Шкідливі речовини у повітрі робочої зони



ТЕМА 3

Гігієна праці та виробнича санітарія

План

1. Загальні поняття про умови праці

2. Повітря робочої зони

3. Шкідливі речовини у повітрі робочої зони

4. Освітлення виробничих приміщень

5. Шум, вібрація, ультразвук та інфразвук

6. Захист від іонізуючих випромінювань і електромагнітних полів

Загальні поняття про умови праці

Людина, що працює, проводить на виробництві значну частину свого життя. Тому для її нормальної життєдіяльності в умовах виробництва треба створити санітарні умови, які б дали змогу їй плідно працювати не перевтомлюючись та зберігаючи своє здоров’я. Для цього треба, щоб енергетичні витрати при праці, компенсувалися відпочинком та умовами оточуючого середовища. Ці умови створюються забезпеченням для працюючого:

- зручного робочого місця;

- чистого повітря;

- захисту від дії шкідливих речовин та випромінювань, що можуть потрапити в робочу зону;

- нормованої освітленості;

- захисту від шуму та вібрацій;

- засобами безпеки при роботі з травмонебезпечним обладнанням;

- робочим одягом та різними засобами індивідуального захисту (за необхідності);

- побутовими приміщеннями та спеціальними службами, що призначені створювати безпечні та нормальні санітарні умови праці.

- медичного обслуговування та санітарно-профілактичними заходами, що призначені для збереження здоров’я.

Санітарними нормами та нормами безпеки передбачено величини приміщень. Для прикладу, ділянка виробничого приміщення на одного робітника 4,5 м², об’єм виробничого приміщення на одного робітника 15м³, висота від пола до перекриття 3м.

Параметри повітря у виробничих приміщеннях повинні відповідати санітарним нормам та ГОСТу «Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху робочей зоны».

Санітарні вимоги до забруднення повітря робочої зони, випромінювань, освітленості, забезпечення спецодягом та засобами індивідуального захисту, забезпечення побутовими приміщеннями та спеціальними службами, що створюють нормальні умови для праці та інші відомості наводяться в нормативних документах, ГОСТах, ДНАОПах, санітарних нормах, будівельних нормах та інших нормативних документах, що обов’язкові для виконання всіма підприємствами, установами і організаціями на території України.

 

Повітря робочої зони

Людина під час праці витрачає енергію, яку накопичив її організм за рахунок харчування. Інтенсивність витрат енергії залежить від характеру та інтенсивності праці, а також від параметрів оточуючого середовища і, в першу чергу, від стану повітря в приміщенні. Стан повітря робочої зони в виробничому приміщенні називають мікрокліматом.

Мікроклімат приміщень визначається за такими параметрами, як:

- температура повітря в приміщенні, oC;

- відносна вологість повітря, %;

- рухливість повітря, м/с;

- тепловим випромінюванням, Вт/м³.

Всі ці параметри поодинці, а також у комплексі впливають на фізіологічну функцію організму – його терморегуляцію і визначають самопочуття. Тривалий вплив високої температури в поєднанні зі значною вологістю може призвести до накопичення теплоти в організмі, при якому температура тіла піднімається до 38-40  oC, збільшується частота пульсу до 140-180 ударів на хвилину, підвищується артеріальний кров’яний тиск, у деяких випадках можливий тепловий удар, тобто гіпертермія (перегрівання організму).

За зниженої температури, значної рухливості та вологості повітря виникає переохолодження організму (гіпотермія) на 10%-20% посилюється обмін речовин. Щодо розумової праці, то значне тепловиділення характерне для таких їх видів, які супроводжуються емоціями. Особливо воно проявляється при розумових навантаженнях, вирішенні складних, відповідальних завдань.

Мікроклімат виробничих приміщень нормується залежно від теплових характеристик виробничого приміщення, категорії робіт щодо важкості та пори року.

Головним нормативним документом, що визначає параметри мікроклімату виробничого приміщення є ГОСТ 12.1.005-88 «Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны».

Оптимальні мікрокліматичні умови – це такі умови праці, за котрих має місце найвища працездатність і хороше самопочуття.

Згідно з результатами досліджень людина є працездатною і добре почувається, якщо температура навколишнього повітря не виходить за межі 18-20 0С, відносна вологість 40-60%, швидкість руху повітря – 0,1-0,2 м/с.

Для визначення температури в виробничих приміщеннях використовуються термометри та термопари, швидкість руху повітря в приміщенні вимірюють анемометрами, для реєстрації атмосферного тиску використовують барометри, відносну вологість повітря визначають гігрометрами.

Заходи та засоби нормалізації параметрів мікроклімату:

1. Удосконалення технологічних процесів та устаткування;

2. Раціональне розміщення технологічного устаткування;

3. Автоматизація та дистанційне управління технологічними процесами;

4. Раціоналізація режимів праці та відпочинку;

5. Застосування теплоізоляції устаткування та захисних екранів;

6. Використання засобів індивідуального захисту.

 

Шкідливі речовини у повітрі робочої зони

Оточуюче нас повітря (атмосфера) є найважливішим фактором забезпечення нашого життя. Тому можна констатувати, що для створення здорових і безпечних умов праці потрібно мати гігієнічне нормування шкідливих речовин у повітрі, надійні способи визначення їх концентрації, сучасне технічне та організаційне забезпечення їх знешкодження.

Згідно з рекомендаціями Спілки німецьких інженерів чисте повітря має такий склад: N2-78,1%, O2-20,93%, Ar-0,93%, СО2-0,03-0,04%, Кr-0,0001%, Ne-0.0005%.

Чистим вважається повітря, не забруднене твердими, рідкими чи газоподібними речовинами і газами, які змінюють його природний склад. Концентрація забруднюючих речовин наводиться та розраховується в одиницях маси, яка міститься в одиниці об’єму повітря (мг/м³).

Тверді, рідкі або газоподібні речовини будь-якого роду і походження, що потрапляють у повітря і змінюють його природній склад називаються емісіями. Емісії – це забруднення техногенного походження.

В сучасній техніці застосовується безліч речовин, які можуть потрапляти в повітря, і становити небезпеку здоров’ю людини. По токсичності дії шкідливі речовини поділяються на:

- кров’яні отрути, які взаємодіють з гемоглобіном крові і гальмують його здатність до приєднання кисню (оксид вуглецю, бензол, сполуки ароматичного ряду та ін.);

- нервові отрути, які викликають збудженість нервової системи, її виснаження, руйнування нервових тканин (наркотики, спирти, сірчаний водень, кофеїн та ін.);

- подразнюючі отрути, що вражають верхні дихальні шляхи та легені (аміак, сірчаний газ, пари кислот, оксиди азоту, ароматичні вуглецеві водні та ін.);

- пропалюючи і подразнюючі шкіру і слизову оболонку (сірчана, соляна та азотна кислоти, луги);

- печінкові отрути, дія яких супроводжується зміною та запаленням тканин печінки (спирти, дихлоретан, чотирихлористий вуглець);

- алергени, що змінюють реактивну спроможність організму (алкалоїди та ін.);

- канцерогени, що спричиняють створення злоякісних пухлин (3,4-бензопірен, кам’яновугільна смола).

Залежно від ступеню токсичності, фізико-хімічних властивостей, шляхів проникнення в організм, санітарні норми встановлюють гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин в повітрі робочої зони виробничих приміщень, перевищення яких недопустимо.

Гранично допустимою концентрацією (ГДК) шкідливої речовини в повітрі робочої зони вважається така концентрація, вплив якої на людину в разі її щоденної дії не призводить до зниження працездатності чи захворювання в період трудової діяльності та у наступний період життя, а також не справляє негативного впливу на здоров’я нащадків.

У державних стандартах наведено більше 700 речовин, для яких встановлені значення ГДК.

Існує багато різних способів та заходів, призначених для підтримання чистоти повітря виробничих приміщень у відповідності до вимог санітарних норм. Всі вони зводяться до конкретних заходів:

1. Запобігання проникненню шкідливих речовин у повітря робочої зони за рахунок герметизації обладнання, ущільнення з’єднань, люків та отворів, удосконалення технологічного процесу.

2. Видалення шкідливих речовин, що потрапляють в повітря робочої зони, за рахунок вентиляції, аспірації або очищення;

3. Застосування засобів захисту людини.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!