СУЧАСНІ ЕТНОСОЦІАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ. ЗАХИСТ ПРАВ НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ В УКРАЇНІ



Етносоціальний розвиток сучасної України є досить складним явищем, що характеризується наступними тенденціями:

• скороченням питомої ваги українців у складі населення України (якщо у 1926 році українці становили 80,6% серед всього населення, то у 1989 -72,7%);

• зростання за той самий період числа росіян, що проживали і проживають в Україні (з 2,7 млн.чол. до 10,8 млн.);

• звуженням сфери вживання української мови (якщо у 1959 році 93,5% українців вважали рідною мовою українську, то у 1989 році - 87,7%);

• поділом населення України на три лінгвоетнічні групи -україномовних українців (40%), російськомовних українців (33%) і російськомовних росіян (21%). Отже серед тих, хто вважає себе українцями, майже половина розмовляє російською мовою, більше 50% населення України розмовляє не українською, а російською мовою;

• існуванням різного ставлення до проблем державного суверенітету: в східних областях більшість є прихильниками утворення союзу держав на чолі з Росією, в західних - абсолютна більшість підтримує незалежність України;

• наявністю різних політичних симпатій населення у цих регіонах, коли на Сході традиційно підтримують комуністів та соціалістів, на Заході -націоналістів та демократів.

Україна є поліетнічною державою, на території якої проживають представники понад 100 національностей, тому проблема міжнаціональних відносин для України є актуальною.

За даними перепису 1989 року в Україні проживало 37,4 млн. українців, 10,8 млн. росіян, 500 тис. євреїв, 400 тис. білорусів, 300 тис. молдаван, по 200 тис. поляків та болгар, 1,4 млн. представників інших етносів. Враховуючи такий багатонаціональний склад українського суспільства, нашою державою на принципах демократії проводиться ряд заходів в інтересах усіх націй та народностей, що проживають на території України.

Так, 1 листопада 1991 року Верховна Рада прийняла Декларацію прав національностей України. Згідно з цією декларацією. Українська держава гарантує всім етнічним групам, громадянам, що проживають на її території, рівні політичні, економічні та соціальні права. Дискримінація за національною ознакою забороняється й карається законом. Держава гарантує всім етнічним групам права на збереження їх традиційного розселення і забезпечує існування національно-адміністративних одиниць, бере на себе обов'язок створювати належні умови для розвитку їх мов і культур.

Захист прав і свобод національностей гарантує і Конституція України, прийнята в 1996 році. Зокрема, її 11 стаття гарантує державне сприяння розвиткові культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України. Згідно з ст. 24 у громадян не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками етнічного походження. Ст. 53 гарантує громадянам, що належать до національних меншин, право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у навчальних закладах або через національні культурні товариства.

Національності, що проживають на території нашої держави, представлені в органах влади різних рівнів.

Чимало було зроблено для повернення в Україну представників етнічних груп, які в радянські часи були незаконно депортовані звідси. Так на 1 липня 1995 року в Україну повернулося 260 тис. кримських татар, 1400 болгар, 4800 вірмен, 3450 греків, 2000 німців.

В Україні триває процес створення етнокультурних товариств і об'єднань. У 1995 році їх налічувалося 260. Видається чимало періодичних видань мовами національних меншин, зокрема 48 газет. З 1992 по 1995 pp. лише державними видавництвами ("Каменяр", "Карпати", "Маяк", "Таврія") було видано 260 книг на 20 мовах етнічних спільностей України.

Для задоволення освітніх потреб етнічних груп Міністерство освіти та  Міністерство у справах національностей та міграції розробили і затвердили ірограму відродження й розвитку освіти етнічних груп в Україні на період 994-2000 pp. У 1995р. Кабінет Міністрів ухвалив Концепцію розвитку культур тнічних груп. Нині ведеться робота по створенню Центру циганської культури Києві та болгарського культурного центру в Болграді Одеської обл. У серпні ^995 p. прийнято постанову "Про заходи щодо розв'язання політико-правових, соціально-економічних та етнічних проблем в Автономній Республіці Крим".

Контрольні завдання:

1. Що вивчає етносоціологія? Чим предмет етносоціології відрізняється від предмета етнографії?

2. Назвіть основні етапи розвитку соціології у світі та в Україні.

3. Охарактеризуйте поняття "етнос", "нація". Найдіть спільні і відмінні риси між ними.

4. Які концепції утворення та розвитку етносів Вам відомі. Поясніть основні положення концепцій Ю. Бромлея та Л. Гумільова. Зробіть їх порівняльний аналіз. Які протилежні риси ці концепції містять?

5. Назвіть і охарактеризуйте основні концепції націй.

6. Що таке етносоціальні процеси? Які види етносоціальних процесів Вам відомі?

7. В яких напрямках розвиваються етносоціальні процеси в Україні? До яких змін на етнічній карті нашої держави призвели ці процеси?

8. Які заходи проводить Українська держава в плані захисту національних меншин?

 

 

Тема 4.6. СОЦІОЛОГІЯ ВІЛЬНОГО ЧАСУ

• Які аспекти досліджує соціологія вільного часу

• Що таке робочий і вільний час

• Які складові входять до структури вільного часу

• У чому полягає соціальна цінність вільного часу


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 338; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!