Стан навколишнього середовища та проблеми охорони довкілля. Економічні проблеми початку ХХІ ст.



Екологічна проблема одна із найскладніших в Україні. Складна екологічна ситуація склалася ще за існування СРСР. Уміст шкідливих викидів у атмосферу наприкінці 80 – х років перевищував допустимі норми: на один квадратний метр їх припадало в 6,7 – 7,3 рази більше, ніж загалом по СРСР.

1. Відбувається нераціональне використання природних ресурсів, які ведуть до негативних наслідків для життя людини ( забруднення земель, водних ресурсів, вирубування лісів тощо ).

2. Грунти України зазнали значних змін унаслідок нерозумної діяльності людей. Якщо 100 років тому вміст гумусу в чорноземах становив 10 – 14%, то на початку 90 – х років – 3 – 5 %. На орних землях спостерігається водна ерозія, яка відбувається на 33,6 % загальної площі сільськогосподарських угідь.

3. Щороку 600 млн. тонн землі змивають води рік і морів і до 3 тис. га землі руйнується ярами.

4. Щороку в атмосферу викидається 17 млн. тонн шкідливих речовин.

5. У 21 місті України, де проживають 22 % населення країни, забрудненість повітря в 15 разів перевищує гранично допустимі норми.

6. Відбувається забруднення довкілля відходами виробництва.

7. Відбувається забруднення поверхневих і підземних вод. У водойми України потрапляють стічні води промислових підприємств і міст, змиті з полів добрива й отрутохімікати.

8. Гостро постала проблема Дніпра. Щорічно у Дніпро потрапляє 8 млн. тонн забруднених речовин, внаслідок чого майже п’ята частина населення України постачається водою, що не відповідає санітарним нормам.

9. Зростає створення штучних ( синтетичних ) матеріалів, яких природа сама переробляти не може.

10. Україна перенасичена підприємствами з відсталими шкідливими технологіями.

11. Особливої гостроти екологічні проблеми досягають у густонаселених та індустріальних районах.

12. Відбувається неконтрольоване накопичення шкідливих відходів, зокрема із – за кордону, які забруднюють землю, повітря, воду.

13. Останніми роками в Україні відбуваються численні природні катаклізми:

- велика повінь у Закарпатті у листопаді 1998 р., внаслідок якої загинуло 18 людей, 2655 будинків, а 2800 будівель потребували капітального ремонту. Завдано збитків на 584 млн. грн.., а збитки населення становили 57 млн. грн.

- у квітні 1999 р. в с. Костинці Чернівецької обл. стався величезний зсув на площі 5 кв. км, який знищив 40 житлових будинків і частково зруйнував 65.

- у 1999 р. в багатьох районах Закарпаття значних руйнувань завдала повінь.

- у багатьох областях України ( Херсонській, Миколаївський, Луганській тощо ) відбувається підняття грунтових вод, що завдає значних збитків населенню.

- використання хімічних речовин у сільському господарстві (гербіцидів, пестицидів тощо), які негативно впливають на здоров'я людини.

- у 2005 р. відбувалися численні лісові пожежі в Криму та інших областях України, які завдали значних збитків лісовому господарству.

14. Унаслідок зростання екологічних проблем може виникнути екологічна катастрофа – цілковите порушення екологічної рівноваги в природних живих системах, що виникає внаслідок прямого чи непрямого впливу діяльності людини.

15. В Україні слабка база охорони природи та недостатнє фінансування природоохоронних заходів.

Екологічні проблеми на початку ХХІ ст.

Головними екологічними проблемами для України є:

1. Енергетична.

Внаслідок значного подорожчання енергоносіїв ( нафти і газу ) перед Україною постало завдання впровадження енергозберігаючих технологій та використання екологічно чистіших і дешевших альтернативних видів енергії – атомної, сонячної, вітрової тощо.

2. В Україні надзвичайно висока розорюваність грунтів ( найбільший показник у світі ) призвела до посилення ерозійних процесів. Щороку внаслідок вітрової та водної ерозії Україна втрачає від 5 до 25 кубічних метрів з гектара найродючіших грунтів.

Внаслідок непродуманої меліорації в Україні зіпсовано 60% наших чорноземів.

3. Велика забруднюваність в Україні грунтів, вод, повітря.

Через зношеність 75 % водогонів незадовільною стала якість питної води.

4. Нищать природу: недосконале виробництво, зростання кількості транспорту, створення штучних водойм тощо.

5. Проблема забезпечення Україною не лише себе продовольством, а й багатьох країн світу. В Україні є для цього необхідні умови: родючі чорноземи, трудові ресурси. Необхідно підвищувати продуктивність сільського господарства, вкладаючи значні кошти у розвиток сільського господарства, розвиваючи сучасні технології.

6. Потрібно реалізувати розвиток суспільства і зростання добробуту народу, підвищення якості його життя, бо здоров'я , фізична та розумова сила народу є запорукою його економічного життя.

Розв'язання екологічних проблем в Україні неможливе без:

- Розроблення заходів, спрямованих на стабілізацію і зменшення забруднення довкілля;

- Припинення деградації природних ландшафтів та відновлення їх;

- Раціонального використання й охорони природних ресурсів;

- Розроблення природоохоронних і ресурсозберігаючих технологій;

- Визнання правильності ідей сучасних філософів, що людина розумна ХХІ ст. виявилася нездатною подолати всілякі кризи життя ( зокрема й глобальні ), тому на зміну їй повинна прийти людина духовна;

- Розуміння того, що охорона природи повинна стати моральною категорією і користуватися пріоритетом за будь – яких політичних ситуацій.

Що необхідно зробити?

- Встановити дієвий контроль над використанням природних ресурсів;

- Не допускати подальшого забруднення природного довкілля;

- Створювати безвідходне виробництво із замкнутим циклом;

- Створювати екологічно безпечні технології та засоби транспорту;

- Шукати екологічно чисті та безпечні джерела енергії;

- Вести велику природоохоронну,оздоровчу роботу;

- Виділяти достатню кількість коштів на природоохоронні роботи та енергозберігаючі технології.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!