Особливості навчання англійської мови на різних ступенях. Наведіть приклади завдань для формування навичок та вмінь мовлення на різних ступенях.



Організація, форми, засоби навчання на початковому ступені. Врахування вікових особливостей учнів активізує резервні можливості особистості учня й дитячого колективу як суб’єктів навчального процесу. Цьому сприятиме:

- ритуальність занять, які розпочинаються і закінчуються на високій мажорній ноті;

- сугестивність занять, породжувану моделюванням ситуацій взаємодії учнів з своїми ровесниками, персонажами казок, мультфільмів, а утвердженням на уроках «духу пригод»;

- особистісну орієнтованість навчальних завдань, організація яких враховує его-фактор, притаманний молодшому шкільному вікові;

- використання прийомів змагання, гри, в тому числі рольової, прихованих форм контролю, засобів релаксації (музики, співів, декламування аеробіки), прийомами одночасної взаємодії учнів в парах, малих групах і т.ін.    

Упровадження цих ідей та прийомів у практику початкової школи позбавляє навчальний процес зайвого академізму, робить його жвавим, цікавим для дітей та педагога, створює емоційно сприятливий фон занять і забезпечується їх оптимальна щільність. Ігри можна застосовувати на будь-якому етапі уроку. Існують традиційні ігри, ігри дій, повної фізичної реакції, парні ігри, командні ігри та інші. Учитель обирає їх відповідно до завдань навчання, може обрати більш спокійний варіант гри, якщо бачить, що дуже рухлива гра у реальній обстановці на уроці недоречна, погіршить дисципліну.

В іграх використовується дуже багато засобів (малюнки, дії, музика, римівки і ритм, написані слова і сказані усно), що це дає учителю змогу активізувати просторову уяву, логіку, між особистісні стосунки, лінгвістичні здібності.

В основній школі (5—9 класи) розпочинається етап систематичної й послідовної роботи з автентичними навчальними матеріалами, які забезпечують нормативне оволодіння спілкуванням. Помітно зростає обсяг навчального матеріалу, у тому числі того, який сприяє формуванню соціокультурної та соціолінгвістичної компетенцій. Чіткіше проявляється функція іноземної мови як засобу міжкультурного спілкування і як інструмента в діалозі культур і цивілізацій сучасного світу. Оволодіння іноземною мовою все частіше розглядається не як накопичення певної суми знань про мову, а як певний рівень сформованості навичок і вмінь використовувати мову для усного і писемного спілкування, як механізм пізнання інших народів і культур. Тематика для спілкування охоплює різноманітні галузі знань, серед них і ті, які були об’єктом вивчення на уроках з інших навчальних предметів (міжпредметні зв’язки), і з власного життєвого досвіду. Зростає доля самостійної роботи учнів, урізноманітнюються види навчальної діяльності, активно використовуються мовленнєві ситуації, що наближають навчальне спілкування до реальних умов. Учні оволодівають уміннями читати різножанрову літературу, розуміти радіо- і телепрограми доступного рівня складності.

У старшій школі (10—11 класи) систематизується та узагальнюється мовний, мовленнєвий та комунікативний досвід учнів, набутий ними на попередніх етапах вивчення мови. Методи і види навчальної діяльності все більше набувають форм, наближених до реальних умов спілкування. Широко використовуються творчі, проектні, групові, інтерактивні форми роботи учнів. Зміст освіти диференціюється відповідно до профілю навчання. Розвиваються уміння професійно спрямованого використання іноземної мови відповідно до певної галузі знань. Практикується введення інших курсів, які викладаються іноземною мовою. Можливе викладання курсів, пов’язаних з орієнтацією на професію вчителя іноземної мови, з лінгвокраїнознавством, з країнознавством, з перекладом, з використанням комп’ютерних технологій у навчанні іноземних мов тощо. Профільно орієнтоване навчання на старшому ступені. У відповідності до Концепції профільного навчання в старшій загальноосвітній школі (10-12 класи) передбачено введення профільної освіти, перехід до якої створить умови для підвищення якості навчання у загальноосвітній школі та забезпечення рівного доступу кожного учня до якісної освіти відповідно до індивідуальних особливостей, інтересів, потреб.

На відміну від поглибленого вивчення предмета профільна освіта допомагає учням глибше оволодіти вибраними дисциплінами з метою підготовки до продовження навчання або професійної діяльності у відповідній сфері.

Наказом Міністерства освіти і науки України визначені такі профілі (напрями) навчання: філологічний, суспільно-гуманітарний, фізико-математичний, природничий, технологічний, спортивний, універсальний.

Вимоги до уроку англійської мови. Типи і структура уроків. Складіть тематичний план уроку другого типу.

Вимоги до уроку іноземної мови випливають з цілей, змісту та технологій навчання: мовленнєва спрямованість, комплексність, іноземна мова – мета і засіб навчання, висока активність розумово-мовленнєвої діяльності учнів, різноманітність форм роботи учнів, мотиваційне забезпечення навчальної діяльності. Визначають два типи уроків іноземної мови. Перший тип – уроки, що спрямовані на формування мовленнєвих навичок користування мовним матеріалом. Другий тип – це уроки, що спрямовані на розвиток мовленнєвих умінь. Структура уроку визначається його змістом і місцем уроку в тематичному циклі. В структурі уроку визначається початок, основна та заключна частини уроку.

Контроль у навчанні іноземної мови. Види контролю за новою програмою. Форми та об’єкти контролю. Розробіть завдання для поточного контролю володіння лексичним матеріалом (за формою контроль є індивідуальним, письмовим, двомовним).

Визначають такі види контролю: поточний, тематичний, семестровий, річний, підсумковий. За формою організації контроль може бути індивідуальним або фронтальним/ груповим. За характером оформлення відповіді – усним або письмовим, за використанням рідної мови – одномовним або двомовним.

Об'єктами контролю виступають навички і вміння мовлення, володіння якими дає змогу учневі здійснювати іншомовну мовленнєву діяльність, тобто це слуховимовні, лексичні, граматичні навички та вміння здійснювати мовленнєву діяльність в говорінні, аудіюванні, читанні і письмі.

Тестовий контроль. Види тестів. Типи очікуваної відповіді. Оцінювання виконання тестових завдань. Розробіть три тестові завдання для контролю розуміння прочитаного.

Стандартизованим тестом називається такий тест, який пройшов апробацію на досить великий (500-1000) кількості учасників тестування і який має стабільні і допустимі показники якості, а також специфікацію – паспорт з нормами, умовами та інструкціями для багаторазового використання в різних умовах. Не стандартизованими називаються викладацькі, вчительські тести, які складають самі вчителі для своїх учнів. Не стандартизовані тести застосовуються під час поточного контролю з метою забезпечення зворотного зв’язку у навчанні іноземної мови. Не стандартизовані тести не потребують визначення всіх кількісних показників якості. Однак вони відрізняються від звичайної контрольної роботи тим, що проходять хоча б одну апробацію з метою визначення оптимальної складності завдання.

Проміжним є локально стандартизований тест, показовою вибіркою якого є контингент тестованих однієї школи одного міста (100-300 учнів).

У залежності від цілеспрямованості тести розподіляються на тести навчальних досягнень, тести загального володіння іноземною мовою, діагностичні тести, тести на виявлення здібностей до вивчення іноземної мови.

У школах для поточного, тематичного, семестрового та підсумкового контролю використовуються тести навчальних досягнень. Тестами загального володіння іноземною мовою є тести типу TOEFL. Діагностичні тести застосовуються найчастіше на початку курсу. Вони, як правило, готуються самим навчальним закладом. Тести на виявлення здібностей до вивчення іноземної мови спрямовані на виявлення індивідуально-психологічних особливостей. Наприклад. тест на виявлення фонематичного слуху у молодших школярів, якій проводиться в індивідуальній формі.

Очікувана відповідь може бути двох типів: вибіркова та конструйована. Вибіркова відповідь передбачає вибір правильної відповіді з кількох запропонованих варіантів: альтернативний вибір, перехресний вибір, множинний вибір.

Конструйована відповідь буває напівпродукованою, тобто на рівні окремого слова/ словосполучення, а також продукованою – на рівні речення, навіть тексту.

У тестовому завданні визначають три частини: перша частина – це інструкція. Друга частина – це подача матеріалу і зразок виконання, третя частина – очікувана відповідь. Очікувана відповідь міститься в ключі до завдання. Відповіді записують на бланках для відповідей, або на плівку, якщо тестуються вміння говоріння.

Оцінювання здійснюється за 100-бальною шкалою, бали якої переводяться в оцінку за 12-тибальною системою.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 199; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!