ВИДИ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ



Поділ соціологічних досліджень на види залежить від ступеня складності, актуальності, мети, потреб замовників, наукової спроможності тощо.

Залежно від завданнь розрізняють фундамнтальні, прикладні та комплексні соціологічні дослідження. Фундаментальні дослідження спрямовані на виявлення та аналіз соціальних тенденцій, закономірностей розвитку і пов'язані, як правило, з вирішенням складних проблем суспільства та його масштабних складових частин (соціальні інститути, галузі та сфери життєдіяльності тощо). Прикладні дослідження використовують для вивчення шляхів, форм та засобів вдосконалення діяльності конкретних соціальних об'єктів. Комплексні дослідження проводять здебільшого з міждисциплінної проблематики, які поєднують у собі елементи фундаментальних та прикладних досліджень.

Дослідження залежно від затрат часу поділяють на довгострокові» середньострокові, короткострокові та експрес-дослідження. Експрес-дослідження потребують мінімальних затрат часу: від кількох днів до 1-2 місяців, короткострокові, як правило, тривають від 2 до б місяців, середньострокові - від б місяців до 3 років, довгострокові - більше 3 років.

Щодо об'єкта дослідження розрізняють монографічні, порівняльні, трендові та генетичні види соціологічних досліджень.

До монографічних відносять дослідження, в яких об'єкт визначається як представник класу об'єктів (робітники, студенти тощо). Порівняльні дослідження мають декілька різновидів. Так, порівнювати можна об'єкти за відповідними ознаками у різних чи в однакових умовах за різними ознаками. Дослідження, у яких порівнюються одні й ті ж особи, що належать до вибіркової сукупності, називають панельними. Трендовими називають повторні дослідження на тому самому об'єкті без дотримання вимоги збереження попередньої вибірки. Генетичним вважають дослідження процесів становлення та змін соціального об'єкта.

За типом логічних завдань дослідження поділяють на пошукові, описові і експериментальні. До пошукових ("розвідувальних") відносять дослідження, спрямовані на пошук, більш глибоке вивчення проблеми та шляхів її вирішення. Дослідження, спрямовані на відображення окремих елементів та структурних ознак об'єкта, його функцій та динамізму взаємовідносин, називаються описовими. Експериментальні дослідження дають нові знання дослідним шляхом.

ПРОГРАМА ПРОВЕДЕННЯ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

У науковій літературі з прикладної соціології зустрічаються різноманітні схеми проведення соціологічного дослідження. Та найбільш прийнятою, очевидно, Є та, що була розроблена відомим російським соціологом А. Здравомисловим. Він вважає, що в будь-якому дослідженні можна виділити п'ять основних етапів:

1. складання програми дослідження;

2. здійснення вибірки;

3. розробка методики дослідження;

4. збір матеріалу;

5. аналіз матеріалу і його узагальнення.

Етапи дослідження, як правило, відображаються в програмі дослідження, починаючи з вияснення досліджуваної проблеми, формування цілей і завдань дослідження, розробки його загальної концепції. Далі визначаються способи отримання потрібної інформації, проводиться заплановане дослідження, після чого настає етап підготовки матеріалів до опрацювання й аналіз отриманих даних відповідно до програми. На завершальному етапі здійснюється підготовка соціологічних таблиць, звітів, розробка практичних рекомендацій і соціальних прогнозів.

Після постановки проблеми розробляється програма дослідження. Створення та обгрунтування програми соціологічного дослідження - запорука його успішного проведення на якісно високому рівні.

Програма соціологічного дослідження – науковий документ, який регламентує всі етапи, стадії підготовки, організації та проведення соціолгічного дослідження.

Єдність наукового і практичного підходів до дослідження знаходить своє втілення у постановці центральних питань проблеми, які також фіксуються у програмі. Наприклад, питання про низьку продуктивність суспільної праці, по суті, зводиться до двох: які основні причини цього соціального явища і як добитися більш якісної і продуктивної праці.

Проміжною ланкою між проблемою і теоретичною моделлю є гіпотеза як своєрідне передбачення того, що можна приймати в процесі дослідження.

Першопочатковим елементом програми соціологічного дослідження звичайно є вибір теми дослідження і постановка мети заради якої й проводиться дане дослідження. Крім мети, часто формується проблема і завдання дослідження. Наступним етапом, передбаченим програмою, є план дослідження. План дослідження повинен якомога ширше відображати всі ті етапи і стадії, які планує провести дослідник в ході своєї роботи. В плані також фіксується, що і коли передбачається зробити в ході дослідження, тобто встановлюються конкретні часові рамки для кожного етапу зокрема, так і всього дослідження загалом. Важливим компонентом дослідження є проведення вибірки. Про велике значення правильної і чітко продуманої вибірки говорить такий історичний факт. У 1936 p. була спроба спрогнозувати президентські вибори у США. Тоді кандидатами на виборах були Ф. Рузвельт і А. Ландон. Редакція одного вельми популярного журналу вирішила провести опитування виборців за телефонними довідниками. По всій країні розіслали понад 10 млн. листівок з проханням назвати прізвище майбутнього президента. На їх розповсюдження, збір і обробку були витрачені величезні кошти. Згодом журнал поінформував, що на майбутніх виборах з великою перевагою президентом буде обрано А. Ландона. Як відомо, результати були протилежними.

Паралельне опитування здійснили соціологи Дж. Геллоп та Е. Роупер, спираючись на вибірку, яка нараховувала лише 4 тисячі респондентів. Їх прогноз майже повністю збігся з результатами виборів. Відтоді вибірка отримала визнання одного з провідних методів соціологічного дослідження.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 328; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!