Побудова на місцевості проектної відстані



Рисунок (8)

D=√d2пр + h2

D=dпр/cos ν

Проектна відстань – це горизонтальне прокладання або довжина лінії на горизонтальній площині. Місцевість, на якій виконуються розмічувальні роботи, як правило є нахиленою. Тому величину нахиленої відстані D необхідно визначити. Для цього визначають перевищення або кут нахилу лінії.

В похилу відстань вводять також поправки за компарування мірного приладу та температуру повітря.

Поправка за компарування – це різниця фактичної (робочої) довжини мірного приладу та номінальної.

Поправка визначається шляхом порівняння робочої довжини з еталонною на взірцевому базисі. Тоді поправку за компарування обчислюють:

∆D=n*∆lк

∆lk=lр-lБ

n – кількість укладань мірного приладу в проектну довжину;

 lр – фактична (робоча) довжина мірного приладу

lБ  - еталонна довжина (на взірцевому базисі)

Внаслідок різниця температури, при якій виконують розмічувальні роботи, та температури при якій виконують компарування мірного приладу, змінюється довжина мірного приладу. Тому також необхідно вводити поправку за температуру:

∆Dt=α*D*∆t

Де α – коефіцієнт лінійного розширення металу мірного приладу

∆t – різниця температур під час роботи tр та компарування tk

Як правило, при винесенні в натуру відкладають похилу відстань, а від отриманої точки відкладають загальну поправку, рівну сумі поправок за компарування та температуру з відповідним знаком.

Проектну відстань на місцевість зручно виносити механічними мірними приладами, які дозволяють досягати такої точності:

Мірні стрічки 1:2000 – 1:3000;

Рулетки 1:3000 – 1:10000;

Інварні дроти і стрічки 1:10000 – 1:50000.

 

Винесення в натуру точки з проектною висотою

Для винесення в натуру точки з проектною висотою повинно бути відоме планове положення цієї точки на місцевості. Крім цього, необхідно мати репер з відомою висотою в районі робіт.

Рисунок (9)

Гі=НRp + a

b=Гі - Нпр

Для винесення в натуру проектної висоти між репером та точкою встановлюють нівелір. На вихідному репері встановлюють рейку і беруть відлік а обчислюючи горизонт інструмента (Гі). За горизонтом інструмента і проектною висотою знаходять відлік b, який мав би відображатися по середній нитці приладу якби висота точки дорівнювала проектній висоті. Після цього рейку переміщають доти, доки відлік по середній нитці не дорівнюватиме відліку b.

Якщо b>0, то в точці встановлюють високий кілок і забивають його.

Якщо b<0, рейку перевертають нулем вверх і встановлюють вертикально. Переміщують її доти, доки відлік по середній нитці не буде рівний проектному відліку. Після чого відмічають нульове ділення рейки, яке знаходиться на проектній висоті. Побудовану на місцевості відмітку контролюють, визначивши її висоту з іншого репера.

Рисунок (10)


Дата добавления: 2022-12-03; просмотров: 10; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!