Форми організації фізкульт.-спорт. роботи у навч. та поза навч. час



Лекція №3

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ОЗДОРОВЧОЇ РОБОТИ Зі СТУДЕНТАМИ

ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ (3 к)

План лекції

 

Вступ

1. Мета, завдання та напрями фізичного виховання студентів

2. Форми організації фізкультурно-спортивної роботи у навчальний та поза навчальний час

3. Діяльність кафедр і спортивних клубів ВНЗ.

4. Організація фізкультурно-оздоровчої і спортивно-масової роботи в студентських таборах

Підсумок

 

Література

 

1. Проект Закону України “Про внесення змін до Закону України ”Про фізичну культуру і спорт” (нова редакція)

2. Державна програма розвитку фізичної культури і спорту на 2007-20011 роки.

3. Дехтяр В.Д., Сущенко Л.П. Фізичне виховання студентів вищих навчальних закладів. – К.: ПП “Екмо”, 2005. – 214 с.

4. Жданова О.М. Управління фізичною культурою: Навч. посібник.-Львів: Вільна Україна, 1996. –127с.

5. Холодов Ж.К., Кузнецов В.С. Теория и методика физического воспитания и спорта: Учеб. пособие для студ. ВУЗов. –М.: Изд. центр «Академик», 2001. - 480с.

6. Канішевський С.М. Науково-методичні та організаційні основи фізичного самоудосконалення студентства. –К.: ІЗМН, 1999. –270с.

7. Массовая физическая культура в вузе. /Пор ред В.А.Маслякова и В.С.Матяжова. – М.: Высшая школа, 1991. - 240с.

 

 


Вступ

 

В Законі України “Про ФКіС” висвітлено орг. засади фізкульт.-озд. діяльності у навч.-виховній сфері. ФВ у вищих навч. закладах (ВНЗ) включає:

Ø навчальні заняття;

Ø факультативні заняття;

Ø фізичні вправи в режимі дня;

Ø тренувальні заняття в секціях спортклубів;

Ø масові фізкультурно-спортивні заходи

 

У лекції піде мова про ФОР зі студентами, які навч. у ВНЗ різного рівня акредитації. Класифікація ВНЗ за рівнями акредитації проводиться згідно “Положення про держ. вищий заклад освіти” (пост. КМ України від 5.09. 96 р.):

· 1 рівня акред. – технікуми та училища, які готують фахівців на основі повної заг. серед. освіти і базової заг. серед. освіти кваліфікац. рівня “мол. спеціаліст”;

· 2 рівня акредитації – коледжі, які готують фахівців на основі повної заг. середньої освіти кваліфікац. рівня молодший “спеціаліст” та “бакалавр”;

· 3-4 рівня акр. – університети, академії, інститути, які готують фахівців на основі повної заг. сер. освіти кваліфікац. рівня “бакалавр”, “спеціаліст”, “магістр”.

 

Інформація про орг. засади ФОР у ВНЗ багато в чому буде нагадувати вже почуте на попередній лекції. Це не випадково тому, що підсистема ВЗО є логічним продовженням попередньої освітньої підсистеми, а запорукою єдності підсистем є тісні зв’язки, які, зокрема, забезпечуються єдністю орг. засад.

ФОД студентів відбувається у тісному взаємозв’язку із ФВ (є його складовою), а осн. формою проведення роботи є заняття у розкладі. Тобто виконується положення про обов’язковість занять для всіх студентів.

Слід зазначити, що не в усіх зарубіж. країнах діє таке положення. Н-д у США, ФВ не є для студентів обов’язковою навч. дисципліною. У більшості університетів США ФВ здійснюється на основі вільного вибору виду спорту. Відповідно, спорт. заняття відбув. у вільний від осн. навч. навантаження час.

В інш. країнах, н-д Польщі та Норвегії, студент самостійно вибирає навч. матеріал для вивчення, тобто спостерігається демократичний підхід до програмування ФВ у вищій школі.

Матеріал сьогоднішньої лекції переконає вас в тому, що ВНЗ України ведуть пошук нових орг. форм роботи, але традиційні також збереглися.

Мета, завдання та напрями ФВ студентів

Метою ФВ студентів є сприяння вищій школі у підготовці інтелігентних, високоосвічених, здорових, гармонійно розвинених, компетентних у обраній спеціальності фахівців з високою творчою і громадською активністю, готових до довголітньої високопродуктивної праці і захисту інтересів держави.

В процесі ФВ студентів вирішуються такі основні завдання:

1. Набуття студентами знань науково-практ. основ ФК та ЗСЖ, ролі фізк. занять у розвитку особистості та підготовки її до професійної діяльності.

2. Формування мотиваційно-ціннісного ставлення до ФК, ЗСЖ, фіз. самовдосконалення і самовиховання потреби в регуляр. заняттях фіз. вправами;

3. Оволодіння системою практичних вмінь та навиків самостійних занять фіз. вправами впродовж всього життя, основ сімейного ФВ.

4. Забезпеч. заг. та проф.-прикл. фіз. підготовки до майбутньої професії.

5. Набуття досвіду творчого використання фізк.-спорт. діяльності для досягнення життєвих і професійних цілей.

 

Для вирішення зазначених завдань ФВ студентів вкл. такі напрями:

1. Загально підготовчий – забезпечує фіз. підготовку студентів та її утримання на рівні вимог державних програм.

2. Спортивний – забезпечує систематичні заняття одним із видів спорту.

3. Професійно-прикладний – сприяє застосуванню засобів ФВ в системі наукової організації праці при підготовці за обраною спеціальністю;

4. Гігієнічний – передбачає використання засобів ФВ для відновлення працездатності та зміцнення здоров’я.

5. Оздоровчо-рекреаційний – використання засобів ФВ для зміц. здоров’я при організації відпочинку та культурного дозвілля у вихідні дні, період канікул.

6. Лікувальний – забезпечує зміцн. здоров’я в цілому або відновлення окремих функцій організму після хвороби.

 

Для проходження обов’язкового курсу ФВ у кожному ВЗО студенти розподіляються за станом здоров’я на мед. групи: основну, підготовчу та спеціальну. До основної мед. групи відносять тих, які не мають відхилень у стані здоров’я і добре фізично підготовлені. До підготовчої - тих, які не мають відхилень у стані здоров’я, але фізично слабо підготовлені. До спец. мед. - тих, які мають відхилення у стані здоров’я (як правило, хронічні захворювання).

Названі групи входять до складу навч. відділень: основного, спеціального та спортивного. Розподіл відбувається на початку навч. року.

До основного навч. відділення зарах. студенти, які віднес. до основної і підготовчої мед. груп. До спеціального навч. відділення зарах. студенти, віднес. до спец. мед. групи. До спортивного навч. відділення (навч. групи за видами спорту) зарах. студенти осн. мед. групи, які мають хорошу заг. фізичну і спорт. підготовку і бажання займ. видом спорту та підвищувати свою майстерність.

 

Форми організації фізкульт.-спорт. роботи у навч. та поза навч. час

 

ФВ у ВНЗ проводиться впродовж всього періоду навчання в режимі навчальної роботи та у поза навчальний час.

Під формами занять фіз. вправами розуміють способи організації навч.-вих. процесу, кожний із яких характеризується визначеним типом взаємодії викладача (тренера) і студентів, а також відповідними умовами занять.

В режимі навчальної роботи мають місце дві форми організації: навчальні заняття і факультативні заняття.

Навч. заняття проводяться у ВНЗ різного рівня акредитації різну кількість годин. Як правило, заняття у розкладі бувають тільки на молодших курсах. В ВЗО 1-2 рівнів акред. – 3 год. на тиждень, 3-4 рівнів акред. – 4 год. на тиждень. В сучасних ВЗО зміст обов’язкових фізкульт. занять може визначати сам навч. заклад. Тому ми є свідками того, що в окремих навч. закладах відмовилися від традиц. змісту занять у розкладі, а пропонують свої варіанти його визначення..

На старших курсах проводяться факультативні заняття в обсязі 2-4 год. на тиждень, які є продовженням навч. занять. На цих заняттях удосконалюється фіз. підготовка студентів в обсязі вимог програмних нормативів, поглиблюється проф.-прикладна фіз. підготовка, проводиться підготовка студентів до громадської фізк.-спорт. діяльності.

 

ФВ студентів в поза навчальний час проводиться в наступних формах:

1. Фіз. вправи в режимі навч. дня: ранкова гімнастика, фізкультпаузи (ФП), додаткові заняття та ін.

    ФП проводяться після 4 год. аудитор. або практич. занять і тривають 8-10 хв.

       Додаткові заняття (інд. або групові) проводяться викладачем за потребою, з метою підготовки студентів до здачі залікових норм і вимог навч. програми з ФВ.

    Фіз. вправи в режимі навч. дня викон. функцію активного відпочинку.

 

2. Організовані заняття у спорт. секціях, клубах за інтересами, групах заг. фіз. підготовки, аеробіки, шейпінгу, під керівництвом спеціаліста з ФВіС.

3. Самостійні заняттяфіз. вправами у вільний від навчання час проводяться на основі добровільності (за бажанням). Вони можуть проходити в будь-яких умовах, в різний час і присвячуватись виконанню завдань викладача, тренера або провод. за самостійно складеним планом.

4. Масові фізк.-спорт.заходи - проводяться в вихідні дні впродовж навч. року і під час канікул. Це спорт. вечори, спартакіади з участю збірних команд фак-тів, масові кроси і естафети, змагання різного рівня, турпоходи та ін.

5. Заняття в озд.-спорт. таборах в період зимових і літніх студ. канікул, котрі забезпечують відновлювально-озд., загартовуючий і розвиваючий ефекти.

Форми, які мають місце у режимі навч. роботи та у поза навч. час, повинні забезпечувати 8-10 год. на тиждень загального обсягу РА студенті.

Всі названі вище форми занять організують і проводять колективи спеціалізованих кафедр і СК.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 20; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!