 3 доби раніше, ніж у тварин контрольної групи. Тому, більш показовою є оцінка терапевтичного ефекту отриманого при проведенні схем лікування.

Практичне значення одержаних результатів полягає у використанні запропонованої схеми лікування токсокарозу собак та впровадженні в ПП «Клініка для тварин доктора Фонотова О.І.». Також данна схема лікування технічно проста та забезпечує досить високу лікувальну ефективність токсокарозу у собак та одночасно виправдовує себе в економічному сенсі.

 

5. ОХОРОНА ПРАЦІ І ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ

 

Охорона праці спрямована на забезпечення безпеки, охорону здоров’я та працездатності людини в процесі праці.

Відповідальність за забезпечення відповідних умов покладається на адміністрацію, яка зобов’язана впроваджувати сучасні засоби техніки безпеки, які попереджують травматизм на виробництві, забезпечують санітарно - гігієнічні умови, що запобігають виникненню у робочих та службовців професійних захворювань. На адміністрацію покладається обов’язкове проведення інструктажів з техніки безпеки, протипожежної охорони, санітарії підприємства, а також постійний контроль за виконанням працівниками усіх вимог та інструкцій з охорони праці (ДНАОП 0.00.4.21 -04) [19].

Однією з умов безпеки праці є знання всіма працівниками правил безпеки. Тому під час прийому на роботу з кожним працівником проводиться ввідний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий інструктажі.

На виробництві ведеться журнал з реєстрації інструктажів, що проводяться, з питань охорони праці. У ньому робиться запис теми, з якої було проведено інструктаж, дата його проведення, а також підпис особи, яка проводила інструктаж і підпис особи, яка його прослухала.

У ветеринарній клініці «ЧП Фонотов» обов’язки з охорони праці, пожежної безпеки відповідно до Закону України „Про охорону праці", а також курівництво та координацію діяльності пункту з питань охорони праці і техніки безпеки, організації контролю за додержанням правил пожежної безпеки, а також утворення здорових і безпечних умов праці покладені на головного лікаря Фонотова О.І.

Відрахування у фонд охорони праці складає 0,5% від фонду заробітної плати за попередній рік. Режим роботи робочого персоналу з 8 до 17 з обідньою перервою протягом однієї години.

Працівникам надається щорічна 24-денна оплачувана відпустка.

На підприємстві є наказ про призначення відповідальних осіб з охорони праці у пункті, а також розроблено положення про службу з охорони праці на підприємстві. Служба у повному обсязі забезпечена нормативно - технічною документацією.

На підприємстві суворо виконується техніка безпеки у роботі з тваринами, основними з яких є:

• До догляду за тваринами не допускаються особи з фізичними вадами, вагітні жінки;

• При виконанні усіх операцій з тваринами необхідно суворо дотримуватись режиму дня. Це сприяє розвитку у них спокійного і слухняного характеру;

• Догляд за тваринами повинен бути спокійним, впевненим, але не грубим.

Під час прийому на роботу після оформлення усіх основних документів, особи будуть допущені до роботи, якщо вони не мають медичних протипоказань, які пройшли виробниче навчання, ввідний та первинний інструктажі з техніки безпеки та навчені засобами протипожежної безпеки.

Безпечність проведення ветеринарно-санітарних заходів у тваринництві повинна бути забезпечена у відповідності з ОСТ-46.2.158-84 «Ветеринарное обслуживаниеживотных» та ДНАОП 2.1.20-1.03.99 «Правила охорони праці в лабораторіях ветеринарної медицини» [22].

Ветеринарно - санітарні заходи у тваринництві складаються з санітарно - профілактичних та лікувальних заходів, діагностичних досліджень та патологоанатомічних розтинів трупів тварин.

У всіх випадках при проведенні таких заходів і робіт треба суворо виконувати усі правила безпеки. Засоби захисту та санітарно - виробничого забезпечення ветеринарних робітників встановлені стандарти.

Персонал, що приймає участь в виробничому процесі ветеринарного обслуговування тварин повинен знати засоби та методи безпечної фіксації тварин. Головне при фіксації тварин - це створити умови для безпечного проведення маніпуляції. При фіксації необхідно враховувати звички тварини, її характер. Покликавши тварину, до неї підходять завжди з переду. Бажано, щоб тварину супроводжував власник, доглядав за нею.

 

5.1. Техніка безпеки при виконанні робіт з хірургії або боротьбі з заразними, незаразними хворобами

 

Препарати для проведення лікувальних, профілактичних, діагностичних і санітарних заходів повинні відповідати технічним умовам їх виготовлення, зберігання та відповідності стандартам, використовуватись виключно у терміни, що зазначені на упаковці.

Утилізація живих, невикористаних вакцин виконується згідно анотації на відповідний препарат.

Кожний ветеринарний спеціаліст повинен знати правила підходу до тварин, вільно володіти методами фіксації і завжди пам’ятати про особисту техніку безпеки.

Ветеринарний працівник проводить дослідження тварин у стаціонарі. При собі необхідно мати рукавички та дезінфікуючій розчин.

Спочатку визначають характер та норів тварини. Спокійне, сміливе, упевнене, пестливе ставлення до тварини дає можливість провести з ним які завгодно маніпуляції. Не слід підходити до тварини непомітно, це лякає її і викликає захисну реакцію. Підходячи до тварини, її лагідно кличуть і заспокоюють. Бажано почухати у коняки – під гривою, біля лопатки і крупу; свині та собаки люблять поглажування в любих частинах тіла; кішок гладять між вухами та по спині.

Якщо ласкавим ставленням не вдається заспокоїти тварину, її фіксують. Засіб і метод фіксації вибирають з урахуванням характеру та довжини процедури. При цьому перевага надається найбільш гуманному засобу.

Правильне поводження з собаками

З усіх видів тварин у собак наочно проявляється довіра до свого хазяїна, або особи, що доглядає за собакою. До незнайомих людей, навпаки, собаки відносяться сторожка або навіть ворожо.

Тому процедури на собаках необхідно виконувати у присутності власників. До неважких робіт, як фіксування голови руками, зав’язування у собаки рота, повал та інші, за можливістю треба долучати власника. Але у деяких випадках (при підозрі на сказ) навіть прості маніпуляції на власника покладати не можна. Особливо собаки реагують на поведінку людей, що їх оточують, або проводять процедури.

Зазвичай собаки спокійно переносять, навіть у відсутності власника, деякі не дуже болячі процедури. Так, собаки не надають опору при накладанні гіпсових пов’язок на переломану кінцівку, довірливо переносять бинтування ран, видалення з ротової порожнини кісток, які там застрягли.

 

5.2. Виробнича санітарія

 

Згідно СНиП 2.09.04-87 «Административных и бытовыхсооружений». Для забезпечення нормованих температур в холодну пору року всередині адміністративних приміщень, незалежно від температури зовнішнього повітря, передбачена система опалювання, СНиП 2.04.05-91 «Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха».

Пристрій для видалення з приміщень надлишків теплоти, пилу, шкідливої пари і газів з метою створення мікроклімату відповідно до ДСН. 3.3.6.042-99 «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень» утворюють систему вентиляції, яка забезпечує необхідний обмін повітря [15].

У приміщенні робочі місця мають як природне, так і штучне освітлення, яке використовується в вечірню пору або похмурий день, доповнення до природного відповідно до норм, встановленим ДБН В 2.5-28-2006 «Природне і штучне освітлення». Природне освітлення в приміщенні бокове, представлено вікном, тому створює значну нерівномірність в освітленні ділянок, віддалених від вікна і розташованих поряд з ним. В процесі експлуатації приміщення рівень природної освітленості значно знижується у зв’язку із забрудненням засклених поверхонь світлових отворів, а також забрудненням стін та стель, тому скло очищують не рідше ніж 2-4 разів на рік і регулярно проводять побілку стін і стель.

Як вже повідомлялося вище, дане приміщення має і штучне освітлення, яке представлено лампами денного світла.

Щоб уникнути перевтоми зору елементи устаткування розташовувалися на однаковій відстані від очей з урахуванням гостроти зору. При штучному освітленні освітленість складає 300 лк, коефіцієнт природної освітленості при боковому освітлені 1,5%.

Для підтримки особистої гігієни в приміщені є водопровідний кран з поточною водою, мило, рушник. Для відпочинку і прийому їжі відведена спеціально обладнана для цього кімната.

Пожежна безпека

 

Також на підприємстві приділяється велика увага протипожежній безпеці. Відповідно до ГОСТ – 12.1.004-91 «Пожарная безопасность. Общие требования» пожежна безпека забезпечується системами запобігання пожежам, захисту від пожеж і організаційними заходами.

Згідно ГОСТ 12.1.004-91 «Пожежна безпека» відповідальність за організацію стану пожежної охорони покладаються на виконуючого обов'язки головного лікаря лікарні. На підприємстві є протипожежний щит, до складу якого входить протипожежний інвентар: вогнегасник ВП-5, пожежний багор, конусоподібне відро, сокира. Поряд з щитом знаходиться ящик з піском. Для підтримки охорони праці на належному рівні слід постійно проводити інструктажі, лекції, роз'яснювальні роботи з персоналом лікарні. У лікарні в цілях пожежної безпеки заборонено захаращувати приміщення, горище, шляхи евакуації. Для куріння в лікарні відведені спеціальні місця. Співробітники ознайомлені з правилами протипожежної безпеки, є план евакуації на випадок пожежі, який розташований на одній із стін лікарні. Пожеж або спалаху устаткування за час функціонування лікарні не було. Конструктивно-планувальні вимоги пожежної безпеки регламентуються відповідно до ГОСТ 12.1.004.-91 «Пожарная безопасность». Луганська міська лікарня ветеринарної медицини Ленінського району займає пристосовані (не типове) будівля, але всі належні протипожежні розриви між довколишніми будівлями і спорудами дотримані [16].

 

Електробеспека

 

Електроприводи, обладнання, електроприлади повинні відповідати вимогам «Правил устрою електроустановок» (ПУЕ), «Правилам технічної експлуатації електроустановок споживачів» (ПТЕ).

Усі електроприлади, електроінструмент та електрообладнання напругою більше ніж 42 В, а також обладнання та механізми, які можуть бути під напругою, заземленням у відповідності до розділу 1.7. ПУЕ.

Відповідальний за електробезпеку головний лікар, інструктажу с експлуатації електрообладнення зберігаються у нього. До електрообладнання, яке знаходиться під напругою, забезпечен вільний підхід.

По закінченню роботи персонал пункту відключає усі електроприлади від електромережі (крім холодильника, у якому зберігаються біопрепарати, які потребують спеціальної температури).

Приміщення пункту відповідно до ПУЕ по електробезпеці відносяться до першого класу (приміщення без підвищеної небезпеки), використовується обладнання з номінальною напругою до 1000 В (малої напруги).

Персонал що працює, ознайомлений з правилами з електробезпеки праці та надання першої допомоги постраждалим від електричного струму.

6. ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ

Висновки

1. Токсокароз – широко поширений гельмінтоз серед собак м. Маріуполя на який припадає 13% від усіх випадків захворювань і займає четверте місце серед іншої патології;

2. Токсокарозу притаманна сезонна динаміка: найбільша кількість випадків захворювання собак на токсокароз зустрічається у певні сезони року – влітку та восени. В холодну пору року тенденція до поширення хвороби майже відсутня;

3. Запропонована нами схема, до якої включені антигельмінтик Енвайр та імуностимулятор Гамавіт є більш ефективнішою і дозволяє досягти скорішого одужання ніж при загальноприйнятій схемі;

4. Запропонована схема лікування виправдовуює себе в економічному плані;

 

Пропозиції

1. Пропонуємо використовувати Гамавіт при лікуванні токсокарозу у собак;

2. Проводити повторне гельмінтоовоскопічне дослідження фекалій на визначення яєць токсокар після клінічного одужання.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Акбаев М.Ш., Водянов А.А., Косминков Н.Е. и др. Паразитология и инвазионные болезни животных. Под ред. Акбаева М.Ш. – М.: Колос, 1998. – 324 с.

2. Бакулов И.А., Ершов В.С., Магда И.И. и др. Ветеринарный энциклопедический словарь. – Москва, 1981. – 150 с.

3. http://chitalky.ru/?p=669

4. Уркхарт Г.М., Эрмур Дж., Дункан Дж., Данн А.М., Дженнингс Ф.В. Ветеринарная паразитология. – М.: «Аквариум», 1999. – 87с.

5. Субботин В.М., Субботина С.Г., Александров И.Д. Современные лекарственные средства в ветеринарии. Серия «Ветеринария и животноводство» Ростов-на-Дону: «Феникс», 2001.- 600с.

6. http://house-fauna.narod.ru/sobaka/sobaka39.htm

7. Алтухов Н.М., Беспалова Н.С. Изменения в печени щенков при токсокарозе // Ветеринария. 2005. - № 5. - С. 32 - 34.

8. http://webmvc.com/bolezn/catdog2/toksadog.php

9. http://www.fermer1.ru/invazionnye-zabolevaniya-bolezni-sobak

10. Солопов П.А. Распространение и особенности эпизоотологии токсокароза плотоядных животных: Автореферат. дисс. канд-та вет. наук: 03.00.19 / -Рязань, 2009.– 7 с.

11. А.Я. Лысенко, Т.Н. Константинова, Т.И. Авдюхина. Токсокароз. – Москва, 1999. – 1с.

12. Акимова С.А.: Токсокароз и токсаскароз плотоядных в Нижнем Поволжье: Автореферат. дисс. канд-та вет. наук: 219352 / -Иваново,2006.– 165 с.

13. Беспалова Н.С.: Этиопатогенетическая терапия гельминтозов:На примере токсокароза собак: Автореферат. дисс. канд-та вет. наук: 164955 / - Нижний Новгород, 2003.– 114 с.

14. Фадеева О.В.: Токсокароз домашних плотоядных: Автореферат. дисс. канд-та вет. наук: 277554/- Тюмень, 2007. – 172 с.

15. ГОСТ 12.1.005-88 Воздух рабочей зоны. Общие санитарно- гигиенические требования.

16. ГОСТ 12.1.004-91 Пожарная безопасность. Общие требования.

17. ГОСТ 12.1.002-84 Электробезопасность. Общие требования.

18. ДНАОП 0.00.4.12-99 Типове положення про навчання працівників з питань охорони праці.

19. ДНАОП 0.00.4.21-93 Типове положення про службу охорони праці (Зміни від 17.05.96 № 82).

20. Зайцев В.П., Свердлов М.С. Охрана труда в животноводстве. М.: Агропромиздат, 1989.

21. Законодавство України про Охорону праці. Збірник нормативних документів. В 4-х томах. – К., 1997.

22. НАОП 2.0-2.01-83 ОСТ 46.0.141-83 Процеси виробничі в сільському господарстві. Загальні вимого безпеки.

 

 

Додатки

Рис. 4. Антигельмінтик Енвайр, використаний у дослідній групі

Рис. 5. Імуностимулятор Гамавіт

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 21; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!