Технологія розвитку творчої особистості Г.Альтшуллера.



Досягнення творчого рівня розвитку особистості можна вважати найвищим результатом будь-якої педа­гогічної технології. Але існують технології, в яких роз­виток творчих здібностей є пріоритетною метою. Серед них чільне місце посідає ТРВЗ — теорія розв'язання винахідницьких завдань, яка ефективно сприяє розвиткові технічної творчості загалом і творчої особистості зокре­ма. Створена вона в 1946 р. російським ученим-дослідни­ком, письменником-фантастом Генріхом Альтшуллером (1926—1998).

Технологію Альтшуллера протягом тривалого часу з успіхом використовували у роботі з дітьми на станціях юних техніків, де і з'явилася її друга частина — творча педагогіка, а згодом і новий розділ теорія роз­виткутворчої особистості. У 70—80-ті роки XX ст. ця теорія широко впроваджували в школах і училищах, а з 1987 р. — і в дитячих садках.

Нині технологія успішно розвивається в навчальних за­кладах Києва, Полтави, Харкова, Рівного, Луганська Та інших міст України. У м. Одесі (під керівництвом М. Меєровича і Л. Шрагіної) працює лабораторія технології формування та розвитку творчої особистості АПН України.

Теоретичним джерелом технології розвитку творчої особистості є закони розвитку технічних систем, пі­знання яких передбачає аналіз різноманітної патентної та науково-технічної інформації. На від­міну від методик, які становлять сукупність окремих прийомів, ТРТО є цілісною, самодостатньою технологі­єю, послуговуючись якою можна розв'язувати пробле­ми будь-якої складності.

За переконаннями Г. Альтшуллера, створенню загаль­ної теорії творчості мають передувати дослідження кон­кретних видів творчості. Лише спираючись на окремі тео­рії творчості (винахідницької, наукової, літературної), можна створити загальну теорію творчості, яка, в свою чергу, дасть новий поштовх розвитку окремих теорій.

Творчість – продуктивна людська діяльність, здатна породжувати якісно нові матеріальні та духовні цінності суспільного значення.

Розвиток творчого потенціалу діяльності є важливою умовою культурного прогресу суспільства й виховання людини. Теорія Альтшуллера виходить із того, що завдання бувають різними, а інколи їх неможливо розв'язувати взагалі. Спершу необхідно з'ясувати, чому легко розв'язуються прості завдання і важко — складні. У всій сукупності творчих завдань було виокремлено п'ять їх рівнів:

1. Завдання, під час розв'язання яких використову­ють призначені для цього засоби. Знаходять їх у межах однієї вузької спеціальності, обравши одне рішення кількох загальноприйнятих і очевидних варіантів. Сам об'єкт при цьому залишається без змін.

2. Завдання, розв'язання яких вимагає певної видо­зміни об'єкта. При цьому з десятків варіантів доводиться обирати оптимальний. Засоби розв'язання таких зав­дань належать до однієї галузі техніки.

3. Завдання, розв'язання яких приховане серед со­тень неправильних, оскільки об'єкт, що вдосконалю­ється, має бути значно змінений. Прийоми розв'язання таких завдань знаходять в інших галузях техніки.

4. Завдання, у процесі розв'язання яких об'єкт, що вдосконалюється, змінюється повністю. Пошук рішень, як правило, відбувається не у сфері техніки, а в сфері науки.

5. Завдання, розв'язання яких досягається зміною всієї технічної системи, до якої належить об'єкт, що вдосконалюється. Кількість проб і помилок за таких обставин зростає до сотень тисяч і мільйонів. Здебіль­шого засоби розв'язання завдань цього рівня знаходять­ся за межами тогочасних можливостей науки. Тому тра­диційно розв'язанню винахідницького завдання пере­дує наукове відкриття.

Ефективним прийомом розв'язання винахідниць­ких завдань є переведення їх з вищих рівнів на нижчі. Якщо, наприклад, завдання четвертого чи п'ятого рів­нів, послуговуючись спеціальними прийомами, пере­вести на перший або другий рівень, то далі спрацює зви­чайний для такої ситуації механізм їх розв'язання. Го­ловне, щоб навчитися швидко звужувати пошукове по­ле, перетворюючи „складне” завдання на „просте”.

Технологію застосовують і для виховання та розвитку мис­лення людини. Головне місце в ній належить життєвій стратегії творчої особистості та розвитку твор­чої уяви. Як відомо, творчість— це діяльність, яка на основі реорганізації наявного досвіду і форму­вання нових комбінацій знань породжує нове. Виявля­ється вона на різних рівнях. Для одного рівня творчості характерне використання наявних знань і розширення галузі їх застосування; на іншому створюється абсолют­но новий підхід, що змінює усталений погляд на об'єкт або галузь знань. Суть креативності як пси­хологічної властивості полягає в інтелектуальній ак­тивності й чутливості до побічних продуктів діяльності. Творча особистість бачить результати, які становлять принципову новизну, а нетворча — лише результати, які стосуються досягнення мети (доцільні результати). За спостереженнями Г. Альтшуллера, відмінності між звичайним і творчим мисленням стосуються багатьох аспектів.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 32; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!