Перевірка і юстирування нівеліра з компенсатором Н-ЗК



Перевірки установного рівня і положення сітки ниток нівелірів з компенсаторами виконують так, як і нівелірів з циліндричним рівнем. Після виконання відповідних юстирувань перевіряють міру компенсації кутів нахилу осі нівеліра і головну геометричну умову.

Перевірка міри компенсації кутів нахилу осі нівеліра. Компен­сація кутів нахилу осі нівеліра повинна бути повною.

Для визначення похибки недокомпенсації встановлюють нівелір посередині створу між рейками, що розміщені на відстані 100 м одна від одної. Визначають перевищення, мм, п'ятьма прий­омами при положеннях бульбашки круглого рівня, показаних на рис. 4.3.7:

 

 

Рис. 4.3.7. Положення бульбашки круглого рівня при визначенні похибки компенсації

Обчислюють середнє значення перевищення, мм, одержане при положеннях бульбашки рівня 2-5 (рис. 4.3.7).

Знаходять різницю між середнім значенням перевищення і се­реднім перевищенням Н, мм, одержаним при положенні бульбашки рівня 1 (рис. 4.3.7).

Якщо різниця / > 5 мм, то юстирування нівеліра виконують в оптичній майстерні.

Перевірка головної геометричної умови. Лінія візування повин­на бути горизонтальною при нахилах осі приладу до величини до­пустимого кута компенсації.

На місцевості в точках А і В, розташованих на відстані (100 ± 0,2) м, забивають два кілки, на які встановлюють рейки (рис. 4.3.8).

У точці В посередині між рейками 1 = 50 ± 0,1) м установлю­ють нівелір і приводять його у робочий стан. Більше трьох разів, міняючи висоту інструмента, визначають перевищення між точка­ми к. Середнє значення перевищення, мм, буде позбавлене інстру­ментальних похибок.

Потім нівелір переносять в точку С, що розміщена на відстані й2 = (10 ± 0,1) м від точки В, і визначають перевищення, мм,

Якщо перевищення к2, визначене з точки С, буде відрізнятися більше, ніж на 2 мм від перевищення кс, визначеного з точки О, то необхідно виконати юстирування.

 


 

Рис. 4.3.7. Положення бульбашки круглого рівня при визначенні похибки компенсації

Обчислюють середнє значення перевищення, мм, одержане при положеннях бульбашки рівня 2-5 (рис. 4.3.7),

Знаходять різницю між середнім значенням перевищення і се­реднім перевищенням Н, мм, одержаним при положенні бульбашки рівня 1 (рис. 4.3.7). Якщо різниця / > 5 мм, то юстирування нівеліра виконують в оптичній майстерні.

Перевірка головної геометричної умови. Лінія візування повинна бути горизонтальною при нахилах осі приладу до  величини допустимого кута компенсації.

 

 

                 Рис. 4.3.8. Визначення перевищення при нівелюванні

На місцевості в точках А і В, розташованих на відстані (100 ± 0,2) м, забивають два кілки, на які встановлюють рейки (рис. 4.3.8).

У точці В посередині між рейками 1 = 50 ± 0,1) м установлю­ють нівелір і приводять його у робочий стан. Більше трьох разів, міняючи висоту

інструмента, визначають перевищення між точка­ми.Середнє значення перевищення, мм, буде позбавлене інстру­ментальних похибок.


Потім нівелір переносять в точку С, що розміщена на відстані й2 = (10 ± 0,1) м від точки В, і визначають перевищення, мм.

Якщо перевищення к2, визначене з точки С, буде відрізнятися більше, ніж на 2 мм від перевищення кс, визначеного з точки О, то необхідно виконати юстирування. З цією метою обчислюють поправки.

Для приведення ліній візування в горизонтальне положення знімають ковпачок, що прикриває виправні гвинти сітки ниток. Наводять нівелір на дальню рейку і виправними гвинтами сітки ни­ток наводять горизонтальну нитку сітки на виправлений відлік. Для контролю перевірку повторюють.

Перевірки нівелірних рейок

1. Вісь круглого рівня повинна бути паралельна осі рейки.
На відстані 40-50 м від нівеліра, приведеного в робочий стан, став­
лять рейку на тверду основу. За допомогою нівеліра рейку встанов-­
люють так, щоб одне ребро її було паралельне вертикальній нитці
сітки зорової труби. Якщо при цьому бульбашка рівня залишиться
у нуль-пункті, то умову виконано. Якщо бульбашка рівня зійде з
середини вліво або вправо, то виправними гвинтами її повертають
у нуль-пуикт. Рейку повертають на 90° і повторюють вказані дії.

2. Помилки в дециметрових поділках не повинні перевищувати
для рейок третього класу ±0,5 мм, четвертого класу
— ±0,7 м,
технічних
±1,0 мм. Умову перевіряють, компаруючи рейку нор­
мальним штриховим метром або контрольною лінійкою з мілімет­
ровими поділками з урахуванням температури. Контрольні
проміри виконують у прямому і зворотному напрямах.


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 81; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!