Технологія розробки лісосіки із збереженням підросту.



Схеми звалювання дерев на пасіках (секторах) різні і залежать від типу трелювальних засобів, способу трелювання, розмірів пасік (секторів), кліматичних та фунтових умов, складу та повноти лісо­насаджень; наявності, кількості та розмірів підросту господарсько цінних порід тощо. Прецизійне виконання прийнятих схем звалю­вання дерев забезпечує добрі умови роботи і сприяє підвищенню продуктивності трелювальних засобів. Звалювання дерев можна здійснювати стрічками, розташованими вздовж (поздовжньо-стріч­ковий спосіб) і впоперек трелювальних волоків (поперечно-стрічко­вий спосіб). Найбільше розповсюдження отримав поздовжньо-стріч­ковий спосіб звалювання дерев.

 При поперечно-стрічковому способі звалювання, коли стрічки розташовані впоперек пасічних волоків, звалювальник переміщується перпендикулярно напрямку волоків. Такий спосіб застосо­вується рідко (іноді так розробляють лісосіки в гірських умовах). Цей спосіб має ряд недоліків, оскільки водночас потрібно експлуа­тувати декілька волоків та часто змінювати напрямок звалювання дерев на одній стрічці. Погіршуються також умови для збереження підросту та безпечної роботи на лісосіці.

Метод вузьких пасік - це передусім метод суворо організованої лісосіки, Він значно підвищує культуру лісосічних робіт, поліпшуючи умови роботи механізмів, підвищує продуктивність праці під час звалювання дерев, чокерування стовбурів, зрізування гілок і га­рантує нормальну роботу механізмів та машин.Спосіб розроблення пасік залежить передусім від способу тре­лювання сировини (за відземки або за верхівки). За верхівки, як правило, трелюють стовбури, за відземки - дерева. При трелю­ванні дерев відпадає важка операція зрізування гілля на пасіці, особливо взимку при глибокому снігу. Під час трелювання стовбурів зрізування гілок полегшується, оскільки дерева лежать роззосереджено, а не в пакеті, як на відвантажному майданчику. При тре­люванні стовбурів верхівками до переду підвищується рейсове на­вантаження на трактор, котрий зазвичай не сходить з пасічного волока.

При методі вузьких пасік ділянку розбивають на пасіки шири­ною, що дорівнює середній висоті деревостану. Посередині кож­ної пасіки прокладають волок. Звалювання дерев на волок по­чинають

43

з кінця, наближеного до лісовозної вітки. Дерева валять верхівками у напрямі до лісовідвантажувального пункту, спилю­ючи їх урівень із землею. Після відходу звалювальника на без­печну відстань (50 м) або переходу його на іншій волок, зрізують гілки і стовбури трелюють за верхівки. Ширину трелювального волока повинна бути більшою за ширину трактора: із запасом з обох його боків між трактором і деревами по 1,25...1,5 м, тобто 5...5,5 м.

При розробленні пасіки шириною 25... ЗО м (рис. 3.16, а) зва­лювання дерев на півпасіці починається так само, як і на волоку з ближнього до відвантажного пункту кінця. Звалювальник, пе­реходячи від дерева до дерева, переміщається упоперек півпасіки від волока до середини пасіки, а потім зворотно і т. д. Звалю­вальник повинен звалити дерево таким чином, щоб його верхівка падала на волок, а кут між деревом і в.олоком не перевищував 30°. При цьому він повинен враховувати розташування підросту, особливо куртин.

При відході звалювальника на відстань більшу від 50 мабо переході його на іншу пасіку зрізувальники гілок приступають до обрубування або обрізування гілок. Гілки залишаються на волоку, а гілки, які обрубані з дерев - частково на пасіці, і переносяться на волок. Зібране гілля ущільнюється трактором під час трелювання. Після розроблення першої півпасіки розробляється наступна. Якщо очищення дерев від гілля здійснюється на відвантажному пункті або нижньому складі, трелювання здійснюється за верхівки дерев. Ця схема розробки застосовується для збереження 70 % підросту, що є на лісосіці.

За наявності на лісосіці підросту та ширині пасіки 35...45 м і при трелюванні стовбурів або дерев за верхівки розроблення пасіки повинно здійснюватись методом вузьких стрічок (рис. 3.16, б). У цьому випадку звалювальник візуально розділяє півпасіку на стріч­ки (вздовж пасічного волока) шириною 8... 10 м. Розробляють стріч­ки послідовно, спочатку стрічки біля волока, потім наступні. Після проходу звалювальників відстані'50 м і більше починається зрі­зування гілок з укладанням їх на волок. При відході звалювальника іобрубників ще на 50 м і більше починається трелювання стов­бурів. Таким чином, зберігається безпечна відстань між дільницями звалювання, зрізування гілок і трелювання стовбурів може чер­гуватися з одночасним розробленням двох-трьох пасік.На тих стрічках, що привикають до пасічного волока, дерева звалюють верхівками на волок під кутом 20°, на наступних стрічках -під кутом 45°. При трелюванні дерев за верхівки відпадає операція

 

44

зрізування гілок, на трелюванні між звалювальником і трактором повинна зберігатися відстань 50 м.За наявності на лісосіці підросту висотою до 1 м (влітку до 0,5 м) розроблення її можна вести вузькими пасіками із звалю­ванням дерев на підкладне дерево (рис. 3.16, в). Пасіка шириною 35... 40 м також розробляється вузькими стрічками (7... 9 м), але під кутом до волока не більше за 45°. Розробка пасіки починається з подальшого кінця пасічного волока. Спочатку вибирається най­більш велике дерево біля кромки пасічного волока і звалюється верхівкою від волока під кутом до нього 45°. На цедерево зва­люють дерева зі стрічки вже верхівкою на волок. На одній стрічці, тобто на одне підкладне дерево, звалюють таку кількість дерев? щоб їх вистачило на цілу пачку. Розбіжність відземків звалених дерев від підкладного дерева повинна "становити 7... З м. Цією відстанню і визначається ширина стрічки при трелюванні стовбурів. Зрізування гілок виконують на. волоку. Під час трелювання дерев їхне очищують від гілок. При трелюванні стовбурів влітку або при малому сніговому покриві взимку підріст зберігається краще. Під час трелювання дерев їх крона знищує підріст набагато більше. При звалюванні дерев на підкладне дерево швидше і зручніше проводити чокерування дерев за відземки, оскільки вони дещо під­няті над землею, крім того, при збиранні пачки дерева ковзають по ньому. Підкладне дерево чокерується першим від трактора чокером, потім по порядку наступне і т. д. Чокерування повинно здійс­нюватись на однаковій відстані від відземка. Це зменшує час ви­рівнювання відземків щитом трактора на лісовідвантажувальному пункті (при вивезенні дерев на нижній склад). При збиранні пачки біля підкладного дерева великий підріст дуже пригинається. Тому після розробки пасіки підріст необхідно підправити, не забуваючи виконувати цю операцію і при розглянутих вище способах розробки пасік із збереженням підросту.

Під час трелювання дерев або стовбурів за верхівки трак­торами ТБ-1М і ЛП-18А ширина пасіки повинна становити 25... ЗО м (мал. 3.16, з). Звалювання дерев на стрічках ведеться вер­хівками до волока під кутом 10... 15°. При трелюванні за від­земки дерева звалюють у зворотний руху машини бік до однієї із стін лісу.

Метод вузьких пасік, який застосовується у всіх випадках, коли на 1 га є підріст і молодняк хвойних і твердолистяних порід не мен­ше 3000 шт. на сухих і свіжих фунтах і не менше 2000 шт. на во­логих фунтах. При розробці повинно бути збережено дрібного і середнього підросту не менше 60%, великого не менше за 50%.При розробці лісосік методом вузьких пасік зберігається не тільки підріст хвойних порід висотою 0,5... 1,5 м і більше, але й молодняк і підлісок, які зберігають середовище, необхідне для нор­мального розвитку і зростання молодих насаджень на зрубах, за­безпечуючи безперервність користування лісом.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 392; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!