Нормативна база: ст. 729-730 ЦК, ЗУ від 16.09.1997 р. «Про благодійництво та благодійні організації».



Договір про пожертву є укладеним з моменту прийняття пожертви, тобто є реальним. До договору про пожертву застосовуються положення про договір дарування, якщо інше не встановлено законом. Пожертвувач має право здійснювати контроль за використанням пожертви відповідно до мети, встановленої договором про пожертву. Якщо використання пожертви за призначенням виявилося неможливим, використання її за іншим призначенням можливе лише за згодою пожертвувача, а в разі його смерті чи ліквідації юридичної особи - за рішенням суду. Пожертвувач або його правонаступники мають право вимагати розірвання договору про пожертву, якщо пожертва використовується не за призначенням.

Дарування між зарученими. Ст. 31 Сімейного кодексу також регулює відносини між дарувальником та обдаровуваним – зарученими, тобто, особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, та у разі відмови від шлюбу обдарованої особи договір дарування може бути розірваний за вимогою дарувальника у судовому порядку, при цьому дарунок повертається, а якщо він не був збережений – відшкодовується його вартість.

Порівняно з іншими формами відчуження, до дарувальника законодавцем встановлюються більш м'які вимоги (наприклад, відмова від договору).

Договір ренти

Рента – це періодичні платежі для задоволення необхідних умов існування в обмін на відчуження майна. В економічному значенні рента – це регулярні прибутки з капіталу, майна, земельної ділянки, якщо іх отримувач (рантьє) не займається підприємницькою діяльністю. В середні віки рента виникла внаслідок заборони процентних позик, але є суттєва відмінна ознака – платник ренти не зобов’язаний повертати отриманий капітал чи майно одержувачу ренти, наслідком договору є перехід права власності на рентний капітал взамін на періодичні платежі.

За договором ренти одна сторона (одержувач ренти) передає другій стороні (платникові ренти) у власність майно, а платник ренти взамін цього зобов'язується періодично виплачувати одержувачеві ренту у формі певної грошової суми або в іншій формі. Договором ренти може бути встановлений обов'язок виплачувати ренту безстроково (безстрокова рента) або протягом певного строку (ст. 731 ЦК). Нормативна база: глава 56 ЦК.

Метою договору ренти для платника ренти є отримання у власність речі з розстроченням платежу або отримання грошової суми з умовою розстрочення її повернення. Для одержувача ренти метою договору є продаж майна за більшу ціну, ніж його вартість або повернення позики грошей у сумі більшій, ніж була надана, з розстроченням повернення. Привабливою рисою цього договору є те, що на отримання процентів за надання грошової позики або розстрочення платежу за відчуження майна не треба мати ліцензію НБУ для здійснення фінансової діяльності.

Істотні умови: умови про предмет договору, форма і розмір ренти. Предметом договору є рентний капітал та рентні платежі.

Рентні платежі складаються з вартості рентного капіталу та процентів річних за користування чужими коштами, поділеними на строк платежу. Якщо договір ренти безстроковий, то боржник сам визначає періодичний розмір сплати частки рентного капіталу, у договорі зазначений тільки розмір процентів річних на залишок боргу. Якщо боржник не буде сплачувати частку основного боргу, то проценти річні він буде платити без кінця на суму боргу. Якщо боржник окрім процентів річних буде сплачувати частку основного боргу, то сума рентних платежів буде знижуватися до повного погашення.

Характеристика договору: оплатний, але не еквівалентний, двохсторонній, ризиковий (алеаторний, оскільки існує невизначеність на момент укладення договору загальної суми зустрічного надання), імперативно реальний, або, у встановлених законом випадках, консенсуальний, довготривалий, взаємний (перехід права власності до набувача в обмін на періодичні платежі, безстрокові або на певний строк). Договір строкової ренти має більш схожі риси з договором купівлі-продажу з відстроченням платежу. Вважаємо, це обумовлено метою зниження ризику нееквівалентності договору. Договір ренти відрізняється від купівлі-продажу тим, що зазвичай ціна рентного капіталу за договором ренти не еквівалентна сумі рентних платежів, вони є більшими, в них ховаються проценти за користування грошовими коштами. Договір безстрокової ренти має більш схожі риси з кредитним договором, в якому строк повернення кредиту не вказаний, та чим більше боржник користується кредитом, тобто, не повертає борг, тим більше він платить процентів як плату за користування. Переваги безстрокового договору полягають у тому, що боржник може у строки на свій розсуд погасити борг та проценти на день розрахунку, і тоді договір припиняється.

Форма договору. Договір ренти та договір про передачу нерухомого майна під виплату ренти підлягають нотаріальному посвідченню (ст. 732 ЦК).


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 11; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!