Побудова ліній проектного ухилу



Похилі лінії та площини споруд задають в проекті ухилом іпр, який є тангенсом кута нахилу лінії (площини) чи перевищення, яке припадає на одиницю горизонтального прокладання лінії.

Ухил виражається в:

- десяткових дробах;

- процентах (перевищення на 100 метрів);

- промілях (перевищення на 1000 метрів);

- дробом з одиницею в чисельнику, знаменник показує в скільки разів горизонтальне прокладання більше перевищення.

Перенесення в натуру проектного ухилу можна виконати як з допомогою нівеліра, так і з допомогою теодоліта.

h=iпр*d – нівелірне прокладання

b=a – h=a – іпр * d

ν=arctg (iпр) – теодолітне прокладання

Рисунок (11)

Для побудови лінії проектного ухилу на місцевості необхідно мати положення початкової точки цієї лінії в плані та по висоті, а також її довжину та напрямок. При використанні нівеліру спочатку обчислюють перевищення між кінцевими точками цієї лінії, яке відповідатиме проектному ухилу. Далі в кінцевій точці лінії встановлюють дерев’яний кілок. Посередині між точками встановлюють нівелір та беруть відлік а. Далі обчислюють відлік b, який повинен бути по рейці, якщо верх кілка відповідатиме проектному ухилу. Після цього кілок поступово забивають доти, доки відлік по рейці не буде рівний проектному відліку b.

Якщо перевищення між кінцевими точками лінії значне і розбивку неможливо виконати з однієї станції, лінію розбивають на декілька рівних частин, на кожній з яких будують проектний ухил.

Рисунок (12)

Якщо використовується теодоліт, його встановлюють на початковій точці лінії та вимірюють висоту приладу. В кінцевій точці встановлюють високий кілок. Далі обчислюють відлік по вертикальному кругу, який відповідатиме проектному ухилу. Цей відлік відкладають та закріпляють вертикальний круг. На кілок встановлюють рейку та візують на неї при закріпленому вертикальному кругу. Після цього забивають кілок доти, доки відлік по рейці не буде дорівнювати висоті інструменту. Лінія, що буде проходити через верх початкової та кінцевої точок матиме проектний ухил.

Побудова площини проектного ухилу

Рисунок (13)

Для винесення в натуру площини заданого ухилу в т. А встановлюють нівелір таким чином, щоб гвинти 1 і 3 були паралельні лініям АВ і СД. Користуючись цими гвинтами, в т. В по рейці встановлюють відлік, рівний висоті інструменту. Аналогічні дії повторюють для т.С при цьому користуючись гвинтом 2. Після цього площина, яку описує візирна вісь нівеліра буде паралельна до проектної площини.


Дата добавления: 2022-12-03; просмотров: 11; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!