Зони ризику за десятибальною шкалою 4 страница



• яким чином можна отримати винагороду за використання їхнього твору?

Ситуаційне завдання 1

Продюсер Петренко І. створив кінофільм «Аура». Прагнучи уникнути «піратства», він виготовив з нього лише одну копію, яку сам возив на рідкісні покази, а оригінал зберігав у домашньому сейфі.

Намагаючись окупити витрати на виробництво фільму, Петренко І. уклав договір з відомою в Європі прокатною фірмою, відповідно до якого він повинен був надати кінофільм до 1 вересня цього року для показу в Парижі, Римі та Мадриді. Особа, яка підписала договір з Корабльовим, організувала рекламу кінофільму та попередній продаж квитків за високими цінами. Однак його сюжет тримався в таємниці.

Напередодні виїзду в Париж Петренко І. дізнався про те, що створений ним фільм був показаний по французькому телебаченню, і скасував поїздку, порахувавши, що гострота інтересу до фільму втрачена, оскільки його сюжет став відомий телеглядачам.

До кого Петренко І. може пред'явити вимогу про відшкодування неотриманих доходів через зрив показу його кінофільму за кордоном?

В який орган повинен звернутися Петренко І. для захисту своїх майнових прав?

Чи буде Петренко І. нести відповідальність перед європейською прокатної фірмою за ненадання в зазначений у договорі термін свого кінофільму?

 

Ситуаційне завдання 2

Розподіліть інновації в галузі фармації на 3 групи залежно від рівня їх новизни: базисні, інкрементальні (поліпшуючі) і модифікаційні інновації. До базисних належать інновації, які реалізують значні науково-технічні розробки і стають основою формування продуктів і технологій нового покоління, що не мають аналогів. Це інновації, що створюють нові галузі, ринки. Інкрементальні (поліпшуючі) нововведення є вторинними стосовно базисних. Вони виникають слідом за базисними і відображають можливості раціоналізації нововведень у межах конкретного покоління продуктів відповідно до умов їхнього споживання і вимог споживачів. Інкрементальні інновації підвищують ефективність використання базисних інновацій і розширюють для них ринок. Для групи модифікаційних інновацій характерні несуттєві видозміни продуктів, під якими маються на увазі естетичні (у кольорі, декорі тощо), а також незначні технічні або зовнішні зміни у продукті, які залишають незмінним його конструктивне виконання і не впливають на параметри і властивості.

Приклади інновацій у фармації: модифікація відомої молекули, нова комбінація, нова молекула в новому класі, нова молекула у відомому класі, нова технологія, нове дозування, нове первинне упакування, новий засіб доставки, нові допоміжні речовини.

Ситуаційне завдання 3

Колектив інженерів отримав патент на «Спосіб отримання окислу азоту для хімічної промисловості». Спочатку за згодою всіх співвласників патенту ними було укладено декілька ліцензійних договорів, за якими винагорода розподілялась між усіма власниками патенту порівну протягом окремого періоду (строку). Але згодом між окремими членами колективу виникли суперечки, пов’язані з розподілом винагороди. Так, патентовласники, які активно займалися комерційною реалізацією розробки вважали, що їх частка винагороди повинна бути більшою. Крім того, вони вказували, що деякі особи включені до складу патентовласників безпідставно, оскільки не брали безпосередню участь у створенні розробки.

Їх опоненти, не оспорюючи останнього доводу, вказували, що без їх участі як заявників на патент на розглянуту розробку взагалі неможливо було б отримати групою фізичних осіб, оскільки базою для створення розробки були результати науково-дослідної роботи, яких досягнуто при виконанні службового замовлення в період їх роботи в інституті.

Супротивні сторони звернулися до районного суду із зустрічними позовними заявами.

Питання. Яке рішення повинен прийняти суд? Назвіть істотні умови ліцензійного договору. Як використовується запатентована розробка, якщо між співвласниками патенту не досягнуто згоди?

 

Тестові завдання

1. Ви менеджер, працюєте на ринку нових товарів і бажаєте розширити свій ринок. При вивченні ринку нових товарів ви використовуєте таке джерело:

а) думку ваших клієнтів про товари на ринку;

б) думку ваших друзів про новинки;

в) перегляд бізнес-каталогів;

г) власну книгу замовлень;

ґ) думку вашого торгового представника.

 

2. Визначити чи вірним є твердження: ринок новацій функціонує завдяки тим силам, які залежно від волі та свідомості людини спричиняють рух праці, капіталу, грошей товарів, у тому числі новацій:

а) так;

б) ні.

3. Творча праця, нові технічні засоби, методи, форми організації виробництва, технології, види продукції, інформація, що є предметом купівлі-продажу – це _______________________________________________________________.

4. Сукупність підрозділів, що безпосередньо не беруть участі у створенні нової (профільної) продукції підприємства, але своєю діяльністю сприяють роботі основних цехів, називають:

а) виробничою інфраструктурою;

б) інфраструктурою;

в) соціальною інфраструктурою;

г) капітальним будівництвом;

ґ) виробничою структурою.

 

5. Принципово новий продукт, конструктивне виконання та склад споживчих властивостей якого не були відомі раніше, – це:

а) інноваційний продукт;

б) оригінальний продукт;

в) ексклюзивний продукт.

 

6. Встановіть вірну послідовність етапів створення нового продукту: 1 __; 2__; 3__; 4__; 5__; 6__;7__:

а) оцінювання та відбір перспективних ідей;

б) розроблення та створення дослідного зразка;

в) генерування ідей;

г) розроблення концепції нових товарів;

ґ) пробний маркетинг;

д) розробка стратегії виведення нового продукту на ринок;

е) технічна підготовка виробництва нового продукту.

 

7. Встановити відповідність між етапами створення нового продукту та їх змістом:

Етап Зміст етапу
   
1. Оцінювання та відбір перспективних ідей А. Здійснюється проектування товару, його параметрів, дизайну, упаковки; визначається назва або марка товару; виготовляються дослідні зразки; вирішуються питання щодо технічного рівня виробу,
   
  можливостей його якісного виготовлення та майбутнього ефективного використання.
2. Генерування ідей Б. Створення оптимальних матеріально-технічних передумов для випуску в найкоротший термін і з мінімальними витратами спроектованих нових виробів заданого рівня якості.
3. Розроблення та створення дослідного зразка В. Передбачається оцінювання ідей щодо нового товару з погляду їх сприйняття споживачем; здійснюється на підставі детального вивчення ринкових потреб.
4. Розробка концеп-ції нових товарів Г. Здійснюється задум нових товарів.
5. Технічна підго-товка виробництва нового продукту Ґ. Здійснюється перед початком повномасштабного виробництва та реалізації продукції; має на меті вивчення реакції споживачів на новий товар.
6. Розробка стратегії виведення нового продукту на ринок Д. Формується система орієнтирів персоналу фірми стосовно того, яким хочуть бачити товар споживачі та як цього досягти. Основою розроблення такої системи є комплексне оцінювання чинників, які формують комерційний потенціал новацій.
7. Пробний марке-тинг Є. Здійснюється розробка та вибір маркетингових технологій й інструментів з метою оцінки цінностей інновацій у споживачів.

 

8. Метою методу комплексного техніко-економічного дослідження є:

а) розвиток корисних функцій об’єкту;

б) оптимізація витрат на здійснення розвитку корисних функцій об’єкту;

в) розвиток корисних функцій при оптимальному співвідношенні їх значущості для споживача і витрат на їх здійснення;

г) розвиток корисних функцій при співвідношенні їх оптимального рівня та витрат на їх здійснення.

 

9. Сукупність спеціалізованих знарядь, предметів та способів праці, за допомогою яких виробляються певні види однорідної продукції або надаються послуги, що задовольняють однорідні потреби, – це:

а) технологія;

б) техніка;

в) техніко-технологічна база.

 

10. Економічно ефективніший варіант технології виготовлення виробів визначають:

а) порівнянням технологічної собівартості;

б) порівнянням величини умовно-постійних витрат на виготовлення продукції;

в) порівнянням величини витрат на заробітну плату з розрахунку на одиницю продукції;

г) всі відповіді вірні.

Питання для самоперевірки

1. Розкрийте сутність «трансфер технологій».

2. Визначте поняття «комерціалізація».

3. Обґрунтуйте відмінні риси комерціалізації і трансфера технологій.

4. Назвіть учасників правовідносин при трансфері технологій.

5. Охарактеризуйте організаційну модель трансфера технологій на основі функціонального підходу.

6. Охарактеризуйте організаційну модель трансфера технологій на основі процесного підходу.

7. Розкрийте проблеми практичної реалізації організаційного механізму трансфера технологій.

8. Обґрунтуйте розвиток загальних організаційних положень трансфера технологій.

 


Тема 5

ПРОЦЕС ОРГАНІЗАЦІЇ ТРАНСФЕРА ТЕХНОЛОГІЙ

Мета: оволодіти навичками процесу організації трансфера технологій.

Теоретична частина

Дифузія інновацій – процес поширення нововведень у суспільстві; закономірності поширення нових продуктів, технологій, ідей серед потенційних споживачів (користувачів) з моменту їх появи.

Інноваційна інфраструктура – сукупність підприємств, організацій, установ, їх об’єднань, асоціацій будь-якої форми власності, що надають послуги із забезпечення інноваційної діяльності (фінансові, консалтингові, маркетингові, інформаційно-комунікативні, юридичні, освітні тощо).

Типи науково-технічних організацій:

- інститути, спеціалізовані на фундаментальних дослідженнях у визначеній галузі науки;

- науково-дослідні інститути – галузеві організації, спеціалізовані на прикладних дослідженнях, які відповідають за науково-технічний рівень визначеної галузі виробництва;

- проектні, конструкторські, технологічні організації, інститути техніко-економічних досліджень – галузеві організації, спеціалізовані відповідно на конструкторських, технологічних, проектних або організаційних розробках;

- монтажно-налагоджувальні (пусконалагоджувальні) управління, організаційно-технічні, наукові центри, спеціалізовані на освоєнні розробок;

- інститути науково-технічної інформації та інші організації, зайняті розповсюдженням нововведень.

Інноваційне підприємство (інноваційний центр, технопарк, технополіс, інноваційний бізнес-інкубатор тощо) – підприємство (об’єднання підприємств), яка розробляє, виготовляє та реалізує інноваційні продукти і (або) продукцію чи послуги, обсяг яких у грошовому вимірі перевищує 70 % його загального обсягу продукції і (або) послуг.

Класифікація інноваційних підприємств за організаційно-правовими формами:

Ø малі інноваційні підприємства;

Ø впроваджувальні фірми;

Ø венчурні фірми;

Ø центри розвитку;

Ø технопарки;

Ø інкубатори (інноваційні, технологічні, інкубатори інноваційного бізнесу);

Ø поліси (технополіси, зони інтенсивного науково-технічного розвитку тощо);

Ø фонди (інноваційні, венчурні, державні, приватні, регіональні, галузеві);

Ø консорціуми;

Ø корпорації;

Ø холдинги;

Ø фінансово-промислові групи;

Ø альянси;

Ø оболонкові компанії.

Венчур (англ. Venture – ризик) – спеціалізована організаційна форма об’єднання капіталу і зацікавлених (юридичних, фізичних) осіб у процесі розробки та просування на ринок прогресивної технології.

Венчурні фірми (компанії) – фірми ризикового капіталу, основною метою створення (діяльністю) яких є розробка, перевірка та освоєння інноваційних проектів.

Види венчурних фірм:

- проектні (venture in project), що займаються розробкою технологічної документації інноваційного проекту і його експериментальною перевіркою;

- продуктові (venture in plant) займаються технологічною підготовкою виробництва об’єктів техніки (технології) на основі нових технічних (технологічних) рішень, їх апробацією і початковою фазою виробництва.

Венчурні фірми створюються на договірній основі шляхом тимчасового об’єднання капіталу (в різних формах), що забезпечує фінансування конкретного інноваційного проекту чи інноваційного підприємства.

Венчурний капітал фінансує формування та розвиток малих і середніх підприємств, що займаються комерціалізацією науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок.

Венчурний фонд (англ. Venture fund) – інвестиційний фонд, орієнтований на роботу з інноваційними підприємствами та проектами (так званими «стартапами»).

Венчурні фонди здійснюють інвестиції в цінні папери або частки підприємств з високим або відносно високим ступенем ризику в очікуванні надзвичайно високого прибутку.

Технополіс – центр впровадження досягнень науки й техніки.

Інкубатор – складний багатофункціональний комплекс, що забезпечує сприятливі умови для ефективної діяльності новоутворених малих інноваційних фірм, які реалізують цікаві наукові ідеї. Таким фірмам у центрах-інкубаторах надаються інноваційні послуги:

• оренда приміщень;

• прокат наукового і технологічного обладнання на певний період;

• консультації з економічних та юридичних питань;

• фінансові послуги;

• експертиза інноваційних проектів (науково-технічна, екологічна, комерційна);

• інформаційне та рекламне забезпечення.

Інноваційний бізнес-інкубатор – спеціалізований бізнес-інкубатор, в якому створенні умови для розроблення й застосування суб’єктами малого та середнього підприємництва інноваційних технологій.

Інноваційний центр – типова назва бізнес-інкубатора, яка часто використовується в сполученні з терміном «технологічний центр».

Стратегічний альянс (Strategic alliance) – співробітництво між компаніями, яке характеризується погодженим управлінням, загальними вигодами та створенням нової цінності для обох (усіх) партнерів.

Бізнес-процес трансферу технологій наведено на рис. 5.1.

Рис. 5.1. Спрощена схема бізнес-процесу трансферу технологій

Аспекти, які необхідно враховувати дя оцінки трансферу технологій:

1) механізми передачі;

2) строки, в які відбувається передача;

3) зони впливу або результати.

 

Практична частина

Ділова гра «Інноваційний прорив»

Суть гри: ділова гра «Інноваційний прорив» проводиться з використанням ігрової методики «Дилема в'язня», що дозволяє моделювати міжособистісні стосунки, прагнення до конкуренції і/або до кооперації, діагностувати стиль лідерства. Гра проводиться у кілька етапів, кінцевою метою є випуск на ринок інноваційного продукту. Окремі студенти отримують роль і анотацію до неї. В анотації міститься інформація (знання), яку в кінцевому підсумку необхідно поєднати з інформацією інших учасників. При цьому працівники різних підрозділів, у які об'єднані студенти, по різному мотивовані до участі у створенні загального знання.

Мета: Моделювання кооперативного поведінки при створенні знання організації.

Ролі: керівник науково-дослідної установи, керівники лабораторій (4-5 чоловік), співробітники лабораторій.

Технічне забезпечення: картки з установками, які пояснюють причини некооперативного поведінки (їх отримують керівники лабораторій). Наприклад,

1. Кар'єрні устремління керівника підрозділу.

2. Проблеми пріоритетності проектів. Існують тимчасові обмеження або бюджетні щодо виконання інноваційного проекту.

3. Картки із завданням для інноваційного проекту, наприклад, «Розробка інноваційного лікарського засобу».

4. Картки із завданням для виконання поточної роботи лабораторії, наприклад, «розрахувати вартість необхідного обладнання, реактивів».

Сценарій

10 хвилин – викладач роз'яснює суть гри і обговорює з кожним відповідну роль.
5 хвилин – генеральний директор виступає з промовою перед керівниками лабораторій.
5-10 хвилин – керівники лабораторій організовують роботу своїх співробітників.
5-15 хвилин – генеральний директор проводить нараду, на якій ставиться завдання «інноваційного прориву» і видається відповідне завдання для кожної лабораторії. При цьому акцент робиться на необхідності кооперативного поведінки всіх підрозділів в процесі створення інноваційного продукту компанії.

15-30 хвилин – переговори у вільному режимі з іншими лабораторіями та генеральним директором. Виконання поточного завдання і завдання за інноваційним проектом.

15 хвилин – спільне створення інноваційного продукту.

10 хвилин – підведення підсумків в режимі гри.

10-20 хвилин – підведення підсумків викладачем і обговорення «переломних» моментів гри.

 

Завдання 1

Розподіліть характеристики стадій розвитку венчурного бізнесу, заповніть таблицю 5.1.

Таблиця 5.1

Стадії розвитку венчурного бізнесу

Стадія розвитку венчурного бізнесу Характеристика
SEED - «посівна» стадія  
STARTUP - «стартап» стадія  
EARLY STAGE, EARLY GROWTH – стадія «раннього зростання»  
EXPANSION – стадія «розширення»  
MEZZANINE - «проміжна» стадія  
EXIT - «вихід»  

 

1. Венчурна компанія займає певні позиції на ринку, стає прибутковою, їй потрібні розширення виробництва і збуту, проведення додаткових маркетингових досліджень, збільшення основних активів і капіталу. Відбувається переорієнтація продукту на масового користувача і експоненціальне зростання продажів. Залучаються додаткові інвестиції для поліпшення короткострокових показників компанії, що тягне загальне підвищення її капіталізації. У компанію вкладають інвестори, які очікують швидку віддачу від вкладень.

2. Етап розвитку венчурної компанії, на якому відбувається створення публічної компанії, продаж частки інвестора іншій стратегічному інвесторові (M&А), первинне розміщення на фондовому ринку або викуп менеджментом - частка інвестора набувається менеджерами проінвестованої компанії за ціною, яка влаштовує інвестора). Як правило, цей етап є точкою виходу венчурних інвесторів. Продаж на цьому етапі відбувається за цінами, які набагато перевищують початкові вкладення, що дозволяє інвесторам зафіксувати значні обсяги прибутку.

3. Компанія здійснює випуск і комерційну реалізацію готової продукції, хоча поки не має стійкого прибутку, відбувається збільшення кількості клієнтів, виконується пошук коштів на розвиток компанії, комплектується штатний персонал компанії. На цю стадію доводиться «точка беззбитковості».

4. Компанія знаходиться в процесі формування, є лише ідея чи проект, йде процес створення управлінської команди, проводяться R&D і маркетингові дослідження, визначається концепція бізнесу, відбувається збір початкових фінансових ресурсів, виконується створення прототипу.

5. Компанія недавно створена, володіє дослідними зразками, намагається організувати виробництво і вихід продукції на ринок, йде створення команди, проводиться аналіз конкуренції, здійснюється пошук і залучення перших клієнтів на ринку, виконується перехід від прототипу до діючого масштабованого продукту.

Завдання 2

Заповніть таблицю 5.2,використовуючи визначення, які наведені нижче.

 

Таблиця 5.2

Організаційні структури Характеристика
   
Науково-дослідний інститут  
   
Інноваційне підприємство  
Технопо́ліс  
Фармацевтичні кластери  
Бізнес-інкубатор  
Венчурний фонд  
Мережеві організації  
Оболонкові організації  
Стратегічні альянси  
Організація, що навчається  

1. Група географічно локалізованих взаємозалежних інноваційних фірм-розробників ліків, фармацевтичних компаній-виробників; постачальників обладнання, комплектуючих, спеціалізованих послуг; об'єктів інфраструктури: науково-дослідних інститутів, вузів, бізнес-інкубаторів та інших організацій, які доповнюють один одного та підсилюють конкурентні переваги окремих компаній і кластера в цілому. Відмітною ознакою ефективно діючих кластерів є вихід інноваційної продукції.

2. Інвестиційний фонд, що орієнтований на роботу з інноваційними підприємствами та проектами.

3. Об'єднання декількох незалежних організацій для здійснення того чи іншого проекту на базі інтелектуальних та інших ресурсів учасників об'єднання, дозволяють знизити ризики, об’єднати зусилля і на цій основі зменшити витрати без злиття або поглинання.

4. Організація, яка створює умови для навчання та розвитку всіх працівників, і, перебуваючи в процесі постійного самовдосконалення, змінює таким чином навколишній її світ.

5. Організація, яка частину бізнес функцій (насамперед безпосереднє виробництво продукції) передає на контрактній основі стороннім підрядникам, а сама зосереджується на стратегічній і трансакційній складової бізнесу, тобто визначає, що і скільки виробляти, як і кому реалізовувати.

6. Ринково-орієнтовані зв'язки різних партнерів, що включають обмін інформацією, кооперацію, спільне використання активів.

7. Складний багатофункціональний комплекс, що забезпечує сприятливі умови для ефективної діяльності новоутворених малих інноваційних фірм, які реалізують цікаві наукові ідеї (надання інноваційних послуг: оренда приміщень; прокат наукового і технологічного устаткування на певний період; консультації з економічних та юридичних питань; фінансові послуги; експертиза інноваційних проектів (науково-технічна, екологічна, комерційна); інформаційне та рекламне забезпечення) та ін.).

8. Сукупність підприємств, організацій, установ, їх об'єднань, асоціацій будь-якої форми власності, що надають послуги із забезпечення інноваційної діяльності (фінансові, консалтингові, маркетингові, інформаційно-комунікативні, юридичні, освітні тощо).

9. Установа, що займається дослідженнями у галузі науки і техніки, розробкою науково-дослідних або дослідно-конструкторських робіт, різновид інституту.

10. Центр впровадження досягнень науки й техніки, як правило, нове місто, в якому запроваджуються у виробництво нові розробки, а також проживає населення.

11. Юридична особа або група юридичних осіб, що діють відповідно до договору про спільну діяльність без створення юридичної особи та без об'єднання вкладів з метою створення організаційних засад виконання проектів технологічних парків з виробничого впровадження наукоємних розробок, високих технологій та забезпечення промислового випуску конкурентоспроможної на світовому ринку продукції.

Завдання 3

Для пошуку партнера для передачі технологій

Необхідно скласти таблицю для визначення обох потенціалів реципієнта (табл. 5.3).

Бали для реципієнтів виставляються на підставі опису ситуації, створеної студентами, щодо трансфера технологій.

Таблиця 5.3

Матриця розрахунку потенціалу технічних і нетехнічних можливостей реципієнтів трансферу технологій

Потенціал технічних можливостей Реципієнт
     
  Наявність необхідного обладнання      
  Наявність кадрів потрібної кваліфікації      
  Ступінь подібності технологій реципієнта з переданою технологією      
  Наявність вільних потужностей у реципієнта      
Підсумкова оцінка потенціалу технічних можливостей      
Потенціал нетехнічних можливостей      
  Схильність до інноваційної зміні технологій      
  Наявність творчо мислячих провідних фахівців      
  Ім'я, авторитет, популярність фірми      
  Наявність ділових контактів з банками та адміністрацією регіону      
Підсумкова оцінка потенціалу нетехнічних можливостей реципієнта      
Сумарна оцінка перспективності партнера для трансфера технологій      

 

Завдання 4

Ви в своїй практиці зіткнулися з ситуацією, коли запропонована Вам Інститутом машинознавства лабораторна технологія пов'язана з використанням операції прошивки, а у Вас немає ніякого поняття, що це за операція. Ваші дії?

Завдання 5

Венчурний фонд стурбований малою кількістю заявок і в той же час боїться масованої реклами, внаслідок великої кількості безперспективних пропозицій. Як вирішити цю проблему?

Завдання 6

У процесі використання об’єкта інтелектуальної власності виявилося зовсім нове його застосування, причому очевидно, що це нове застосування потребує доопрацювання, підгонки деяких його параметрів у спеціальних режимах, недоступних початковим розробникам продукту. Ваше завдання – знайти дослідницьку групу, готову прийняти замовлення на необхідне доопрацювання.

Складіть матрицю розрахунку потенціалу технічних і нетехнічних можливостей реципієнтів для цього випадку.

Завдання 7

Охарактеризуйте рівні мережевої взаємодії (табл. 5.4).

Таблиця 5.4

Рівні мережевої взаємодії

Ключові рівні мережевої взаємодії Приклади форматів взаємодії
центр – клієнт (-и)  
клієнт – центр  
клієнт (-и) – (центр) – клієнт (-и)  
центр – Координуюча команда мережі – центр  
центр – регіональні влади, організації підтримки бізнесу  

 

Завдання 8

Охарактеризуйте етапи бізнес-процесу трансфера технологій на прикладі RTTN (табл. 5.5 і табл. 5.6).

 

Таблиця 5.5

Етапи та підетапи бізнес-процесу трансфера технологій

Етап / підетап Характеристика
Етап 1. Виявлення потенціалу клієнта для трансфера технологій  
Етап 2. Ідентифікація технологічних профілів  
- технологічні потреби клієнта  
- технологічні розробки клієнта  
- технологічні компетенції клієнта  
Етап 3. Пошук партнера для технологічної операції  
Етап 4. Проведення перемов і укладання угоди про трансфер технологій  

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!