Закріплення вивченого матеріалу



Бесіда:

1. Чи може жива природа існувати без неживої? Чому?

2. Чи можуть тварини існувати без рослин? Чому?

3. На лузі зацвіли ромашки. Прилетіла бджолина сім’я на квіти. Солодкий нектар, який подарували бджолам квіти принесли у вулик і переробили на мед. У Маринки боліло горло. Дідусь пішов на пасіку і приніс онучці меду. Медом Маринка вилікувала горло. Наведіть ланцюжок, який є між квітами, бджолами і людиною.

На уроках ми намагались обговорювати ситуації, які учні бачать щодня, вчили оцінювати поведінку свою і людей в природі.

Урок: Ми і природа

Бесіда з елементами розповіді

- Чи доцільно взяти собаку або кішку, якщо немає умов для їх утримання, адже це не іграшка?

- Чи є у вас вдома друзі-звірі, птахи? Як ви їх доглядаєте?

- Що означає «дружити» із тваринами (жаліти).

- Чи можна піймати їжака і принести його додому? Піймати білочкку і посадити у клітку?

Це не дружба, адже у неволі поганою Як би гарно ви не піклувалися – тварини у неволі можуть померти і ви будете у цьому винуватцями.

Не можна говорити «Я люблю ліс» і ламати гілки; «Я люблю тварин» – і стріляти з рогатки у птахів.

Чи задумувався ти над тим, що людина, зриваючи гарну квітку – робить біднішою свою Вітчизну? Наша держава багата, але багатства її треба берегти для нащадків. Доля держави і доля природи нероздільні.

– Що тебе особливо хвилює, коли ти бачиш, як твій товариш завдає шкоди природі?

На уроках курсу ми використовували дидактичні ігри на різних етапах уроку екологічного спрямування.

Дидактична гра «Відгадай пору року»

Дидактична мета: розвивати вміння дітей відгадувати загадки, співвідносити словесний образ із зображенням на картині; уточнювати знання дітей про сезонні явища природи.

Ігрова дія. На парті перед кожною дитиною лежать картини – відгадки. Учитель загадує загадку, а діти відшукують і піднімають картину-відгадку. Пояснюють свій вибір.

Правила гри. За правильну відповідь учень одержує очко. Перемагає той, у кого найбільше очок.

Загадки:

Сонце пече, липа цвіте,

Жито достигає. Коли це буває? (Влітку)

Господиня ходить в гаї,

Всі дерева роздягає. (Осінь)

Прийшла баба з вітрами

Та з білими снігами,

Привела з собою

Діда з бородою. (Зима)

Тане сніжок, ожив лужок,

День прибуває. Коли це буває? (Навесні)

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає,

Коли, діти, це буває? (Восени)

Сніг на полях, лід на річках,

Хуга гуляє, коли це буває? (Взимку)

Голі поля, мокне земля,

Дощ поливає, коли це буває? (Восени).

Дидактична гра « Їжа для птахів »

Дидактичне завдання. Уточнити знання дітей про найпоширеніших птахів (лісові, водоплаваючі, домашні), зокрема, чим вони живляться; формувати природоохоронні уявлення. Виховувати бажання піклуватися про птахів.

Ігрова дія. Учитель показує картину, де намальована пташка, а дитина має назвати її, сказати, чим вона живиться і де можна відшукати для неї корм.

Унаочнення. Малюнки із зображенням птахів (горобець, синичка, качка, курка), окремо – із зображенням корму для них.

Хід гри. Учитель показує малюнки із зображенням птаха, діти його називають і обирають малюнок із зображенням корму, який йому потрібен.

Учитель ознайомлює дітей з правилом: під час збирання урожаю плодів, насіння слід пам'ятати, що частину його потрібно залишати для корму птахам.

Дидактична гра» Що де росте»

Дидактична мета: розвивати вміння групувати, об’єднувати рослини за місцем зростання.

Ігрова дія. На партах лежать великі малюнки із зображенням саду, городу, лісу, лугу, кімнати, на яких є порожні квадрати. лежать також маленькі малюнки із зображенням рослин. Діти повинні закрити порожні квадрати малюнками рослин, визначивши, де, вони ростуть.

Правила гри. Виграє той, хто швидше і без помилок виконає завдання.

Дидактична гра «Правила поведінки в природі»

Дидактична мета: закріпити знання правил поведінки в природі.

Ігрова дія. На столі в учнів лежать малюнки, на яких зображено поведінку дітей в природі. Школярі повинні відібрати малюнки, на яких діти правильно ведуть себе в природі. Пояснюють свій вибір.

Правила гри. Виграє той, хто швидше виконає завдання.

Психологічною основою гуманних вчинків щодо живої природи є співчуття, що спонукає допомагати, захистити. Ефективним методом формування співчуття є ігрові вправи-перевтілення. Сутність їх полягає в тому, щоб дитина, взявши на себе уявну роль певного об’єкта живої природи, усвідомила його основні потреби, відчуття, почуття.

Під час виконання таких ігрових вправ учні переконуються, що у них та у живої істоти у яку вони «перевтілюються», є багато спільного. Розуміння того, що хтось відчуває, переживає так само, ототожнення і з власним почуттєвим досвідом сприяє формуванню найпростішого співчуття.

Гра-перевтілення

Дидактична мета: розширити і поглибити знання дітей про об’єкти природи.

Ігрова дія. Школярам пропонуються зображення (картинки, фотографії, знайомих рослин та тварин). Кожний із гравців вибирає один образ за уподобанням і має «перевтілитись в нього».

Для цього гравцю необхідно зосередитись і пригадати, що йому відомо про цю рослину або тварину (де вона живе (росте), що їй необхідно для життя, яким чином вона продовжує своє життя тощо).

Правила гри. Виграє той, хто найцікавіше опише об’єкт.

Учитель дає зразок розповіді.

Наприклад, учень «перевтілюється» у квітку ромашку. Розповідь квітки:

«Я квіточка тендітна звуть мене ромашка. У мене золотава голівка і білий віночок – пелюсточки. Я люблю сонечко. А ще люблю водичку. Без вологи я можу загинути. Коли спекотно – мучить спрага. Коли обривають мої пелюстки, мені боляче. Любі діти, бережіть мої квіточки, дайте водички в спеку, і я буду милувати вас своєю красою.»

Проводили ми і урок-подорож (додаток Б).

Важливого значення ми надавали спостереження. Ми вважали, що ніяка книга, розповідь, бесіда не замінить прямого спілкування з природою. Якщо дитина здатна відчувати красу квітучого саду, якщо її радує квітка і бджілка, якщо вона прислуховується до голосів лісу і завмирає при цьому, то така дитина стає особистістю. Ми навчали учнів спостерігати за навколишньою природою. Для цього давали їм детальний план спостережень, одночасно показуючи, як ним користуватись та як краще висловити наслідки спостережень: надворі ясно (світить сонце, небо безхмарне, чисте), хмарно (на небі багато хмар, вони часто закривають сонце), похмуро (все небо вкрите хмарами), холодно або тепло, прохолодно, є вітер (сильний, слабкий), опади (дощ, сніг).

Першим і найважливішим об’єктом спостережень за неживою природою є зміна положення Сонця на небосхилі впродовж року. Адже Сонце-одна з першопричин усіх змін природи на Землі.

Завдання для спостереження.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 140; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!