Класифікація інформаційних систем підприємства



Загальноприйнятої класифікації комп’ютерних інформаційних систем не існує, тому доцільно їх класифікувати за певними ознаками.

Інформаційні системи можуть бути прокласифіковані за такими ознаками.

1. За рівнем або сферою діяльності – державні, територіальні (регіональні), галузеві, об'єднань, підприємств або установ, технологічних процесів.

2. За рівнем автоматизації процесів управління – інформаційно-пошукові, інформаційно-довідкові, інформаційно-керівні, системи підтримки прийняття рішень, інтелектуальні інформаційні системи.

3. За ступенем централізації обробки інформації – централізовані інформаційні системи, децентралізовані інформаційні системи, інформаційні системи колективного використання.

4. За ступенем інтеграції функцій – багаторівневі інформаційні системи з інтеграцією за рівнями управління (підприємство – об’єднання, об’єднання – галузь і т. ін.), багаторівневі інформаційні системи з інтеграцією за рівнями планування і т. ін.

5. За розмірами підприємства – інформаційні системи малих, середніх та великих підприємств.

6. За способом обробки інформації – інформаційні системи з ручною обробкою інформації, з механізованою обробкою інформації, з автоматизованою обробкою інформації.

7. За способом реалізації обробки інформації – інформаційні системи з часовою регламентацією обробки інформації, інформаційні системи з пакетною обробкою інформації, інформаційні системи з діалоговою обробкою інформації.

Головною метою функціонування бухгалтерської інформаційної системи на підприємстві є забезпечення керівництва підприємства фінансовою інформацією для прийняття обґрунтованих рішень при виборі альтернативних варіантів використання обмежених ресурсів. Деякі підприємства також використовують не фінансову інформацію. В цьому випадку на підприємстві створюється економічна інформаційна система, яка складається із взаємопов’язаних підсистем, які забезпечують управлінський апарат необхідною інформацією. При цьому бухгалтерська підсистема є найважливішою, так як виконує провідну роль в управлінні потоком інформації про стан об’єкта управління, напрямку його надходження в усі підрозділи підприємства, а також зацікавленим особам поза ними.

Бухгалтерські інформаційні системи представляють бухгалтерську інформацію, що відображає повну картину господарської діяльності підприємства. На сучасному етапі в умовах переходу на міжнародні стандарти ведення бухгалтерського обліку змінилась орієнтація бухгалтерської інформації. Якщо зовсім недавно її основним користувачем були органи державного управління, то зараз бухгалтерська інформація є основою для прийняття управлінських рішень як всередині підприємства, так і зовнішніми щодо нього користувачами облікової інформації. Передусім вона надає кількісні дані, необхідні для виконання таких функцій управління виробництвом і комерційної діяльності підприємства, як планування, контроль і аналіз.

Застосування комп’ютерної техніки вносить певні зміни до організації бухгалтерського обліку, причому обчислювальна техніка з допоміжного засобу перетворюється на визначний фактор організації обліку, змінюючи не тільки форму обліку, але й зміст. Ці зміни зумовлені тим, що змінюються способи обліку інформації, за яких забезпечується різна швидкість надання звітної інформації. Вона забезпечується, як правило, раціональною організацією облікових даних, одноразовим їх отриманням та передачею по всіх напрямках.

Виділяють дві послідовні стадії автоматизації обліку: механізацію облікових робіт на окремих ділянках обліку за допомогою обчислювальних пристроїв (так звану “малу механізацію”) та комплексну автоматизацію бухгалтерського обліку в умовах автоматизованої системи управління підприємством (АСУП).

Спеціалізовані бухгалтерські програми дозволяють:

1) складати оборотну відомість і баланс в будь-який момент часу при будь-якій кількості введених господарських операцій. Це надає можливість в процесі обліку складати кілька проміжних оборотних відомостей для визначення собівартості продукції з врахуванням незавершеного виробництва, обороту по реалізації, прибутку, окремих податків тощо;

2) в будь-який момент часу коригувати введені операції:

ü змінювати суму, дату, зміст і коментарі;

ü доповнювати журнал операцій новими операціями в будь-якому місці і порядку;

ü цілком та безслідно знищувати будь-які операції;

3) будувати різноманітні звіти на підставі журналу операцій.

Головним призначенням бухгалтерської програми є полегшення роботи бухгалтера зі складання різних відомостей, журналів та звітів. За умови правильного рознесення сум первинних документів по синтетичних рахунках, точного зазначення аналітичних об’єктів зведені дані розраховуються комп’ютером автоматично. До того ж, вкрай низькою є імовірність припущення арифметичних помилок, а також помилок, пов’язаних з неправильним перенесенням тієї чи іншої цифри.

На відміну від традиційного бухгалтерського обліку, що зосереджується на вирішенні, насамперед, таких фінансових питань, як сплата податків і подання звітності відповідним органам, сучасний облік дозволяє керівнику одержувати значну кількість оперативної управлінської інформації, наприклад:

ü про наявність коштів на рахунках в банку (розрахунковому, валютному та інших);

ü про розмір поточної заборгованості перед банком;

ü про розмір поточної заборгованості перед бюджетом;

ü про наявність матеріалів, товарів, готової продукції на складах підприємства;

ü про стан розрахунків з дебіторами і кредиторами.

Це відбувається завдяки інтеграції обробки різних видів первинної економічної інформації, яка використовується окремими функціями управління, тобто облікової, планової, нормативної, технологічної, виробничої. Це призводить до створення єдиної інформаційної бази, дані з якої можуть потім багаторазово використовуватися всіма службами та підрозділами підприємства.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!