VІ. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня знань.



Ситуаційні задачі.

       Хворий Т., 69 років, поступив в стаціонар зі скаргами на постійні закрепи тривалістю до 3 діб. Появу випорожнення відмічає тільки після вживання клізм. Регулярно в кінці акту дефекації на калі знаходить сліди свіжої крові. При клінічному обстеженні патології не виявлено. Пальцеве дослідження прямої кишки не виявило патології. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3х1012/л, гемоглобін – 100 г/л,  ШОЕ – 21 мм/г.

       У Вас виникла підозра на наявність у хворого пухлини дистального відділу товстої кишки. Які спеціальні методи дослідження Ви використаєте для верифікації дігнозу?

       Відповідь: У випадках підозри на наявність пухлини товстої кишки зі спеціальних методів обстеження потрібно виконати ректороманоскопію (фіброколоноскопію) та іригоскопію. При ендоскопічному виявлені пухлини виконується її біопсія з наступним гістологічним дослідженням.

       Хворий С., 65 років, звернувся до хірурга зі скаргами на наявність в ділянці волосистої частини голови трьох округлих утворень від 1 до 2 см в діаметрі, які вперше знайшов 3-4 роки тому. Вони повільно збільшуються, мають чіткі, рівні контури, неболючі, твердо-еластичної консистенції, шкіра над ними не зміщується. Який діагноз Ви поставите? Яка тактика лікування?

       Відповідь: У хворого - атероми волосистої частини голови. Вони є ретенційними кістамии, що розвиваються від розтягання капсули сальної залози її вмістом, що є наслідком закупорки вивідного протоку. Хворого потрібно рекомендувати оперативне лікування: вилущування атером. Якщо цього не виконати, то у випадку запалення буде їх загноєння. Крім того, якщо під час операції залишається невидаленою частина стінки кисти (що часто буває під час загноєння), то можливий рецидив.

 

       До Вас на прийом прийшла жінка з 4-річною дитиною. У хлопчика з моменту народження на шиї зліва є рожевого кольору утворення до 2,5 см в діаметрі, що трохи виступає на поверхнею шкіри, м’яке, неболюче, змінює забарвлення при надавлюванні. Ваш попередній діагноз і рекомендації по лікуванню?

       Відповідь: у хворого доброякісна судинна пухлина – гемангіома. Дитині можна рекомендувати променеву терапію, кріодеструкцію або її хірургічне висічення.

       Хвора А., 21 року, поступила у стаціонар зі скаргами на наявність в поперековій ділянці справа об’ємного утворення (до 7 см в діаметрі), яке з’явилось близько 4 років тому і повільно збільшується. При пальпації воно м’якої консистенції, неболюче, з чіткими кордонами, обмежено рухливе, зі шкірою не злучене. Ваш діагноз і лікувальна тактика?

       Відповідь: у хворої доброякісна пухлина правої поперекової ділянки – ліпома. Показано оперативне втручання: видалення пухлини.

       Хворий К., 35 років, звернувся до хірурга зі скаргами на наявність об’ємного утворення, розмірами 10х5 см, в ділянці лівої сіднично-стегнової складки. Пухлина заважає хворому сидіти, при пальпації трохи зміщується, неболюча, м’якої консистенції. Чи показане хворому оперативне лікування?

       Відповідь: оскільки пухлина (ліпома) досягла значних розмірів і заважає хворому, показане оперативне лікування: видалення її.

       Хвора Б., 42 років, звернулась до Вас по допомогу у зв’язку з наявністю щільного об’ємного утворення до 2 см в діаметрі в ділянці волосистої частини голови. Пухлина відносно швидко збільшується. При пальпації: щільність утворення кам’яниста, шкіра над ним зміщується, контури чіткі, пухлина нерухома, неболюча. На рентгенограмі виявляється однорідна з чіткими контурами тканина у зовнішній кістковій платинці. Який Ваш попередній діагноз і дії?

       Відповідь: клінічно неможливо виключити у хворої періостальну остеосаркому черепа. Тому для її лікування потрібно направити хвору у онкологічний диспансер.

       Хворий В., 51 року, поступив у стаціонар зі скаргами на утруднення дихання внаслідок «клапанного» закриття правого носового ходу. Періодично відмічає носові кровотечі. При огляді: носовий хід справа різко звужений за рахунок округлої форми утворення. На рентгенограмі патології кісток носа не виявлено. Ваш діагноз і рекомендації?

       Відповідь: у хворого, вірогідніше всього, папілома правого носового ходу. Оскільки пухлина утруднює дихання через ніс і супроводжується періодичними носовими кровотечами, хворому потрібно рекомендувати видалити її.

       Хвора П., 30 років, звернулась до лікаря зі скаргами на наявність в лівій молочній залозі вузла, який вперше знайшла близько 2 років тому. Вузол повільно збільшується. При огляді у верхньозовнішньому квадранті залози пальпаторно визначається округле, до 2 см в діаметрі, утворення, щільне, малоболюче, з рівною поверхнею. Шкіра над ним не змінена, рухлива. Підпахвинні лімфатичні вузли не збільшені. Ваш попередній діагноз і рекомендації?

       Відповідь: у хворої, вірогідніше всього, вузлова мастопатія. Ця форма дисгормональної дисплазії молочної залози загрозлива тим, що може перейти в рак. Тому жінці потрібно рекомендувати невідкладне оперативне лікування. При цьому видаляється сектор грудної залози і проводиться екстрене гістологічне дослідження. Обов’язково перед операцією потрібно попередити хвору про можливе розширення об’єму операції в залежності від результатів гістологічного дослідження препарату.

       Хворий Г., 58 років, звернувся до Вас зі скаргами на слабкість, відчуття важкості в епігастрії, відсутність апетиту, відрижку, іноді блювоту з’їденою їжею, відразу до м’ясних продуктів. За останні 3 місяці втратив у масі тіла до 10 кг. При огляді: хворий пониженого харчування. Шкірні покриви бліді. Живіт м’який, помірно болючий в епігастрії. Периферичні лімфатичні вузли не пальпуються. Ваш вірогідний діагноз, тактика обстеження?

       Відповідь: у хворого потрібно запідозрити рак шлунку. З метою уточнення діагнозу виконуються фіброгастродуоденоскопія, рентгенографія шлунку, легень, ультразвукове дослідження печінки, пальцеве дослідження прямої кишки.

       На прийом до терапевта прийшов 70-річний чоловік зі скаргами на періодичний кашель, відходження при кашлі мокротиння з кров’янистим забарвленням, слабкість, швидку втомлюваність. Вважає себе хворим останні 2 місяці. З 14 років палить. При огляді відмічається легка блідість шкірних покривів. При перкусії грудної клітки визначається легеневий звук над обома легенями. Вислуховуються сухі і вологі хрипи над лівою легенею. Ваш вірогідний діагноз і тактика обстеження?

       Відповідь: у хворого не можна виключити рак легені. Для уточнення діагнозу потрібно виконати загальний аналіз крові і сечі, вивчити мокроту на атипові клітини і туберкульозні палички, виконати електрокардіографію, рентгеноскопію легень, а при необхідності – томографію легень і бронхоскопію.

 

       Хворий М., 68 років, звернувся зі скаргами на швидку втомлюваність, різке схуднення в останні місяці. При обстеженні виявлено збільшені надключичні лімфовузли. В крові виражена анемія, ШОЕ 56 мм/год. У амбулаторній картці є запис уролога про те, що у пацієнта діагностовано рак простати. Яка стадія захворювання у пацієнта?

       Відповідь: у хворого четверта стадія захворювання.

       Хворий О., 62 роки, звернувся до терапевта з приводу болю в правому підребір’ї, спині, загальної кволості, поганого апетиту, свербіння шкіри. Об’єктивно:хворий зниженого харчування, шкіра і склери жовтушні, живіт м’який, у правому підребір’ї відчувається еластичне, округлої форми утворення розміром 6х8 см, трохи болюче, сеча темного кольору, кал безбарвний. Поставте діагноз.

       Відповідь: у хворого рак головки підшлункової залози, механічна жовтяниця.

       Пацієнтка Ж., 25 років, вагітність 38 тижнів. Токсикозу в першу та другу половини вагітності не було. При огляді виявлено інфільтрат до 5,0 см у верхньозовнішньому квадраті лівої молочної залози. Шкіра над ним набрякла, червоно-фіолетового кольору. Який процес слід припускати?

       Відповідь: рак молочної залози або мастит.

      

       При диспансерному обстеженні молодої жінки хірург виявив неболюче ущільнення у верхньому квадраті правої молочної залози. Загальний стан жінки задовільний, скарг не пред’являє, вважає себе здоровою. Що повинен рекомендувати пацієнтці лікар?

       Відповідь: провести мамографію

       У жінки Ф., 45 років, при профілактичному огляді виявлено збільшення щитовидної залози. Лікарі запідозрили вузлуватий зоб. Для точнішої діагностики необхідно призначити обстеження? Що слід рекомендувати пацієнтці?

       Відповідь: ультразвукове обстеження.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 136; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!