Субєктивні права субєктів суміжного права



До прав виконавця відносяться:

Особисті немайнові права. Виконавцю належать такі особисті немайнові права:

- право на визнання виконавцем свого виконання

- право на ім'я;

- право на захист репутації виконавця.

Право на визнання виконавцем свого виконання означає, що виконавець стосовно своїх усних, записаних на фонограми виконань має право вимагати визнання себе виконавцем.

Право на ім'я означає можливість виконавця вимагати, щоб при будь-якому використанні його творчої інтерпретації твору згадували його справжнє або вигадане ім'я (псевдонім), яке при цьому не можна спотворювати. Право на ім'я є невідчуженим і охороняється безстроково.

Суть права на захист репутації виконавця полягає в тому, що будь-які виправлення, зміни, доповнення, які дозволяє робити сучасна техніка, можна вносити тільки за згодою виконавця.

Особисті немайнові права належать виконавцю незалежно від його майнових прав і зберігаються за ним у випадку передачі виключних прав на використання виконання.

Майнові права. Виконавцю належать виключні права на використання його виконання відповідно до закону.

Крім випадків, зазначених законом, будь-які фізичні або юридичні особи можуть використовувати виконання тільки за договором із правовласником.

Майнові інтереси виконавця забезпечують шляхом закріплення за ним права на використання виконання в будь-якій формі, у тому числі права на одержання винагороди за кожний вид використання виконання.

До майнових прав виконавця належать

- право на використання виконання;

- право на передачу незаписаного виконання

- право на запис;

- право на розповсюдження;

- право на здачу в прокат;

- право на передачу запису виконання;

- право на обнародування запису виконання;

- право на ретрансляцію;

- інші права

Охорона прав виробників фонограм та відеограм в Україні вирізняється особливою актуальністю. Така охорона повинна надаватись у сфері спеціалізованої діяльності звукозапису по виробленню фонограмної продукції. Але до виробників законодавство України не застосовує критерії здійснення спеціалізованої діяльності в зазначеній галузі.

Під виробником фонограм розуміють “фізичну чи юридичну особу, яка взяла на себе ініціативу і несе відповідальність за перший звукозапис виконання або будь-яких звуків, виробник відеограм – фізична чи юридична особа, яка взяла на себе ініціативу і несе відповідальність за перший відеозапис виконання або будь-яких рухомих зображень”[8,с.111]. Відправним моментом у даних визначеннях є факт першого запису фонограм, відеограм на підставі якого особа (юридична чи фізична) набуває певне коло прав щодо виробленого продукту

Наведене положення закону потребує доповнення, оскільки галузь вироблення фонограм, відеограм вимагає здійснення дієвих заходів, що в змозі забезпечити належний режим правової охорони. Тому пропозиція до законодавства України має на меті забезпечити, відповідно до потреб споживача, належну якість виробленого товару, легалізувати його обіг, а також надати повний спектр тим виробникам фонограм, відеограм, які спроможні проводити таку діяльність, маючи у своєму розпорядженні відповідний науково-технічний та виробничий потенціал.

Права виробників фонограм визначає Закон України “Про авторське право і суміжні права”, який вказує на те, що “виробники фонограм та відеограм мають виключне право дозволяти чи забороняти відтворення (пряме і (або) опосередковане) своїх фонограм, відеограм, розповсюдження примірників шляхом першого продажу або іншої передачі права власності, комерційний прокат фонограм, відеограм і їх примірників, навіть після їх розповсюдження, здійсненого виробником фонограм чи відеограм або за їх дозволом, будь-яку видозміну своїх фонограм, відеограм, ввезення на митну територію України фонограм, відеограм та їх примірників з метою поширення їх серед публіки”[2]

Важливим кроком було приєднання України до конвенції “Про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх фонограм” (надалі Фонограмна конвенція) [4]. Таким чином, охорона прав виробників фонограм набула міжнародно-правового значення.

За положеннями конвенції, “кожна держава – учасник зобов’язується охороняти інтереси виробників фонограм, які є громадянами інших держав – учасників, від виробництва копій фонограм без згоди виробника, від ввозу таких копій кожного разу, коли згадані виробництво або ввіз здійснюються з метою їх розповсюдження серед публіки, а також від розповсюдження цих копій серед публіки”[4].

Неточним є визначення опублікування стосовно фонограм, що міститься в загальних положеннях Закону України “Про авторське право і суміжні права”, де зазначено, що опублікування – це випуск в обіг фонограм. Таке відображення вже само по собі означає розповсюдження і не відповідає правовій природі опублікування, що, у свою чергу, стосується твору. Тому пропонується виключити з наведеного визначення положень, що стосуються фонограм, як таких, що не відповідають зазначеній термінології.

Національне законодавство України відповідно до положень Фонограмної конвенції надає право виробникам фонограм, відеограм із метою сповістити про свої права на вироблений продукт, використовувати на всіх примірниках фонограм або їх упаковках знак охорони суміжних прав, який складається з латинської літери РРу колі імені особи (найменування), що має суміжні права й зазначення року першої публікації фонограми. Це – законодавче визначення, в нашому випадку, беремо до уваги запропоновані зміни до законодавства України. Тому дотримання зазначених положень – це лише право, що надається законодавством, оскільки виникнення й здійснення суміжних прав не потребує виконання будь-яких формальностей.

До майнових прав виробників фонограм, відеограм, як зазначалось, відноситься право дозволяти чи забороняти відтворення, розповсюдження фонограм, відеограм та їх примірників шляхом першого продажу. Аналіз права на відтворення проводиться в параграфі, присвяченому розгляду прав організацій телерадіомовлення. Підходи, визначені в згаданому параграфі, стосуються прав виробників фонограм та відеограм. Тому у подальшому дослідженні ми зупинимось на виключному праві виробників фонограм, відеограм: дозволяти чи забороняти розповсюдження фонограм, відеограм та їх примірників шляхом першого продажу.

Тлумачення будь-яких дій може і розумітись як вседозволеність по вибору способу їх вчинення, направлених на передачу певних прав. Зрозуміло, що законодавство, визначаючи побудову норм, повинно врахувати положення інших галузей права України, оскільки такий підхід, дозволить значно зменшити колізії у законодавстві, при регулюванні правовідносин різними галузями права. Звичайно постулат: “що не заборонено законом, те дозволено” стосується усього законодавства в цілому, межі якого визначено щодо надання правової охорони.

Розповсюдження примірників охороняє український Закон лише певним способом, один із них – це спосіб першого продажу. Тобто, після введення екземплярів правомірно-виготовленої фонограми чи відеограми у цивільний обіг, способом першого продажу, допускається їх подальше запропоноване розповсюдження без згоди виробника фонограм та відеограм. Не обов’язковим також є виплата винагороди, на відміну від американського закону, де зазначається імперативна норма, відносно таких дій. Однак це правило не розповсюджується на право здачі в прокат екземплярів фонограм, відеограм, які повинні належати виробнику фонограм, відеограм, незалежно від права власності на ці екземпляри. Це положення також не зачіпає інші правомочності виробників, такі як право на імпорт, на експорт

Розповсюдження примірників фонограм повинно відбуватись згідно вимог чинного законодавства України, що намагається забезпечити якісну правову охорону порядку проведення цієї діяльності. На сьогоднішній час багато нарікань на недосконалість законодавства України у сфері охорони прав виробників фонограм від незаконного посягання на їх продукцію із сторони третіх осіб. “Уряд США вважає, що в Україні рівень піратства щодо відеопродукції, аудіозаписів, програмного забезпечення перевищує 90 %”[17, с.7]. Але процес пошуку нових шляхів для подолання ситуації, яка склалась, не стоїть на місці; він триває, хоча і не так швидко, як хотілося б.

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!