Особливості звуков.стор.мовлення.Кор.роб.



Хар-ка сучасного комплексного медико-педагогічного впливу, спрямованого на подолання заїкання.

На сьогодні у спец педагогіч літ-рі запропон сист реабілітац для заїкуватих підлітків, розроб М.Буяновим, Б.Драпкіним, Є.Богдановою, Н.Жихаревою та іншими.

Ця сист реабіліт передбач тісну взаємодію трьох осн напрямів: психотерапевтичного, логопедичного, пси-хологічного, які проводять на тлі загальнооздоровчого лікування за допомогою лікарських препаратів, лікувальної фізкультури, фізіотерапії.

Система комплексної медщсо-педагогічної реабілітації до-рослих, проведена в умовах стаціонару і розроблена колективом Лабораторії патології мовлення під керівництвом Н.Асатіані, має свої характерні особливості. В основу цієї системи лікування заїкуватості покладено підхід, розроблений Н.Власовою. Курс реабілітації охоплює комплекс медшо-педагогічних заходів, що передбачають медикаментозний, психотерапевтичний, логопедичний та логоритмічний вплив.

Перед початком курсу лікування збирають анамнез. З цією метою заїкуватим за місяць розсилають спеціальні анкети, що дає велику попередню інформацію про кожного з них.

У разі надходження заїкуватих до стаціонару проводять докладне медичне і логопедичне обстеження, на основі якого здійснюють диференційовану діагностику і визначають план індивідуальної роботи із заїкуватим у межах комплексного ме-дико-педагогічного методу.

Особливу систему соціореабілітації заїкуватих запропонувала Ю.Некрасова (1985; 1992). Вона характеризується цілесп-рямованим впливом на особистісні характеристики заїкуватих, під час якого проводять спостереження за результатами використаних логопсихотерапевтичних впливів, їх дозування.

Структура системи передбачає: пропедевтичний етап, сеанс емоційно-стресової психотерапії й етап активної логопси-хотерапії.

Система комплексної реабілітації заїкуватих, запропонована Л.Арутюняном, визначається автором як комплексна ме-тодика стійкої нормалізації мовлення в разі заїкання. Корек-ЦІйну роботу здійснюють за трьома напрямами:

1.      Логоробота, спрямована на усунення мовл судом.

2.      Психотерапія, спрям на редукцію почуття тривоги у зв'язку з актом мовл.

3.      Психологічна робота, спрямована на усвідомлення свого стану і впевненості в реальній можливості одужання.

Особл. цієї лого методики є синхронізація мовлення з рухами пальців ведучої руки, що визначають рит-міко-інтонаційний малюнок фрази. Спочатку таке мовлення реалізується в уповільненому темпі, що дає змогу заїкуватим з перших занять оволодіти мовленням без судомного заїкання.

 

 

Пс-пед хар-ка дітей з невротичною ф заїкання.

Виникає гостро у 2-6 р, коли фразове мовл вже сформ. Переважає психогенний початок патології (травматизація).

Відсутня патологія внутрішньоутр. розв та пологів. Ранній психофізіол. розв. в межах норми.

Моторні навички форм. своєчасно.

Спост. ранній розв мовл. Фразове мовл фор. в 16—18 міс.

Артик. механізми мовл несфор, проте лексико-гр стор випереджає норму.

Норм. розв. моторики, переключаються, ритм.

Часто спост. рецидив у 7 р у зв'язку з ↑ навантаження.

У 10-12 р діти усвідомл. ваду -форм логофобічний синдром. Логофобія може поєднув. з неврот. тіками, синкінезіями. Іноді виявл істеричний механізм- внаслідок травми паралізуються центр. механізм мовл, виникає істер. мутизм, хворий мовчить. Після зникання істер. мутизму іноді спостер. істерики заїкання (під впливом хвилювань знову паралізується мовл).

Динаміка пор. має рецидивний хар-ер. Тимчасово мовл. стає плавним, судоми відсутні, однак у разі напруження, захвор, перевтоми заїкання з'являється.У спокійному стані, відволік. увагу від мовл, наодинці мовл. чітке, плавне.

Пс-пед хар-ка дітей з неврозоп ф заїкання

Неврозоподібна ф. - наслідок органічного ураж ЦНС у ранньому дит. Після травм голови, струсу мозку, менінгоенцефалітів. Універс. синдроми: церебрастенічпий (негативне перенес. спеки, перебув. у транспорті, млявості, втомлюваності при навантаженні): Астено-гіперд (розсіяний,рухл),-динам (гіподин) -апатичний (не хоче робити) -дистонічний (роздрат, плакс.) Зміш.

Синдром рух. розгальм.- метушливість, хаотична рухливість, не цілеспрям.,не дисциплінов. Запальні, роздратовані.

-Поч. поступово в 3-4 р. без психотравм. причин. Збігається з форм. фразового мовл.

-Спочатку має хвилеподібний перебіг, періодів без судом немає. «Обростає» супутніми рухами, судоми ↑при втомі.

-М'яз.тонус нестійкий, рухи порушені, не розмірені. Пор. координація рук, ніг, др. моторики рук, артикул. моторики. -Важко відтвор. та утрим. в пам'яті темп, ритм.

-Пор.мовл.дих:вимова під час вдиху/повного видиху.

-Пор виявл. в різних ситуаціях (наодинці і в колективі).

-Увага до процесу мовл. покращує мовл.

-За хронічного перебігу - тоно-клонічні судоми у мовл. апар.

-Мовл. супров. різкими рухами пальців рук, притоптуванням, хитанням голови, супутніми рухами.

 

45. .Хар-ка мовлення дітей з вадами інтелекту.

Інтел.дефект не зупиняє процес спонтанного р-ку мовл., але уповіл. і якісно спотвор. його. За Кузнєцовою елементарне розум.мовл-кін.2р.ж., на 3-4р.ж.-розум.мовл.,яке засноване на розрізненні звук.складу слова, 4-5р.ж.діти розум.близько 70 словосп. Лепет-2-3р.ж.(лрв-1,5-2,трв-6-7р). В 6р.-прості пошир.реч.

-У діт.пор. інтел.компонент мовл.діял (здатність до а/с, переносу 1 матеріалу на ін,процес прогнозування і контролю.

- Спостеріг.несформован.всіх мовних систем:фонетики,лексики,граматики.

-експресивне мовл більш розв ,ніж імпресивне

Особливості звуков.стор.мовлення.Кор.роб.

-60%-дефекти звуковим. -виділ.2гр.дефектів:

1. спотворена вимова зв(несфор тонких дифер.рухів)

2. заміни і змішування зв – через несформ. слухов. дифер., несформов.мовно-рухов.диференціації.

-неправил.формуються фонематичні уявлення.

-поліморфне порушеня звуковимови(одразу 2-3гр.звуків)


Дата добавления: 2020-11-23; просмотров: 109; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!