Тема: Тканини тваринного та рослинного організмів.



Мета: Систематизувати знання отримані з теми. Розвивати сприйняття. Формувати відповідальне ставлення до вивчення предмета.

Методи: словесний, наочний.

План:

1 Будова та функції тканин Стовбурові клітини.

 2 Тканини тварин, здатність до регенерації.

 3 Тканини рослин, здатність до регенерації.

 

Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН: підручник, таблиці, малюнки.

 

Література:

1 Тагліна О.В. Біологія, 10 клас (рівень стандарту, академічний рівень). Підруч, для загальноосв. навч. закл.- Х.: Вид-во «Ранок», 2010. – 256 с.

2 Кучеренко М. Е., Вервес Ю. Г., Балан П.Г. та ін.. Загальна біологія, 10- 11 класи.- К.: Генеза, 1998, 2000, 2001.

3 Кучеренко М.Є. Загальна біологія. Підручник для 10 кл. Загальноосв. навч. закл. – К.: Генеза, 2005 р.

 


Тканиною називають групу клітин, схожих за формою, розмірами, функціями, походженням, продуктами своєї життєдіяльності. У всіх рослин і тварин, за винятком найбільш примітивних, тіло складаєть­ся із тканин. У вищих рослин і високоорганізованих тварин тканини вирізняються значною структурно-функціональною різноманітністю і складністю своїх продуктів. Взаємодіючи одна з одною, різні ткани­ни утворюють окремі органи тіла.

Тканини тварин вивчає наука гістологія.

Анатомія рослин дослі­джує рослинні тканини. Для вивчення тканин учені використовують техніку заморожених зрізів, фазово-контрастну мікроскопію, гісто­хімічний аналіз, культивування тканин, електронну мікроскопію.

У тварин виділяють епітеліальну, сполучну, м'язову і нервову тканини. У рослин вирізняють твірну, покривну, основну, провідну, механічну та інші тканини.

Будова тканин тісно пов'язана з їхніми функціями. Цей взаємо­зв'язок простежується і у тваринних, і у рослинних тканин.

Тканини як системи, що складаються із клітин та їх похідних, виникли з появою багатоклітинних організмів. Розвиток тканин в онтогенезі відбувається внаслідок диференці­ювання клітин. Під диференціюванням розуміють зміни у структурі клітин у результаті їх спеціалізації. Вибір шляху диференціації клі­тин визначається міжклітинною взаємодією.

Для тканин характерна властивість регенерації (відновлення). Розрізняють регенерацію фізіологічну, яка здійснюється постійно у здоровому організмі, і репаративну — унаслідок ушкодження. У різних тканин можливості регенерації неоднакові. У деяких тканин загибель клітин генетично запрограмована і здійснюється постійно, наприклад у багатошаровому зроговілому епітелії шкіри.

Клітини, здатні трансформуватися в різні типи біологічних тканин в організмі, називають стовбуровими. Стовбурові клітини мають де­які спільні характеристики, що відрізняють їх від інших клітин. Вони здатні самі підтримувати свої властивості і якості, диференціюватися в різні спеціалізовані клітини. Завдяки цьому стовбурові клітини дозволяють відновлювати всі функціональні елементи тканини.

Відкриття стовбурових клітин змінило уявлення учених про ор­ганізацію тканин і про механізми відновлювальних процесів у них. З'явилася надія за допомогою стовбурових клітин позбутися хвороб, пов'язаних із незворотним пошкодженням тканин. Це, наприклад, хвороба Альцгеймера, при якій деградує тканина мозку; діабет, спри­чинений порушенням острівців Лангерганса у підшлунковій залозі; цироз, пов'язаний із переродженням тканини печінки.

Щоб пересаджувати стовбурові клітини, їх необхідно вміти виро­щувати і вирізняти, але зробити це дуже складно. Вважають, що першими тваринними організмами, у яких з'яви­лися примітивні тканини, були кишковопорожнинні. До них нале­жать гідроїдні, сцифоїдні медузи і коралові поліпи.

У рослин тканини з'явилися у зв'язку з виходом на суходіл і необ­хідністю пристосовуватися до нових наземно-повітряних умов сере­довища. У процесі еволюції вищих рослин відбувалося ускладнення їхніх тканин і органів. В організмі тварин виділяють чотири типи тканин: епітеліальну, сполучну, м'язову і нервову.

Епітеліальна тканина (епітелій) укриває поверхню тіла, вистилає слизові оболонки порожнистих органів травної системи, дихальної системи, сечостатевого апарату й утворює залозисту паренхіму залоз зовнішньої і внутрішньої секреції. Епітелій виконує покривну і захис­ну функції, тому в епітеліальній тканині мало міжклітинної речовини і клітини щільно прилягають одна до одної.

Сполучна тканина дуже різноманітна за своєю будовою, але в ній завжди багато міжклітинної речовини. Основними функ­ціями сполучної тканини є трофічна (живильна) і опорна функції. До сполучної тканини належить кров, лімфа, хрящова, кісткова і жирова тканини.

М'язова тканина здійснює рухові процеси в організмі тварин і лю­дини. Вона утворена м'язовими волокнами, у цитоплазмі яких є дуже тонкі нитки, що можуть скорочуватися.

Розрізняють гладку (непосмуговану) м'язову тканину, поперечно­смугасту скелетну (посмуговану) і серцеву поперечносмугасту (по­креслену) м'язові тканини. Гладка м'язова тканина входить до складу стінок внутрішніх ор­ганів, а з поперечносмугастої м'язової тканини складаються скелетні м'язи і м'язи серця.

Нервова тканина складається із нервових клітин — нейронів і ней-роглій, які утворюють нервову систему.

Основною одиницею нервової системи є нейрон, що має тіло і від­ростки різної довжини.

Серед відростків нейрона один, найдовший, називається аксо­ном. Його кінцевий апарат закінчується на іншій нервовій клітині, на м'язових клітинах (волокнах) чи на клітинах залозистої тканини. По аксону нервовий імпульс рухається від тіла нервової клітини до робочих органів — м'яза, залози або до наступної нервової клітини. Аксони утворюють нервові волокна.

Інші відростки нейрона називаються дендритами. Вони короткі, галузисті. їхні закінчення сприймають нервове подразнення і про­водять нервовий імпульс до тіла нейрона.

Основною властивістю нейрона є здатність збуджуватися і прово­дити це збудження по нервових волокнах.

Клітини нейроглії виконують опорну, живильну, захисну й інші функції. Ці клітини вистилають порожнини головного мозку і спин­номозковий канал, утворюють опорний апарат центральної нервової системи й оточують тіла нейронів та їхні відростки.

Тканина являє собою біологічну систему, але самі тканини виступа­ють компонентами більш складних біологічних систем — органів.

Утворення тканин (гістогенез) у тварин відбувається з ектодерми, ентодерми, мезодерми і мезенхіми в період ембріогенезу, а основними елементами тканин є клітини та їхні похідні у вигляді неклітинних структур.

Регенерація — утворення нових структур замість видалених або загиблих у результаті пошкодження чи втрачених у процесі життє­діяльності. У багатьох безхребетних можлива регенерація цілого організму з частини тіла. У високоорганізованих тварин це неможливо — реге­нерують лише окремі тканини, органи чи їхні частини.

Регенерація може здійснюватися шляхом росту тканин на рановій поверхні, перебудови частини органа, що залишилася, на новий або шляхом росту залишку органа без зміни його форми.

Регенерація залежить від рівня організації тварини і від багатьох інших чинників. У рослинах спостерігаються такі групи тканин: твірні (дають по­чаток усім іншим тканинам), покривні (захищають рослину), опорні, або механічні (протистоять силі тяжіння), провідні (проводять воду й поживні речовини), асиміляційні (забезпечують живлення рослин), запасні (у них запасаються речовини, повітря чи вода), основна тка­нина (заповнює простір між спеціалізованими тканинами).

Твірні тканини. Функція цих тканин — утворення нових клітин шляхом поділу. Твірна тканина складається з дрібних клітин із ве­ликими ядрами і без вакуоль. Клітини цієї тканини постійно ділять­ся. Одна частина дочірніх клітин, доростаючи до розмірів материн­ської, знову ділиться, а друга частина поступово перетворюється на клітини постійних тканин. Постійними називають усі тканини, крім твірних. Клітини постійних тканин зазвичай не можуть діли­тися. Твірні тканини розміщуються на кінчику кореня й на верхів­ці стебла. Вони забезпечують постійний ріст рослини в довжину.

Усередині коренів і стебел є кільце твірної тканини із видовже­них клітин. Його називають камбієм. Камбій забезпечує розростан­ня коренів і стебел у товщину.

Покривні тканини. Ці тканини вкривають зовні органи рослини і захищають їх від шкідливих впливів навколишнього середовища. Крім того, покривні тканини захищають органи рослин від виси­хання.

У рослин є кілька видів покривних тканин. Листя і молоді зеле­ні стебла вкриті шкірочкою, яка складається з одного шару прозо­рих клітин. Прозорість покривної тканини дуже важлива, оскільки, захищаючи орган, шкірочка не перешкоджає потраплянню світла у клітини з хлоропластами, що лежать глибше. Захисні властивості шкірочки визначаються тим, що її клітини щільно зімкнені, зовніш­ня оболонка клітин потовщена, іноді вкрита воском. Це захищає органи від висихання і проникнення всередину грибків і бактерій, які спричиняють хвороби рослин. Проте рослина не може бути повністю відокремленою від повітря­ного середовища. їй постійно потрібен кисень для дихання клітин і вуглекислий газ для фотосинтезу. Крім того, рослина постійно ви­паровує воду. У рослині весь час повинен відбуватися газообмін. Шкі­рочка не перешкоджає цьому, оскільки в ній є спеціальні утворення для газообміну — продихи.

Продих — це щілина, оточена двома замикальними клітинами, які, на відміну від клітин шкірочки, мають бобоподібну форму. Про­дихи можуть відкриватися і закриватися. Замикальні клітини при цьому розходяться або зближуються. Під продихами розміщені між­клітинники, по яких повітря доходить до всіх клітин листка або мо­лодого стебла.

У багатьох рослин (особливо деревних) стебло вкрите іншою по­кривною тканиною — пробкою. Це багатошарова тканина. Клітини її щільно зімкнуті. їх живий вміст відмирає, порожнини клітин за­повнюються повітрям. Пробка — більш надійний захист для рослин, ніж шкірочка.

У деяких дерев (пробковий дуб) шар пробки може бути дуже тов­стим, до 20—30 см. Газообмін рослин, укритих пробкою, відбувається через сочевички. Сочевички — це розриви у пробці, через які повітря проникає всередину стебла.

Опорні, або механічні, тканини. Дуже розчленоване тіло рослини потребує опори. Підтримують і зміцнюють органи рослини опорні тканини. Характерною особливістю цих тканин є сильне потовщен­ня клітинних стінок, які забезпечують виконання їхніх функцій. Часто клітинні оболонки дерев'яніють і живий вміст клітини відми­рає. Клітини опорної тканини можуть мати витягнуту форму, тоді їх називають волокнами, але можуть бути й округлими. Проте в будь-якому разі клітинні оболонки цієї тканини дуже товсті.

Провідні тканини. У рослинах є два види провідних тканин. Один вид складається із судин і проводить воду та мінеральні речовини з коренів у листя. Цю тканину називають ксилемою. Другий вид складається із ситоподібних клітин, які проводять поживні речови­ни, що утворюються в листі під час фотосинтезу, вниз по рослині. Цю тканину називають флоемою. Судини утворюються з ряду клітин, які ростуть, витягуючись, їхні оболонки дерев'яніють, живий вміст від­мирає, а поперечні стінки руйнуються. Утворюються трубки, а на місці поперечних перегородок залишаються вузькі обідки, за якими можна визначити, що судини утворилися з ряду клітин. Ситоподібні клітини мають видовжену форму, що сприяє проведенню речовин. У поперечних клітинних оболонках утворюється багато дрібних отворів, що робить їх схожими на сито (звідси й назва клітин). Отвори полегшують про­ходження поживних речовин з однієї ситоподібної клітини в іншу.

Асиміляційні тканини здійснюють процес фотосинтезу, тому їх ще називають фотосинтезуючими тканинами. Їхні клі­тини мають округлу або трохи витягнуту форму. Вони зімкнені або мають міжклітинники. Асиміляційні тканини в основному розміщені в листках, але зелені клітини спостерігаються і в молодих стеблах.

Запасаючі тканини. У цих тканинах відкладаються про запас по­живні речовини, які утворилися в асиміляційних тканинах. Клітини цих тканин великі, іноді дуже великі.

Основна тканина. Клітини цієї тканини заповнюють проміжки між спеціалізованими тканинами. її клітини можуть бути великими або дрібними, з тонкими чи потовщеними оболонками, щільно зімкнени­ми або з міжклітинниками. Основна тканина в різних органах рослин може виконувати різні функції: асиміляційну, запасаючу, опорну. Рослинні тканини не існують самі по собі, вони об'єднуються в ор­гани, які, у свою чергу, об'єднані в цілісний організм. І вегетативні, і генеративні органи рослин складаються з різних тканин, залежно від того, які функції їм необхідно виконувати.

Ростуть усі тканини й органи рослин за рахунок твірних тканин, які ще називають меристеми. Вони тривалий час зберігають здатність до поділу. Важлива властивість клітин меристем полягає в тому, що вони дають початок спеціалізованим клітинам, які утворюють постійні тканини — покривні, основні, провідні, механічні, видільні.

Залежно від розподілу на тілі рослини, що формується, виділяють чотири види меристем. Верхівкові меристеми забезпечують ріст па­гонів і коренів у довжину. Бічні меристеми зумовлюють наростання стебел і коренів у товщину. Вставні, або інтеркалярні, меристеми тим­часово зберігаються у міжвузлях стебла і в основах молодих листків, забезпечуючи ріст цих ділянок, але потім перетворюються на постійні тканини. Раневі, або травматичні, меристеми виникають у місцях пошкодження рослини, де утворюють захисний калус. Шар захисної тканини, що утворюється на зрізі стеблового чи лист­кового черешка, зрізаного для розмноження, теж є калусом.

Регенерація у рослин може відбуватися на місці втраченої частини організму або на іншому місці. Наприклад, при відрізанні верхівки пагона починають посилено розвиватися бічні пагони.

Розмноження рослин черешками — це типовий випадок регенера­ції, при якому з невеликої вегетативної частини відновлюється ціла рослина.

Регенерація рослин лежить в основі однієї з форм вегетативного розмноження і має важливе значення для рослинництва, плодівни­цтва, лісівництва, декоративного садівництва.

 


Лекція №14

Тема: Обмін речовин та енергії у клітині. Сучасна клітинна теорія.

Мета:Ознайомити студентів зі специфікою енергетичного та пластичного обміну у клітині. Поповнити та закріпити отримані раніш знання про сучасну клітинну теорію. Розвивати увагу, вміння сконцентруватися. Сприяти формуванню пізнавального інтересу.

Методи: словесний, наочний.

План:

1 Метаболізм у клітині. 

2 Енергетичний обмін.

3 Пластичний обмін.

4 Кисень у життєдіяльності організмів.

5 Сучасна клітинна теорія.

 

 Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН: підручник, таблиці, малюнки.

 

Література:

1 Тагліна О.В. Біологія, 10 клас (рівень стандарту, академічний рівень). Підруч, для загальноосв. навч. закл.- Х.: Вид-во «Ранок», 2010. – 256 с.

2 Кучеренко М. Е., Вервес Ю. Г., Балан П.Г. та ін.. Загальна біологія, 10- 11 класи.- К.: Генеза, 1998, 2000, 2001.

3 Кучеренко М.Є. Загальна біологія. Підручник для 10 кл. Загальноосв. навч. закл. – К.: Генеза, 2005 р.

 

 


Кисневе дихання — основний етап у забезпеченні клітини енергі­єю. Він у 18 разів ефективніший за безкисневий етап. Енергетичний обмін в аеробних клітинах рослин, грибів і тварин відбувається однаково. Це свідчить про їх спорідненість.

Аеробні організми, або аероби, — це організми, які можуть жити й розвиватися лише за наявності в середовищі вільного кисню, який вони використовують як окисник.

До аеробних організмів належать усі рослини, більшість найпрості­ших і багатоклітинних тварин, майже всі гриби. Тобто значна частина відомих живих істот. У деяких тварин здатність існувати без кисню (анаеробіоз) спостерігається як вторинне пристосування.

Особливе місце серед аеробних організмів посідають організми, здатні до фотосинтезу, — рослини та ціанобактерії. Кисень, що вони виділяють, забезпечує розвиток усіх інших аеробних організмів.

Анаеробні організми, або анаероби, — це організми, які не потребу­ють кисню для нормальної життєдіяльності. Є облігатні (обов'язкові) анаеробні організми, які можуть існувати тільки за відсутності кисню і гинуть від зіткнення з ним. Це переважно бактерії. Але є й факуль­тативні анаероби, здатні рости в середовищі, де є кисень. До них на­лежать деякі бактерії та гриби, найпростіші, черви та інші організми.

Термін «анаероби» увів Луї Пастер, який у 1861 р. відкрив бактерії маслянокислого бродіння.

Облігатні анаероби здійснюють азотфіксацію в кореневих бульбоч­ках бобових рослин або у ґрунті, розщеплюють клітковину в кишеч­никах жуйних тварин. Вони тільки частково розкладають рослинні залишки, утворюючи торф. Процеси розкладання субстрату анаероб­ними організмами називають бродінням, гниттям тощо.

Пластичний обмін (анаболізм, асиміляція) — один із виявів обміну речовин, який охоплює процеси синтезу амінокислот, моносахаридів, жирних кислот, нуклеотидів, полісахаридів, макромолекул білків, нуклеїнових кислот.

Пластичний обмін — синтез власних органічних сполук з отрима­них поживних речовин, відбувається з використанням енергії, отри­маної під час окиснення. Процес відбувається у три етапи.

На першому етапі йде синтез проміжних сполук із низькомолеку­лярних речовин.

На другому етапі здійснюється синтез «будівельних блоків» із про­міжних сполук.

На третьому етапі відбувається синтез макромолекул білків, нукле­їнових кислот, полісахаридів, жирів із «будівельних блоків».

У результаті пластичного обміну синтезуються властиві організму білки, жири, вуглеводи, які, у свою чергу, ідуть на створення нових клітин, органів, міжклітинної речовини. Прикладом пластичного обміну є біосинтез білків, який ви вивчали раніше.

Значення пластичного обміну полягає у забезпеченні клітини буді­вельним матеріалом для створення клітинних структур і органічними речовинами, які використовуються в енергетичному обміні.

Клітина є елементарною структурно-функціональною одиницею живого. Уперше це встановили Маттіас Шлейден і Теодор Шванн, як і є засновниками клітинної теорії. У своїй роботі «Мікроскопічні дослідження про відповідність у структурі й рості тварин і рослин», написаній у 1839 р., Т. Шванн так сформулював основні положення клітинної теорії:

1. Усі організми складаються з однакових частин — клітин; вони утворюються і ростуть за одними й тими самими зако­нами.

2. Загальний принцип розвитку для елементарних частин орга­нізму — утворення клітин.

3. Кожна клітина в певних межах є індивідуумом. Але ці інди­відууми діють спільно, так що виникає гармонійне ціле. Усі тканини складаються із клітин.

4. Процеси, які виникають у клітинах рослин, можуть бути зведені до таких: 1) виникнення нових клітин; 2) збільшен­ня розміру клітини; 3) перетворення клітинного вмісту на потовщення клітинної стінки.

М. Шлейден і Т. Шванн помилково вважали, що клітини в організ­мі виникають із первинної неклітинної речовини. Пізніше, у 1859 р., Рудольф Віхров сформулював одне з найважливіших положень клі­тинної теорії: «Будь-яка клітина походить з іншої клітини... Там, де виникає клітина, їй повинна передувати клітина, подібно до того, як тварина походить тільки від тварини, а рослина — тільки від рос­лини».

Клітинна теорія розвивалася. У межах цієї теорії був сформульова­ний висновок про те, що клітина — це не лише одиниця певної струк­тури, а й основа розвитку багатоклітинного організму, основа для перебігу фізіологічних і біохімічних процесів в організмі. Біохімічні дані дозволили зробити висновок про подібність хімічного складу всіх клітин і ще раз підтвердили єдність усього органічного світу.

Сучасна клітинна теорія включає такі положення:

1. Клітина — основна одиниця будови й розвитку всіх живих організмів, найменша одиниця живого.

2. Клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні за своєю будовою, хімічним складом, основними про­явами життєдіяльності й обміну речовин.

3. Розмноження клітин відбувається шляхом їх поділу, і кож­на нова клітина утворюється в результаті поділу материн­ської клітини.

4. У складних багатоклітинних організмах клітини спеціалізо­вані за виконуваними функціями й утворюють тканини; із тканин складаються органи, які нерозривно взаємопов'я­зані й підпорядковані нервовим і гуморальним системам ре­гуляції.

Дослідження клітини тривають, але теоретичною основою для них, як і раніше, є клітинна теорія. Клітинна теорія — одне з найважли­віших узагальнень біологічної науки.

Обмін речовин та енергії у клітині називають також метаболізмом. Метаболізм здійснюється не лише на клітинному рівні, а й на тка­нинному й організмовому рівнях. Він забезпечує постійність внут­рішнього середовища клітини й організму в безперервно змінюваних умовах існування. Така постійність називається гомеостазом.

Обмін речовин складається із двох взаємопов'язаних і взаємоза­лежних процесів. Це процеси дисиміляції, у яких відбувається роз­щеплення органічних речовин і виділена енергія використовується для утворення АТФ, і процеси асиміляції, в яких енергія АТФ ви­трачається на синтез власних необхідних для організму речовин

                                   Обмін речовин і енергії = метаболізм

     Зовнішній обмін                                     Внутрішній обмін

 

Поглинання і виділення речовин

 

  Пластичний обмін = асиміляція Енергетичний обмін =дисиміляція

 

 Сукупність процесів син­тезу складних органічних речовин із простих (супроводжується поглинанням енергії)

 

Сукупність процесів розщеплення складних речовин до простих (супроводжується виділенням енергії)

 

Процеси дисиміляції називають також катаболізмом та енерге­тичним обміном, а процеси асиміляції — анаболізмом і пластичним обміном. Так багато синонімів щодо того самого поняття виникло тому, що реакції обміну речовин вивчали вчені різних біологічних спеціальностей: біохіміки, фізіологи, молекулярні біологи, цитологи, генетики. Проте всі назви прижилися й активно використовуються науковцями.

Енергетичний обмін (катаболізм, дисиміляція) — це сукупність реакцій розщеплення складних органічних сполук до більш простих молекул із виділенням енергії. Частина цієї енергії йде на синтез молекул АТФ, багатих на енергетичні зв'язки. Розщеплення органічних речовин здійснюється в цитоплазмі без участі кисню і в мітохондріях за участю кисню.

Енергетичний обмін відбувається поетапно.

На підготовчому етапі під впливом ферментів полісахариди роз­щеплюються на моносахариди, жири розщеплюються до гліцерину і жирних кислот, білки — до амінокислот, нуклеїнові кислоти — до нуклеотидів. При цьому виділяється незначна кількість енергії, яка розсіюється у вигляді тепла.

Безкисневий етап (анаеробне дихання, або гліколіз) — моноступінчасте розщеплення глюкози без участі кисню. Речовини, що утворилися на підготовчому етапі,— глюкоза, гліце­рин, органічні кислоти, амінокислоти та ін.— починають свій подаль­ший розпад. Це складний багатоступінчастий процес. Він складаєть­ся з низки послідовних ферментативних реакцій.

Енергія, що вивільняється під час реакцій гліколізу, не вся пе­реходить у тепло. Частина її іде на синтез двох багатих на енергію фосфатних зв'язків. При розпаданні однієї молекули глюкози під час гліколізу і спиртового бродіння утворюються дві молекули АТФ. Таким чином клітина зберігає 40 % енергії.

Етап кисневого розщеплення, або дихання.

              Кисневе дихання — етап аеробного дихання, або кисневого роз­щеплення, який відбувається на кристах мітохондрій. На цьому етапі речовини попереднього етапу розщеплюються до кінцевих продуктів розпаду — води й вуглекислого газу. У результаті роз­щеплення двох молекул молочної кислоти утворюються 36 мо­лекул АТФ.

 


Лекція № 15


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 26; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!