Редагування та форматування діаграм



Графічне представлення даних В EXCEL

Мета лекції: розглянути основні типи діаграм електронної таблиці Microsoft Excel та їх призначення. Ознайомитися з технологією створення, редагування та форматування діаграм.

 

Питання лекції:

1  Призначення, основні поняття та типи діаграм.

2  Технологія створення діаграм.

3  Редагування та форматування діаграм.

4  Інтерполювання даних за допомогою діаграм.

 

Призначення, основні поняття та типи діаграм

Основні поняття діаграм  

Електронна таблиця Excel має потужний засіб для побудови діаграм різних типів. Таку форму використовують для ілюстрації функціональної залежності однієї величини від іншої або для порівняння двох і більше величин, а також з метою виявлення тенденції зміни якого-небудь параметра в часі, відображення відсоткового вмісту ряду компонентів у деякому об’єкті.

Діаграма – це графічний спосіб представлення даних.

Діаграму можна розмістити на окремому листі або на тому самому листі, де знаходяться і дані, на основі яких вона побудована. За допомогою діаграм можна дати початковий аналіз інформації, розміщеної в таблиці.

Кожна діаграма пов’язана з таблицею значень або інформаційною таблицею.

 

Інформаційна таблиця – це сукупність комірок робочої книги, які використовуються для побудови діаграми.

 

Рядок даних – відображення значення одного рядка стовпчика таблиці на діаграмі.

 

Маркер – відображення кожної комірки на діаграмі.

Маркером може бути точка на графіку, сегмент круга, стовпчик гістограми та інші залежно від типу діаграми.

Сукупність маркерів одного кольору відображає один рядок. Елементи діаграми показані на рис. 8.1. Діаграма російськомовна.

 

Призначення діаграм

Більшість діаграм упорядковують дані щодо вертикальної осі (осі у) та горизонтальної (осі х) осей. Ці осі аналогічні рядкам і стовпчикам. Як на робочому листі дані розміщуються по рядках і стовпчиках, так і на діаграмі вони орієнтуються по горизонтальній та вертикальній осям.

Вісь у називається віссю значень (або віссю рядів даних). Ця вісь відображає значення залежних змінних. Вісь х – це вісь категорій і відображає значення незалежних змінних.

За замовчуванням значень рядки таблиці утворюють ряд даних, а значення стовпчиків – категорію.

 Поряд із діаграмою може бути розміщена легенда.

Легенда – це таблиця, яка пояснює, якого кольору ряд даних і що визначає (відображає) цей ряд на діаграмі.

Крім того, на діаграмі можуть бути інші надписи (відображення частки входження кожного показника, підписи осей тощо).

При побудові діаграм вони можуть бути розміщені на окремо­му листі або поряд з таблицею даних. Зауважимо, що в другому ви­падку потрібно уважно здійснювати друк даних робочого листа. Якщо ді­аграма, яка розміщена на листі, буде виділеною, то друкуватиметься лише діаграма, збільшена пропорційно до розмірів листа. Щоб над­рукувати діаграму разом з таблицею та іншою інформацією з листа, необхідно переконатися, що діаграма не виділена!

Під час друку діаграми, що знаходяться поряд із даними, разом із даними необхідно переконатися, що діаграма не виділена, інакше буде надрукована сама діаграма пропорційно до розмірів листа (рис. 8.1).

Рисунок 8.1 - Елементи площинної діаграми

Типи діаграм

Стандартні діаграми бувають такі:

· гістограма;

· лінійчата;

· графік;

· кругова діаграма;

· кільцева діаграма;

· діаграма з областями;

· точкова діаграма.

У таблиці 8.1. подані основні типи діаграм та їх вигляд.

Таблиця 8.1 - Типи діаграм

Вигляд Тип діаграми Опис
Гістограма Тип, що використовується за замовчуванням. Показує зміну даних за певний період часу та ілюструє співвідношення окремих значень даних. Категорії розміщуються по горизонталі, а значення - по вертикалі. Завдяки цьому приділяється більша увага змінам у часі. Підтипи: звичайна, гістограма з нагромадженням, нормована на 100%, їхні об'ємні варіанти
Лінійна Нагадує гістограму, у якій категорії розміщуються по вертикалі, а значення - по горизонталі. Завдяки цьому приділяється більша увага зіставленню значень, і менше - змінам у часі. Підтипи: звичайна, лінійна діаграма з нагромадженням, нормована на 100%, їхні об'ємні варіанти
Графік Відбиває тенденції зміни даних за певні проміжки часу
Кругова Показує не стільки абсолютну величину кожного елемента ряду даних, скільки його внесок у загальну суму. На круговій діаграмі може бути представлений тільки один ряд даних

Продовження табл. 8.1, аркуш 2

Вигляд Тип діаграми Опис
Точкова Відображає взаємозв'язок між значеннями декількох рядів чисел. Часто використовується для подання даних наукового характеру. При підготовці даних варто розташувати в одному рядку (або стовпці) всі значення змінної Х, а відповідні значення У - у суміжних рядках (або стовпцях)
З областями Підкреслює величину зміни протягом певного періоду часу, показуючи суму введених значень. Також відображає внесок окремих значень у загальну суму
Кільцева Показує внесок кожного елемента в загальну суму, але на відміну від кругової діаграми може містити кілька рядів даних. Кожне кільце представляє окремий ряд даних

 

Технологія створення діаграм

 

Загальні положення

Розглянемо спосіб побудови діаграми з використанням майстра діаграм. Перед запуском Майстра діаграм потрібно виділити на ро­бочому листі комірки, дані яких необхідно представити на діагра­мі. Виділений діапазон повинен містити комірки з назвами рядків і стовпців, які пізніше будуть використані як мітки осей і в ле­генді діаграми.

При створенні діаграми можна використати дані, розміщені в несуміжних комірках. Для виділення таких комірок потрібно виділяти їх по черзі, утримуючи натиснутою клавішу Ctrl.

Після виділення таблиці натискають кнопку Мастер диаграмм на панелі інструментів або користуються меню Вставка - Диаграмма .

Викликати Майстра діаграм можна і не виділивши попередньо інформаційну таблицю. Це можна буде зробити на другому кроці роботи Майстра діаграм. Однак рекомендується завчасно виділити всі потрібні дані. Це спростить подальшу роботу при оформленні діаграми.

 

2.2 Перший крок Майстра діаграм

На першому кроці роботи Майстра діаграм вибирають тип діа­грами (рис. 8.2). У даному вікні є дві вкладки Стандартные та Нестандартные.

У полі Тип диаграммы вибирається тип діаграми, в полі Вид – її фор­мат (спосіб представлення).

У більшості типів діаграм перший стовпчик поля Вид – це види (об'ємні або плоскі зображення), коли дані різних рядів представле­ні окремими точками даних (стовпчиками, пірамідами, областями тощо) різних кольорів. Другий стовпчик поля Вид - це так звані типи «з накопиченням», в яких точки різних рядів даних відображаються на одному об'єкті (стовпчику, піраміді, області), але різного кольору. Третій стовпчик поля Вид відповідає «нормалізованим» типам діа­грам, коли відображається відсоток входження окремої точки даних кожного ряду в певному абсолюті - нормі.

Рисунок 8.2 - Перший крок роботи Майстра діаграм

Можна натиснути кнопку Готово і створення діаграми завер­шиться, діаграма матиме встановлені за замовчуванням параметри. При використанні наступних кроків параметри, встановлені при автоформатуванні, можна змінити на власний розсуд.

 

2.3 Другий крок Майстра діаграм

Для переходу до наступного кроку натискаємо Далее. На екра­ні з'явиться вікно другого кроку роботи Майстра діаграм (рис. 8.3). Якщо було заздалегідь вибрано діапазон даних, на основі яких будуємо діагра­му, то буде відображено попередній вигляд діаграми вибраних типу і формату.

У полі Диапазон відображаються адреси комірок, які утворюють інформаційну таблицю. Якщо інформаційну таблицю не було виді­лено, то, використавши кнопку в кінці поля Диапазон , можна виді­лити потрібні комірки.

Перемикачі строках та столбцах поля Ряды в дозволяють змінити орі­єнтацію даних. При використанні перемикача строках рядами даних бу­дуть значення рядків інформаційної таблиці. При використанні переми­кача столбцах рядами даних є стовпці інформаційної таблиці. У разі, якщо інформаційна таблиця була правильно виділена перед початком роботи Майстра діаграм, орієнтація даних за замовчуванням встановиться правильно.

Вкладка Ряд цього вікна призначена для додавання та видалення рядів даних, а також для завдання підписів до рядів та до осі х. На цій вкладці потрібно переконатися, що перелік рядів даних, включених до діаграми, не містить зайвих (наприклад, до рядів даних не можна віднести нумерацію рядків таблиці).

Використовуючи кнопки Добавить та Удалит ь, можна додати чи видалити ряди даних. Поле Подпись оси X дозволяє задати написи, які будуть розміщені на осі х.

Рисунок 8.3 - Другий крок роботи Майстра діаграм

 

2.4 Третій крок Майстра діаграм

На третьому кроці роботи Майстра діаграм задаються параметри форматування діаграми (рис. 8.4). Вікно Параметры диаграммы містить кіль­ка вкладок, у кожній з яких визначається вигляд того чи іншого еле­мента діаграми. Вкладка Заголовки дозволяє задати назву діаграми та заголовки її осей. На вкладці Оси вказується режим відображення міток на осях діаграми. Як мітки осі х можна використовувати назви категорій або значення часу. В другому випадку ціна поділки осі х буде дорівнювати певному проміжку часу. Такий тип міток за­стосовується автоматично, якщо дані, на основі яких побудована діа­грама, мають формат дати.

Вкладка Линии сетки служить для нанесення на діаграму масш­табної сітки. Сітка може мати великий або малий крок.

На вкладці Легенда користувач може вказати, чи потрібна на діаграмі легенда. Використання легенди дозволяє значно покращити інформативність діаграми, тому рекомендується її залишати.

Якщо потрібно, щоб поряд із маркером даних на діаграмі відо­бразилося відповідне значення, використовують вкладку Подписи данных . Коли вибрано перемикач категория , то поряд з кожним маркером виводиться назва відповідної йому категорії. Якщо ви­брати перемикач доля, кожний маркер буде містити поряд із со­бою мітку, яка вказує процентне співвідношення даного значення і суми всіх значень (цей перемикач активний лише для кругових діаграм).

Рис. 8.4 - Третій крок роботи Майстра діаграм

 

Іноді поряд із діаграмою потрібно розмістити таблицю, яка міс­тить значення, на основі яких побудовано діаграму. У цьому разі використовують вкладку Таблица данных. При активізації переми­кача ключ легенды поряд з назвами рядів даних у таблиці з'явиться значок, який показує, як саме даний ряд позначено на діаграмі.

 

2.5 Четвертий крок Майстра діаграм

На останньому кроці роботи Майстра діаграм задається розміщен­ня діаграми на окремому робочому листі або на листі з таблицею (рис. 8.5).

Рисунок 8.5 - Четвертий крок роботи Майстра діаграм

 

Завершення роботи Майстра діаграм відбувається натисненням на кнопку Готово.

Створена діаграма з'явиться на робочому листі (рис. 8.6).

Рисунок 8.6 - Створена діаграма

Побудова графіка функції

Побудувати графік функції  на інтервалі від  до  з кроком .

Спочатку необхідно обчислити значення функції  на зазначеному інтервалі із заданим кроком. Крок задається за допомогою арифметичної прогресії.

Для побудови графіка функції Y(X) необхідно виділити комірки зі значенням Y та викликати Мастера функций (рис. 8.7).

 

 

Рисунок 8. 7 - Виклик Майстра діаграм та вибір графіка

Потім необхідно натиснути на кнопку Далее і перейти до другого кроку налаштування Мастера диаграмм , де знову необхідно натиснути кнопку Далее (рис. 8.8).

Рисунок 8.8- Другий крок

Рисунок 8.9 - Третій крок

Потім на третьому кроці Мастера диаграмм (рис. 8.9) необхідно вибрати вкладку Линии сетки та поставити прапорці в полях основные линии для обох осей (X та Y). Потім вибрати вкладку Заголовки та здійснити підписи заголовків (рис. 8.10).

Рисунок 8.10 - Підпис заголовків графіка

Потім знову натиснути на кнопку Далее, після чого переходимо до четвертого кроку налаштування Мастера диаграмм (рис. 8.11). На цьому етапі побудови Майстра діаграм необхідно вибрати місце розміщення діаграми та натиснути на кнопку Готово. Після чого з’явиться графік функції Y(X) (рис. 8.12).

Рисунок 8.11 - Четвертий крок Мастера диаграмм

 

Рисунок 8.12 - Графік залежності Y( X)

 

Редагування та форматування діаграм

 

Редагування діаграми

Діаграму, як будь-який об'єкт, можна розмістити в довільному місці робочого листа. Використовуючи кутові маркери, можна змі­нювати розмір діаграми.

Якщо необхідно повернутися на деякий крок роботи Майстра по­будови діаграм, щоб змінити ті чи інші налаштування, це можна зро­бити одним із способів (попередньо виділивши діаграму).

1 Вибрати з меню Диаграмма один із пунктів, на який потрібно повернутися (див. рис. 8.13).

2 Викликати контекстне меню (натиснути праву кнопку миші) у вільному місці діаграми, з контекстного меню вибрати один із пунктів (аналогічних, як і в меню Диаграмма).

3 Натиснути кнопку Мастер диаграммта повторити потрібні кроки роботи Майстра. Якщо діаграма була виділена, то не створюється нова діаграма, а здій­снюється зміна параметрів активної (виділеної).

4 Скористатися потрібною піктограмою з панелі інструментів Диаграммы.

 

Після внесення потрібних змін діаграма буде налаштована.

Якщо змінити дані, на основі яких побудована діаграма, вона автоматично змінюється.

Іноді необхідно здійснити налаштування деякої частини діагра­ми (змінити колір рядів даних, здійснити зафарбування фону, змі­нити шкалу, шрифт підписів тощо).

У цьому разі достатньо на потрібному елементі діаграми (заголовку, осі, ряду даних, області стінок діаграми тощо) натиснути праву клавішу миші і з контекстно­го меню вибрати пункт Формат ... (наприклад, Формат линий сетки, Формат оси, Формат рядов данных).

Рисунок 8.13 - Меню діаграми для повернення на один із кроків роботи Майстра діаграм

Додавання даних до діаграм

Включення в раніше створену діаграму додаткових даних здійснюється в Excel її перетягуванням. Діапазон додаткових даних виділяється, покажчик миші зміщається з нижнім краєм цього діапазону, після чого перетягується на діаграму. Доповнена новими даними діаграма потребує невеликого доопрацювання, пов’язаного з ідентифікацією нових змінних.

Коли Excel не може однозначно визначити, як розмістити додаткові дані, активізується діалогове вікно Специальная вставка , де і виконуються необхідні уточнення.

Включення додаткових даних також можливе за допомогою контекстного меню форматування. За командою Исходные данные виділені додаткові дані включаються в діаграму.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 21; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!