Ідеї просвітництва та романтизму на українському ґрунті. Станов­лення національної культури.



 

Ідеологія романтизму майже одночасно проникає на українські землі, що були у складі як Австро-Угорщини, так і Російської імперії. Розквіт російського романтизму припадає на 20-ті роки 19 ст.. його повязують не тільки з іменами Жуковського й Лермонтова, але й поетами-декабристами, членами Північного товариства і відомими представниками громадянської течії російського романтизму. Вони підтримували тісні взаємини із представниками Південного товариства, що діяло на Україні. Незважаючи на розбіжності, члени Північного й Південного товариств між собою підтримували тісні стосунки, і їх ідеї були відому в Україні. На особливу увагу заслуговує фікура К. Рилєєва, який написав поему «Наливайко» та дума «Богдан Хмельницький» про козацьке минуле.

Розвиток польського романтизму тісно пов'язаний з імям А. Міцкевича, який увійшов в історію як засновник польського романтизму.

Передтечею українського романтизму вважають яскравого представника української літератури, відомого просвітника І. П. Котляревського. Він був членом масонської ложі, відомої як «Любов до істини», і почесним членом «Вільного товариства любителів російської словесності».

І. Котляревський заклав основи нової української драматургії, зробивши перехід від шкільної драми та інтермедії до драми соціальної, зверненої до народних сподівань і проблем.

Г. Ф. Квітка-Основяненко увійшов до історії української літератури як перший український прозаїк. Не менш відомим представником української літератури із плеяди харківського кола проторомантиків бів П. П. Гулак-Артемовський. Прославився як чудовий байкар цього часу і Євген Гребінка. Особливе місце у списку представників українського романтизму посідає М. В. Гоголь, ранній період творчості якого був навіяний романтичним світосприйняттям.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 84; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!