Пектораль скіфів та Велика Близниця



Золота пектораль затьмарила собою всі раніше відомі ювелірні прикраси стародавніх часів. Оскільки в кургані Велика Близниця на азіатському боці Боспору було знайдено схожу пектораль.

Велика Близниця в 14 ст. до н.е. вважалася родовим некрополем знатної, синдсько або греко-синдської царської сім’ї. Пектораль була в похованні жінки з багатими золотими виробами і культовими тарактовими статуетками. Ця прикраса відрізнялася від пекторалі з Товстої Могили: розмірами та масою. І вона має лише один фриз із зображенням овець та кіз, які пасуться серед маків. З обох боків композиції, як і на нижньому ярусі пекторалі з Товстої Могили, зображено погоню собаки за зайцем. Майже в однаковій манері опрацьовано завитки вовни на вівцях, а також позу козла, що припав на одне коліно. Відрізняються вони лише декором: на маленькій пекторалі хвилеподібні завитки, а на великій кістки лотосів і багатопелюсткові пальмети.

Порівняльний аналіз говорить про те що, пектораль із Товстої Могили було виконано дещо пізніше, ніж з Великої Близниці, очевидно в другій чверті 4 ст. до н.е. Це підтверджує система кріплення на таманській прикрасі, а також застиглість поз тварин. Пектораль із кургану Товста Могила, безумовно виготовлено найталановитішим майстром уже в зрілому віці, коли він досконало опанував ювелірне мистецтво.

Стилістика, різноманітних образів і мотивів золотої пекторалі з кургану Товста Могила породили безліч концепцій і гіпотез. Це свідчить про різноманітне розуміння вченими світогляду і життя скіфів-номадів 4 ст. до н.е.

Б. Мозолевський зазначав, що всі зображення на ній мали символічне значення. Пов’язуючи пектораль із культом і відносячи її до сакральних предметів царя-жреця, він вважав, що зображені на ній майстри шиють одяг з овечої шкури до якогось свята, що звісно, встановити складно.

Д. Раєвський розробив складну теоретичну концепцію з урахуванням структури твору і принципів його побудови. Він вважає, що пектораль – це космограма, яка виражає ідею про всесвіт як протиставлення двох світів (майбутнього і потойбічного).

Попри еллінське походження пекторалі, вона переважно характеризується як твір скіфської (індо-іранської) міфології і релігії. Зважаючи на дружні відносини між Скіфією і Боспорським царством у часи, коли було створено пектораль із Товстої Могили, можна припустити, що в головних персонажах слід бачити двох правителів – боспорського і скіфського – перед проведенням у Пантікапеї Великих Діонісій та містеріального таїнства, що мали скріпити мирний договір.

Складність технічного виконання, надзвичайно тонке опрацювання всіх деталей, високохудожні зображення людей і тварин указують на те, що пектораль виготовили в Афінах, можливо на замовлення боспорського архонта Левкона I для подарунка скіфському царю. Проте не можна не припускати й того, що цього майстра запросили до Пантікапея, де йому створили всі умови для роботи.

Розділ II


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 11; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!