Клініко-анатомічні особливості будови різців.



ПРОПЕДЕВТИКА ТЕРАПЕВТИЧНОЇ СТОМАТОЛОГІЇ

МОДУЛЬ №1: «Будова зубів та препарування каріозних порожнин»

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ №1: «Анатомо-гістологічні та клініко-топографічні особливості будови зубів»

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 6: «Зубні формули. Ознаки зубів. Клініко-анатомічні особливості різців верхньої та нижньої щелепи»

      

Тривалість заняття – 2 години.

Місце проведення – фантомна залу кафедри терапевтичної стоматології.

Забезпечення: методична розробка, таблиці, слайди, макети і муляжі зубів.

       Мета практичного заняття:

Загальна: вивчити зубні формули, ознаки зубів, клініко-анатомічні особливості різців верхньої та нижньої щелепи.

Конкретна:

1. вивчити клініко-анатомічні особливості будови різців;

2. вивчити топографію порожнини зуба і кореневих каналів різців;

3. навчитись записувати зубну формулу;

4. навчитись аналізувати клініко-анатомічні особливості будови різців;

5. навчитись пояснювати використання особливостей будови та ознак зубів для визначення належності зубів до лівої чи правої сторони, верхньої чи нижньої щелепи.

 

Завдання на формування початкового рівня знань:

1. знати топографо-анатомічну будову зубів.

2. знати гістологічну будову, біохімічний склад, фізіологію твердих тканин зуба.

3. знати ембріогенез органів ротової порожнини.

 

Література:

1. Лекції, що читаються на кафедрах терапевтичної стоматології, нормальної анатомії, фізіології, гістології, біохімії.

2. Терапевтична стоматологія: Підручник для студентів стоматологічних факультетів вищих медичних навчальних закладів ІV рівня акредитації у двох томах / За ред. професора А.К. Ніколішина. - Т.І. – Полтава: «Дивосвіт», 2005. - 392 с.

3. Данилевський М.Ф., Борисенко А.В., Політун А.М., Сідельникова Л.Ф., Несін О.Ф. Терапевтична стоматологія. Фантомний курс. - К.: Здоров'я, 2001. - Т. 1. - 392 с.

4. Быков В.Л. Гистология и эмбриология органов полости рта человека: Учебное пособие. - Спб: «Специальная литература», 1998. - 248 с.

 

Завдання для контролю вихідного рівня знань:

Задача Рівень Еталони відповідей
Коронки яких різців найвужчі? І а) медіальних верхніх б) латеральних нижніх в) латеральних верхніх + г) медіальних нижніх
Чи властива ознака відхилення кореня для верхніх різців? І + а) так б) ні в) зворотня

 

Питання, що підлягають вивченню на практичному занятті:

1. Формули зубів. Ознаки зубів.

2. Клініко-анатомічні особливості будови різців.

3. Особливості будови порожнини зуба і кореневих каналів різців.

4. Ознаки, за якими визначається приналежність різців до верхньої чи нижньої щелепи, правої чи лівої її половини.

 

Література:

Основна:

1. Лекції завідувача кафедри терапевтичної стоматологiї буд.м.н., професора Кулигiно( В.М.

2. Данилевський М.Ф., Борисенко А.В., Політун А.М., Сідельникова Л.Ф.,Несін О.Ф. Терапевтична стоматологія. Фантомний курс. - К.: Здоров'я, 2001. - Т. 1. - 392 с.

3. Терапевтична стоматологія: Підручник для студентів стоматологічних факультетів вищих медичних навчальних закладів ІV рівня акредитації у двох томах / За ред. професора А.К. Ніколішина. - Т.І. – Полтава: «Дивосвіт», 2005. - 392 с.

Додаткова:

1. Магид Е.А., Мухин Н.А., Маслак Е.Е. Фантомный курс терапевтической стоматологии. Атлас. – М. “Медицина”, 1996. – с. 62-98, 102-106.

2. Боровский Е.В. и соавт. Терапевтическая стоматология.–М. “Медицина”, 1998.– с. 14-45.

3. Ни колишин А.К. Современная эндодонтия практического врача – Полтава, 1998.

4. Боровский Е.В., Жохова Н.С. Эндодонтическое лечение – Москва, 1997.

5. Стивен Коэн, Ричард Бернс Эндодонтия – Санкт-Петербург, “Інтер-лайн”, 2000.

 

Органiзацiйна структура заняття:

Організаційна частина 2 хв.
Контроль вихідного рівня знань 5 хв.
Теоретичне опитування та обговорення питань по темі практичного заняття 15 хв.
Демонстрація наочного матеріалу за темою 10 хв.
Самостійна робота по засвоєнню тими 35 хв.
Контроль кінцевого рівня знань студента та оцінювання успішності 20 хв.
Завдання для самостійної роботи 3 хв.

Конвертація в бали традиційних оцінок:

«5» «4» «3» «2»
6 4 3 0

 

СХЕМА ООД ЗА ТЕМОЮ:

Ознаки приналежності зубів

Ознака Де визначається Критерії самоконтролю
Ознака кута коронки Центральні та бокові різці, премоляри верхньої щелепи Огляньте вестибулярну поверхню – кут, утворений різальним краєм (жувальною поверхнею) і медіально-апроксимальною поверхнею гостріший кута, утвореного різальним краєм і дистально-апроксимальною поверхнею
Ознака кривизни коронки Різці верхньої щелепи, ікла, моляри. Премоляри верхньої щелепи – зворотна ознака Огляньте жувальну поверхню або ріжучий край – вестибулярна поверхня переходить у медіально-апроксимальну більш круто, чим у дистально-апроксимальну (опукліша частина вестибулярної поверхні коронок зміщена медіально)
Ознака апрокси-мальної поверхні Різці верхньої щелепи, ікла, моляри. Огляньте жувальну поверхню або ріжучий край – апроксимально-медіальна поверхня коронки ширша апроксимально-дистальної
Ознака відхилення кореня Всі групи зубів, крім нижніх різців Огляньте видалені зуби з боку вестибулярної поверхні – весь корінь чи його верхівкова частина викривлені відносно повздовжньої осі у дистальну сторону.

СХЕМА ООД ЗА ТЕМОЮ:

Клініко-анатомічні особливості будови різців.

Зуби, що вивчаються Клініко-анатомічна будова Будова порожнини зуба і кореневих каналів
Центральні різці верхньої щелепи Оглянути зуб – найбільший з різців. Ко­ронка долотоподібної форми, сплющена у вестибуло-ораль­ному на­прямку. Ріжучий край не­стертих зу­бів має 3 горбки. Вести­булярна по­верхня коронки опукла, дві ледь по­мітні борозенки ідуть від центральної частини ко­ронки до ріжучого краю і закінчу­ються між його горбиками. Піднебін­на поверхня увігнута, має зубний гор­бик, який іноді нагадує повздовжній валик. Корінь конусопо­дібний, сплю­щений в медіодистально­му напрямку. На ендодонтичному фантомі огля­нути порожнину зуба – вона повторює форму коронки, біля ріжучого краю має вигляд щілини, спрямова­ної у медіо­дистальному напрямку. В склепінні її є 2 невеликих заглиб­лення відповідно кутів корон­ки. На таблицях і малюн­ках роз­глянути бу­дову кореневого ка­налу – коронкова порожнина, звужуючись, переходить в прямий широкий, добре прохідний кореневий канал (найчастіше І типу за Бренком), вер­хівковий отвір найчастіше один.
Бокові різці верхньої щелепи Оглянути зуб – редукуючий за походженням, тому форма і розміри значно варіюють (іноді зуб зовсім відсутній). Менший за розміром, чим центральний різець, має долотоподібну форму коронки. На нестертому ріжучому краї є 3 горбики. Губна поверхня коронки опукла, язикова – ввігнута. Оглянути язикову поверхню – виявити горбик і зубні валики, які в пришийковій ділянці сходяться, утворюючи трикутник, на верхівці якого розташована сліпа ямка. Корінь один, сплющений в медіодистальному напрямку.   На ендодонтичному фантомі оглянути порожнину зуба – вона повторює форму коронки, сплющена у вестибуло-оральному на­прямку, має за­глиб­лення відповідно горбиків рі­жучого краю, найширша в ділянці шийки зуба. На таблицях і малюнках розглянути будову корене­вого каналу – коронкова порожнина поступово переходить в один корене­вий канал, на перерізі овальної форми, витягнутий у вестибуло-оральному напрямку (І тип за Брен­ком), найчастіше закінчується 1 апі­кальним отвором.
Центральні різці нижньої щелепи Оглянути зуб – найменший за розмі­ром. Долотоподібна вузька коронка висока, вестибулярна поверхня її опукла, язикова – увігнута з ледь по­мітним емалевим валиком. На нестер­тому ріжучому краї є 3 горбки. Біля ріжучого краю на вестибулярній по­верхні помітні дві вертикальні боро­зенки. Корінь один, невеликий, сплюснутий в медіодистальному на­прямку. На ендодонтичному фантомі огляну­ти порожнину зуба – вона повторює форму коронки, має вигляд щілини з за­глибленнями відповідно горбиків рі­жучого краю. На таблицях і малюн­ках розглянути будову кореневого каналу – коронко­ва порожнина, зву­жуючись, перехо­дить в один вузький щілинопо­дібний кореневий канал, овальної форми на перерізі, сплю-щений в ме­діодисталь­ному напрямку, важко про­хідний. У 60% має форму каналів І типу, у 35% – ІІ, у 5%  – ІІІ.
Бокові різці нижньої щелепи Оглянути зуб – має долотоподібну вузьку коронку, опуклу з вестибулярного боку, ввігнуту – з язикового. На вестибулярній поверхні є невеликі повздовжні валики, які у нещодавно прорізаного зуба закінчуються на ріжучому краї трьома горбиками. На язиковій поверхні в пришийковій ділянці є емалевий валик. Корінь один, прямий, сплющений з боків, з повздовжніми борозенками. На ендодонтичному фантомі оглянути порожнину зуба – має вигляд вузької щілини зі заглибленнями відповідно горбиків ріжучого краю. На таблицях і малюнках розглянути будову кореневого каналу – коронкова порожнина, звужуючись, переходить в один вузький щілиноподібний важко прохідний кореневий канал. У 55% спостерігаються канали І типу, у 38% – ІІ, у 7% – ІІІ.

 

Графологічна структура теми:


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 441; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!