МОДУЛЬНЕ КОНТРОЛЬНЕ ЗАВДАННЯ 1



В-9

1. Закінчіть речення і проаналізуйте думку філософа. Е.Тоффлер, характеризуючи типологію війн, зазначає, що війни аграрного періоду велися за території, індустріального – за засоби виробництва, війни ж інформаційної доби вестимуться за …

Доповніть перелік (не менше 2 позиції).

Способи комунікації: через засоби масової інформації, неофіційні контакти …

Віднайдіть зайве.

Комунікативні процеси у відповідності із моделлю Г.Бейтсона розвиваються на таких рівнях:

a) комунікативному

b) мета комунікативному

c) ієрархічному

Заповніть пробіли.

При обміні інформації відбуваються втрати: задумано - …% інформації; передано у словесній формі - …; почуто і зрозуміло - …; залишилося у пам’яті … % інформації. (80%, 100%. 24%, 60%).

5. Складіть розгорнутий план на тему: «Комунікативний процес в організації»

6. Дайте коротку характеристику комунікації як впливу.

7. Приведіть у відповідність види і прийоми активного слухання.

Оцінювальне слухання Стати в ситуацію співрозмовника, емоційне спвпереживання
Рефлексійне слухання. Неупереджене,  звернення уваги на тон повідомлення і вираз обличчґя співрозмовника
Емпатійне слухання Переказ і повторення повідомлення

8. Вставте пробіли:

Передача повідомлення через канал - це доставка повідомлення від відправника до одержувача.

На цьому етапі суттєвим є вплив перешкод ("шумів").

 Перешкоди – все, що спотворює (викривляє) сутність або зміст повідомлення.

 

 

9. Прокоментуйте значення психологічних моделей комунікації.

   Модель воротаря
Ідея "воротаря" (сторожа) належить Курту Левіну. Під час війни він ставив експерименти з переорієнтації населення на більш дешеві сорти м'яса (субпро-дукти). І тоді домогосподарка, яка відбирає, з чого буде вдома готувати обід, стала для нього "воротарем", які приймають рішення, що саме потрапить у будинок.
Потім цей феномен поширили на відбір новин, які роблять редактори. З тисяч подій, що описуються в світі, редактор для свого видання відбирає тільки десятки. Вчених зацікавили принципи, за якими він це робить. Першим дослід-женню піддався редактор радіостанції. При цьому, як виявилося, він орієнту-вався на свої політичні уподобання і своє уявлення про те, що може бути цікаво його слухачам. "Сторож" визнається той, хто контролює потік новин, може змі-нювавти, розширювати, повторювати, вилучати інформацію. Дослідження Д. Уайта показали, що реально використовується лише 10% новинних повідом-лень. Загалом поняття "воротаря" похитнуло сприйняття інформаційних систем як відкритих.
        Метафора
Окремою темою є використання метафор, які відіграють особливу роль в обробці інформації людиною. Дж. Лакофф і М. Джонсон пояснюють цю роль тим, що в основі комунікації лежить та ж концептуальна схема, що і в основі мови. Наприклад: "Багато чого з того, що ми здійснюємо в суперечці, частково структурується поняттям війни Хоча фізичної битви немає, відбувається сло-весна битва, і структура суперечка -. Атака, оборона, контратака і т.д. –

відображає це Саме в цьому сенсі метафора СУПЕРЕЧКА. - ЦЕ ВІЙНА складає те, чим ми живемо в цій культурі, вона визначає вчинки, які ми здійснюємо в суперечці ".
  Автори пропонують виявляти автоматичні схеми дії за допомогою аналізу мови, в першу чергу метафор. Наші культурні цінності існують не ізольовано один від одного, а повинні утворювати узгоджену систему разом з метафорич-ними поняттями, в світі яких виникає наше життя. Звідси, ймовірно, можна зробити висновок, що просторові уявлення як давніші беруть на себе інтерпри-тацію нових явищ.
  Також метафори використовуються в психотерапії для введення необхідних змін в когнітивні структури клієнта 

Культуролог Ю. Лотман виступив з критикою моделі Р. Якобсона, яку вважав занадто абстрактною. Він підкреслював, що в дійсності в адресанта та адресата не може бути абсолютно однакових кодів, як не може бути й однакового об’єму пам’яті. Учений стверджував, що код не має історії. Він писав: "Мова – це код плюс його історія".

  Ю. М. Лотман був активним послідовником формальної школи 30-х років. Саме звідти він перейняв ідею "деавтоматизації", що є характерною, на його думку, для літературної мови на противагу повсякденному спілкуванню, що, у свою чергу, є автоматичним.

Запропоновану Ю. Лотманом модель комунікації можемо розглянути у такій схемі :

Адресант Мова 1 Мова 3

Мова 2

Текст

Мова 4

Адресат

Модель М. Бахтіна (культурологічна), містить дві основні ідеї:

діалогічність та карнавалізацію. Учений піддає критиці так званий "абстрактний об’єктивізм" Ф. Соссюра, який орієнтував лінгвістику на вивчення мови (абстрактного набору правил) на відміну від мовлення (реалізації цього набору в реальних контекстах). Він побачив недолік такого підходу саме у відриві від реальних контекстів.

 

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 146; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!